S

Teğmen
03 Nisan 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
64 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
2 ay
Compound'un CEO'su, Yanlışlıkla Milyonlarca $ Gönderdiği Müşterilerini Tehdit Etti
DeFi banka protokolu (Merkeziyetsiz banka Compound) bazı müşterilerinin cüzdanlarına 'yanlışlıka' toplamda 90 milyon dolarlık, yaklaşık 280.000 compound (COMP) gönderdi.

Çarşamba günü yapılan hizmet güncellemesi sonrası, yeni 'Comptroller' sözleşmesinde ortaya çıkan hata sonucu bazı müşterilerin cüzdanlarına aşırı fazla miktarda COMP gönderildi. Bu miktar yaklaşık 90 milyon dolara tekabül ediyordu.

< Resime gitmek için tıklayın >


Compound'un CEO'su Robert Leshner, Twitter'dan açıklamalarda bulunarak sürecin bazı ayrıntıları hakkında takipçilerini bilgilendirdi.

< Resime gitmek için tıklayın >

CEO Robert Leshner; havuç/sopa retoriğine başvurarak, yanlışlıkla gönderilen bu COMP ların kendilerine iade edilmesini talep ederek, iade edenlerin %10 oranında ödüllendirileceğini ifade etti. Aksi halde Amerikan Vergi İdaresi'ne (IRS) şikayet edeceğini ve Comp'ları cukkalayıp geri ödemeyenlerin kimliklerini ifşa edeceğini söyledi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bir Bitcoin yazılım geliştiricisi, bu olaya dair yaptığı açıklamada cüzdanlara gönderilen COMP ların cüzdan sahiplerinin insafına kaldığını belirterek blockchain tabanlı sistemin icabı olarak kimlik bilgileri açıklama tehdidinin özetle fos olduğunu belirtti.

Bu arada bir diğer müşteriye giden COMP miktarının 29 milyon $ değerinde COMP olduğunu belirtelim. Son olarak höpürdetilen COMP lardan sadece 12 milyon $ kadarının CEO Leshner'e döndüğünü de ekleyelim.

Kaynak:
https://mashable.com/article/compound-ceo-asks-for-money-back-defi-bug
S
9 ay
MSI Anakart RAM Uyumluluk Listesi ile Bellek Üretici Sayfalarının Tutarsızlığı
Selam;

G.Skill'in "RAM Configurator" https://www.gskill.com/configurator

< Resime gitmek için tıklayın >


Crucial'ın "RAM Advisor" https://www.crucial.com/store/advisor

< Resime gitmek için tıklayın >


sayfalarında filtrelemeler sonrası anakartıma uyumlu gösterilen bellekler, anakart üretici (MSI) sayfasında maalesef uyumsuz görünüyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

İlginç olan şu ki; sistemde takılı bulunan F4-3600C18D-16GVK model kodlu bellek G.Skill RAM Configurator'de uyumlu görünürken MSI ana sayfasında uyumlu bellekler arasında değil. Sistemde tıngır mıngır çalışmaya devam ediyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Crucial'ın 3600Mhz CL16 BL2K8G36C16U4B model kodlu belleğini, elimdeki MSI MAG B550 Tomahawk ile oluşturacağım ikinci sistem için almak istiyorum. Bahsi geçen her iki bellek kiti de, zikredilen anakartların bellek uyumluluk listesinde yok.

G.Skill belleğin "alt zamanlamaları"nı biraz bızdıklamak istiyorum lakin anakart üreticisine göre uyumlu olmayan belleği kurcalamak tedirgin ediyor.
< Resime gitmek için tıklayın >

Ayrıca Crucial Ballistix'in bahsi geçen belleğini satın alıp MSI anakartlarla kullanıp hız aşırtanların olumlu yorumlarını newegg de okuyorum. Karasızlık girdabında dönüp duruyorum özetle.

Bu konuya dair bilgisi/tecrübesi olan varsa paylaşırsa memnun olurum.
S
10 ay
1289 TL Asus TUF Gaming B550-Plus WI-FI AMD B550 Soket AM4 DDR4 4600(OC)MHz ATX Anakart
Peşin fiyatı 1289 TL; bu modelin gördüğüm en dip fiyatı. Newegg, Amazon fiyatı 180 dolar. İncehesap Hesaplı Şubat kampanyasına has sanırım, bence sıcak fırsat

https://www.incehesap.com/asus-tuf-gaming-b550-plus-wi-fi-gaming-anakart-fiyati-48588//
S
geçen yıl
AirTies Air5760 + EdgeRouter X + Zyxel VMG8623-T50B ile Ağ Kurmada Yardım
Selam;

Elimde; 

- AirTies 5760 Air 

- Zyxel VMG8623-T50B

- EdgeRouter X ER-X 

cihazları var.

Airties'ı modem, EdgeRouter'ı yönlendirici ve Zyxel'i kablosuz erişim noktası olarak düşündüğüm senaryoda, kurulumda sıkıntı yaşamam sonrasında sizlere danışmak istedim.

- Airties'ı resetledim, Turk.net kullanıcı bilgileriyle kurulumu yaptıktan sonra cihazı önce köprü moduna aldım.
Daha sonra DHCP Sunucu seçeneğini kapalı hale getirdim.


< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

Aynı bölümde yer alan "Yerel IP Konfigürasyonu"ndaki IP adresi kısmına dokunmadım?


< Resime gitmek için tıklayın >


İnterneti aldığım AirTies'ın 192.168.2.1 IP adres bloğundan mı devam etmeliyim yoksa EdgeRouter'ın 192.168.1.1 IP adres bloğuna göre mi yapılandırmalıyım AirTies modemi?


< Resime gitmek için tıklayın >

EdgeRouter arayüzünde sanırım DHCP'yi seçmeliyim?


< Resime gitmek için tıklayın >

AirTies modemin kurulumunu yaparken turk.net e ait kullanıcı bilgilerini girip kaydettim.
Modemi köprü moduna aldıktan sonra o bilgileri görebileceğim AirTies cihazındaki sekme ulaşılmaz oldu.

...

Yerel ağ yapılandırma hususunda, bilenler için basit gelebilecek konular benim gibi bilmeyenler için çileye dönüşebiliyor.

Youtube'da izlediğim 'yerli' anlatımlar yetersiz ya da anlatımda ciddi sıkıntılar mevcut. Yabancı kaynaklarda ise, (EdgeRouter özelinde) mevzunun modem ayağına neredeyse hiç dokunmadan dalış yapıyorlar.

Yerli anlatımlar yoğunlukla Modem-Access Point 'kablosuz' kurgusu üzerine yapıldığı için kafa karışıklığına sebep oluyor.

Bilen anlayan arkadaşlardan, özellikle de EdgeRouter kullanmış arkadaşların yardımını bekliyorum.

Herkese iyi forumlar
S
geçen yıl
Rode SmartLav Yaka Mikrofonu Uzatma Kablosu Uyumluluk/ Tavsiyesi
Selam;

Elimde bulunan Rode SmartLav yaka mikrofonunun kablosu kısa geldiği için, bir uzatma kablosuna ihtiyaç doğdu.

< Resime gitmek için tıklayın >


Ürünün orijinal üreticisinin kendisi de uzatma kablosunu satıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Yurtdışından gelmesi sonrasında "astarı yüzünü geçer" sözüne atfen bu uzatma kablosunun ülkemizde de bulunabilecek uygun fiyatlı muadilini önerebilir misiniz?

Ben 5 metre uzunluğunda olan; "Lastvoice Mic-05 Mikrofon Ses Uzatma Kablosu"nun elimdeki Rode SmartLav yaka mikrofonuna uyumlu olup olmadığını da öğrenmek isterim.

< Resime gitmek için tıklayın >

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
S
geçen yıl
G.Skill Ripjaws V 16GB 3600MHz CL16 Bellek
Toplamayı düşündüğüm sistemin anakart seçenekleri arasında yer alan MSI MPG B550 Gaming Plus'a uyumlu olan G.Skill Ripjaws V 16GB 3600Mhz CL16 belleği araştırmama rağmen yerli satıcılarda sonuca ulaşamadım.

Gönül, muadil bellek Trident Z NEO'yu isterdi lakin %40 fazla paraya değecek doğru orantılı bir performans farkı olacağını zannetmiyorum. Buna binaen böyle bir ürünü uygun fiyata nereden temin edebileceğim konusunda yardımcı olursanız memnun olurum.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
S
geçen yıl
Oyun Yayıncılarının Yeni Adresi: Trovo Live
Çin'in sosyal medya ve eğlence devi Tencent, Amerika'da Twitch'e rakip olarak konumlandırdığı "mobil odaklı" yeni bir yayıncılık platformu kurdu.


Haberin önemli gördüğüm kısımlarını özetliyorum.


Tencent, Amerika’da mobil odaklı bir yayın network’ü kuruyor. İlk başlarda adı “Madcat” olan daha sonra Trovo Live’e çevrilen platform hala beta testinde.

Trovo Live tasarım olarak Twitch’e benzerliğiyle dikkat çekiyor. Çiçeiği burnunda platformun giriş sayfasında Twitch’te olduğu gibi bazı canlı yayın yapan kanalları öneren “Dönerce”si (Karusel), sitenin sol tarafında önerilen kanallar, sohbet bölümü mevcut.

Çin’in sosyal medya ve eğlence devi firmanın sahibi olduğu platform, Temmuz ayında içerik oluşturucuları ödüllendirecek 30 milyon dolar değerinde partnerlik programı başlatıyor. Trovo’nun sunucuları Hong Kong, Singapur ve Amerika’da konumlandırılacak. Şiketin mühendisleri tüm dünyaya erişim altyapı desteği üzerinde çalışıyor.

Microsoft’un sahibi olduğu Mixer’in Temmuz ayı sonu itibarıyla kepenk indirip operasyonunu Facebook Gaming’e aktarması sonrası yayıncılık sektörüne taze kan geldi.

Bilmeyenler için; Çin menşeli canlı yayın platformları olan Huya ve Douyu'da Tencent'in diyebiliriz. Geçtiğimiz Nisan ayında 263 milyon dolara Huya'yı (yanılmıyorsam tüm hisselerini) satın aldılar. Douyu da ortaklıkları var. Son olarak iFlix'i de satın almışlardı.

Tencent; sen keşfedilmeyi bekleyen yayıncıların kabul olmuş duası mısın kardeş?

https://trovo.live/
S
2 yıl
BOMBA İDDİA! AMD Zen3 İşlemcilerin 5nm+ Mimarisiyle Üretileceği İddia Edildi
Taiwan merkezli Digitimes'ın haberinde geçen ifadeye göre; TSMC 2020'nin 4. çeyreğinde 5nm FinFET yerine 5nm+ mimarisiyle yoğun miktarda işlemci üretimine başlıyor.

Haber Linki:https://www.digitimes.com/news/a20200528PD200.html


Paralı üyelik sahibi olanların haberlerin detaylarına ulaşabildiği sitenin ilgili haberini bildiren 'Emekli Mühendis' kullanıcı isimli Twitter şahsiyeti, iddia konusu olan mevzuyu bizlere aktardı.


@chiakokhua nam-ı diğer "Emekli Mühendis"in ilgili tiviti:https://twitter.com/chiakokhua/status/1265956411755790336?s=20Bilindiği üzere, AMD'nin yol haritasında Zen3 4000 serisi işlemcilerin 7nm mimarisiyle üretilmesi planlanıyordu. Ender gelişen osasuna ataklarını andıran Intel'in hamleleri AMD'yi ürküttü mü bilinmez, birkaç gün önce beklenmedik bir hamle ile Matisse serisinden üç işlemcinin makyajının tazelenceği haberi gündeme düştü.

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

Digitimes'ın haberine göre; TSMC 2020'nin dördüncü çeyreğinde 5nm+ mimarisiyle yüklü miktarda işlemci üretimine başlayacak. AMD'nin TSMC'ye para musluğunu açtığı, buna sebep olarak AMD Intel'in 10nm litografisinde işlemci üretimine geçmeden piyasadaki yükselişini muhafazayı amaçladığı iddia edildi.

Eylül/Ekim ayında piyasaya sürülmesi umulan Ryzen 4000 serisi işlemcilerin bu gelişme sonrasında 2020'nin sonlarına doğru ya da 2021 Ocak ayındaki CES'te görücüye çıkması bekleniyor.

Şunu hatırlatmakta fayda var; haber konusu "iddialara ve söylentilere" dayanıyor. Lisa Su'nun AMD Bernstein Stratejik Kararlar Konferansı’nda yaptığı konuşmada 5nm vurgusunda, üretilecek işlemcilerin, masaüstü işlemci modellerine göre üretim kolaylığı sebebiyle önce mobil platformlarda görücüye çıkacağını söylemesi iddiaları duyunca heyecanlananları ihtiyatlı olmaya sevketti.
S
2 yıl
AMD Ryzen 3000 Serisi Öncesi İşlemcilerin, BIOS'larla Sorunlu Olduğu Ortaya Çıktı
AMD Ryzen Zen2 mimarisi "Matisse" öncesi üretilen Zen1 ve Zen+ ailesine mensup işlemcilerin 32 mb'lık ROM ile iletişiminde sıkıntı olduğu ortaya çıkmış. Ryzen 3000 serisi öncesi üretilen işlemcilerin 16 mb adres aralığı olduğu belirlenmiş. Satışta olan Ryzen 3000 serisi işlemciler ve eylül ayında piyasaya çıkması beklenen Zen3 4000 serisi işlemcilerin 32 mb ROM çipini adresleyebildiği açıklanmış.

Anakart üretim sürecinde görevli bazı mühendisler, 32 mb'lık ROM'un 16 mb'lık iki parçaya bölünerek sorunua çözüm getireceklerini böylelikle bu sorunu aşabileceklerini iddia etmişler. BIOS'u ikiye bölümlenin başka problemlere yol açabileceği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Örneğin fan kontrolü desteğinin kaybı, yeni nesil görsel temalı BIOS arayüzlerinin kaybı/eski nesil BIOS arayüzlerine (klavye destekli menülerde gezinme) dönüş ve LLC desteğinden feragat etme gibi durumlar beliriyor.

Farklı bir yaklaşımla (eğer doğru anladıysam) aktarmam uygun görülürse: Zen2 3000 serisi öncesi işlemciler 16 mb boyutundaki ROM çipiyle iletişim kuruyor/adresleyebiliyor. BIOS'a yıllar içinde modern bazı gereksinimler için ekstra kodlar eklenmesi icap ettikçe ROM'ların 16 mb'lık alanları yetmemeye başlıyor. 32 mb'lık ROM'lara geçiş yapılmasıyla birlikte işlemcilerin buna uygun şekilde mimari olarak dizayn edilmeleri gerekiyor. Ryzen Zen1 ve Zen+ mimarisindeki işlemciler sadece 16 mb ile iletişim kurup adresleyebildiği için, BIOS'larda gördüğümüz modern görsel arayüz, fan kontrol desteği, işlemciye hış aşırtma ya da ağır yük altında gerekli gücü istikrarlı bir şekilde sağlayacak voltaj ayarı özelliklerden bazılarından vazgeçilmesi gerekecek. Bu "özellik kırpma" durumu anakart/BIOS üreticilerinin insafına/tasarrufuna kalmış anladığım kadarıyla.

DH Haber editörü arkadaşların ya da İngilizcesi daha iyi düzeyde arkadaşların ilgilenerek benim atladığım yerleri/hatalarımı tashih ederek açıklması uygun olur kanaatindeyim.

Videoyu zaman kodlu paylaşsam da DH zaman kodunu uçuruyor. Konu videoda 08:21'den itibaren işleniyor. Önemli gördüğüm yerleri simultane/anlayabildiğim kadar çevirdim.

Videoyu izlemek için tıklayınız
S
5 yıl
Cevap: Game of Thrones | 6.Sezon Başladı
Iwan Rheon (Ramsay Bolton), geçen ayın sonlarına doğru katıldığı bir televizyon programında nasıl ölmek istersin sorusuna, ejderhaların kendisini hüpletmesini, onlarla savaşırken Ramsay'in ölmesini arzuladığını söylemişti.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.