N

Yarbay
29 Nisan 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
100 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
N
3 yıl
GPR27C144 mü GPR27C1MS144 mü
https://www.hepsiburada.com/gamepower-gpr27c144-27-1ms-display-hdmi-dvi-freesync-full-hd-curved-monitor-p-HBV00000BHRU3?magaza=Hepsiburada
https://www.hepsiburada.com/gamepower-gpr27c1ms144-27-144hz-1ms-display-hdmi-freesync-full-hd-curved-monitor-p-HBV00000NBYCC

İkisini de 1365 liraya düşmüşken aldım. Başta gpr27c1ms144 indirimde değildi diğeri indirimdeydi. Sonra tersine diğeri indirime girip bu indirime girdi. Ben de her biri indirime girdiğinde aldım. Birini iade edeceğim. Hangisini kullansam bilemedim. Biri çok daha ince zarif şık ama sanırım döndürme pivot özellikleri yok. Diğerinin pivot özelliği var. Panelleri muhtemelen tamamen aynı.
N
3 yıl
İki Laptop Arasında Kaldım. Hangisini Almamı Önerirsiniz?
N
4 yıl
Yüksek Hz Monitörlerin Online Oyunlarda Faydası Oluyor Mu Sorusuna Cevap Niteliğinde Deney
https://www.youtube.com/watch?v=tV8P6T5tTYs&t=872s

Linus Tech Tips kanalı yaklaşık 1 buçuk ay önce üst seviye ekipmanlarla bunu test edecek bir deney yapmış. 60hz ve 240hz monitörlerle CS GO oyununda düşmanın ortaya çıkışıyla oyuncunun tepki vermesi arasında geçen süre ölçülmüş. Farklı süreler de ölçülmüş çıkan düşmanı öldürene kadar geçen süre gibi ama asıl önemli olanın tepki verene kadar geçen süre olduğu düşünüyorum. Milisaniyelerle ölçülecek cinsten olsa da arada 50-60 ms gibi ciddi bir fark var. Ayrıca ilginç bir şekilde 240hz monitörde 3 oyuncu da açık ara daha kısa zamanda düşmanı öldürüyor. Video içerisinde bunun yüksek hz sonucu düşman hareketini daha akıcı bir şekilde takip edilebilmesi ve fare kullanımının daha rahat olmasından kaynaklandığı söyleniyor. Videoyu izlemenizi öneririm. Direk sonuçlara bakmak istiyorsanız 14:32 süresinden itibaren izleyebilirsiniz.
N
4 yıl
AM4 Anakart Seçimi Yardım
Şimdilik ryzen 2600, ilerisi için AM4 e son çıkacak 7 seviyesi işlemciye sorunsuz makul derecelerde overclock yapabilecek bir anakart arıyorum. Başta x serisi illa kalitelidir diye 580 liraya bulunca düşünmeden msi x370 gaming plus siparişi verdim. Ama sonra araştırdığımda overclock performansının çok da iyi olmadığını öğrenip iptal ettim. Üç seçenek arasında kaldım. MSI B450 Tomahawk, B450 Gaming Pro Carbon AC ve B350 Gaming Pro Carbon.

b450 carbon hiçbir yerde bulamadım. Aslında makul fiyata bulabilsem bana en çok çekici gelen anakart o. B350 carbonu 814 liraya buldum. b350 ile b450 arasında storeMI, daha yüksek ram frekansı (3200 ===> 3466) ve precision boost dışında özellikle performansı etkileyecek bir fark yoksa düşünebilirim. B450 Tomahawk' ı en ucuz 730 liraya buldum. Hangisini alsam karar veremedim. Üç anakartın da overclock performansı iyi. Sanırım b450 carbonun bir tık daha iyi. b350 versiyonu için durum nasıl bilmiyorum. b350 alırsam birşey kaybetmeyeceksem sanırım b350 gaming pro carbon alabilirim. tomahawkın overclock performansının fena olmaması dışında bir olayı yok. Ucuza kaçmak için alabileceğim bir anakart. Carbonların ekstra özellikleri (korumalı ve soğutmalı m2 slotu, daha iyi ses bileşenleri, rgb ledleri, daha iyi ethernet-wifi yongası gibi...) ama hoşuma gidiyor. Sizce hangisini almalıyım?
N
4 yıl
BIOS Update
Black friday indirimlerinde ryzen 5 2600' e takılacak anakart olarak msi x370 gaming plus aldım (hepsiburada). Fiyatı uygun yakalayınca kaçırmayayım dedim. Fiyat ben aldıktan sonra yükseldi orası ayrı. Fakat muhtemelen bios update yapmam gerekecek işlemcinin çalışabilmesi için. Elimde ilk nesil bir ryzen işlemci yok. Hepsiburadaya ulaşsam sizce bios update yaparak gönderirler mi? 2600 işlemci de vatan bilgisayardan alındı. Anakartın bios update ini vatana yaptırma şansım olabilir mi? İkisi de olmuyorsa bu işi kolay ve ücretsiz halletmenin bildiğiniz bir yolu var mıdır? Yanlış bilmiyorsam bazı anakartlarda işlemciye bile ihtiyaç duymadan sadece güç kaynağından güç alarak özel usb portuna usb bellek takılarak bios update yapılabiliyor. Aldığım anakartta bu özellik var mı anlayamadım. Yok galiba bulamadığıma göre.
N
4 yıl
4 Çekirdek Öldü mü? Ölüyor mu? Ölecek mi? Tartışma Konusu
Öncelikle bu konuyu, zamanında 4 çekirdek öldü dedikleri için tartıştığım adamlara laf etmek için açmadığımı belirtmek isterim. Zaten şu an 4 çekirdekli intel kullanıyor olsam da şimdi işlemci alacak olsam kesinlikle intel almazdım. Şu an ryzen 2600' ün en ideal oyun işlemcisi olduğu su götürmez bir gerçek. Forumda farklı farklı konularda sayısız kez tartışılmış ve hala tartışılmaya devam eden bir konu bu. Malum... kesin bir yanıtı olmayan tartışmaya açık bir konu çünkü bir nevi geleceği öngörmeye çalışıyoruz. Ben de bunu bir anabaşlığa toplamanın mantıklı olduğunu düşündüm.

Kendi görüşüme gelirsek... Son zamanlarda muhtemelen ryzenin f/p üstünlüğü ciddi derecede arttığından (daha doğrusu intelinki düştüğünden) dolayısıyla ryzen (ve 4+ çekirdek) popülaritesinin gitgide büyümesiyle forumdaki bu tartışmalarda 4c öldücüler artık daha baskın çıkıyor gibi geldi bana. Lakin ben hala öyle olmadığını düşünenlerdenim. Son 2 yılda oyunlardaki çok çekirdek kullanımında biraz ilerleme var buna kabulüm. Hatta kötü bildiğimiz fx 8350 bile şimdi bazı oyunlarda i3 8100 le kapışır olmuş eğer baktığım test hatalı değilse. Bir de 4 çekirdeklerin oyunlarda %100 çalışması yüzünden saliselik kasmalar olduğunu (stutter) iddia edenler var. Bu da kısmen doğru sayılır. Oyunumun 7/24 kusursuz akmadığının farkındayım. Ama ara sıra oluşan saliselik donmalar genel olarak benim dikkatimi çekmiyor. Onlara odaklanmaya çalışmadığım sürece fark edeceğim seviyede değiller. Bir de burada dikkat edilmesi gereken bir şey var. Oyun sırasında arka planda bir işlem olmasının bunda büyük bir payı var. Malum... işlemci sadece 4 çekirdekli olduğundan tüm gücünü oyuna veriyor ve herhangi bir ekstra yük oyun performansına direkt olarak yansıyabiliyor. Oyun oynarken arkada dizidir filmdir veya chromedur bunun gibi ekstra uygulamalar açıksa bu yüzden rahatsız edici stutterlarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Genelde beni rahatsız eden kasmalar olduğunda sebebi bu oluyor. Ama onun haricinde Battlefield 1 ve GTA 5 in online ı gibi işlemciyi ciddi anlamda zorlayan oyunlar dahil genel olarak ben 4 çekirdekli işlemcimle, gtx 1070 ile yer yer darboğaza sokmama rağmen ciddi bir sıkıntı yaşamıyorum. Kişisel görüşüm 4 çekirdeğin elbet bir gün öleceği ama bunun çok yakın bir gelecekte olmayacağı yönünde. Testlerine güvendiğim bir kanal olan Hardware Unboxed' ın, bazılarının çok çekirdek kullanımında çığır açacağına inandığı Battlefield V testlerine de bakınca bu konuda daha bir emin oldum. Dileyenler şu linkten bakabilirler. Veya üşeniyorsanız özet olarak bir resim de koydum.
https://youtu.be/cAsyo8gIyys
https://i.hizliresim.com/k93md9.png

Peki siz değerli dh ahalisi bu konuda ne düşünüyorsunuz?
N
5 yıl
Kullandığım Sistem İle İlgili Kafama Takılan Çeşitli Sorular. Sadece Deneyimliler Gelsin.
İmzadaki sistemi kullanıyorum 1 yıldan az fazla süredir. Sistemimin farklı şartlardaki sıcaklıklarını hep takip etmişimdir ve farklı yönlerde overclock denemişimdir. Aldığım bazı sonuçların sebebini anlayamadım. Aklıma takılan bazı sorular var. Yardımcı olursanız sevinirim.

1) Benim ram, XMP profilinde iken 3000 mhz i gecikme değerlerini artırsam bile aşamıyor. Sistem boot olmuyor direk. Görünmez bir duvar var sanki. Ama XMP kapatarak 3100 yada 3200 mhz da windowsa girebiliyorum ki gecikme değerlerini değişmem bile gerekmiyor. Ama stabil olmuyor pek. XMP ile neden böyle bir farklılık var onu hiç anlamadım. Bilen var mı?

2) Benim ram, normalde 2400 mhz 15-15-15-35 1.2v default değerlere sahip. 3000 mhz 14-16-16-36 1.35v şekline stabil kullanabiliyorum. Hatta voltajı biraz aşağı da çekedebilirim muhtemelen ama henüz ince ayarına girişmedim. Biliyorsunuz ramlerde sıcaklık sensörü genelde olmuyor. Neden olmuyor bilmiyorum çok saçma bence. 1.35 voltun rame bir zararı olacağını hiç sanmıyorum ama sıcaklık konusunda emin değilim. Stok frekanstayken sıcaklığına henüz bakmadım bakarım yakında. Ama overclockladığım 3000 mhz da iken belli bir süre oyun oynadıktan sonra kasayı açıp rame dokunduğumda çok sıcak oluyor. Yani elimi tutamayacak kadar sıcak değil ama ona biraz yakın. Daha sıcak olsa elimi çekmeden uzun süre duramayabilirim. Bu normal midir bilemedim. Piyasadaki 3000+ mhz ramlerin neredeyse hepsi fabrika çıkışlı 1.35 volt zaten. Bu yüzden anormal olmaması gerek diye düşünüyorum. Benimki de zaten çok gelişmiş olmasa da bir pasif soğutmaya sahip bir bellek. Ne dersiniz? Bu rami 1.35 voltta overclockta kullanmak sağlıklı mıdır?

3)https://i.hizliresim.com/m2aJg4.jpg Benim kasanın içi böyle. PSU ve HDD alt tünelde gizli. Canımı sıkan bir mevzu var. Sıvı soğutma radyatörüne haftada bir falan kompresörle hava vurmam gerekiyor. Yoksa işlemci sıcaklığı kullandıkça artıyor. Tozlanıyor radyatörün içi herhalde. Mesela ben bayağı uzun süredir temizlemedim radyatörü. 1 ay olmuştur belki. GTA 5 onlineda spikelarla 75-80 derece aralığına kadar çıkabiliyordu ara sıra. Kompresörle temizledim demin. Şu an 60-65 derece aralığına spikelarla çıkabiliyor anca. Daha da ilginci sıcaklık yavaş yavaş artarken stabilite de bozuluyor. Normalde stabil olduğu voltaj yetmiyor daha fazla vermem gerekiyor. Bu bana çok saçma geldi. Kimsenin her hafta radyatörü söküp tozunu almakla uğraştığını sanmıyorum. Bana özel bir durum muhtemelen. Resimde farkettiyseniz ön kasa fanının arkasına taktım radyatörü. Yani radyatörün önünde ön kasa fanı arkasında cpu fanı var. Çift fan işlemcinin soğumasına yarar diye düşündüm. Eksoza bağlamak istememiştim çünkü öyle işlemci biraz daha fazla ısınıyor ama ekran kartı neredeyse hiç etkilenmiyor. O yüzden bana mantıksız gelmişti. Ama sanırım ön tarafa yani hava alınan yere taktığım için çabuk tozlanıyor diye düşünüyorum. Bu durum normal mi? Dediğim gibi ön tarafa taktığımdan mı çabuk tozlanıyor yoksa hep başka bir sorun mu var? Tavsiyeniz nedir? Her hafta temizlemek zorunda olmak istemiyorum.
N
5 yıl
8. Nesil 1151v1 Soket Uyumu
Sizce bu mümkün olabilir mi? Fiziksel olarak bunun mümkün olduğunu bir Asus çalışanı belirttiği için merak ediyorum. İntel gelecekte bu desteği sunabilir mi sizce? İşlemcimi 7700k ya yükseltirsem ve ardından bu gerçekleşirse çok canımı sıkar.
N
6 yıl
Asus ROG Strix GTX 1070 Bellek Sorunu
Ben de gündemdeki furyaya katıldım ve "mining" yapmaya başladım. Amacım mesleki yada ciddi değil sadece ekran kartımın parasını ve mümkünse daha fazlasını çıkarsın bana kafi. İmzadaki gibi asus rog strix gtx 1070 kullanıyorum. Nvidia için tavsiye edilenin o olması üzerine zcash kazıyorum. Kartım doğal haliyle yaklaşık 430 sol/s hızında kazıyor ve bunu yaparken yaklaşık 68-70 derece arası max sıcaklıklara havaya bağlı olarak çıkıyor. Ful overclock yaptığımda (+126 mhz core, +1400 mhz memory) 73 derece sıcaklıkta ve 500 sol/s a çok yakın bir hızı oluyor. Son seçenek de bana en optimum görünen hali msi afterburnerla core sıcaklığını max 60 derece olacak şekilde ayarlayıp belleği +1000 mhz overclocklamak. Bu şekilde 400-410 sol/s arası bir hızı oluyor. Hangisini veya sizin önereceğiniz farklı ne gibi bir yolu izlemem gerektiğini sormadan önce kafamı kurcalayan son bir şeyi daha söyleyeyim. Kullandığım kartın pcb tasarımında beni rahatsız eden bir şey var.http://www.fudzilla.com/images/stories/2016/May/asus-rog-strix-gtx-1080-pcb.jpg Bu resimde de görebileceğiniz üzere sağ üstteki belleğin sadece çeyreği metal altında kalmış ve termal ped kullanılmamış. Haliyle soğutmadan nasibini alamıyor gibi görünüyor. Bununla ilgili kronik bir sorun var mı diye forumlara çok baktım ama yok gibi görünüyor. Yine de kıllanıyorum biraz. Ekran kartının ömrünü çok çabuk yemekten korktuğumdan core u ısıtmamaya çalışıyorum. Bunu telafi etmek için de belleğe yüklenmem lazım ama bu sefer de bu termal padsiz bellek beni düşündürüyor. Kart daha yarım yıllık falan. Sizce bellek overclocku için bu durum problem olur mu?
N
6 yıl
İşlemci Soğutucu Fanı Ses Sorunu
Sivi sogutma kullaniyorum. Biosta cpu fan 1 ve 2 60 dereceye kadar %30 olarak ayarli. Zaten pompa da fan da cpu fan 1 e bagli. 60 dereceden sonra 75 derecede %60 olacak sekilde yavasça artiyor. Hep 4.6 ghz da kullandigimdan dikkatimi cekmemisti bu durum. Işlemciyi düşük hızlarda kullandığım zaman 50 dereceye bile çıkamamasına rağmen oyunlarda 4.6 ghz haline göre benzer seviyede ses geldigini farkettim. 4.6 da biraz daha yuksek ama çok da bir fark yok. (4.6 ghz da ara sira 70 dereceyi biraz gecebiliyor islemci yoran oyunlarda.) Kasa fanlarini kapayarak baktim. Sadece islemciye stres testi uygulayarak baktim. Dolayisiyla ekran karti veya kasa fanlarindan gelmiyor ses orasi kesin. Bir ihtimal guc kaynagindan geliyor olabilir ama 850 wattlik seasonic guc kaynaginin boyle dusuk kullanimda bu kadar ses yapacagini hic sanmiyorum. Yani islemci sogutucusundan geldigine emin sayilirim. Sizce neden boyle olabilir? Sistemim imzada yaziyor.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.