T

Yüzbaşı
04 Şubat 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
77 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
T
9 ay
İşletme - İktisat vb. okuyacaklara tavsiyeler ( dijital odaklı)
Merhabalar,

Bununla ilgili bir çok konu açılmıştır ancak kendi fikirlerimce özel sektör düşünen ve dijital alanda iş yapmak isteyenlere karşı bazı tavsiye ve önerilerim var. Muhasebeci vb. olmak , kamu da çalışmak gibi düşüncesi olan arkadaşlar bunları dikkate almasın.
Geçmiş zamanda bir kardeşimiz özelden soru sormuştu ona verdiğim cevabı buraya da yerleştiriyorum, imla ve yazım kurallarına çok dikkat etmeyip düzenlemedim, as olan ne demek istediğim.

Öncelikle sizleri tebrik ediyorum bölümünüz güzel bir bölüm. Evet fazla mezundan dolayı bölümün önü kapalı . Peki ne yapmak gerekir ? Herkesin yaptığı şeyi yaparsak herkesten farkımız kalmaz.

Okuyabilen prime üniversiteler dediğimiz ( boğaziçi odtü vs gibi) üniversitelerde okusun , kırsal veya bunlar haricinde herhangi bir üniversitede okursanız gideceğiniz alan çok kısıtlı veya bir tıp öğrencisinden daha çok ders çalışmanız gerekir. Bunu da herkes yapamaz.

Öncelikle efsane bir ingilizce bilgimiz olacak bu kaçınılmaz, yeter yetmez ikinci bir dil olması şart, rusça ,çince almanca vs. gibi dillerde ilerde yabancı ülkede yaşama amacın varsa hangi ülke de yaşamak istersen oranın dilini öğrenmeslin.
program olarak kesinlike kesinlikle bu mesajı okuduktan itibaren bir programlama dili öğrenmelisin. Python, Ruby ,R programlama dilleri çok revaçta.
Veri bilimi, Veri Analisti yeni çağın meslekleri bunlar nasıl olunur bunları öğren.
SQL programlarını öğrenmen lazım
SAP programını öğrenip SAP Danışmanlığını da yaparsın iyi para kazanırlar. SAP 4/HANA bu modül iyi para kazandırır.
Excell, Word , Power BI bunları adın gibi bilmen lazım.
İktisatta ikiye ayrım var Makro ve Mikro. bunları bil lazım olur özellikle makro bil.
işin ile ilgili ne kadar sertfika vars al
SPL , BES; SEGEM ;TÜREV piyasalar bunlar finans alanında sana yol açar
İngilizce anlamında TOEFL ve IELTS bu sınavlara gir 70 üstü veya 6.00 üstü puan al kardeşim yolun açık olur. İşletme - İktisat okuyupta memur olmaya çalışma (bence) çalışacaksan da şimdiden KPSS çalış sonra ah vah yapma. Ama bana kalırsa programlama öğren özellikle PYHTON bilsen yolun açılır. Kendine yeni beceriler kat.
şimdiden Linkedin hesabı aç diğer profesyonel insanlar ne yapıyor onlara bi bak

Siber güvenlik , iş analisti, veri analisti, İstatiksel programlama ( R programlama)
çağımızın yeni meslekleri okulda sana laylaylom şeyler öğretecekler onları da al ama entellektüel birikim için öğren normal hayatta çok önemli değil .
Sorunuz olursa her daim çekinmeden yazabilirsiniz. Bende sizler gibi zamanında büyüklerime sordum kimi sağolsun cevapladı kimi cevaplamadı bile :)
mail adresime bildirim düşüyor kontrol ederim .
T
5 yıl
Rusça mı Çince mi ?
Rusça mı daha çok ekmek yedirir yoksa Çince mi ? diye açsam başlığı da olurdu aslında .


A1 seviyesinde Rusça bilgim var ilgimi çektiği için gittim zamanında .Şimdi mezun oldum çalışıyorum , ayrıca YÖKDİL-TOEFEL odaklı ingilizce çalışıyorum vakit bulamıyorum .
Uzun vade de hem hobi olarak hemde öğreneyim ( en 5 yılımı verebilirim ) diye 2.dil öğreneyim diyorum.

önümüzdeki yıllarda Rusça mı Çince mi daha tercih edilir olur sizce ?


Yanlış bilmiyorsam Rusça geniş slav ülkeleride yaygın (doğal olarak :D ) , sırpça boşnakça hırvatça da ortak kelime çok aynı bizim Kazakistan- Türkiye ülkelerinde konuşulan dil ortak yönlenilerine benzetiyorum.


Bölüm iktisat, ayrıca iş sağlığı ve güvenliği diploması var .
T
5 yıl
SAP Eğitimi
Merhaba ,

SAP eğitim alma fikrim var .Şehir durumundan dolayı ve çalıştığım için online eğitim veren şirket var.
2600'tl ücreti olduğu söylendi. Şizce bu ücret normal mi ?

SAP FI Üzerine veya SAP SD üzerine eğitim almak istiyorum ama aklımda soru işaretleri var ?

Bu program gerçekten kariyer anlamında katkı sağlar mı ?

SAP FI uzmanı ile danışmanlığı arasında ne fark var ?

En çok merak ettiğim .Ben iktisat mezunuyum.Yani SAP FI veya SAP SD üzerinde yoğunlaşabilirim.Bunlar için piyasada SAP Uzman girişi maaşı ne kadar olur . Güzel meblağlardan söz edebilir miyiz ?
T
5 yıl
Öğrenci işi Araba Önerisi
Merhaba,

part time çalışarak hatrı sayılır birikim yaptım . Okul bu sene bitiyor ama tahminen 2 sene binecek bir araba almak istiyorum.

Limitim en fazla 15.000 TL'dir.

Tata İndica
bunun gibi (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-tata-masrafsiz-ihtiyactan-401330211/detay)

Skoda Felicia bunun gibi
(https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-masrafsiz-lpgli-yeni-muayeneli-402120096/detay)

Yada eski model polo olabilir. Veya Swing çift kapı opel corsalara bakıyorum.

Bu arabalara ne diyorsunuz ? Önerdiğiniz 15.000 TL'ye kadar olacak şekilde araba var mı ?
Çok anlamam araba işlerinden standart bilgim var.
T
6 yıl
Direksiyon sınavına karşı şikayet/ itiraz
Merhaba milllet ;

Direksiyon sınavına girdiğimde kaldım ve bunun kurallara göre olmadığına düşünüyorum.Bunun için duruma itiraz etsem veya komisyonu şikaeyt etsem ve haklı bulunsam ; sınava girmek için artı 1 tane daha mı hak verirler yoksa direkt geçmiş mi sayarlar ?

Hukukçu arkadaşlar ,olaya hakim veya durumu yaşamış arkadaşlar bir el atabilir mi ?

Birde Alo 147 MEB , Milli eğitim müdürlüğüne dilekçe vermek dışında nereye itiraz edebiliriim ?
T
6 yıl
Direksiyon sınavına karşı şikayet
Merhaba arkadaşlar,

Direksiyon sınavında komisyonun haksız yere bıraktığını düşünüyorum.Komisyonu şikayet hakkımı 147 MEB iletişim hattından yapabildiğimi öğrendim.
Soracağım durum ise ;
Benim haklı çıkmam durumunda ehliyet hakkı doğrudan verilir mi yoksa o sınava hiç girmemiş gibi sayılar artıdan 1 hak daha mı verilir ? Böyle bir durum ile karşılaştınız mı ?

Hiç direksiyon sınavı ile şikayet için bir durumla karşılaştığınız oldu mu ?

İyi çalışmalar.
T
6 yıl
Bu cümlenin çevirisi tam olarak nedir ?
I don’t know about you, but that was a lot of really awesome talks & I am a little dizzy myself, I had all these thoughts that I wanted to share with you but I am kind of overwhelmed with what I have heard myself. So, first of all I would like you to give it up to all of our presenters; Jazakumullahu Khairan. And it is very intimidating going after heavy weights like that, not literally.

OK so, Umm.. But I do want to share with you & I don’t think I’ll take that much time, I really honestly don’t think I will take that much time
T
7 yıl
İNGİLİZCE SPEAKİNG VE KELİME BİLGİSİ HAKKINDA
Merhaba arkadaşlar kelime bilgimi fazlalaştırmak için sevdiğim ingilizce şarkıların Türkçesini çevirip bilmediğim kelimeleri ayrıyaten not ediyim diyorum bunun için temizinden bir defter bile ayarlıyacağım böylece kelime bilgime bir yararı olur mu ? Başka ne yapabilirim önerisi olan var mı ?

Ayrıyaten Speaking için ne yapabilirim illa kursa mı katılmam lazım ? Canlı chat siteleri dışında önerisi olan var mı oralara takılacak kadar çok vaktimö yok,okul açılacak ve part time işte çalışıyorum
T
7 yıl
İKTİSAT BÖLÜMÜ HAKKINDA MERAK EDİLENLER
Merhabalar,
Selçuk Üniversitesi iktisat bölümünde eğitim görüyorum.3.sınıfa geçtim .Aynı zamanda KuveytTurk'de bayram sonunda çalışmaya baslayacagim.
Bölüm hakkında sormak isteyen,kafasına takılan bir durum yada bölüm dersleri hakkında bilgi almak isteyen varsa sorulari alabilirim.Şu anda İstanbul'da eğitimde olduğumdan ve mobil,tablet PC den girebilme durumundan dolayı elimden geleni kısa öz bir şekilde anlatabilirim.
T
7 yıl
İSTANBUL'DA VEYA İZMİT'DE YAŞAYANLAR Bİ BAKSIN
Beyler pazar günü İzmit 'e (Çayırova-Şekerpınar)gitmem gerek.

Konya'dan hızlı trenle gideceğim.sorum şu ki İzmit'e bilet aldım ama gideceğim yere göre uzakmış Pendik istasyonuna daha yakınmış bilen var mı bu durumu ?

yani Pendik'ten Çayırova'ya nasıl gidebilirim ,ne kadar sürer .Bileti Pendik olarak değiştiriyim mi yoksa İzmit olarak kalsın mı.Gerçi İzmit İstasyonu'ndan da nasıl gidileceğini

bilmiyorum...
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.