E

Yüzbaşı
28 Eylül 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
40 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
3 yıl
Uzun süredir çözülemeyen kronik açılmama sorunu
Merhabalar.

Uzun bir yazı olacak fakat Anakart-İşlemci-Ram üçlüsünü yenilemekten önceki son denemelerim olacağı için belki çözüm bulunur umuduyla sorunumu ve denediğim çözüm yollarımı anlatmak istiyorum.


Yaklaşık 4-5 aydır karşılaşmakta olduğum ve çözümünü yerli yabancı kaynaklardan araştırıp bir türlü bulamadığım bir sorunumdan bahsedeceğim. Çözüme kolay ulaşabilmek adına denediğim ve sonuç alamağım tüm testleri yazmak istiyorum.

Öncelikle bilgisayarımın sorunu: açılmaması. İlk zamanlar windows logosunda dönen halkanın bir süre sonra donması/kilitlenmesi ve hard-reset yapmadığım sürece düzelmemesiydi sorun. Yabancı forumlardan arayıp sorunun fast-boot özelliğini ayarlardan devre dışı bırakmayla çözüldüğünü gördüm. Fakat bir süre sonra aynı sorun tekrar etti ve bu sefer BIOS'tan Intel vt-d ve diğer virtualization özelliklerini devre dışı bırakmam ile sorunu tekrar çözmeyi başardım. Fakat son haftalarda sorunuma bunlar da çözüm olamadı.

Şu an için BIOS a girip üstteki adımları gerçekleştirdikten sonra windowsa tekrar girebiliyorum fakat bilgisayara Hard-shutdown?(Shift ile beraber kapata basma), yeniden başlatma ya da güç kablosunu çıkarıp takma yaptıktan sonra aynı sorunlarla tekrar karşılaşıyorum. Bazen bootloop a giriyor bazen windows logosunda donuyor. Bu olaylardan sonra BIOS eski ayarlarına geri dönüyor (BIOS pili ile ilgili denemelerimi aşağıda belirttim). Eğer bilgisayarı açmayı başarırsam bir süre boyunca kapatmak yerine uyku moduna alarak bilgisayarı kullanmaya devam edebiliyorum (bir süre sonra uyku modu da kurtarmıyor).


Şu ana kadar gerçekleştirdiğim adımlar ise şu şekilde:

-Bütün USB girişlerini çıkarttım, ethernet ve ses jakı gibi olabilecek her takılı donanımı çıkardım.
-Üsttekine ek olarak takılı harddiskleri ve DVD sürücüsünü çıkardım. sadece SSD ile çalıştırdım.
-Ekran kartını çıkartarak işlemcinin dahili GPU'sundan çalıştırdım.
-RAM'leri başka slotlara taktım.
-Olabilecek bütün yazılımlarla RAM'leri kontrol ettim (Hem windowsun içinde hem memtest gibi toollar kullanarak)
-BIOS pilini değiştirdim.
-PSU'mu yeniledim (Uzun bir süredir yapmak istediğim bir şey olduğu için sorunun psuda olup olmaması önemli değildi, değilmiş).Bilgisayar özellikleri:
Windows 10
i5 4690k
Gigabyte z97x gaming 5 anakart
Sapphire RX480 ekran kartı
gskill ripjawsx 2x4 gb ddr3 ram


Son olarak, çözüm bulunamasa bile İstanbul/Anadolu yakası içerisinde donanımları tek tek başka sistemlerde test etme imkanı bulunan ucuz servis önerisi bilen varsa belki bu şekilde de çözüm bulunabilir fakat işlemci-anakart-ram parçalarından birinde bile değiştirilmesi gereken bir durum varsa eski parçalara yatırım yapmak yerine bu üçünü komple yenilemeyi tercih ederim.

Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.
E
6 yıl
Cpu mu özürlü? (Sıcaklık sorunu)
Merhaba amd 965 black edition sahibiyim. Cpu nun soğutucusu Akasa Venom. Şöyle bir sorunum var Cpu boştayken sıcaklık 50 derecelerde takılıyor. Yükte ise 60 larda. OC edilmemiş hali.Yükte sorun yok gibi fakat boşta sıcaklığının çok yüksek olduğunu düşünmekteyim. Termal macunu değiştirmek işe yaramadı(ki değiştirmeden önce de kurumuş değildi)

Bir de bir sorunum daha var amd nin overdrive uygulamasında bir değer dikkatimi çekti 'tmpin3' anakartta tam olarak nereyi ifade etmekte bilmiyorum ama boşta sıcaklığı 63 derecelerde dolanıyor. 70 üstüne çıkıyor. Beni en çok endişelendiren bu değer.


Aşağıya sıcaklıklarla ilgili 1-2 resim ekledim. Stability test açıkken. Cpu yükte çalışırken. (Cpu ortalama sıcaklığı 59 derece)
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
E
6 yıl
Kasa Seçimi nasıl olmalı? (3000-3500 tl sistem için öneri)
Merhaba. Soru başlıkta belirttiğim gibi.

3500 tl yi şunlara ayırıyorum:

Kasa(+psu), anakart, işlemci, ekran kartı. Belki duruma göre ssd alabilirim.

Kasa+PSU ya da ayrı ayrı kasa ve PSU nun değeri böyle bir sistemde ne olmalıdır? Kasa önerilerinize açığım. Özellikle enlemesine geniş ve PSU dan çıkan işe yaramayan kabloların tüm kasayı işgal etmesine izin vermeyecek bir kasa arıyorum (Modular PSU bu sistem için masraflı olur mu bu durumda?). İşlemci soğutucum biraz büyük anakarta dik bir şekilde 12cm fanı bulunmakta zaten şu anki kasamın tam kapanmasına engel oluyor.

Teşekkürler.
E
6 yıl
5.000 tl civarı sistem tavsiyesi
merhaba arkadaşlar. Son 4 yıl pc bileşenlerini araştırmıyorum pek bilgim yok son çıkan ürünler hakkında. Arkadaşım için bilgisayar toplayabilir misiniz? 5000 lirayı biraz geçebilir monitör dahil olacak.

Teşekkürler şimdiden.

Söylemeyi unuttum oyun amaçlı olacak.
E
7 yıl
Kulaklık için kablo tavsiyesi
Kulaklığımın kendi kablosu tutuksuzluk yaptığı için (oynatınca sol kulaktan ses kesiliyor) yeni bir kablo arıyorum. Sesin kalitesini bozmayacak tabii ki. Normal 3.5 mm male to male olanlardan. Kulaklığımın kendi kablosu sold out olduğu için (Link) başka yollarla edinmeye çalışıyorum maalesef.


Seçim konusunda yardım edebilirseniz sevinirim.
E
8 yıl
Silver I e attı
Elise skini almak için son 5 gün ranked gireyim dedim ama Gold V e atmadı maalesef. Acım büyük.

http://www.lolking.net/summoner/tr/621769#profile

Alın post kasın şimdi.
E
8 yıl
Sound Blaster zx kulaklık sorunu
Merhaba ses kartını yeni aldım. Ses sistemi daha almadığım için kulaklıkla deneyim dedim. Marshall monitor kulaklığım var. İlk olarak 3,5 mm jak girişine takıp denediğim zaman ses cızırtılı geliyordu ve hiç bass gelmiyordu. Bozuk bir kulaklıktan çıkan ses gibi bir ses geliyordu. Sorun verilen controller'dandır deyip arka panele taktım ve yine aynı sesi aldım. Kulaklığı daha önce kullandığım kulaklığın yanından çıkan 1/4 dönüştürücü ile 1/4 jak girişine taktığım zaman ses normal geliyordu. Sorun sanırım kulaklığın 42 ohm oluşundan diye düşünüyorum. Fakat 32 ohm olan başka bir kulaklıkta da denedim ve yine aynı sorunu yaşadım.

Şuan kulaklığı bu şekilde kullanıyorum ve bir sorun yok.

< Resime gitmek için tıklayın >

Sorunun kaynağı nedir anlamadım. 32 ohm lik kulaklık taktığım zaman da (arka panele) aynı sorunu yaşadım. Yardım edebilirseniz sevinirim. Bu işlere yeni girdiğim için pek bilgim yok ne yaptığımın farkında değilim.

Teşekkürler.
E
8 yıl
SUPER UBER TANKY WARMOGGED OP TEEMO
Biliyorum isim OP.

TAZE TAZE YENİSİ GELDİ:
< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
E
8 yıl
AĞLAMA KONUSU
TR nin durumu.

Xin denemek için oyuna girmişim. Jungle oynuyorum.

Oyun başladıktan 1 dk sonra Garen ın söylediği:
"Bir işe yaradığın yok SLOT KESİP ne yapıyorsun orada?"

Oyun başı bekliyorum jungle da buff için:
"2 tane mid mi olacak xD xD"
" 2 mid çok zekisiniz"

Gank e gidiyorum Garen ölmemi bekleyip öyle saldırıyor.

Siz siz olun TR ye geçmeyin.

< Resime gitmek için tıklayın >
E
9 yıl
Ekran yanlardan kırpılmış duruyor (1920x1080'ken)
Merhaba arkadaşlar. Bugün gidip philips 227elh monitör aldım.

Sorun, masaüstündeyken ekran çözünürlüğü 1920x1080 de yanlardan kırpılmış duruyor.

1680x1050'ken tam ekran oluyor. Overscan yaptığımda biraz daha iyi olsa da yine de sinir bozucu.

Bunun çözümü var mıdır?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.