Merhaba arkadaşlar,

Donanım bilgisini Pentium 4 ile ucuz, fakat ısınma sorunu yaşayan AMD işlemcilerin rekabet ettiği yıllarda bırakan birisi olarak aşağıdaki maddelere göre bir sistem tavsiyesi rica ediyorum.Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

-Yazılım geliştirici olduğum için yoğun olarak kullanacağım programları 3-4 sene boyunca rahatlıkla seri bir şekilde çalıştırabilecek. Çok sık Microsoft Visual Studio, Microsoft SQL Server. Zaman zaman da photoshop ve türevi yazılımlar.
-İşten güçten bunaldığımda, yarım saat 45 dakikalık molalar için oynayabileceğim PES,FIFA tarzı oyunları rahatlıkla çalıştırabilecek.
-Yaklaşık 6-10 gb boyutlarındaki mkv filmlerini rahatlıkla oynatabilecek.
-Eğer mümkünse; harici harddisk kullanmak istiyorum. Laptop'ımdan çalışacağım zaman bilgilerime rahatlıkla ulaşmak için. (Bu maddeyi maliyetine bağlı olarak gözardı edebilirim)
-Monitör boyutu 18'' - 21'' arasında olabilir.
-Kasanın sessiz çalışması önemli
-İşlemci tercihim intel (Bir partitiona MacOS kurmak gibi fantezilere girebilirim. Geçen sene araştırdığımda AMD işlemciler için problem yaratıyordu bu işlem)

ve tabii ki gelişime ne kadar açık bir sistem olursa o kadar iyi olur.

Kariyer.net ilanı gibi olmuş biraz :)
Donanım bilgim olmadığı için kriterler, belirttiğim fiyata göre yüksek/düşük kalmış olabilir. Böyle bir durum varsa da uyarırsanız bazı maddeleri tekrar gözden geçiririm. Tekrar teşekkürler...