A

Yarbay
10 Nisan 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
75 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
A
2 yıl
Seat Leon 1.6 TDI DSG 2013 - Yorum
Herkese merhaba,

Forumda araştırdım ancak yakın zamanda göremedim. Bir akrabamız Seat Leon 2013 Dizel otomatik aracını satacakmış. 80.000 km de araç. Yakın akraba olduğundan arabada güven sorunu olmaz. Ancak kafamda DSG problemi ile ilgili sorular var. Eşimde kullanacağından faydalı olacak ama sorunlar gözümü korkutuyor.

Bu konuda fikri olan var mıdır? Sizce kullanılır mı? Piyasası ne kadardır? Yardımcı olan olabilir mi?
A
5 yıl
Hediye Laptop Önerisi - Bütçe 3000TL
Herkese Merhaba;

Kardeşim Elektrik-Elektronik Mühendisliği'ni kazandı. Okul başlamadan ona güzel bir laptop almak istiyorum. Kendi araştırması ile seçtiği model aşağıda.

http://www.hepsiburada.com/asus-x550vx-xx147d-intel-core-i7-6700hq-2-6ghz-4gb-1tb-15-6-tasinabilir-bilgisayar-pm-bdxx147d

Baktığımda işlemcisi güçlü ancak aklımda soru işareti oluşturan noktalar var.

- 4GB RAM bence yetersiz. Ama sorun değil eklenir kolayca.
- SSD yok, kullandıktan sonra SSD olmayan bir cihaz düşünmek istemiyorum.
- Bu dönemde 1366x768 ekran mı olur


Şimdi bu dediklerimi dikkate olarak önerebileceğiniz modeller olabilir mi?
A
6 yıl
55" 4K 3D televizyon tavsiye
Merhaba arkadaşlar 55" 4K 3D'si olan bir televizyon almak istiyorum fiyat olarak 5 Bin TL civarı düşünüyorum kararsız kaldım sizlerinde görüşlerini öğrenmek istedim.
A
7 yıl
Raspberry Pi 2 İnceleme
Bu yazımızda sizler için geçtiğimiz günlerde çıkış yapan Raspberry Pi 2 modelinin incelemesini geçekleştireceğiz. Aslında ilk izlenim demekte doğru olabilir. Çünkü ürün elime bugün ulaştı ve kısa süre kullanıp deneme fırsatı buldum. Bu süre zarfındaki izlenimlerimi iletmeye çalışacağım. Öncelikle hiç bilmeyenler için Raspberry Pi nedir konusundan başlamak gerekli.

< Resime gitmek için tıklayın >
Raspberry Pi Nedir ?
Raspberry Pi İngiltere’de Raspberry Pi derneği tarafından, okullardaki bilgisayar eğitimini geliştirmek ve çocukların bilgisayar eğitiminde kullanması için geliştirilen ve kredi kartı boyutunda olan bir Tek Kart Bilgisayardır(Single Board Computer). 35 Dolarlık satış fiyatı ile dünya genelinde çok büyük satış rakamlarına ulaşmış ve tek kart bilgisayar kavramını hayatımıza sokmuştur. Hazır konu açılmışken buna da değinmek gerekir.

Tek Kart Bilgisayar Nedir
Tek kart bilgisayar yada İngilizce adıyla Single Board Computer, bir bilgisayarın çalışması için gerekli tüm donanımları tek kartta birleştiren konseptin adıdır. Ancak normal bilgisayar anakarlarından farkı bu tasarımda boyutlar kredi kartı boyutuna indirgenmiştir. Üzerinde işlemci, RAM, hafıza birimleri ve gerekli diğer tüm elemanlar mevcuttur. Çalışması için sadeec hafıza kartına işletim sistemini yazıp çalıştırmak yeterlidir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Raspberry Pi Alternatifi var mı?
Raspberry Pi çıktıktan sonra benzer ürünler zaman içinde çıkmaya başladı. Dolayısıyla birçok elternatifi vardır.
BeagleBone
BeagleBone Black
Banana Pi
Panda Board
İntel Edison
Ancak bu alternatiflere rağmen Raspberry Pi en popüler olmayı başarmıştır. Tabi bunların çeşitli sebepleri vardır.

Raspberry Pi Neden Önemlidir?
Çünkü Raspberry Pi bu konsepti getiren ürün grubudur. Dolayısıyla da en büyük ve güçlü topluluğa sahiptir. Bu sayede bir çok projeye rahatça erişebiliyorsunuz ve gerektiğinde yardım alabiliyorsunuz. Bunun yanında büyük firmalarda bu topluluğu göz ardı edemiyor ve kendi ürünlerini Raspberry Pi uyumlu hale getiriyorlar. Diğer yandan da kar amacı gütmeyen dernek tarafından üretildikleri için çok ucuz fiyata ürün satın alınabilmektedir.


Bu kadar temel bilgi verdikten sonra artık asıl konumuz olan Raspberry Pi 2 ile ilgi bilgilere gelelim.

Raspberry Pi 2 Özellikleri
SoC: Broadcom BCM2836 (CPU, GPU, DSP, SDRAM, and single USB port)
CPU: 900 MHz quad-core ARM Cortex A7 (ARMv7 instruction set)
GPU: Broadcom VideoCore IV @ 250 MHz
OpenGL ES 2.0 (24 GFLOPS)
1080p30 MPEG-2 and VC-1 decoder (lisans alımı ile)
1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder ve encoder
RAM: 1 GB (GPU ile paylaşımlı)
USB port adedi: 4
Video girişi: 15-pin MIPI camera interface (CSI) connector
Video çıkışı:
HDMI
composite video (PAL and NTSC) (3.5 mm jack ile)
Ses Girişi: I²S
Ses çıkışı:
Analog: 3.5 mm jack;
Dijital: HDMI ve I²S
Hafıza: MicroSD
Ağ: 10/100 Mbit/s Ethernet
Giriş çıkışlar: 17 GPIO plus specific functions, and HAT ID bus (Model B+ ile aynı)
Güç tüketimi: 800 mA (4.0 W)
Güç beslemesi: 5 V – Microusb veya Pinlerden
Ebat: 85.60 mm × 56.5 mm
Ağırlık 45 g

Raspberry Pi 2’de Neler Gelişti ?
Özelliklere baktığımızda, bazılarımız anlamlarını anlamayabilir. Bu özelliklerin iyiliğini anlamak için son sürüm olan Raspberry Pi B+ sürümüne göre olan gelişmeleri belirtmek gerekir.

< Resime gitmek için tıklayın >


İşelmci bazında incelediğimizde 6 kat bir hızlanma mevcut. Bu gerçekten çok önemli gelişme gerçekten. RAM tarafında ise 2 kat bir artış mevcut. Tabi en güzel yönü ise bu gelişmelere rağmen fiyatta bir artış olmaması.


Belkide bu donanım geliştirmelerinin yanı sıra en önemli gelişme yazılım tarafından geldi. Windows 10 Raspberry Pi için özel bir sürüm yayınlanacak. Ve şaşırtıcı şekilde Windows 10 Raspberry Pi sürümü ücretsiz dağıtılacak.
Raspberry Pi 2 için Windows 10 Bedava
Evet yanlış duymadınız, Microsoft Raspberry Pi 2 için Windows 10 sürümünü ücretsiz daüıtacağını duyurdu. Ancak alanlar hayal kırıklığını kapılmasın. Henüz yayınlanan bir dağıtım yok. Ancak yakın zamanda ŞURADAN indirilebilir olacaktır. Siteyi inceleyerek gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Raspberryi Pi 2 Fiyatı Nedir ?
Raspberry Pi 2’nin fiyatı İngiltere’de 35 Dolar fiyat etiketi ile satışa sunuldu. Tabii ki ülkemizde vergiler ve kar marjları dolayısıyla biraz daha yüksek. Ben Türkiye Resmi Satıcısından 112TL fiyatı ile satın aldım. Fiyata bakarsak kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum. Yine karar sizin tabii ki.

Raspberry Pi 2 İzlenimler
Ürün elime geldiğinde güzel bir kutu ile karşı karşıya kaldım. Açtığımda içinden bir tanıtım broşürü ve elektrostatik korumalı poşette Raspberry Pi 2 çıktı. Çıkardığımda ilk izlenmim çok küçük olduğuydu.

Raspberry Pi 2 Aldım Şimdi Ne Olacak ?
Aldığınızda ilk çalıştırmayı sağlamak için ihtiyaçlarınız;
Raspberry Pi 2
5V 1000mAh Güç kaynağı
8GB MicroSD Kart
Klavye
Mause
HDMI Kablo
Monitör


Sonuçta elinizde bir adet bilgisayar var. Yapmamız gereken MicroSD kartımıza bir adet işletim sistemi kurmak. Bu kısımda bazılarınızın gözü korkabilir. Ancak rahatça halledebileceksiniz. Eğer yeni bir Raspberry Pi kullanıcısı iseniz tavsiyemiz ŞURADAN Noobs indirin. İnen .zip dosyasını temizlenmiş formatlanmış MicroSD kartınıza çıkartın. Sonra Raspberry Pi 2’ye takın. Daha sonra da klavye, mause, HDMI kablo ve Micro USB üzerinden enerjiyi takın. Ekranda bir kurulum menüsü çıkacaktır.


< Resime gitmek için tıklayın >


Bu menüden bir Debian Linux sürümü olan Raspbian seçin ve ilerlemeden önce klavye dilinizi belirleyin. Daha sonra ilerleyin. O andan itibaren Micro SD kartınızın içine Raspbian sürümü kurulacak. Kurulduktan sonra kullanıcı adı ve şifre soracaktır. Default değerler;
_______________________
Kullanıcı adı: pi
Şifre: raspberry
_______________________
olacaktır. Ancak kurulum anında şifrenizi değiştirebilirsiniz. Kurulumda dikkat etmeniz gereken nokta kurulum sırasında Grafik Arayüzü Aktif etmenizdir. Çünkü kurulum sırasında bir noktada 9 adet ayar gelecek. Bu noktada 3. maddeden grafik arayüzü aktif etmeniz gereklidir. Yoksa linux sistemine alışık değilseniz ne olduğunu şaşıracaksınız çünkü sadece terminal karşınıza çıkacak.


Eğer bunu yaptıysanız ve grafik ekranı açamıyorsanız da sorun yok. Komut satırı kullanarak ayarlar menüsünü açacaksınız.
Raspberry Pi 2 Grafik Arayüz Açma

sudo raspi-config

komutunu yazıp entera basarsanız bir önceki 9 maddelik ayar menüsüne dönersiniz. Buradan yine Grafik arayüzü aktif edebilirsiniz.


Bu andan itibaren önünüzde bir linux bilgisayar duruyor. Tek yapmanız gereken araştırıp çeşitli projelere yelken açmak.

Raspberry Pi 2 Performansı Nasıl ?
Bu tamamen performanstan beklentinizle orantılıdır. Eğer Raspberry Pi 2’yi gerçek bir bilgisayar olarak kullanma planınız varsa bir nebze hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Ancak durumu kendi içinde değerlendirmek gerekli. Önceki sürüme göre karşılaştırmak gereklidir.


Elimde Raspberry Pi B+ sürümü olmadığı için bire bir karşılaştırma yapamıyorum. Ancak kendi testlerimde ayarlar yapıldıktan sonra 40-60sn arası açılma süresi var. Ancak karşılaştırmalı performans testi arayanlar şu videoya bakabilirler.

Videoyu izlemek için tıklayınız


Raspberry Pi 2 ile Oyun Oynanır mı ?
Performans konusu açılınca bazılarınızın aklına hemen oyun performansı gelir. Oyun konusunda yüksek performans beklememeniz gerekli. Ancak orta seviye Android cihazlarda çalışan oyunlar çalışabilecektir. Örnek vermek gerekirse, ilk kurulumda yazlımın içinde Minecraft Pi oyunu yer hazırda bulunuyor. Oyunu açıp bir süre oynadım. Herhangi bir performans sorunu yer almıyor. Hatta oyun oynarken performansı analiz ettiğimde cihazın gücünün %7‘sinin kullanıldığını gördüm. Bu oran çok daha iyi oyunların oynanabileceğini gösteriyor. Ancak cihazın amacının bu olmadığını unutmamak gerekir. Cihazın temel amacı yazılım geliştimek ve projeler gerçekleştirmektir.

< Resime gitmek için tıklayın >


Şu an bir günlük izlenimlerim bu kadar. İleriki dönemlerde çeşitli yazılarla tekrar karşınızda olacağız. Çeşitli rehber konuları ile karşınızda olacağız. XBMC kurulumu ve Windows 10 kurlumu ile ilgili rehberler yayınlayacağız. Aklınıza takılan konular olursa sormaktan da çekinmeyin.

A
7 yıl
Raspberry Pi 2
< Resime gitmek için tıklayın >
Raspberry Pi çıkış yaptığı 29 Şubat 2012 tarihinden itibaren dünya üzerinde farklı bir konsept geliştirmeyi başaran bir organizason oldu. İngiltere’de bir dernek tarafından, okullardaki bilgisayar eğitimine katkı olarak tasarlanan Raspberry Pi yıllar içinde gelişerek popüleritesini arttırdı. Bununla beraber Single Board Computer kavramını teknoloji dünyasına kattı.

Single Board Computer nedir?
İngilizce adında da anlaşılacağı gibi, tek kart bilgisayar tasarımlarıdır. Yani alacağınız bu kartlar çalışabilir birer bilgisayar oluyorlar. Tek yapmanız gereken içine işletim sistemi taşıyan SD kart takıp çalıştırmak.
Raspberry Pi neden önemlidir?
Raspberry Pi, dünya üzerinde bu konsepti geliştiren ilk kart olma özelliği taşıyor. Ayrıca bir dernek olduğu için kar güte amacı gütmeyen topluluk, 35$ gibi bir fiyata bu konsepti geliştirmiş oldu. O kadar popüler oldu ki, dünya genelinde bazı okullarda, Raspberry Pi sınıfları kuruldu. Bunun üzerinden eğitim verilmeye başlandı. Bunun yanı sıra dünya genelinde Raspberry Pi toplulukları oluşturuldu.
Raspberry Pi Benzeri Kartlar
Kendi konseptini oluşturan öncü kart olduğu için, piyasa üzerinde benzeri kartlar çıkarılmaya başlandı. Ancak ilk olmanın faydasını kulanan Raspberry Pi, topluluk yapısı ile hep bir adım önde olmayı başardı. Bunun yanında kar amacı olmadığı için de fiyat olarak daha düşük seviyede kalabildi. Ancak yine de başarılı olan benzerleri yok değil.

BeagleBone
BeagleBone Black
Banana Pi
Panda Board
Cubieboard 2

Raspberry Pi 2 Özellikleri
Raspberry Pi 2, en son güncellenen sürüm olaran Raspberry Pi B+ modeline göre oldukça fazla güçlenmiş durumda. Öyleki güç olarak 6 kat güçlendiği söyleniyor. Özelliklerine baktığımızda günümüz teknolojisine daha da yaklaşmış durumda.

900MHz 4 Çekirdek ARM Cortex-A7 CPU – Eski sürüme göre 6 Kat daha Güçlü
1GB LPDDR2 SDRAM
35$ Fiyat etiketi
Raspberry Pi 1 ile birebir uyumlu
Linux, Android ve Windows 10 Desteği
HDMI Çıkışı
4 USB Bağlantısı

Raspberry Pi ve Raspberry Pi 2 Arası Farklar
Bir önceki sürüme göre, Raspberry Pi 2 işlemci ve RAM alanında güçlü değişimler yaşamış. İşlemci kısmında ARM A7 tabanlı bir işlemci kullanarak güncel işletim sistemlerine uyumlu hale gelmiş olacak. Öyleki Windows 10 desteği geldiği açıklandı. Hatta geliştiricilere, Windows 10 RPİ2 sürümü ücretesiz dağıtılacak.

Kaynak: Raspberry Pi 2 Özellikleri
A
7 yıl
LG Active Bending Açıklandı
CES2015 fuarına G Flex 2 duyurusu ile hızlı bir başlangıç yapan LG, söylentileri haklı çıkardı ve Active Bending adını verdiği ekranı kullanan konsept bir telefon ortaya koydu.
Samsung ile LG arasındaki teknoloji yarışı hızla artıyor. Neredeyse LCD teknolojisi bu iki Koreli şirkete kalmış durumda. Geçen sene bu yarışta Samsung Note Edge modeli ile sertbir hamle yapmış ve dikkatleri üzerine çekmişti. Aslında eskilerden beri konsept tasarımlarda hayal edilen kenarları kıvrımlı telefon tasarımını önümüze kullanılabilir halde koymuştu. Bu hamleden sonra gözler LG tarafına çevrilmişti.

CES2015 için G Flex 2 duyuran LG tarafından da bir hamle bekleniyordu. Ancak bir yandan da bu kadar sık duyuru yapmayacağı konuşuluyordu. Ancak anlaşılan LG yarıştan geri kalmayı göze alamadı ve Active Bending ismini verdiğiği ekranı kullanan 6″ boyutundaki konsept telefonu izlenime açtı.

< Resime gitmek için tıklayın >

Konsept telefonda en çok dikkat çeken özellik ise, Note Edge’in aksine Active Bending ekranın iki kenarı da oval olarak iniyor. Bu da iki tarafından da bildirim gösterilmesine imkan tanıyor. Bakalım LG bu tasarımı LG G4 modelinde kullanacak mı?

Kaynak: LG Active Bending
A
7 yıl
Facebook Paylaşanı Görme Sorunu
Arkadaşlar Merhaba,
Facebook sayfamda paylaştığım gönderimi kimlerin paylaştığını nasıl göreilirim. Paylaşanlar arasından birine hediye vereceğim de?

Yani ben bir gönderi yayınlayacağım. Takiçiler bunu paylaş seçneği ile paylaşacaklar. Ben bu paylaşanların kimler olduğunu görmek istiyorum. Twitterde RT edenleri gördüğüm gibi

NOT: Arkadaşlar biraz acil yardımcı olursanız sevinirim..
A
7 yıl
Yılbaşı Hediye Tavsiyeleri
< Resime gitmek için tıklayın >

Yılbaşı geldi çattı. Artık herkes telaş içinde, her yıl rutine binen hediye alma çabasında. Ancak kafalarda hep aynı soru? Yılbaşında ne hediye almalıyım? Bu soruyu tek başına ele aldığımızda, temel olarak eksik ve mantıksız bir soru oluyor. Çünkü hediye bir kişi için alınır. Yani alan kişiden çok, alınan kişi için hediyenin önemi ve anlamı vardır ve olmalıdır. Bu çerçevede bizde bu yılki yılbaşı hediye tavsiyelerimizi çeşitli gruplara bölerek vermek istedik. Buna göre ilgi alanlarına uygun ayrılmış,çeşitli yazılar yazarak bir yazı dizisi oluşturduk. Sizde hediye alacağınız kişiye uygun kategoriden bir hediye seçerek bu yükü üzerinizden atabilirsiniz. Veya bizim tavsiyelerimizden ilham alarak farklı bir seçeneceğe yönelebilirsiniz.Maddelere tıklayarak ilgili konuya gidebilirsiniz.1- Teknoloji Severlere Hediye Tavsiyeleri


Aslına bakarsak en kolay hediye, bu kategoride bulunuyor belkide. Ancak fiyatlar da o nebzede pahalı. Ancak tavsiyelerimiz arasında 10TL tutarında da hediye bulunuyor. Buna göre yazımıza bakarak gönül rahatlığı ile bir ürün seçebilirsiniz.

2- Oyun Severlere Hediye Tavsiyeleri

Oyun sever arkadaşınıza hediye beğendirmeniz zor aslında. Sizin beğendiğiniz, büyük ihtimalle onun umurunda olmayacaktır :). Bu nedenle bizim tavsiyelerimize göz atmanızda fayda var.

3- Fotoğraf Severlere Hediye Tavsiyeleri


Eğer fotoğrafçılıkla uğraşmıyorsanız, büyük ihtimalle arkadaşınızın gereksinimlerini ve yüzünde tebessim yaratacak hediyeyi bulamazsınız. Tavsiyelerimiz arasında her bütçeye uygun ürünler mevcut. Seçin ve birini alarak arkadaşınızı memnun edin.

4- Kitap Severlere Hediye Tavsiyeleri

Herkesin kitap kurdu bir arkadaşı vardır. Ancak hediye alma noktasında sıkıntı çekebilirsiniz. Sadece kitapları referans alırsanız tıkanabilirsiniz. Belki de biraz yaradıcı olmak gerekir, ne dersiniz?

5- Doğa Sporu Severlere Hediye Tavsiyeleri

Doğa sporları ile uğraşan bir arkadaşınız var ve hediye almak istiyorsunuz. Ancak büyük ihtimalle ne alınacağına dair herhangi bir fikriniz yok. O zaman sizi yazımıza alalım.

6- Çay – Kahve Severlere Hediye Tavsiyeleri

En geniş yelpazeli kategori budur belkide. Çoğu arkadaşımız bu kategoriye uygundur. Ama biraz yaratıcı olmak da gerekebilir.

7- Sevgiliye Hediye Tavsiyeleri

Geldik en zor kategoriye belkide. Çoğumuz bu noktada tıkanıp,araştırmaya başlayabiliriz. O yüzden tereddüt etmeden tavsiyelerimize bakmalısınız.

Yılbaşı Hediye Tavsiyeleri

Sizde fikirlerinizi belirtebilirsiniz. Arayanlara yol göstermiş oluruz.
A
7 yıl
ARM Programlama - GLCD Kullanımı
< Resime gitmek için tıklayın >
Merhaba Arkadaşlar,

STM32VLDiscovery kartı ile GLCD kullanımını anlattım. Kodları ve bilgileri linkten bulabilirsin.

ARM Programlama - GLCD Kullanımı

Videoyu izlemek için tıklayınız
A
7 yıl
Asus VX239H İnceleme
< Resime gitmek için tıklayın >

Asus firmasının 23.9″ boyutundaki monitörü VX239H, barındırdığı özelliklerle farklı amaçlar için monitör arayanların ortak noktası olabilecek şekilde tasarlanmış durumda. Ürünü araştırmalarımız sonucunda, kişisel kullanımım için almıştık. Kişisel yorumlarımıza gelmeden önce genel özelliklerine değinelim.

Asus VX239H Genel Özellikleri


 • 23.9″ AH IPS Ekran
 • 1920×1080 Ekran çözünürlüğü
 • 250cd/m2 Parlaklık
 • 178 Derece görüş açısı
 • 5ms Tepkime Süresi
 • 16.7M Renk sayisi
 • 6 Farklı Video Modu
 • Quick Fit Modları
 • 1Wx2 Stereo Hopörlör
 • 2xHDMI ve 1xD-Sub girişi
 • MHL Desteği
 • 3.5mm Jack Giriş ve Çıkışı
 • 22W güç tüketimi
 • 80000000:1 Asus Akıllı Kontrast OranıAsus VX239H Dış Görünümü ve Giriş Çıkış Özellikleri

Asus VX239H çerçevesiz tasarımı ile gerçekten çok şık duran bir monitör olmuş. Dış çerçeve kalınlığı sadece 14.5mm.

< Resime gitmek için tıklayın >

Asus VX239H 2 adet MHL destekli HDMI ve 1 adet D-Sub giriş seçeneklerini barındırıyor. D-Sub girişi standart VGA kablo ile bağlanmak için kullanıyor. Eğer kullandığınız bilgisayar veya ürün sadece VGA çıkışı destekliyse bu birimi kullanabilirsiniz. Üzerindeki MHL destekli HDMI girişleri yardımıyla, eğer cihazınız MHL* desteğine sahipse hem görüntü aktarabilir hem de cihazınızı şarj edebilirsiniz.


Eğer aynı anda birden fazla girişi aktif olarak kullanmak istiyorsanız, cihaz üzerindeki Menü yardımıyla girişler arasında geçiş yapabilirsiniz. Böylece birden fazla cihazı aynı anda takılı olarak kullanabilirsiniz.

Asus VX239H Ekran özellikleri ve Testi

Asus VX239H 23.9″ büyüklüğünde AH IPS panele sahiptir. IPS panel olduğu için 178 derece görüş açısına sahiptir. Aynı zamanda da IPS panelin bir özelliği olarak renk doğruluğu çok yüksektir.
Panelle ilgili göz önünde bulundurulması gereken noktalardan bir diğeri ise tepkime süresidir. Ürünümüzde 5ms tepkime süresi bulunuyor. IPS panellerin yapısı gereği tepkime süreleri genellikle çok yüksektir. Ancak ürünümüzdeki 5ms tepkime süresi çok kabul edilebilir bir değerdir.


Ölü Piksel TestiGünümüzde monitör aldıktan sonra karşılaşılan en büyük sorun ölü piksel sorunudur. Bu bağlamda bizde elimizdeki monitöre ölü piksel testi uyguladık. Ölü piksel monitörümüz üzerideki milyonlarca pikselden bazılarının çalışmaması durumudur. Çalışmayan pikseller farklı renklerde olabilir. Çalışmadığı takdirde o renge bakarken beyaz bir nokta olarak gözükürler. Sizde kendi elinizdeki monitöre aynı testi uygulayabilirsiniz. Veya monitör alırken bu testi uygulamalarını isteyebilirisiniz.Testi uygulamak için aşağıda verdiğim linkteki siteye girin. Sırasıyla verilen 5 adet renge tıkladıktan sonra F11 tuşunuza basın. Ekrana dikkatlice bakın. Eğer ölü piksel var ise ufak beyaz noktalar gözükecektir. Bu işlemi oradaki 5 renk için gerçekleştirin. Eğer ürünü almak için kontrol ediyorsanız, 5-10 adetten fazla ise başka monitöre bakmanız yararınıza olur. Eğer zaten ürünü aldıysanız ve ölü piksel çıktıysa sayısı çok olmadığı sürece kafaya takmayın derim. Çünkü düşündükçe gözünüze takılmaya başlayacaktır.


Ölü Piksel Testi

Işık Sızdırma TestiYine aynı siteden siyah rengi seçip F11 tuşuna basarak tam ekran moduna geçin. Ekrana dikkatlice bakın. Eğer monitönün herhangi bir kenarından ışık sızıntısı göze çarpmıyorsa sorun yok demektir. Eğer yine almak üzereyken bu testi yapıyorsanız birden fazla kenardan ışık sızıntısı var ise ürünü almayın. Işık sızdırmanın bir zararı yok. Ancak karanlık ortamda göz yoruyor. Yine bizim elimizdeki üründe ışık sızdırma sorunu çıkmadı.Ghosting Testi
Ghosting monitörlerde tepkime süresi kaynaklı bir sorundur. Hızlı sahnelerde hareket eden nesnenin arkasında bir iz bırakmasıdır. Bu testin önemi monitörü oyun, özellikle FPS tarzı oyun oynayacaklar için çok fazladır. Sizde elinizdeki monitörünüz için testi aşağıdaki linkten yapabilirsiniz. Site açıldığında akan görüntü sürekli olarak donarak ilerliyorsa ghosting efekt var demektir. Donmanın durumuna göre bir orantı kurmanız gerekiyor. Çünkü bu tamamen görsel bir izlenim. Ben VX239H için yaptığımda nadir de olsa takılmalar oluyor. 5ms tepkime süresi olduğu için bu çok normaldir. Bu konuda çok daha iyi bir monitör istiyorsanız 2ms ve altındaki monitörlere bakmalısınız. Ancak ben ürünü PS4 ile birlikte kullanıyorum. Oynarken herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Çok FPS oyunu oynamasam da oynadıklarım arasında herhangi bir sorun yaşamadım.

Ghosting Testi

Asus VX239H Tercih Sebepleri


 • IPS Panel
 • 5ms Tepki Süresi
 • 2xHDMI ve D-Sub girişi
 • Dahili Hoparlör
 • 3.5mm Ses giriş ve Çıkışı


Asus VX239H Son YorumAsus VX239H birçok özelliği bir arada bulunduran, hiçbirinde en iyisi olmayan bir ürün olmuş. Ancak bu özelliği sayesinde tam kullanıcı dostu olmuş diyebilirim. Ben ürünü ararken, IPS panel ve görece düşük tepkime süreli bir ürün bakıyordum. Çünkü alacağım monitörü hem fotoğraf ve video işlemek için kullanacaktım, hem de PS4 ile oun oynayacaktım. Genel itibari ile IPS panele sahip ürünler, yüksek tepkime süresine sahipti. Benim için 5ms ve altındaki tepkime süresi kabul edilebilirdi. Bir diğer yandan ise PS4 ile kullanacağım için HDMI girişi olmalıydı. Üzerinde hoparlör olması da benim için artı olacaktı. Sizin içinde bu özellikler önemli ise, Asus VX239H size tavsiye edilebilecek bir ürün gibi duruyor.
*MHL HDMI üzerinden görünü aktarım sırasında,görüntü aktaran cihazın şarj olabildiği teknolojinin adıdır.

Ürünün incelemesini ve daha fazlasın için yeni açtığım,Tavsiyelazim.com'a göz gezdirebilirsiniz...

Asus VX239H İnceleme

Ayrıyeten yorumlarınız ve sorularınız varsa iletebilirsiniz. Almak isteyenlere bir yönlendirme olabilir
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.