F

Yüzbaşı
19 Mart 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
37 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
F
5 yıl
Monitör Tavsiyesi ve 4K'dan Geri Dönüş İhtimali
Öncelikle merhaba,
İmzamda görebileceğiniz sistemi 4k çözünürlükte kimi oyunlarda en yüksek ayarlarda, kimi oyunlarda ise en yükseğin bir tık altında sabit 60+fps ile oynayabiliyorum fakat geçen gün Samsung'un QDOT 1080p 144hz monitörünü deneyimleme fırsatım oldu. QDOT ekranların renk canlılığı ve siyah performansı gerçekten beni etkilemeyi başardı. Sabit 144hz deneyimi ise başlarda inanılmaz bir fark yaratmasa da evdeki kendi bilgisayarıma geçtiğimde net bir şekilde sabit 60fps oyun oynamama rağmen kendini hissettiriyordu. Oynadığım oyun tarzları ise %60 single player, %40 FPS multi şeklinde.

4k 60Hz genel +ları
-Alt çözünürlüklerde yakalanamayacak görüntü keskinliği.(İşte bu sadece 4k monitörün yakalayabileceği bir şey)
-Uygulamaların kullanım alanlarının büyümesi ve web sitelerde gezmenin çok daha kolay olması.

1080p 144hz QDOT kısa deneyimlerim sonucunda +lar
-İnanılmaz canlı renkler.
-144hz ile bulanıklığın bitmesi ve göze daha anlamlı gelen görüntüler. Bu sebeple artan akıcılık hissi.
-FPS oyunlarda düşük input lagdan dolayı yüksek rekabetçi deneyim.

Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz? Monitör tavsiyeniz ne olurdu (Max 3000TL)? Deneme fırsatım olan monitör 24 inçlik bir monitördü ve 27 inç olanında ppi düşeceğinden dolayı rahatsızlığım artar mı? Yoksa 24 ve üzerine çıkmamamı mı önerirsiniz? 1080ti gibi bir karta full hz çözünürlük çizdirerek Nvidia mühendislerinin hakkına girmiş olur muyum ?

Deneyimleme fırsatı bulduğum monitör:https://www.hepsiburada.com/samsung-lc24fg73fqmxuf-23-5-1ms-display-2xhdmi-freesync-full-hd-curved-oyuncu-monitor-p-HBV00000BHRTV
Bu monitörü alsam 144fps altına düştüğümde görüntüde takılma yaşar mıyım? (4k 60hz monitörümde 60fps nin altına düşünce rahatsız edici bir takılma oluşuyor) Yani kısacası 144hz monitörde g sync olmazsa olmaz mı?
F
7 yıl
Samsung 2243BW Üstten Daralma
Merhaba,
monitörüm olan Samsung 2243BW modelinde sadece ekranın üstünden aşağıya doğru görüntü kaybı mevcut. Yakından incelemem ile 3 satır(soldan sağa) pixel'de görüntü yok. İşin garip yanı fareyi en üste çektiğimde hiç bir görünmeyen kısmı yok, yani anlatmak istediğim sanki monitör böyle üretilmiş gibi, orası her zaman öyleymiş gibi davranıyor. Monitörü kontrol ettim panelde kayma falan yok ki olsaydı herhalde sağ, sol ve aşağıda da bir gariplik olurdu. nVidia ekran ayarlarına girdiğimde masaüstü boyutunu ve konumunu ayarla seçeneğinde de dediğim gibi sanki monitörün o kısmı hiç olmamış gibi davranıyor ve 1680x1050 çözünürlüğü çerçeveleri ile birlikte üstteki 3 satır pixel olmadan gösterebiliyor. Aşağıda sorunumu çizerek göstermeye çalışacağım;

< Resime gitmek için tıklayın >

Yaptıklarım:
-Monitör driver güncellemesi.
-Ekran kartı downgrade ve upgradeleri.
-Monitörün kendi panelinde bulunan tüm menüleri kurcalama.
-Aynı şekilde ekran kartı paneli de geçerli.

Ek olarak: Monitör açılışında DVI girişi kullanıldığına dair çıkan simgede de aynı sıkıntı mevcut. Eskiden sol en üstte, sol ve üstten sadece 1 pixel boşluk kalacak şekilde yazıyordu. Şimdi ise üstten 4 soldan 1 pixel. Yani o çerçeve 3 birim aşağı kaymış şekilde ama dediğim gibi o çerçevede de en ufak bir görüntü kaybı yok.

Bu karmaşık durumu elimden geldiği kadar sade bir biçimde anlatmaya çalıştım. Umarım bana yardımcı olursunuz.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.