H

Binbaşı
17 Ocak 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
140 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
H
geçen yıl
Atmosferik Otomatik Lpg vs Turbo Benzin Tüketim Karşılaştırması!
Selamlar herkese,

Yakın zamanda Konya-Adana arası iki seyahatim oldu. Geçen hafta Ceed 1.0Turbo Manuel ile gitmiştim aynı yolu, bu hafta Egea 1.6 Etorq Otomatik lpg li araç ile gittim.

Egea lpg li olduğu için giderken hızlı kullandım nasıl olsa az yakarım diyerek, sonra gaz alıyorum baktım Ceed den fazla ödüyorum. Dönüş yolunda Ceed'i nasıl kullandıysam aynı şekilde kullanmaya gayret ettim. Eşit olması adına sadece dönüş yolu için yapıyorum kıyaslamayı.

Konya çıkışta iki aracı da aynı istasyonda doldurdum. Aynı noktada sıfırlayıp 105-110 arası Ereğli makasa kadar gittim. Otobana bağlanınca 120 civarı gittim, yer yer 130 a çıktım. Zaten bilen bilir Ereğli makas tan sonra Adana ya kadar yokuş aşağı.

Ceed:
< Resime gitmek için tıklayın >
Bunun sağlamasını yapamadım tekrar doldurup. Ama daha önceki tecrübelerime göre sapma yok.
332 X 5,3 /100 = 17,6 lt benzin harcanmış. Bugün ki benzin fiyatı(8.29) ile 145 Tl ye gelmişim.
Km de ortalama 43 Kr yakmışım.
Egea:
< Resime gitmek için tıklayın >
Tabi Egea lpg li olduğu için bu fotoyu benzinlikte çekip lpg tankını tekrar doldurdum. 6,39 fiyattan 23,8 lt gaz aldı. 7,2 lt lpg yakmış ortalama olarak. 6,39 X 23,8 = 152 Tl ye gelmişim.
Km de ortalama 46 Kr yakmışım.

Sonuç olarak lpg nin küçük hacim karşısında hiç avantajı kalmamış.
H
2 yıl
Atmosferik Tam Otomatik vs Tdi Dsg Tüketim Karşılaştırması
Herkese merhaba,
Bugün bayram dönüşü iki araç önlü arkalı gittik. Araçlar Skoda Superb Tdi Dsg ve Fiat Egea 1.6 Etorq Otomatik. Yaklaşık 220 km'lik bir yolculuk oldu. Superb hep önde ben hep arkada takip ettim. Tüketimler aşağıdaki gibi oldu. Sizlerle paylaşmak istedim.

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
Basit bir matematik yaparsak;
Dizel: 2,2 X 7,4 X 5,2 = 84,65 Tl
Benzinli : 2,2 X 7,8 X 6,7 = 114,97 Tl

Egea Lpg 'li ve yolculuktan hemen önce deposunu fullenip öyle yola çıkıldı. Deposunu tekrar doldurunca belki Lpg farkını da yazarım. Ama onu da yaklaşık yazarsak.
Lpg: 2,2 X 4,5 X 6,7 X 1,2(lpg yanma farkı) = 79,59 Tl
H
2 yıl
Moov Araçlarının Aküsünü Kullanıcılara Ödetiyor
Moov adlı uygulamayı bir süredir kullanıyordum. Uygulamanın özelliği arabayı 15dk'lık kiralayabiliyor, istediğin sokağa bırakıyorsun.

15dk kiraladığım arabanın aküsü bittiği için benden 885 Tl talep ediyorlar.

Geçtiğimiz Perşembe akşamı bir fatura maili gelmiş Çelik Motor'dan. Bu ne diye tıklayınca tarafıma Akü yansıtma faturası diye 885 Tl kesildiğini gördüm. Müşteri hizmetlerini aradım tabi, o da ne olduğunu anlayamadı, tarafıma dönüş yapacağını söyledi. Bugün arama zahmetine girmeyip mail atmışlar, arabanın far/iç aydınlatma/radyo vb. sebeplerle akünün bittiğini tespit ettikleri(hangisinden dolayı bittiğini tespit edememişler anlaşılan) için arabaya takviye yaptıklarını, onun ücreti olduğunu yazmışlar.

Tarafıma her seferinde mail attıkları sözleşmeye göre, ne bir ceza sisteminden, ne bunlarla ilgili bir ücret tahsil edeceklerine dair bir bilgi yok. Olsa bile 3 yaşında 40.000 km'de her gün kısa mesafe kullanılan bir Clio olduğu için aküsünün bitmesi de olağan bir olay. Şahsi aracımın 2. senesinde aküsü garantiden değişmişti.

Kiralama hizmetindeki operasyonel masraflarını kullanıcılara ödetmeyi hayal ediyorlar anlaşılan. Moov'dan araç kiralamayı düşünenlerin aklında olsun.
< Resime gitmek için tıklayın >

03.05 edit:
Herkese merhaba,

Konu için az önce Moov dan aradılar, kendi içlerinde değerlendirmişler, hakem heyetine gittiğimden haberleri varmış, faturayı iptal etmişler. Bilmiyorum buranın etkisi olmuş mudur, ama yazan arkadaşlara teşekkür ederim. 

Tabi ben bu uygulamayı bir kez daha kullanacağımı zannetmiyorum. 
H
4 yıl
Skoda Superb Direksiyonu Çevirince Gelen Ses
Merhaba,

Araba da yaklaşık 8-9 aydır Direksiyonu Çevirince bir ses geliyor, önce sadece ben duyuyordum nadiren sonra sıklığı arttı. Bakımda söyledim, direksiyon içerisindeki makarayı değiştirdiler fakat ses gitmedi. Videosu aşağıda, böyle birşeyle karşılaşan oldu mu? 40. saniyeden itibaren çok net.

https://youtu.be/e0-0PFoHXxk
H
4 yıl
Ucuz Fiyatlı Buzdolabı Tavsiyesi 1000-1500Tl
Merhaba,

Bekar yaşıyorum, bayağı eski bir buzdolabım var üstü karlanıyor altta yiyecekler çok hızlı bozuluyor. Yerine ucuz yollu bir buzdolabı arıyorum, şöyle bir baktım en ucuz 1500 Tl gibi görünüyor. Tavsiye edeceğiniz bir model var mıdır, bilindik markalar da 2000 üstü hep.
H
6 yıl
Ankara.
...Silinsin
H
6 yıl
Bildirim Sorunları
Gelen bildirimleri bilgisayardan görmüş de olsam tekrar tekrar okunmadı olarak gözüküyor, okundu say butonu çalışmıyor, tek tek üstüne tıklamak gerekiyor. Tıkladığım zaman o sayfaya götürmüyor, ama bundan tam olarak emin değilim çünkü o sayfalar durmuyor olabilir.

< Resime gitmek için tıklayın >

İşte bu kısımda.
H
6 yıl
İpler Eşit Değil Hatası
Uygulamada hesabım açıkken eğer ki bilgisayar ve mobilde giriş yapıp hatırla dersem, bir sonraki girişimde ipler eşit değil hatası verip beni atıyor. Tekrardan giriş yapmak durumunda kalıyorum. Bunu göz önüne alıp kontrol edersiniz.
H
8 yıl
Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak? Tahminim.
Arkadaşlar sonuçlar bence Pazartesi 14-15 arası açıklanacak. Sebebi sadece benim, totem yaptım. Ygs de ben şehir disindayken açıklanmıştı bu da öyle olacak bence.

Sizde yazın beklentiler ne görelim.
H
8 yıl
2500 Civarı Sistem Tavsiyesi
Merhabalar,

Bir arkadaşım kasa toplamak istiyor fakat konuya ikimizde tam manasıyla hakim değiliz. Arkadaşım oyun felan oynamıyor, fakat fotoğraf işliyor(amatör çaplı). Bundan dolayı güçlü bir sistem tavsiyesi istedi. Kasasıyla felan ne önerebilirsiniz? Çevre bileşenlerine gerek yok şimdilik.

Kafasında şöyle bir sistem şekillendirmiş bir bilgisayarcı ile fakat, işlemci, ekran kartı ve Ssd yönünde değişiklik yapması gerektiğini söyledim. Sizler ne önerirsiniz.

-Wibtec H77-m H67 SC1155 Anakart
-Intel Core i7-3770 SC1155 İşlemci
-8Gb Ddr3 Ram 1600 Mhz Kingston
-1Tb Sata 64Mb W.D. 7200Rpm Hdd
-240 Gb Kingston V300 Ssd
-Asus GT 730 Ekran Kartı
-Dvd RW-R Sürücü
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.