Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
9
Cevap
1318
Tıklama
0
Öne Çıkarma
ÖTV,KDV İNDİRİMİ OTOMOBİL DEDE UYGULANIR MI?
D
14 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Maliye Bakanlığı, geçen yıl piyasalara canlılık getiren KDV ve ÖTV indirimi için yeniden sinyal verdi. İş dünyası, krizden hızlı çıkış için hükümetten destek bekliyor.Geçen sene önemli vergi indirimleri sağlayan hükümetin ne yapacağı merak konusu olmaya devam ederken, Maliye Bakanı Şimşek'ten olumlu sinyaller geldi.

Şimşek, "Malî imkanların ve bütçenin uygun olması halinde sektörel bazda büyümeyi sınırlayan vergilerde indirime gidilebilir." dedi.

Zaman'ın, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katılımıyla düzenlediği Sektörler Buluşması'nda bir araya gelen iş dünyasının önemli aktörleri, kriz sonrasını konuştu.

Patronlar, krizden çıkış sürecinin başladığını ancak hükümetin atacağı bazı adımlarla bu süreci hızlandıracağını ifade ederken, Maliye Bakanı Şimşek, farklı sektörlerdeki KDV ve ÖTV indirim taleplerine de yeşil ışık yaktı.

Türkiye'nin 2010'da önemli bir toparlanma sürecine gireceğini ifade eden Mehmet Şimşek, iki yıl içinde de yüksek büyüme rakamlarına ulaşacağını savundu. Maliye Bakanı, iş dünyasının vergi indirimleiryle ilgili taleplerine, "Malî imkanların ve bütçenin uygun olması halinde sektörel bazda büyümeyi sınırlayan vergilerde indirime gidilebilir." cevabını verdi.

Şişmek, Yunanistan'da ortaya çıkan mali krize atıfta bulunarak, "Şimdi de çok farklı boyutu ile krizi yaşıyoruz. Yeni dönemde devletlerin borcunu ödeyip ödemeyeceği ile devlet borç ödeme krizine giden bir sürecin içindeyiz." ifadelerini kullandı. 'En büyük problem' olarak nitelediği işsizlikle ilgili de şunları söyledi:

"Güney Afrika ve İspanya'da işsizlik 19,5, Belçika'da ise 12,1 oldu. Bu dönemde Türkiye'de de işsizlik bir miktar yükseldi. Özellikle kriz öncesi dikkate alındığında bu oranda 2,7 puanlık bir artış oldu. Birçok ülkeye göre oranın az olmasına rağmen işsizlik problemi Türkiye için önemli bir mesele. Dünya ekonomisindeki toparlanmaya rağmen işsizlik önemli bir sorun olmaya devam edecek."

Verilere göre Türkiye'nin 2010 yılında önemli bir toparlanma sürecine gireceğini, 2011 ve 2012 yılı için ise daha büyük bir büyümenin öngörüldüğünü, küresel krize rağmen Türkiye'ye güvenin devam ettiğini ifade eden Şimşek, "Bizim dönemimizdeki en önemli kazanç güven ve istikrardır. Birçok konuda verdiğimiz tepkide bunu ön planda tutuyoruz. Birçok ülkeye göre bu krizden, mali krizden çıkış stratejisini en erken ortaya koyan ülke Türkiye." değerlendirmesini yaptı.-
14 yıl
Binbaşı

Ötv veya Kdv indirimi olursa yine firmalar kazanır.

Tüketici her zaman firmaların izin verdiği ölçüde kar edebilirler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
Q
14 yıl
Yarbay

S
14 yıl
Binbaşı

benim maliye bakanı sayın mehmet şimşek'e pek güvenesim gelmiyor

kafasına göre yeşil ışık falan yakamaz daha geçen gün ötv indiriminden dolayı devlettin zarar ettiğini söylemişti yanlışmı hatırlıyorum??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sdrturhan -- 17 Şubat 2010; 13:20:35 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
-
14 yıl
Binbaşı

Zaten havadan para alıyorlar ÖTV adı altında. Neyinden zarar ediyorlarmış?

Adamların sattığı araçların faturaları belli. İndirimden sonra ve önce kesilen faturaları al eline. Farka bak adam indirimi kendi lehine çevirdiyse kes cezasını.
Bu kadar basit. Yeri geldiği zaman Doğan ve Telekom Şirketlerine ceza kesiyorlar. Bunlara da kesseler ya.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
~
14 yıl
Binbaşı

Geçen yılki ÖTV indirimi piyasayı allak bullak etti.

Şu anda ne sıfır araçların nede 2. el araçların fiyatları hakettiği seviyelerde değil.

Bundan faydayı satıcılar görür,vatandaş değil...

Yine millet gider çullanır arabaların üzerine, indirim olmasa bile... yine indirimli ucuz alamazsanız bulamazsınız muhabbetleri yapılır. Halk araştırmadığı için gider alır yine, satıcılar hem araç satar hemde ötv yi ceplerine indirirler...


Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
14 yıl
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: ~SERKAN~


Geçen yılki ÖTV indirimi piyasayı allak bullak etti.

Şu anda ne sıfır araçların nede 2. el araçların fiyatları hakettiği seviyelerde değil.Aynen Katılıyorum.

Ben de ÖTV indirimi dönemi 1001 uğraş sonunda aldım aracımı fakat yine de içime dokunuyor şu Bayilerin cebini doldurmak.

Devlet de ayrı bi çeşit, keşke hiç almasa şu OTV'yi.. Bence olmaz Otomobilde tekrar ÖTV indirimi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
Ö
14 yıl
Yarbay

ötv çıkarsa firmalar kazanır. ötv çıkmazsa mevcut fiyatlardan sattıkları araç sayısıyla tatmin olmayacak ve elleri mahkum indirim yapmak zorunda kalacak araba firmaları, ötv indiriminde satacakları fiyatın dahada altında fiyatlara çekmek zorunda kalacak zaten fiyatları. üstelik ötv çıkmazsa bayi müşteriyi baş köşede ağırlayacak, ötv çıkarsa yine yüzümüze bakmayacak.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
Z
14 yıl
Çavuş

bi ötv indirimi daha olursa,seneye benzin kesin 5 lira olur,allah korusun.keşke ötv yi %45-50 yapsalar.geçen yıl ötv indirimi oldu,faturası yılbaşında karşımıza çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zfmh-000 -- 17 Şubat 2010; 23:33:33 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
14 yıl
Binbaşı

Aman diyorum yoksa Astra 100 bin TL olur:)))DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.