Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
4
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
NASA, GOES-U uydusunu fırlatmak için SpaceX’i seçti

G gokayu Konu Sahibi
geçen hafta (372 mesaj)

10 Eylül Cuma günü yapılan açıklamalara göre NASA, Operasyonel Çevre Uydusu GOES-U'nun fırlatılması için Elon Musk’ın SpaceX şirketini seçti.Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, bir hava durumu uydusu olan GOES-U’nun Nisan 2024’te Kennedy Uzay İstasyonu’ndan bir Falcon Heavy roketi ile fırlatılacağı ifade edilirken görevin 152.5 milyon dolara mâl olmasının beklendiği belirtildi.GOES-R uydusuUyduyla ilgili şu ifadeler kullanıldı: “GOES-U; hava durumu, okyanuslar ve çevre hakkında gelişmiş görüntüleri ve atmosferik ölçümleri bize sağlayacak. Ayrıca, toplam yıldırım aktivitesinin gerçek zamanlı haritası ve uzay havası (güneş aktivitelerinin dünya atmosferine etkisi) uydu sayesinde daha iyi izlenilebilecektir.”GOES-U uydusu, NASA ile ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) ortak yürüttüğü bir proje olan GOES-R serisinin dördüncü ve son uydusu. NOAA tarafından işletilen bu yetenekli hava durumu uyduları, gezegen yüzeyinin 35.785 kilometre üzerindeki jeostatik yörüngeden dünyayı gözlemliyor ve gerekli verileri sağlıyor.Falcon Heavy roketiFalcon Heavy’nin görevleri artıyorSpaceX’in Falcon Heavy roketi ise uzun süredir bir görevde kullanılmıyordu. Şu ana kadar üç başarılı fırlatılışı bulunan roketin son görevi iki yıl önce yapılmıştı. Ancak yakın gelecekte roketin görevleri artacak.Falcon Heavy, önümüzdeki aylarda ABD Uzay Kuvvetleri için iki gizli görevde kullanılacak. Ayrıca GOES-U’nun yanı sıra, 2022’de NASA’nın Psyche sondasını, Ekim 2024’te Europa Clipper görevini ve Kasım 2024’te Ay yörüngesinde kurulması planlanan Gateway uzay istasyonunun ilk büyük parçasını uzaya gönderecek.
Kaynak:https://www.space.com/nasa-picks-spacex-falcon-heavy-launch-goes-u-satellite

 Haberi Portalda Gör


R Rasputin13
geçen hafta (170 mesaj)
reklam, reklam, reklam.
elon yine yeni yeniden hayal satmaktan öteye gitmiyor. adam lobileri nasıl fonluyorsa artık. ne kripto manipulasyonunda, ne araç üretim sözlerinde, ne de bu uzay serüveninde dokunan olmuyor. şimdi gelirler linç etmeye.
dünyanın en ucuz roketi olacak dendi. 2800 kilo için toplam fırlatma maliyeti (uydu hariç) 150 milyon dolar. yani kg başına 54 bin dolar civarı.
peki elon, falcon heavy roketini överken ne kadar maliyeti olacağını iddia ediyordu? kg başına 1000 dolarlı rakamlar (en son 1300 dolardı). nasa kendi yollasa yarı fiyata yollar. rus proton, çinli long march, avrupalı ariane ve yeterince cilalatılmadığı için bilinmeyen tüm diğer amerikan roketler bundan daha ucuza fırlatır.
tekrar tekrar kullanılabilen roketle devrim yaptı, kimsenin aklına gelmedi, inanılmaz verimli oluyor böylece diyenler McDonnell Douglas DC-X'i araştırsın.
sadece ingilizce olduğu için doğru olduğuna inandığınız yalan haber başlıklarıyla da gelmeyin lütfen. nasa'nın sitesinde direkt kontrat ücretlerini görebiliyorsunuz zaten (C08-069 gibi).Bu mesaja 2 cevap geldi.

O odysseus83
geçen hafta (162 mesaj)
Helal be buyuk oyunu gördün 😂 bu elon da ne cakal ya😂😂 nasa zaten saf… afferin.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Rasputin13

U ulayrason
geçen hafta (384 mesaj)
eeeeeeeeee yine eeeeeeee bu dediğin hep doğru olsa acaba blue orijin sizin gibi sadece böyle sadece yazımı yazar.
ABD dede bulunan kurumları heleki bilim ile olan Türkiye de bulunan devlet kurumları ile kiyaslayip böyle yorumlari yazıları okuyup doğruluğunu kabullenmeyin.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Rasputin13

G Glitz
geçen hafta (2024 mesaj)
2021 yılında 1000 dolar maliyet olacak demedi böyle bir olay yok.
Manipülasyondan zaten ceza yedi. Yemedi diye birşey yok.
12 metre bahsettiğin DC-X yani birisi birşey yaptı diye başkasını konuşmak suç mu.

Sakin ol yiğidim
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.