Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
8
Cevap
88831
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Motordan Yanık Kokusu Geliyor
S
10 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Arkadaşlar merhaba

Yaklaşık bir aydır araçtan garip kokular geliyor. Özellikle akşam işten eve gelip araçtan iner inmez yüzüme yanık plastik kokusu gibi bir koku vuruyor. Bu süre içerisinde yağı az gibiydi biraz ilave ettim fakat sorunu çözemedim.
Kaputu açıp baktığımda öyle sıcak aksamlara temas eden herhangi boru kablo benzeri birşeyde yok. Sadece hava filtresinin kelebeğe bağlanan boğazın etrafından sanki yağ atmış gibi ( ben yağ buharı olduğundan şüpheleniyorum) Kutuyu söktüğümde Bloğun üstünde yağ kalıntısı olduğunu gördüm fakat görünüşe göre uzun zamandır var olan zamanla oluşan bir durum gibiydi. Kuruydu çünkü. Kaloriferden şüphelendim, kullanmadan denedim sonuç yine aynı. her hangi bir arıza lambası yanmıyor. yağı birazcık fazla bile sayılır.

Fikri olan paylaşırsa sevinirim kafayı yemek üzereyim.

Bu arada araç 2006 1.4 8v cargo modeli.
218000 kmde.
Sıralı sistem LPG mevcut
Şuan kmde ortalama 25 kuruş yakıyor. Menemende otogaz 2.80 ona istinaden söylüyorum
Bilgi ekranında ise 8 litre ortalamayla gidiyorum.
Genelde düşük devirlerde yüksüz kullanırım arabayı.

Şimdiden teşekkürler iyi forumlar dilerim.S
10 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Bu forumda fikir yürütebilecek kimse yok mu arkadaşlar???


Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
10 yıl
Er

Bende de 2013 combi 1.3 var. daha 13binleri yeni gördüm. Ama yüksek devirlerde kullanınca dediğiniz kokunun aynısı bende de oluyor.

Bilmiyordum bi kaç kez 4000 devirde sürdüm ondan sonra yaptı kokuyu.

Siz ama düşük devirde sürüyorum diyorsunuz. Bence bi servise gidin baktırın. 200 bini geçmiş araç illaki vermiştir bi yerlerden bi sıkıntı. Yolda felan bırakır maazallah. Bi baktırın bence


Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
10 yıl
Yüzbaşı

Yıllar önce böyle bir durum yaşamıştım ve sorun aracın altına yapışan naylon poşetti.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
10 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

gerçekten ilginç. fakat sorun yaklaşık 1aydan fazladır sürüyor. naylon poşet kalmazdı heralde bu zamana


Bu mesaja 1 cevap geldi.
Ç
10 yıl
Onbaşı

usta yag akıtma olayındanda olabilir akıttıgı yer buharlasark öle kokar 2. kablolar yada kabloları kontrol et yine bu iç konsoldanda gelebilir dikkat.....


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
10 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Büyük ihtimalle yağdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Ama şimdi konsol falan dyince içime kurt düşürdün bak..


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
10 yıl
Çavuş

Bendede var bu sorun aracın yağını değiştirdim, hava filitesi, yağ filitresi, polen filitresi, bujiler değişti ama hala pis kokular geliyo.
Aracıma biniyorum 20 dk sonra kalariferden içeri geliyo bu yanık kokusu kalariferi kapatıyorum. 10 dk sonra tekrar açıyorum bi 20 dk sonra yine koku geliyo anlayamadım gitti yaw


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
9 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Arkadaşlar konuyu hortlatmış olacağım kusura bakmayın. Çünkü sorunun kaynağı bulundu.

Aracın hava filtresi kutusu motor bloğunun üzerinde. ve zamanla sıcaklıktan dolayı bu pvc malzeme çürüme, özelliğini yitirme durumuna gelmiş. Söküp baktım. altından ufalanıyordu. Tahminimce motor ısındıkça kutuya bağlı olan yağ buharı hortuımundan atılması gereken yağ buharı dışarı sızarak bu durumu oluşturuyor. Orjinali 7 sene dayanabilmişken bu kutunun yan sanayisini almak pek de akıllıca gelmiyor. yan sanayisi 80 tl civarlarında dolaşıyor ama orjinalinin fiyatı hakkında bir fikrim yok malesef..DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.