Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
14
Cevap
1065
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Mercusys Mr70x Wifi 6 Router
C
2 yıl
Binbaşı
Konu Sahibi

Arkadaşlar merhaba,

Mediamarkt 'tan Mercusys Mr70x Wifi 6 Router 'ı yıllardır kullandığım ve bıktığım Vodafone Fiber FTTB (Superonline Fiber üzerinden 100mbit) vasıtası ile bana verilen Huawei HG255s den bıktığım için satın alarak Fiber Router olarak bu hafta içerisinde kullanmaya başladım. Huawei Hg255s routerımın özellikle 2.4 ghz performansı rezaletti. Sürekli kopma, bağlanmama ve stabilite problemleri vardı. Aslında Hg255 s yi değiştirme nedenlerimden en önemlisi de yeni aldığım robot süpürge'nin sadece 2.4 ghz ağına bağlantı yapabilmesiydi. Yani ben laptop ve cep telefonu ile hg255s in 5 ghz ine bağlanabilirken kısmen rahat bağlanabilirken, robot süpürge 2.4 ghz ağına bağlandığı için çok sık problemler yaşıyordum.

Ürün hk. kısa bilgiler:

  • Wifi 6 ax
  • Sadece router (modem değildir vdsl, adsl, gpon vb. kullanım yok)
  • 4 antenli
  • 3 gigabit ethernet çıkışı var
  • Usb yok
  • Özelleştirilmiş yazılım imkanı yok
  • Mercusys'in Tplink'in alt markası olduğuna ilişkin yorumlar var emin değilim
  • Orjinal web sitesi :https://www.mercusys.com/tr/product/details/mr70xHuawei hg255 s den geçiş yaptıktan sonra açıkçası menzilimde çok büyük değişim olmadı belki %10-%15 menzil artmıştır ancak menzil dahilindeki bağlantı kalitesi acaip arttı. Hem 2.4 ghz ağında hem 5 ghz ağında çok daha stabil bağlantı kullanabildiğimi düşünüyorum, gözlemliyorum. Burada Vodafone Fiber evde internet hizmetinde size fiber şifresini verdiğini ve kendi routerınızı kullanabildiğinizi tekrar vurgulamak isterim. Bildiğim kadarıyla Superonline Fiber şifreyi vermiyor (sizin bir şekilde elde etmeniz gerekiyor). Her ne kadar vodafone fiber de ping vs. sorunları olsa da ülkede herşeyin pahalı olduğu düşünüldüğünde f/p oranı bana iyi geliyor.

Laptop kısmen güncel olduğu için Mr70x ile aynı odada kullandığımda, laptopun wifi 6 ax ağ kartı sayesinde 1200 megabit bağlantı sağladığını görüyorum. Internet çıkış hızım 100 mbit olduğu için wifi 6 nın pek de bir anlamı yok şu an için.

Yinede wifi 6 ax ağ hızını test etmek için mr70x in ilk eski orjinal 2020 firmware ı ile şöyle bir test yaptım:
  • Laptop wifi 6 ile router a bağlı, eski laptop da gigabit ethernet ile bağlı. İki laptop un SSD si arasında dosya kopyalama testi yaptığımda yaklaşık 85 MB/sec yani 800 mbit/sec hız görebildim.
  • Daha sonra mr70x in firmware ını 2022 olarak güncelledim ve testi tekrarladığımda, iki laptop ssd si arasındaki transfer hızı yaklaşık 105 MB/sec yani 900-950 mbit/sec hızlarını görebildim.


Ürünü Mediamarkt 'tan yaklaşık 500 tl fiyata satın aldım (06.04.2022). Ürün outlet olarak gözüküyordu ancak ürün sıfır, hiçbir sıkıntısı yok. Şu an akakace gibi sitelerde baktığımda ürün fiyatı yaklaşık 630 TL civarına gözüküyor. https://www.akakce.com/router/en-ucuz-mercusys-mr70x-3-port-1800-mbps-fiyati,1251451990.html

Bu konuyu açtım çünkü bu router ile ilgili internette türkçe pek yoruma rastlamadım. Ancak youtube'daki ve google daki yabancı web site incelemeleri ve video ları sayesinde satın almaya karar verdim. Elimden geldiğince merak edenlere bu konu altında cevap vermeye çalışacağım. Amacım benim gibi Huawei hg255s fiber routerı ndan bıkan ve kısmen uygun fiyatlı Wifi 6 router arayan kişilere bir nebze fayda sağlayabilmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cnrps -- 10 Nisan 2022; 12:8:58 >

A
2 yıl
Çavuş

Merhaba cihazın wan portu bulunmuyormu yani kendi kullanıcı adı ve şifremiz ile çıkış yapamıyormuyuz ?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

C
2 yıl
Binbaşı
Konu Sahibi

wan portu var tabiki..fiber için kendi kullanıcı adı ve şifre ile çıkış yapılıyor..zaten anlatmıştım konu da..

DSL için bağlantı portu yok, modem olmadığı için..T
geçen yıl
Yarbay

Güncel olarak memnun musunuz?

Bizim için Wifi de kopma olmaması ve stabil olması önemli .

Routerdan 1 veya 2 oda uzaktan 5ghz bandında w,f, hız testi yapınca internet hızı az mı düşüyor?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
geçen yıl
Binbaşı
Konu Sahibi

Hocam memnunum tabiki.. 5ghz 1-2 oda sonra doğal olarak hız düşüyor.. 100 mbit internet olduğu için çok önemsemiyorum.. Uzaklaştıkça 2.4 e geçiş yapıyorum çoğu zaman..1 gbit gigafiber gibi bir hızım olsa o zaman hız düşüşünü önemseyebilirdim 😬< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @thelordof
T
geçen yıl
Yarbay

1 çubuk çekimi azalınca 5ghz de kaç mbps hız gösteriyor?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Cnrps
C
geçen yıl
Binbaşı
Konu Sahibi

2 oda sonra tek diş düşüyor hız 250 mbps e iniyor..

Normalde 433 mbps< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @thelordof
T
geçen yıl
Yarbay

Hız testinde sonuç ne çıkıyor? Misal Paket hızınız 100mbps ise 75-80 mbps civarı mı çıkıyor ?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Cnrps
C
geçen yıl
Binbaşı
Konu Sahibi

Evet 80 mbps civarı çıkıyor sonuçta cep telefonu ve Samsung m51 ile test ediyorum.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @thelordof
T
geçen yıl
Yarbay

Bence gayet iyi sonuçlar.

Teşekkürler< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Cnrps
U
geçen yıl
Yarbay

nperf ile test et... speedtest fazla gösteriyor...C
4 ay
Binbaşı

Merhaba, Bende 80x modelini almayı düşünüyorum. Memnuniyet durumunuz uzun kullanım sonrasında nedir


Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
4 ay
Binbaşı

4 aydır falan 500/50 SPN fiber ile Mercusys Mr80x kullanıyorum. İnanılmaz memnunum. Openwrt desteği henüz 80x için yok ama gelir muhtemelen, gelirse de tam bir f/p canavarı olur diye düşünüyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @chemsul
C
4 ay
Binbaşı

Openwrt desteği tam olarak nedir , mevcut ax modemler arasında diğerlerinde bu özellik var mı bilgi verebilir misiniz?
Bu mesajda bahsedilenler: @tst-
C
4 ay
Binbaşı

evet kısa bir araştırma yapınca openwrt ile modem farklı bir hal alıyor. 70x modeline yükleme kodu sunulmuş. Dediğiniz gibi 80x de gelebilirDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.