Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
61
Cevap
3513
Tıklama
37
Öne Çıkarma
Cevap: Kıl dönmesi ve gss (3. sayfa)

O
oa.banner
2 yıl (49 mesaj)
Kıl dönmesine mi üzüleyim GSS'ye mi bilemedim. Ne diyebilirim ki, aynı durum benim başımdan da geçmişti. 2014 yılıydı galiba apandisim patlamış, okul yeni bitmiş iş yok GSS kitlemişler. Muayene olacağım borçtan dolayı olamıyorum, 2 hafta onun ağrısını çektim, bir şekilde para buldum 400 küsür liraydı galiba borcu ödedim ve hastaneye gider gitmez yoğun bakıma aldılar, iltihap olmuş o bölge ölümden dönmüşüm. Vücut artık kendi çözümünü üretmiş. 2 hafta hastanede yattım vs. vs.

Şu an sende kendimi gördüm ve çok üzüldüm, çok iyi anlıyorum seni, keşke elimden gelse yardım edebilsem, umarım bir yolunu bulup bu işi uzamadan halledebilirsin. "Devletimiz dört dört muhafaza ve müdafaa."
O
oup59
2 yıl (2838 mesaj)
Şimdi size onların yani dişli kapitalistlerin bakış açısından cevap vereyim.

Hastane ve sağlık sistemi harcamaları, iyileştirmeler, gelişmeler bu primler de kullanılarak yapılıyor.

Siz ileride sağlık hizmeti alacağınız zaman genel olarak bu sistemden faydalanmış olacaksınız.

Eski borçlarınız da işte bunun için tahsil ediliyor. Bu durum mesela yazılım dünyasında sıklıkla görülür.

2 sene Oracle kullanırsınız. Sonra 3 sene açık kaynak yazılım veya farklı bir yazılım kullanıp tekrar Oracle ürünlerine dönüş yapmak istediğinizde Oracle lisans ve bakım/idame anlaşması olarak önünüze koyduğu teklifte geçmişteki 3 yılın bakım anlaşması masraflarını da koyar. Sebebi de tam olarak budur.

Ben ürünü bu arada geliştirdim ve o zaman bakım anlaşması ücreti ödeyenler bunun masrafını karşıladı der. Eğer yeni sürümleri kullanmak istiyorsanız siz de geçmişe yönelik olarak (muhtemelen azaltılmış da olsa) ücret ödeyeceksiniz der.

Eğer Oracle kullanmak istiyorsanız mecburen ödersiniz. Yani sağlık hizmeti alacaksanız primi sonra da olsa ödeyeceksiniz.

Söz konusu örnek belki "sosyal ve vatandaş odaklı bir devlet" anlayışı gerektiren temel sağlık hizmetlerinin verilmesi ile özel bir şirketin ürünü açısından uyuşmuyor gibi gözükse de zaten ortadaki durumun sosyal bir devlet değil sert kapitalist düzen olduğunu görürsünüz.

Oracle ürünlerinin alternatifi vardır ve sizden zorunlu olarak prim kesmez. İsterseniz parasını ödeyip onları kullanırsınız.

Kamu sağlık sisteminin de alternatifi olarak özel sağlık kuruluşları var.

Devlet tamamen ücretsiz sağlık hizmeti sunamıyor olsun. Bu durumda kamu sisteminden faydalanmak isteyen GSS ödesin, istemeyen özel sağlık sigortası alsın veya ihtiyaç duyduğunda nereyi kullanmak istiyorsa (ister kamu ister özel) onun ücretini/primini ödesin.

Ama direk vatandaşın maaşından zorunlu olarak prim kesmek, işsiz insana pirim yüklemek gibi uygulamalar açısından baktığımızda vatandaş olarak bu en doğal hakkımızdan mahrum bırakılıp zorunlu olarak sisteme prim ödüyoruz.

Görüyoruz ki ülkemizde "sosyal kamu işleyişi", kapitalist özel işleyişten bile daha vahşi ve acımasız.

Kapitalist düzende paranız yoksa bir hiçsiniz.

Ama devlet kendi vatandaşına sosyal olmalıdır.
Bu mesajda bahsedilenler: @flowerhorn

M
masterkame Konu Sahibi
2 yıl (243 mesaj)
Tamam işte bende onu diyorum madem hizmet alamıyorum neden her ay takir takir borç yazılıyor peki? Lan olm siz nasıl bir koyunsunuz lan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @scorn

Ç
çiko miko
2 yıl (10 mesaj)
1- Aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin ücte birinden az vefakat 02.04.2018 tarihine kadar Gelir testi yaptırmayan GSS Sigortalılarımızın "02.04.2018" tarihinden sonra gelir testi yaptırsalar dahi geçmiş tahakkuk etmiş GSS borçları silinemeyecektir. Mağduriyet yaşanmaması açısından "gelir testine başvuru" önemlidir.2- Aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla ve 01.04.2017 tarihinden önce borcu olan GSS lilerimize 30.04.2018 tarihinden sonra sağlık provizyonu verilemeyecektir. Bu borçların son ödeme tarihi 30.04.2018 dir. Bu tarihe kadar ödenmediğinde son 1 yıl için gecikme zammı tahakkuk edecektir. Sağlık yönünden mağduriyet yaşanmaması açısından ödemelerin geciktirilmemesi önemlidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M
masterkame Konu Sahibi
2 yıl (243 mesaj)
Gss ile ilgili zaten yeterince bilgim var. Bilmemne maddesinin bilmemney fıkrasını koymaniza gerek yok arkadaşlar. Ama hala anlamadigim yada anlamak istemediğim şey abimin, ablamin, babamın, kardeşimin geliri toplanıp evdeki kişi sayisina bölünüp niye benim gelirim var gibi sayılıyorda borç cikiyor arkadas. Bunu anlayan mantığa oturtan açıklayabilecek varmı? Ben anladım ama mantığa oturtup açıklayamiyorum mesela. Benim derdim işsizin ailesinden para istenmesi. Oraya takıldım işte ben. Neymiş kişi başı düşen gelir brut asgari ücretin 3 te 1 inden az olacakmış. Çalışan kendine çalışıyor, ne demektir aile içi kişi başına düşen gelir? Kim neresinden dusunmuste sıçmış bu konunu ( daha kibar açıklaması yok kusura bakmayın) hayla nasıl aktif bu sistem aklım almıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi masterkame -- 19 Şubat 2018; 12:23:52 >


B
BlancpaiN
2 yıl (1691 mesaj)
Bu gss'ye niye bu kadar sövüyorsunuz anlamıyorum.

25 yaşını geçmişsin ve çalışmıyorsun aylardır (çalışmadan yaşayabilecek lükse sahipsin), devlet de sana diyor ki; arkadaşım gel aylık 69 lira ver de bi tarafında kıl dönerse gelip saçma sapan konu açma, sağlık hizmetinden faydalanabil.

GSS olmasa şu an sen yine sigorta yaptırmayacaktın zaten sen ki yaptırsan da hiçbir yerde 69 liraya yaptıramazsın, karşına gss borcu değil muayene parası serum parası yatak parası ameliyat parası bıçak parası diye şu an ödemen gereken gss borcunun bir kaç katını vermen gerekecekti.

Adam çıkmış diyor ki, bugüne kadar sapasağlamdım, hiçbir sıkıntım yoktu, şimdi kıl döndü ameliyat olmam gerek.

Ya hu Türk insanını vallahi anlamıyorum! Arabalara her sene zorunlu sigorta var da kendi sağlığımız için devlet sigortayı mecburi kılınca bu ağlamak niye ?????????????
Arabadan kıymetsiz miyiz biz ?


Ek olarak; sigortanın anlamını halen kavrayamamış 'ben zaten hastaneye ayda yılda bir giderim yeaaaa' kafasında olanlar için sigortanın ne demek olduğunu yazayım...

Önceden ödenen prim karşılığında, bir kimsenin ya da bir şeyin herhangi bir yönden ilerde karşılaşabileceği zararı gidermek için, bu işle uğraşan bir kuruluşla yapılan bağlantı sözleşmesi.Ha ben de isterim hastane tamamen bedava olsun hiçbir şeye kesinlikle para verilmesin diye ama dikensiz gül bahçesinde yaşamıyoruz.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

M
masterkame Konu Sahibi
2 yıl (243 mesaj)
Yaşın kaç senin. Neymiş arabalara zorunlu sigorta varmış. Zorunlu değil o gülüm araba almazsan zorunlu olan birşey yok. Araban olsada yapmayabilirsin ama yakalanırsan cezasini çekersin. GSS e böyle birşey yok. Bu kadar insanın bilmem kaç bin borcu birikmiş haberi bile yok. İnsana sormadan zorunlu hicbirsey yaptırılamaz. Zaten GSS normal dediğin kadar sağlam bir sistem olsaydı emin ol g1,g2,g3 sistemini bozmazlardi. Nasıl bozmasınlar milyonlarca kişi haberi olmadan borclandirilmis borçlanan kişilerin %99 u odemiyor sonra pat bilmemney tarihinin borçlarını sildik borçlarını gunceledik diye karşına çıkariyorlar senin gibi ergen kafalılar da savunuyor böyle. Bu sigorta zorunlu olamaz, sen yaparsın isteğe göre borclandiramazsin insanları fahiş fiyatlardan. Yaparsın isteğe göre sık hastaneye gitmesi gereken insanlar yararlanır yada adam hastalandi tedaviside yüksek bir meblağ tutacak gider yaptırır sigortasını bakılır. Cevap yazmaya da zahmet etme ergen kardeşim çok boş yapıyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi masterkame -- 19 Şubat 2018; 15:23:43 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BlancpaiN

G
geberit
2 yıl (3899 mesaj)
Komedi ya ,adamlar araba sigortası ile gss yi karşılaştırıyor ,biri varolma vergisi diğeri lüks vergisi araban olmayabilir ama var olduysan yok olamassın ,beyninizi nereye kiraya verdiniz siz.
O
oup59
2 yıl (2838 mesaj)
Zorunlu trafik sigortası sizi ve arabanızı değil tanımı gereği:

"her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır."

Zorunlu olması bundan dolayıdır.

Ülkeyi yönetenler çıksın desin ki: Kardeşim sağlık paralıdır. Ücreti de işte bu primdir. İsteyen bu primi öder ve uygun fiyattan devlet eli ile işletilen sağlık kuruluşlarından hizmet alır. Yok ödemez ise alamaz.İstediği yere öder ve hizmeti oradan alır.

Ama zorla bu para maaşlardan kesilip, işsiz insanlara borç yazılıp sonra da meydanlarda sağlık hizmetleri şöyle ücretsiz, böyle kaliteli demez. Bu paraya bu kadar oluyor der.

Bu ister iktidar, ister muhalefet olsun her iki taraf için de geçerlidir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BlancpaiN

B
BlancpaiN
2 yıl (1691 mesaj)
Yani anladığım kadarı ile sizin istediğiniz tek şey BB'nin veya CB'nin çıkıp sağlık hizmetini sigortasız bir vatandaşın alabilmesi için 69 lira vermesi gereklidir demesi mi?


'Ama zorla bu para maaşlardan kesilip, işsiz insanlara borç yazılıp sonra da meydanlarda sağlık hizmetleri şöyle ücretsiz, böyle kaliteli demez. Bu paraya bu kadar oluyor der. '

İşsiz insanlara zorla borç yazma olarak bakıyorsanız iki gün sonra bu sigortayı devlet tamamen kaldırıp ne haltınız varsa yiyin dediğinde haberlerde çıkacak olan; '26 yaşındaki genç apandisit ameliyatı için parası çıkışmadığından dolayı öldü' bunu mu duymak istiyorsunuz ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @oup59

B
BlancpaiN
2 yıl (1691 mesaj)
Tamam çocuğum boş yapan benim, sen küçük dünyanda kürek çekmeye devam et, belki bir yere varırsın vizyonsuz küçüğüm benim :)


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hyuga kojiro

M
masterkame Konu Sahibi
2 yıl (243 mesaj)
Yas kaç 12 mi benim küçük dunyam bana yeter sen kendi dunyanda naparsan yap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi masterkame -- 19 Şubat 2018; 15:58:56 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BlancpaiN

B
BlancpaiN
2 yıl (1691 mesaj)
Bu mesajda bahsedilenler: @hyuga kojiro

O
oup59
2 yıl (2838 mesaj)
Vatandaşın zaten devletin sunması gereken temel sağlık hizmetini almak için sigortyaya ihtiyacı olmamalı. Sigortanın zorunlusu ancak karşı taraf söz konusu ise olur. Normal şartlarda temel seviyedeki hizmetleri zaten ücretsiz olarak verebilmeli.

Maaş bordrosuna baktığımda kesilen prim zaten söz konusu baz rakam olan 60-70TL'nin çok çok üzerinde.

Geliri olmayan kişi için zaten böyle bir rakam olamaz.

Kanser hastasının saçları dökülmesin diye kemoterapi kürüne eklenen ek ilacı ödesin demiyorum. Ödemiyor zaten. Nereden biliyorum acaba?

Milyonlarca Suriyeli apandisit sorunu yaşadığı zaman bundan dolayı bu ülkede ölmeyecek ise ise ülkedeki işsiz vatandaş da ihtiyaç duyduğunda GSS adı altındaki bu primi ödemediği için bu temel hizmetten mahrum kalmayacak şekilde sistem yapılandırılmalı.

Sağlık sisteminin tamamen paralı olmasını savunmuyorum. ABD'de de yaşadım. Sağlık sisteminin tamamen özel sektör/özelleştirilmiş kamu görünümlü hizmetlere bırakılmasını da savunmuyorum.

Ama devlet geliri olmayan vatandaşını düşünsün, geliri olan da o geliri ile sağlık hizmetini nereden alacağına karar verebilir.

Kimse adına konuşacak değilim ama gelirimden gayet güzel bir GSS primi kesintisi olmasına rağmen sağlık ihtiyacı olduğunda devlet hastanesi ilk tercihim olmuyor. Yaşadığımız sorunlarda da olmadı zaten.

Not 1: Hali hazırda sağlık hizmeti veren kuruluşların durumunu oldukça iyi biliyorum. Sisteme dışarıdan bakan birisi değilim.

Not 2: O işsiz genç mevcut durumda ölüyor işte. Ya da kıl dönmesi tedavisini olamıyor işte. Neden çünkü prim ödememiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 19 Şubat 2018; 16:7:49 >


Bu mesajda bahsedilenler: @BlancpaiN

K
kultablasi
2 yıl (840 mesaj)
Genel saglik guvencen olmadigi icin ozel hastanede bes dakikalik muayene randevusuna verecegin para 400 lira civarindadir. 10.000 liradan asagisi kurtarmaz gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @hyuga kojiro

M
masterkame Konu Sahibi
2 yıl (243 mesaj)
Birşey sorucam. Sen hangi ülkede yaşıyorsun ? Zaten birtek aldığımız nefese vergi vermiyoruz şimdilik. Harici herşeye fazla fazla vergi veriyoruz. Ne yani GSS denen sacmalik yokken bu değirmen dönmüyormuydu? Hastane personeli taşmı yiyordu GSS yokken GSS çıkınca mi ekmek yemeye başladılar? Ne farkı vardı suankinden. Olaya at gözlüğüyle bakan sensin o yüzden uzun uzun cevap veremiycem kusura bakma.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @scorn

S
scorn
2 yıl (2845 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: hyuga kojiro

Birşey sorucam. Sen hangi ülkede yaşıyorsun ? Zaten birtek aldığımız nefese vergi vermiyoruz şimdilik. Harici herşeye fazla fazla vergi veriyoruz. Ne yani GSS denen sacmalik yokken bu değirmen dönmüyormuydu? Hastane personeli taşmı yiyordu GSS yokken GSS çıkınca mi ekmek yemeye başladılar? Ne farkı vardı suankinden. Olaya at gözlüğüyle bakan sensin o yüzden uzun uzun cevap veremiycem kusura bakma.

Politikanın ne anlama geldiğini bildiğinden şüpheliyim.
Günümüzde devlet baba o veya bu şekilde önceden götürdüğü / taşıdığı sağlık sistemini artık taşıyamadığını bildirmiş. buna şaşırmak neden?
"eskiden paralıydı bak bedava yaptık" diyerek bir sürü insana fayda sağladı, reklamını yaptı, bol keseden tirajını arttırdı. sonra? demek ki piyasaya oynama politikası açık verdi, para bitti, "nefesten" alınan vergiler bile bu bedavayı kaldıramadı. sonuçta da sağlık POLİTİKASINI değiştirerek başka bir yön tayin etti. bu bir başarı mıdır değil midir diye sorgulamak başka, direk "saçma" demek bambaşka.
GSS saçmalığı başlamadan evvel devlete hiçbir faydası dokunmayan bireylerin sağlık güvencesi vardı, gene var. devlet hala sosyal bir politikada, zira özel hastanenin ayak bastı parası ile 3-4 aylık sigorta alıyorsun devletten. bu "ikram"a karşı da devlet taahhüt imzalatıyor millete.

Keşke devlet altın bulsa, uranyum çıkarsa, bir şekilde sağlık için para muhabbetini düşünmese. ama yok. olmaması kimin suçu o tartışılır, ama sarı çizmeli mehmet ağaya teslim ettiysen tarlanı bugün kuyu kurur, yarın böcek biter, geçen sene olmayan bir "bakma bedeli" ister ağa, sen de el mahkum verirsin.
M
masterkame Konu Sahibi
2 yıl (243 mesaj)
Gss yi savunmaya çalışan arkadaslarin mesajlarını hayretler içerisinde okuyorum. SGK da ki elemanlar bile sus pus oluyor haklisin diyorlar 1,2 üstlerine gidince neden ? çok saçma bir sistem olduğunun onlarda farkında. Onlarda bunalmış. Ama görevleri bu kanun bu bunları de bunları yap diyorlar onlarda mecbur yapıyorlar onlarada kızamıyorum bu yüzden. Takım tutar gibi saçma sapan parti tutmaya devam edin siz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

S
scorn
2 yıl (2845 mesaj)
Şahsım adına cevaplayayım bu gssyi savunmak değil. Misal geçen ay bursum yatmadı ve ödeyemedim. Benim için belirli dönemlerde büyük külfet.

Ömrü hayatımda gssyi yıllardır ödüyorum toplamda 10 kere gitmedim hastaneye. Aslında zarardayım boşa para verdim ya da karşılığını almadım diyelim.Ben burada itirazın yanlışlığından bahsediyorum. Devlet baba yıllar yıllar evvel gss gelecek dedi. O zaman için gelir testi yapın dedi. Süreyi de uzun tuttu. Bir gecede 30 yıllık borç yazmadı ya?

Hiç ödemeden, devlet kararını hiçe sayıp sonra da şöyle böyle demek saçma. Ha nasıl olur bu iş;

Sağlık bakanlığına dava açarsın. Gssnin bir zorlama olduğunu ve temek hak özgürlüklerin parayla satılamayacağını söylersin. Mahkeme seni haksız bulur öropa mahkemesine gider kazanırsın.

Sağlık bakanlığına devletin sağlık sistemini kabul etmediğini ve bu konuda devletten sağlık güvencesi istemediğini bildirirsin. Gss ödemez bir şey olduğunda özele gidersin.

Sağlık bakanlığını da hükümeti de gelecek seçimde değiştirir en temizinden çözüme gidersin. En neti bu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hyuga kojiro

M
masterkame Konu Sahibi
2 yıl (243 mesaj)
Gel sen aciksozlu ol bu parayı en başından beri yatırdığın için GSS yi bu kadar sıkı savunuyorsun şimdi bu parayı aydan aya ödeyip gelip GSS yi eleştirsen kendinle çelişmiş olacaksın oyle düşünüyorsun. Seninde hakkın yenmiş bak en başından beri ödeyen bir adamla af çıkıp borcu silinen bir adamında borcu sıfır mesela. Ama ödeyen adam niye ödemiş oldu peki? Ben mesela arkadastan borc alarak mecburiyetten ödedim bugün tam 1245 tl. Ama en başından beri odememezlik yapmayıp odeseydim bu güne kadar tam 3600 TL ödemiş olacaktım. Arada 3 katı fark var ve bu parayı odeyenlerde % olarak az olsada sayı olarak az değil ciddi bir para ödendi yani. Fazla para odeyenlerin paraları da iade edilmedi bildiğin hibe edilmiş oldu. İşte GSS yi bu yüzden savunuyorsun çünkü haksız da olsa sen o parayı zamanında odedin ve ödemeyen insanlara tepki gösteriyorsun. Burda suç sende değil tabiiki .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @scorn