Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
5
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Kafam Karışık Size Sormak İstedim (Scala Emotion vs Rifter GT)
G
6 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Selamlar, 2020 1.0 Scala Emotion (en dolu paket) 21000 km'de araç sahibiyim. Araç bireysel kayıtlı.

Bu aracı iş amaçlı kullanıyorum ve limited şirketim için benzin, kasko vb harcamaları gider olarak gösteremiyorum, amortisman ayıramıyorum.

Muhasebecim ile görüştüğümde ya aracı şirkete devret ya da satıp yeni araç al diye tavsiye verdi. Aracın piyasası 470-500 aralığında.

Satıp, binek araç almak istesem benzer bir araç için en az 600ü gözden çıkarmam lazım.

Ya da benzer dolulukta bir ticari olarak rifter gt, pro-ace city passion pack gibi araçlar hoşuma gidiyor. Ama test sürüşü yapmadım. Bu araçlarda kdv %18 ötv %15 olarak vergi avantajı olacak diye biliyorum (bilgi yanlış ise düzeltmenizi rica ediyorum)

Rifter GT için 465 gibi bir fiyat aldım. Mart 15'i teslim. Scala'yı sattığımda cebimden fazla bir para çıkmamış olacak ve şirket üzerine bir araç almış olacağım.

Benim gözlemlediğim avantajları:
Araç değişikliğinde minimum maliyet.
Seperator soküldüğünde arka yolcular çok sıkıntı yaşamaz gibi
Dizel yakıt olayı ve eat8 şanzıman
0 km araç
Gerektiğinde eşya taşımak için daha uygun bir hacim
Güvenlik vb donanımlar açısından fena olmayan bir tercih
Değişim maliyeti az


Dezavantajlar:
MTV?
Binek araba konforu olmayabilir mi?
Scalayı aratır mı?
5 yıl sonra satmak istersem rahat satılır mı?
Daha önce ticari araç kullanmayan biri yadırgar mı?


Böyle bir olaya girmemi mi tavsiye edersiniz? Yoksa biraz daha zorlayıp, 600 bin civarı bir binek araç mı kovalayım? Değişim yerine scalayı şirkete devir mi?

Ya da hiç bulaşmayıp Scala ile devam mı? Tabii bu durumda harcamaları gider olarak gösteremiyorum yani içe girme durumu söz konusu.

Siz olsanız nasıl ilerlerdiniz? Not: her durumda tercih edilecek araç ile en az 5 sene devam etme niyetim var.T
6 ay
Binbaşı

Maddi durumunuz, kullanım amacınız, kullanım şekliniz nedir tam olarak bilsek daha iyi olur tabi ama uğraşmak istemiyorsanız yapılacak şey belli, şirkete devir.

Ben uğraşırım diyorsanız gelecek kaygınızı da düşünerek üzerine koyup 5 yıl sonra da peynir-ekmek muhabbeti yapılacak Passat tarzı araçlar olabilir.G
6 ay
Yarbay
Konu Sahibi

kullanım amacı daha çok binek araç olacak aile 2 kişi (bebeğimiz olacak yakında) ama zamanla 5 kişi olduğumuz dönemler oluyor. Yılda 3-4 defa İzmir Kayseri arası kullanılacak araç. Aracı çok performanslı kullanmam ve yakıt tüketimi odaklı sakin sürüş yaparım. Ama araçta donanım fazla olması tercih nedeni. Bu arada aracı eşim de kullanacak.

Şirketin işleri için aslında ticari olmazsa olmaz değil.

Ama önerdiğiniz Passat gibi bir aracı alsak 600 civarı sadece impression modeli var. Kredi faizi çok yüksek :(

@TahaKaradeniz


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @TahaKaradeniz
M
6 ay
Binbaşı

" Ya da benzer dolulukta bir ticari olarak rifter gt, pro-ace city passion pack gibi araçlar hoşuma gidiyor. Ama test sürüşü yapmadım. Bu araçlarda kdv %18 ötv %15 olarak vergi avantajı olacak diye biliyorum (bilgi yanlış ise düzeltmenizi rica ediyorum) "

Bu yazınıza istinaden ;

Hafif ticari araçlarda camlı van tarzındaysa KDV %1 diye biliyorum. Tamamen arka yan camları olmayacak önde sadece iki koltuğu olacak o şekilde KDV %18 oluyor ve araç giderlerinin tamamı düşülebiliyor.


Binek tip araçlarda KDV %1 ve giderlerin sadece %70'i dikkate alınabiliyor.

Ek olarak satış fiyatı 2022 yılı itibariyle 430.000TL üzerindeyse gider kabul edilebilecek tutar ( KDV veya ÖTV ) 200.000TL civarında.

Aracın ortalama 500.000TL civarlarında olduğunu düşünürsek avantajı sıfır aracın avantajı pek kalmıyor.
Scala'yı şirkete devretmeli miyim ?

Sanırım en mantıklı ve maliyetsiz yöntem bu ama bunda amortisman avantajınız yok. Gider olarak, akaryakıt ve bakım onarım giderlerinizin sadece %70'i dikkate alınır.T
6 ay
Binbaşı

Eşiniz de kullanacaksa onun istekleri ve kullanım becerileri de önemli tabi.

Mesela benim eşim sedan aracımı kullanırken zorlanırken SUV'da sıkıntı yaşamıyor. Crossover tarzı araçları da bakın o zaman.
Bu mesajda bahsedilenler: @greenflash
B
6 ay
Yarbay

Rifter İyi güzel araç konfor konusunda çok sıkıntı yaşamazsınız ama çok büyük, transporter kadar bir araçla gezmek istemem ben açıkçası.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.