G

Yarbay
15 Ağustos 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme (?)
286 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
G
3 ay
Kiradayım. Aracımı Satıp Ev Almayı Düşünüyorum
Selamlar,

2020 model Skoda Scala 1.0 Premium & Emotion Paket aracım var. Aracım henüz 5bin kmde ve aklımdaki bir fikri DHdaki dostlarla paylaşıp tavsiye almak istedim.

Aracımı satarsam yerine nasıl bir alternatif almalıyım? İdareten de olsa kapıda duracak sorunsuz/ekonomik bir araca ihtiyacımız olacak.

Şu an Bornova'da kirada oturuyorum. 2+1 için 1850 TL ödüyoruz aylık.

Eşim Manisa'da çalışıyor. Her gün git gel en az 2 saati yolda geçiyor. Serviste çok yoruluyor.

Ben de okula gittiğim için Bornova'dan ev tutmuştum ama Pandemi nedeniyle üniversite uzaktan eğitime geçince hafif bir pişmanlığım var.

Aklımdaki senaryolar:

1) Arabayı satıp Manisa'dan ev almak ve taşınmak.
2) Arabayı satıp Bornova'dan ev almak - Eşimin olası bir iş değişikliği nedeniyle bu fikir var. Manisa'da başka bir iş bulmak İzmir'e göre daha zor olabilir. Alanı Ziraat.
3) Arabayı satıp başka bir ev alıp kiraya vermek ve halen kirada oturduğumuz yerde kiraya devam etmek. Taşınmak biraz ürkütüyor.
4) Arabayı satıp yatırım yaparak beklemeye geçmek. Yatırım değerlenirse o zaman ev almak.


Bornova ve Manisa'da düşündüğüm konumlara bakınca malum siteye göre evin kira karşılığı Bornova'da hemen hemen 25 yıl. Manisa'da ise daha uygun.

Biriktirdiğim belli bir tutar var. Acaba 2+1 Bornova için mi zorlayım. Yoksa 2+1 veya 3+1 Manisa için mi?

Ailemiz şu an çok yeni ve 2 kişiyiz. İkimiz de çalışıyoruz ve aylık yaklaşık 13 bin TL gelirimiz var toplamda.

Not: Yaklaşık 70 bin TL de vergi borcum var. Yapılandırmada taksitle ödüyorum.
Faizler 0.99'da iken çektiğim 2 adet kredim var. Bunlara aylık yaklaşık 3 bin TL ödüyorum. Erken kapama tutarı yaklaşık 100 bin TL.

Sizce senaryolar böyle iken bu işin altından kalkabilir miyim? Arabayı seviyorum ama hayalimiz bir ev sahibi olabilmek. Toki vs denedik olmadı :(

Özetle: Borçlar hariç arabayı sattığımda eldekini de eklersem elimde yaklaşık 300 bin TL oluyor. Ne yapardınız?
G
4 ay
Park Halinde Vurup Kaçmışlar
Selamlar, vicdansız bir sürücü park halindeki aracımıza yandan sürtüp kaçmış. Araç cadde üzerindeydi. Karşısında çiçekçi ve kasap vardı. Bilenler için İzmir Bornova ilçesinde Aşık Veysel Rekreasyon alanı önündeki Yüzbaşı İbrahim Hakkı caddesinde.

Ne yazık ki plaka yok. Olayı duyanlar var ama plaka veren olmadı. Apartmanlara soruyorum, sizce birşey çıkar mı? Yolun hemen karşısında apartmanlar var. Araca sürten inip baktıysa belki plakayı alabilen olmuştur.

Aracın kaskosu var. Hatasızdı :( Sizce kapıları boyatarak kurtarabilir miyiz?
Benim tahminim U dönüşü yapan bir araç sürtmüş gibi. Jantlarda sıkıntı yok. Ama kaputta hafif açıklık oluşmuş sağ yanda. Kapılarda ve arka çamurlukla tampon birleşiminde de küçük bir çatlak var.

Polise tutanak tutturdum. Bana bir tutanak numarası verildi. Yarın tutanağı almak için Emniyete gideceğim. Bilenler varsa tutanağı ailemizden bir üye alabiliyor mu? Yoksa sadece araç sahibine mi veriliyor?

Daha önce kaskodan yapılmış bir hasarım yok. Bu vicdansızlık canımı çok sıkıyor. Yapan inşallah pişman olup haber verir. Kasaba telefon numaramı bıraktım.
< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
G
7 ay
9200 TL - Lenovo Creator 5 Intel Core i5 10300H 16GB 512GB SSD GTX 1650Ti
https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-creator-5-intel-core-i5-10300h-16gb-512gb-ssd-gtx-1650ti-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-82d4002ktx-pm-HB00000XUKY8

9200 TL.


Yorumlarda şöyle söylenmiş:

Kesinlikle tavsiye edeceğim bir model.Neden Çünkü ;
Diğer emsallerine göre(Buna gaming 3'ler dahil )donanımsal özellikleri yanında en büyük avantajı 500 nit parlaklığa ve 144Hz yilneleme hızında ekrana sahip olması. Adobe RGB %100 sertifikalı.
Ayrıca renk kaplaması itibariyle kasa el izi bırakmıyor. Klavye beyaz ışık arka aydınlatmalı.
Avantajları
+ 500 nit ekran parlaklığı ( neredeyse diğer modeller 250 nit)
+ 144 hz ekran yineleme hızı
+ Beyaz aydınlatmalı Klavye
+ iz bırakmayan kasa rengi
Dezavantajları :
- Hoparlör sesi daha iyi olabilirmiş ( diğer bilgisayarım Z580'e göre ses kalitesi altta.
G
7 ay
699€ Acer Swift 3 13,5 Inc QHD IPS Ultrathin Laptop i7-1065G7, 8GB , 1TB PCIe SSD
Acer Swift 3 13,5 Inc QHD IPS Ultrathin Laptop i7-1065G7, 8GB , 1TB PCIe SSD, Intel Iris Plus Grafik

https://www.amazon.de/gp/product/B085GYPK4R

Son zamanlardaki fiyat grafiği:
https://de.camelcamelcamel.com/product/B085GYPK4R?utm_campaign=camelizer&utm_medium=extension&utm_source=chrome&utm_content=view-product-button&utm_term=DE-B085GYPK4R

Vergi dahil yaklaşık 7 bin 50 liraya geliyor. Sizce nasıl?
G
7 ay
PHILIPS HP8233/00 THERMOPROTECT ADVANCED SAÇ KURUTMA MAKİNESİ (2200 WATT) 289 TL (Kargo Hariç)
G
9 ay
30 binde AUDI A3 SPORTBACK DÜZ VS 0 KM SKODA SCALA 1.0 OTOMATİK?
Selamlar, Audi A3 Sportback sahibiyim. Aracım 1.6 dizel moto, düz vites ve 2018 model. Dynamic Paket diye geçiyor.
Takasta 246 bin lira civarında teklif ediliyor.

Diğer tarafta ise 0 km Skoda Scala 1.0 TSI DSG Premium Paket + Cam Tavan, Hayalet Ekran vs için 231500 TL teklif aldım.

Sizce Skoda'ya geçiş ileride mantıklı bir durum mu olur yoksa, ihtiyaç halinde Audi'yi elden çıkarmam daha mı kolay olur?

Eşim otomatik vites yerine düz viteste alışmak istiyor. Şirkette kullandıkları araçlar düz vites.

2 sene içinde ev alma durumumuz olacak. Audinin km arttığında elden çıkarmam Skoda'ya göre daha zor olur diye düşünüyorum ama çok kararsızım.
G
10 ay
Ev Kiralayacağım - Tavsiyeleriniz - İzmir İçi
Arkadaşlar slmlar, çok yakında aile kuracağız. Nişanlım şehir dışında (Manisa'da) çalışıyor ve şu an bulunduğu konumdan işe gidebilmek için sabahları 6'da uyanmak zorunda.Ben de özel sektördeyim ama uzaktan çalışıyorum. Ayrıca üniversitede 3.sınıftayım (3.üniversitem). Kiralık ev araştırmamızda evka-3 metro civarı yeni evlilere uygun dairelerin fiyatları 2000 liranın üzerinde. Beğendiğimiz bir daire için 2250 lira istenildi.Bölge metro civarında ise daireler pek yeni sayılmaz ancak kiralar nispeten daha uygun gibi. 1800 TL'ye kadar verilen evler var.Evler gerçekte bu paraları eder-etmez tartışılır ancak bizim için bir gerçek var ki, metroya ve nişanlımın servis güzergahına yakın olması önemli.Şu ana kadar yaklaşık 5 ev gezdik. En az 100 tane de aramışızdır.Bana mantıklı gelen senaryo evi evka-3 metro çevresinden tutmak. Neden derseniz, nişanlım sadece 5dk yürüyerek servisten eve, evden servise gidebilecek. Ben de yaklaşık 10 dk içinde metroya ulaşacağım.İzmir'i bilenler için akşam Manisa yönünden çok sayıda araç geldiği için Bornova trafiği tıkanıyor. Manisa'dan 20 dkda gelen araç bazen Bornova'da 1 saat trafikte kalabiliyor.Ben de ulaşımda sıkıntı yaşamasın diye Evka-3 çevresini önerdim ama kiralar pahalı diye üzülüyormuş gibi geldi. Emlakçı & ev sahipleri indirime pek yanaşmıyor ancak ortada bir COVID gerçeği de var. Uzaktan eğitim ve düğünlerin ertelenme olasılığı kira fiyatlarını düşürebilir de.Bizim düğünümüz Ekim ayı başında olacağı için ev & eşya konusunu artık sonuçlandırmamız gerek.Siz olsanız ne yapardınız? Karı koca ikisi de çalışıyor ve tahmini gelir 6500 civarı.Evka-3 Metro yakını: Kira + Elektrik + Su + Telefon + İnternet + Doğalgaz = 2900 civarı hesapladım.Bölge Metro yakını: Evka-3 Metro yakını: Kira + Elektrik + Su + Telefon + İnternet + Doğalgaz = 2500 civarı hesapladım.Bölge metro yakınında yaşı düşük bina sayısı az. İyi yerler ya dükkan üstü ya da m2 olarak küçük.Evka 3 metroda ise binalarda genç olanlar da var yaşlısı da :)Ev almaya çok istekliydik ancak faizler düştü diye ev fiyatları yükselmişti. Şimdi faizler de yüksek ev fiyatları da :(Gezdiğimiz evlerden biri viyadük dibindeydi. Fransız balkon denilen tipte ama yol sesi gelir diye istemedik.Bir tanesi dükkan üstüydü. Biri de inşaat yanı ve Ankara asfaltına bakıyordu. Bunları direkt eledik.Aşık Veysel'in 2 arka sokağında Bornova kapalı pazaryerine yakın bir bina var. Orası da tadilatlı arakat. Altında Bim var, karşısında Şok. Nispeten alışveriş, sosyal imkanlar, otobüs durakları ve servis güzergahına yakın ama metroya biraz uzak.Yerimde olsanız siz hangi taraftan ev bakardınız?
G
11 ay
Vurkaç Kazaya Karıştım 2.Defa
Yazım biraz uzun, sorularım için mesajımın son paragrafına göz atabilirsiniz. Yardım eden & okuyan herkese teşekkürler.

İlk kazam geçen sene yanlış hatırlamıyorsam Ekim ayında park halindeki araca minibüsün sürtüp kaçması ile oldu.

İkinci kazam ise geçtiğimiz Cumartesi akan trafikte oldu.

şehir içi sıkışık trafikte sola dönmek için kavşakta yaklaşık 5km hızla dönüş yaparken u dönüşü yapan bir araç sol arka köşeden tampona çarptı.

Dörtlüleri yakıp, araçtan indim, karşı tarafa geçmiş olsun dedim ve fotoğrafları çektim.

Adam araçtan hiç inmedi. Burada şüphelenmem lazımdı.

Sonra yanına yaklaşarak "abi aracı sağa çeker misiniz? Tutanak tutalım. Ben de karşıya geçip sağa çekeceğim" dedim. "Tamam" dedi. Ben de tam kavşak ortasında kaldığımız için karşı yola geçip sağa çektim. Araçtan indim. Diğer aracın yanına gitmek için karşıya geçtiğimde amcamızın çoktan kaçtığını anladım.

Trafik polisini arayıp olay yerine davet ettim. Tutanak tutulurken, beyanımı aldı. Fotoları istedi. Tutanağı teslim etmeden önce alkol muayenesi de yaptılar.

İlginç olan kaçan kişiye hiç bir yaptırım yok. Ben masumum ya hem polisin gelmesini bekle, hem de çubuğa üfle :D

Neyse 0 promil çıktı.

Dün trafik şubeden tutanağı almaya gittim.

Arkadaş tutanağı alabilmek için binada sana verilen tutanağın aslını fotokopi olarak çoğaltıp geri gelmen ve "aslı gibidir" yazısı ile kaşeletmen gerekiyor. 1 liralık fotokopi çekmekten aciz bir devlet kurumu.

Ben mecbur muyum bu çileyi çekmeye. Hem vergi veriyorum hem işin görülsün diye oradan oraya sürünüyorum.

Her neyse tutanakla ilgili bir sorum var.
Arkadaşlar 1.olayın tutanağında kusurum yok. Tanığım da var. Aracı dışarıda yaptırmıştım ama memnun kalmadığım 1,2 nokta oldu. Boyasız göçük düzeltme işlemi yaptırmıştım.

Şimdi olayın üzerinden epey zaman geçti. Kasko firmam da değişti ama ben bu 1.olayı da sigortadan yaptırıp çarpıp kaçan minibüsçüye değer kaybı davası açabilir miyim?

Ayrıca tampon değer kaybı davasına konu edilemiyor mu?
G
12 ay
KAMU LOJMANLARI SATIŞINDA HAKSIZLIK YAPILIYOR - HAKKINIZI ARAYIN!
Merhaba arkadaşlar, lütfen destek verin ve öne çıkarın :)7/04/2018 tarihli 385 no’lu Milli Emlak Genel Tebliği ve 7061 sayılı kanun ile kamu lojmanlarının satışı ile ilgili kriterler verilmiş.Covid nedeniyle ihalaler ertelenmişti. Ben de geçtiğimiz günlerde yeniden başlayan ihalelerden birine katıldım. Yaşadıklarım hakkında bilgi vermek ve sizlerden de görüş almak istiyorum.Genel anlamda, ihaleye çıkan lojmanlarda oturan memurlar oluyor ve ihaleyi kazanmış olsak bile içinde oturan memurun konutun durumuna göre öncelikli alım hakkı mevcut.7061 Madde 58'e göre: İhale yapıldığı tarihte görev, sıra ve hizmet tahsisli ve kat mülkiyeti kurulan kamu konutlarında oturanlar, ikamet ettikleri kamu konutunu öncelikli olarak satın alma hakkına sahiptirler. İhale bedeli öncelikli alım hakkı sahibi tarafından peşin veya dört yıla kadar kanuni faizi ile birlikte taksitli olarak ödenebilir, peşin olarak ödenmesi halinde yüzde on indirim uygulanır.Burada sadece "kat mülkiyeti" ile ilgili vurgu yapılmışken, https://ilan.gov.tr/detay-emlak-konut-izmir-buyuksehir-belediyesi-90-adet-kamu-konutunu-acik-teklifle-satilacak-801153.html?searchText= adresinde yer alan ihale metninde "(1) Kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulan kamu konutlarının satışı işleminde; 7061 sayılı yasanın 58. maddesi'nde “İhalenin yapıldığı tarihte görev, sıra ve hizmet tahsisli ve kat mülkiyeti kurulan kamu konutlarında oturanlar, ikamet ettikleri kamu konutunu öncelikli olarak satın alma hakkına sahiptirler" hükmü getirilmiştir."şeklinde bir ifade kullanılmış. Yani kanunda yer alan metni kendilerine göre yorumlayıp olaya kat irtifakını da dahil etmeye çalışmışlar.HAKSIZLIKLAR:1) Öncelikli alım hakkı, içinde oturan memura peşin ödemede %10 indirim, uzun vadede 10 yıl taksit vb durumlar. Normal vatandaşa ne %10 indirim, ne de uzun vadeli taksit seçenekleri sunulmuyor. Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı!2) İhaleye katılırken, konutu görme şansı verilmiyor. Ancak, imza attığımız şartnamede "konutu gördüm, beğendim, hasar vs olduğu gibi kabul ediyorum" tarzı ifadeler mevcut. İçinde oturan memur konutun her türlü durumunu bilirken, ihaleye katılan vatandaş dez avantajlı olarak ihaleye katılıyor. Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı!İhale günü, aynı konut için 2 kişi ihaleye katıldık. Ben teklifimi yaptıktan sonra diğer şahıs ihaleden çekildi. Dolayısıyla ihale bana kaldı. Kapıdan çıkınca diğer katılımcıya sordum ve nasıl olsa ev bana kalacak, sen ihaleye boşuna katılmışsın dedi.Eve gittim ve ihale metni ile kanunda vb ortamlardaki metinleri karşılaştırdım.İhalesine katıldığım konutun Kat İrtifak olduğunu öğrendim.Mesken Şube Müdürlüğü'ne başvuru ile bunu doğrulattım ve konutu bana teslim etmeleri gerektiğini bu konutta henüz kat mülkiyeti kurulmadığı için öncelikli alım hakkı kapsamına girmediğini ilettim.Sayın Müdür, haklısın ama biz hukuk birimine sorduk. Bir sorun yok, o memura konutu teklif edeceğiz. Zaten sen şikayet etsen de boşuna yorulacaksın, başın ağrır gibi ifadeler kullandı. Ben yine de belediye yazı işlerine şikayetimi yaptım.Sonuna kadar uğraşacağım. Muhtemelen cevap red olarak gelecek ve dava açmam gerekecek. Aynı şekilde ilgili blokta diğer daireler de kat irtifak olarak geçiyor. İhaleye katılan vatandaşların bu durumdan haberi yok.Yanlış mı yapıyorum? Lütfen bilginizi ve desteğinizi paylaşın.
G
geçen yıl
arızalı olduğundan şüphelendiğiniz bir dolaba bozulacak gıda koydurmayın
Kurban bayramında teyzemler dedemlerin bazen kullandığı ama o an boş olan dairedeki buzdolabına et koymak istedi. Ben de dolabın daha önceden servis gördüğünü ve çalışmasında bir sorun olabileceği konusunda uyardım. Tüm uyarılarıma rağmen etler dolabın buzluğuna atıldı.

Ve bugün tesadüfen eve girdiğimde adeta bir ceset kokusu ile karşı karşıya kaldım. Yerde de onlarca büyük sinek ölüsü.

Üzüldüğüm konu annem kardeşine yardım etmek isterken, sıfır derecelik hava sıcaklığında bütün evi temizlemek ve havalandırmak zorunda kaldı.

Bu arada merak edenler için Buzdolabı Hotpoint-Ariston marka bir dolap.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.