Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
6
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
İskele Babası Vahdettin

H HIGHER Konu Sahibi
2 ay (7453 mesaj)

Y y9t
geçen hafta (667 mesaj)
Vahdettin eleştirilirken tarih bilgileri ekseninden kayıp sanki Vahdettin 1909 öncesi padişahlar gibi mutlak bir egemendi sanılıyor. Vahdettin esas itibariyle devlet yönetiminde etkisi sıfır, İttihat ve Terakki idaresindeki Osmanlı'nın gelenek itibariyle tahtta tuttuğu yaşlı ve yorgun bir adamdı. Tahminimce tahta çıktığı dönemi büyük bir kadersizlik olarak görüyor ve ağabeyi Abdülhamit'i tahttan indiren İttihat Terakki idaresindeki Osmanlı'da tahtta olmaktan pek de haz etmiyordu. Savaşın sevk ve idaresinde söz sahibi olmayı geçtim moral unsuru olarak bile kullanıldığı söylenemez. Yok sayılmış, güçsüz düşmüş bir son padişahtan fazlası değil. Tarihteki etkisi yok denecek kadar az, tarihteki hikayesiyse anlatılmaya mecbur.

Son monarklar durumları gereği enteresan insanlardır. Tarihte yerleri ve yurtları, ne oldukları belli değildir. Doğduklarında şehrin yüksek bir tepesinden top atışları yapılır, ziyafetler verilir. Ölümleriyse kurşuna dizilmeyecek kadar şanslılarsa sürgünde kendilerini bulur. Nereden baksan trajik karakterlerdir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

K krstarica
geçen hafta (12034 mesaj)
Robin Hood gibi anlatmışssınız maşallah.
Bu mesajda bahsedilenler: @y9t

Y y9t
geçen hafta (667 mesaj)
Bir takım şeylere sövülmeyince övülüyor zannediyorsunuz. Tuhaf bir durum. Ayırca Robin Hood'dan haberiniz var mı emin değilim, teşbihte hata var gibi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

K krstarica
6 gün (12034 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: y9t

Bir takım şeylere sövülmeyince övülüyor zannediyorsunuz. Tuhaf bir durum. Ayırca Robin Hood'dan haberiniz var mı emin değilim, teşbihte hata var gibi.
Teşbih yapmadım. Herkesin iyilik sever olarak tanidigi bir ismi vahidi kiyasi olmasi maksadiyla söyledim. Robin Hood u duyup duymadigim onemsiz de, Turkiye'nin en iyi tarihcilerinden biri olan Ilber Ortayli'nin Vahdettin hakkinda neler dediginden sizin haberiniz yok galiba. Siz ve sizin gibilerin dusuncelerini mi ciddiye alalim. Yoksa bu alanda ilim irfan sahibi hayatını bu konulara adamiş insanlarin goruslerini mi? Her sey bir yana, Nutuk'ta bu ulkenin kurucusunun Vahdettin denen meçzup hakkinda söylemleri yeter.

Siz sövmeyip, hangi maksat minvalinde açiklama yapmistiniz? Vahdettin hayati boyunca tek bir fayda saglamayip, olumsuzluklar icinde yüzen bir padisah iken hakkinda tek bir olumsuz gorus beyn etmeden 10 satır yazmak zaten methiye düzmek ile eş degerdir. Tuhaf bir durum yok. Sanri üzerine mesajinizi alintilayacak halim yok. Tum bunlarin disinda Vahdettin i övüyor olmak gibi gözükmekten çekinseydiniz bunu aciklayici bir mesaj da atardiniz yanlis anlasilmaktan dolayı. Ingiliz Sevenler Cemiyetini bizzat emriyle kuran, onlarin semsiyesi altinda imparatorlugun kurtulacagi umidiyle yasayan ,müstevlilerin siyasi emellerine yaptigi desteklerine rağmen kaybetmesi ve ait oldugu topraklara bir balikci teknesiyle Yildiz Sarayindan kaçarak gibi gitmesi kimin ne oldugunun en buyuk ispatidir.
Vatanini mi seviyordu? Boyun mu egmek zorunda kaldi? sıksaydı kafasina bir tane en azindan hain olarak degil serefli bir Osmanli padisahi olarak anilirdi, Osmanli terbiyesiyle buyumus bir padisahin vazifesidir, onurudur şerefle ölmek. Bu adamda bu yoktu. Son olarak biz Vahidettinin kim oldugunu cok iyi biliyoruz işte tam bu sebeplerle. Ama siz Reşat Çiğiltepe kimdir duydunuz mu? Ne uğruna nasıl kendi kafasına sıkıp intihar etmiştir belli ki bilmiyorsunuz. Biliyorsaniz da idrak edememissiniz. Idrak etseydiniz Vahidettin gibilere prim vermezdiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Y y9t
6 gün (667 mesaj)
Buyurun o zaman sevdiğiniz bir tarihçiden Vahdettin dinleyelim. Anlamıyorum ki tarihi bir figüre sövünce elimize ne geçecek. Zavallı bir adam işte. Ne hain ne de başka bir şey. Biraz övdüğünüz tarihçileri okuyup dinleseniz keşke. Vahdettin saltanatın ilga edilişini kabul ederek Osmanlı topraklarından ayrılmıştır, bunun adı kaçmak koyuldu uzun süre. Tahta çıktığı gün şehrin bombalandığı tarihle sabit.

Videoyu izlemek için tıklayınız
Videoyu izlemek için tıklayınız
Edit: Linkleri düzelttim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y9t -- 6 Nisan 2021; 23:56:3 >


Bu mesajda bahsedilenler: @krstarica

G George Carlin12
5 gün (3 mesaj)
Vahdettin hain değilse kim hain? Adamın yapmadığı hainlik kalmamış hala bu herifi savunuyorlar.
Şehrin anahtarını mı vermemiş, ülke elden giderken gencecik kızla mı oyalanmamış, ülkeyi kurtartmak isteyen vatan severlere idam kararı mı çıkartmamış, bu vatanseverlerin işini bozmak için İngilizlere elinden gelen yardımı mı yapmamış.

Ölümüne kadar da zevk sefa içinde yaşamış biridir.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.