Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
2
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
İnsan hakları örgütleri, Zoom'dan duygu izleme AI'sini platforma dahil etmemesini istiyor

C cotanak2826 Konu Sahibi
geçen hafta (1504 mesaj)

İnsan hakları örgütleri, Zoom'dan duygu izleme AI'sini platforma dahil etmemesini istiyorKar amacı gütmeyen Fight for the Future ve 27 insan hakları kuruluşu, telekonferans platformu Zoom'a şirketin duygu tanıma araçlarını yazılımlarına dahil etmeye yönelik potansiyel planlarını sonlandırmasını talep eden bir açık mektup yazdı.'Ayrımcılığa sebep olacak'Geçtiğimiz ay Zoom'un insanların ruh hallerini ve duygularını tespit ve analiz etmek için sanal toplantı yazılımına yapay zekayı dahil etme düşüncesinin olduğunu ortaya çıkaran raporlar üzerine insan hakları örgütleri, teknolojinin yanlış olduğunu ve temel hakları tehdit edebileceğini iddia ederek kısa bir süre önce şirketin CEO'su Eric Yuan'a ortak bir mektup gönderdiklerini açıkladılar.Fight for the Future tarafından paylaşılan metinde: "Bu yazılım ayrımcı, manipülatif, potansiyel olarak tehlikelidir ve tüm insanların aynı yüz ifadelerini, ses kalıplarını ve beden dilini kullandığı varsayımlarına dayanır. Doğası gereği önyargılıdır ve fizyonomi gibi doğası gereği ırkçı ve ayrımcı uygulamalarla bağlantılıdır. Zoom'un bu yazılımı kullanması, uzmanların çalışmadığı konusunda hemfikir olduğu sözde duygu analizi bilimine güven veriyor. Yüz ifadeleri önemli ölçüde değişebilir ve çoğu zaman altta yatan duygulardan kopuktur, öyle ki insanlar bile çoğu zaman onları doğru bir şekilde gösteremezler." ifadeleri yer aldı.Ayrıca Bkz.BAE Systems, yeni Head-Up Display'ini tanıttı: LiteWaveŞirketler ve devlet kurumları tarafından kötüye kullanıma sebep olabileceğini iddia ettikleri duygu yapay zekası üzerine insan hakları örgütleri, Zoom'dan 20 Mayıs'a kadar kamuya açık bir cevap bekliyor ve şirketin bu araçları platformda dahil etmeyeceğini taahhüt etmesini istiyor. Zoom, henüz konuya dair bir açıklamada bulunmadı.
Kaynak:https://www.engadget.com/human-rights-orgs-zoom-scrap-emotion-tracking-ai-open-letter-121023245.html

 Haberi Portalda Gör


A AssetGroup
geçen hafta (123 mesaj)
vay bu önemli ve ciddi bir haber duygu analizinin yanında ne veriler hesaplıyordur zooma bu kadar yükleniyoruz da pek sorgulamıyoruz bu veriler ne denli şifreleniyor kanallarda katmanlanıyor mikroservisleri ne farklı amaçlara hizmet ediyor mu?
Arayüz olan her yazımdan ilk önce bir sen kimsen sen nesin sen ne yapıyorsun demek lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AssetGroup -- 11 Mayıs 2022; 21:46:47 >D Diktatör58
geçen hafta (245 mesaj)
Bugünde efsane duyarlardan birisini gördük. Duygu analiz yapma zzoom, yoksa zenciler üzülür< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.