C

Haber Editörü
01 Ocak 0001
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
155 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
C
dün
Tesla, ikinci çeyrekte pandemi sebebiyle araç üretiminde zorlandıTesla, geçtiğimiz çeyrekte ürettiği ve teslim ettiği araç sayılarını açıkladı. Yılın ilk çeyreğine oranla yaklaşık 50 bin araç daha az üreten şirket, son üç aylık dönemde 258.580 araç üretebildi. Elektrikli araç üreticisi, bu durama sebep olarak devam eden tedarik zinciri zorluklarını ve kontrolleri dışında kapanan fabrikaları gösterdi.Finansal sonuçlar 20 Temmuz'da paylaşılacakTesla, artan Covid-19 vakaları sebebiyle 28 Mart'ta Gigafactory Şanghay'ı kapatmak zorunda kalmıştı. Şirket, bir süre kapalı kalan fabrikanın 2022'nin ikinci çeyreğinde üretilen araç sayısındaki azalmalarla doğrudan ilişkisi olduğunu belirtiyor. Yılın ikinci çeyrek verileri, üreticinin 255 binin üzerinde araç üretmeyi başarsa da 254.695 araç teslim edebildiğini gösteriyor. Bu dönemde Model S ve Model X toplamda 16.411 adet üretilirken 16.162 adet teslim edildi. Model 3 ve Model Y de ise 242.169 adet üretim ve 238.533 adet teslimat gerçekleştirildi.Ayrıca Bkz.Ducati, MotoE'de yer vereceği ilk elektrikli motosikletini detaylandırdıTesla, Haziran 2022'nin  tarihlerindeki en yüksek araç üretim ayı olarak geçtiğini söyledi. Şirket, 2022'nin ikinci çeyreğine dair finansal sonuçlarını 20 Temmuz'da açıklayacak.
Kaynak:https://www.engadget.com/tesla-q2-2022-results-183942272.html
Kaynak:https://ir.tesla.com/press-release/tesla-vehicle-production-deliveries-and-date-financial-results-webcast-second-quarter
C
dün
Virgin Orbit, ilk gece görevini başarıyla tamamladı: 7 uydu yörüngeye yerleştirildiVirgin Orbit, ilk gece görevini başarıyla gerçekleştirdi ve uyduları alçak dünya yörüngesine yerleştirdi. Straight Up adlı görev, şirketin başarılı şekilde tamamlanan dördüncü uçuşu oldu. Şirket gerçekleştirilen görev ile ABD Uzay Kuvvetleri için yapılacak üç görevden ilkini tamamladı.İlk uluslararası göreve hazırlanıyorlarGeçtiğimiz yıl Haziran ayında ticari operasyonlarına başlayan Virgin Orbit, uyduları fırlatmak için geleneksel havaalanı pistlerinden kalkan bir Boeing 747'yle yüksek irtifadan fırlatılan LauncherOne adlı bir roketi kullanıyor. Roket, kendi motorlarını ateşleyerek uyduları yörüngeye yerleştirmek için 747'den ayrılıyor.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Straight Up görevi kapsamında da Kaliforniya'daki Mojave Hava ve Uzay Limanı'ndan kalkan Boeing 747 ve uçağa bağlı LauncherOne roketi 35.000 feet (10.700 metre) yüksekliğe ulaştıktan sonra roket, uyduları dünya yüzeyinin yaklaşık 500 km üzerine yerleştirmek için uçaktan ayrıldı. Görevde yedi uydunun tamamı başarıyla yörüngeye yerleştirildi.Ayrıca Bkz.NASA, Artemis 1 Ay görevi için olası fırlatma tarihini belirlediVirgin Orbit, ilk gece göreviyle dünyanın herhangi bir yerinden fırlatma gerçekleştirebilme yeteneğini genişlettiğini söylüyor. Şirket, bu yıl içerisinde Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve Kraliyet Hava Kuvvetleri ile uluslararası lansmanını gerçekleştirmeyi planlıyor.
Kaynak:https://newatlas.com/space/virgin-orbits-first-night-mission-us-space-force/
Kaynak:https://virginorbit.com/the-latest/virgin-orbit-successfully-launches-straight-up-mission/?_thumbnail_id=7570
C
3 gün
Google, Chrome'da seçili metne özel çeviri üzerinde çalışıyor

< Resime gitmek için tıklayın >Google Chrome, seçilen metni çevirme yeteneği üzerinde çalışıyor. Reddit'te Leopeva64 tarafından tespit edilen özelliğe göre teknoloji devi, kullanıcıların artık tarayıcıda bir web sayfasının tamamı yerine seçili bir metni çevirebilmesi için yeni bir yeteneği test ediyor.Seçili metne özel çeviriChrome'da yerleşik olarak çeviri bulunuyor ancak bu, belirli bir bölüm yerine sayfanın tamamını çeviriyor. Özellik, bir dili çevirirken iyi sonuçlar verse de sayfada başka dillerde bölümler bulunuyorsa ideal sonuçlar göstermiyor.

Google artık Chrome tarayıcısında bir sayfada yer alan farklı dillerdeki bölümleri çevirmeye olanak tanıyacak. Kullanıcılar, sayfadaki belirli bir bölümü seçili hale getirip sağ tıkladıklarında seçilen metine özel çeviri seçeneklerine ulaşabilecek.Ayrıca Bkz.Google, kiralık hack gruplarını kara listeye aldıÖzellik, en son Chrome Canary güncellemesinde yayında görünüyor ancak Google'ın özelliği kararlı bir yapıyla geniş kullanım için tüm kullanıcılara ne zaman sunacağı bilinmiyor.
Kaynak:https://9to5google.com/2022/07/01/google-chrome-translate-revamp/
C
3 gün
NASA, Artemis 1 Ay görevi için olası fırlatma tarihini belirlediNASA, 'wet dress rehearsal' provalarını tamamladığı SLS roketinin fırlatılma tarihine dair bilgiler paylaştı. Artemis 1 görevi kapsamında geliştirilen roket, Ağustos sonu ve Eylül başı arasında fırlatılacak.SLS, montaj binasına geri getirildiArstechnica ile yaptığı röportajda NASA'nın kıdemli keşif yetkilisi Jim Free, SLS roketinin 23 Ağustos - 6 Eylül tarihleri arasında fırlatılması için çalıştıklarını söyledi.Geçtiğimiz günlerde son testi tamamlanan roket, test sensörlerinin çıkarılması, pillerin yeniden şarj edilmesi ve fırlatmadan önce son kontrollerin tamamlanması için montaj binasına geri götürüldü. Montaj binasında ayrıca son testteki yakıt yüklemesi sırasında gerçekleşen hidrojen sızıntısına sebep olan bir conta da değiştirilecek.Ayrıca Bkz.Gulfstream G800 ultra uzun menzilli iş jeti, ilk uçuşunu gerçekleştirdiMürettebatsız bir gidiş-dönüş görevi olan Artemis 1,  mürettebatla gerçekleştirilecek olan Artemis 2 görevine öncülük edecek. İkinci görev kapsamında dört astronotla beraber uzay aracı Ay'ın yakınından geçip geri dönecek. Son görev olan Artemis 3'de ise mürettebat, Ay yüzeyine ulaştırılacak.
Kaynak:https://www.engadget.com/nasa-artemis-1-august-23-september-6-launch-window-161959935.html
C
3 gün
Twitch, reklam izlemeden kanalları keşfetmenin yeni bir yolunu test ediyorTwitch, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için yeni bir özelliği test ediyor. Kanal Değiştirici adındaki yeni özellik, kullanıcıların izlemek için aralarından seçim yapabilecekleri bir dizi farklı akışın önizlemelerini gösteriyor.Test, bu ay sonlanacakKanal Değiştirici özelliği, herhangi bir reklam olmadan kullanıcıların ekranın alt kısmında yer alan kanal önizlemelerine bakmalarına olanak tanıyor. 60 saniyelik önizleme sayesinde kullanıcılar, belirli bir kanalı beğenip beğenmediklerini daha kolay anlayabilecekler.Twitch, Kanal Değiştirici'nin yanı sıra bir akışta en fazla beş misafirin bir toplantı sahibine katılmasına izin veren Konuk Star'ı da başlattı.Ayrıca Bkz.Gulfstream G800 ultra uzun menzilli iş jeti, ilk uçuşunu gerçekleştirdiKanal Değiştirici özelliği şu anda belirli Twitch kullanıcılarıyla test ediliyor. Platform, testi bu ay içerisinde sonlandıracak ve aldığı geri dönüşleri analiz edecek. Özelliğin kararlı bir sürümle sunulup sunulmayacağı henüz bilinmiyor.https://twitter.com/Twitch/status/1542596191715618816
Kaynak:https://www.engadget.com/twitch-channel-switcher-145041725.html
C
4 gün
Gulfstream G800 ultra uzun menzilli iş jeti, ilk uçuşunu gerçekleştirdiİş hayatına yönelik özel jetler üreten ABD merkezli Gulfstream Aerospace, yeni ultra uzun menzilli G800 uçağının ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Şirket, yeni G800'ün endüstrideki en uzun menzilli uçak olacağını söylüyor.31 metre kanat açıklığına sahipSavannah/Hilton Head Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan Gulfstream G800, sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanarak iki saatlik ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı. Yüksek itiş gücüne sahip iki adet Rolls-Royce Pearl 700 motora sahip G800, Mach 0.85'te 14.816 kilometre ve Mach 0.90'da 12.964 km menzil sunuyor.Gulfstream başkanı Mark Burns: "İlk G800 test uçağını geçen sonbaharda duyurumuzda, endüstrimiz için oyunu bir kez daha değiştirdik. Gulfstream'de müşterilerimizle yakın çalışmak, başarılarımızı sürekli olarak geliştirmemize ve beklentilerini aşan uçaklar geliştirmemize olanak tanıyor. G800, Gulfstream tasarımı aerodinamik ve kabin teknolojisi ile performansın sınırlarını daha da zorluyor ve müşterilerimizin olağanüstü kabin ortamımızda daha yüksek hızlarda daha uzun menzilden faydalanmasını dört gözle bekliyoruz." dedi.Ayrıca Bkz.Airbus, ilk kez yalnızca sürdürülebilir havacılık yakıtıyla bir helikopteri uçurduYaklaşık 1 yıl boyunca test edilecek olan Gulfstream G800, 16 pencere bulunduruyor ve 19 kişiye kadar yolcu kapasitesine sahip. 31 m kanat açıklığıyla gelen uçak, 1.800 m uzunluğundaki pistlerden havalanabilecek.
Kaynak:https://newatlas.com/aircraft/gulfstream-g800-ultra-long-range-business-jet-maiden-flight/
Kaynak:https://www.gulfstreamnews.com/en/news/?id=87bbc010-6fe0-47fb-8e26-882534a17bbf
C
4 gün
Ducati, MotoE'de yer vereceği ilk elektrikli motosikletini detaylandırdıİtalyan motosiklet üreticisi Ducati, 2023'ten itibaren FIM MotoE Dünya Kupası için 18 motosikletin tamamının tek tedarikçisi olacak. Şirket bu bağlamda geçtiğimiz Aralık ayından bu yana test ettiği ilk elektrikli motosikleti V12L'nin özelliklerini detaylandırdı.2026'ya kadar MotoE'nin tedarikçisi olacakDucati V12L, 225 kg ağırlığa sahip. Bu, mevcut MotoE yarışlarında kullanılan Energica Ego'nun 282 kg'lık kütlesine oranla çok daha hafif olduğunu gösteriyor.

110 kg ağırlığındaki pil paketi, elektrikli motosikletin arka tarafına entegre 20 kW'lık bir şarj soketi ile 18 kWh kapasite sunuyor. “21700” tipinde 1.152 silindirik hücre bulunduran pil, yaklaşık 45 dakikada %80 şarj olabiliyor.110 kW (150 hp) güç ve 140 Nm tork değerlerine sahip V12L, gerçekleştirilen testlerde 275 km/s hıza ulaşabildi.Ayrıca Bkz.Energica, yeni elektrikli motosikleti Experia'yı tanıttı: İşte tasarımı ve özellikleri2026 yılına kadar MotoE'nin tek tedarikçisi konumunu koruyacak olan Ducati'nin elektrikli motosikleti V12L, pil takımını ve motoru çift devreli ve verimli bir sıvı sistemi ile soğutacak. Motosiklette Brembo fren sistemi bulunuyor.


Kaynak:https://www.engadget.com/ducatis-first-electric-motorcycle-will-compete-in-moto-e-and-hit-up-to-171-mph-134535639.html
Kaynak:https://www.ducati.com/ww/en/news/ducati-motoe-prototype-details-revealed-expertise-for-the-future-developed-through-the-competitions
C
4 gün
Işıkla etkinleşen robot balık, sudaki mikroplastikleri topluyorAmerikan Kimya Derneği tarafından desteklenen araştırmacılar, yüzerek sudaki mikroplastikleri toplayabilen balık şeklinde bir robot geliştirdiler. Işıkla etkinleşen robot balıklar, küresel olarak okyanuslarda bulunan tahmini yirmi dört trilyon mikroplastik parçasının toplanmasına yardımcı olmak için kullanılabilecek.Kendi türü arasında en hızlı robotMevcut yaklaşımlarda yumuşak robotlar, hidrojeller ve elastomerlerle yapılıyor ancak su ortamında kolayca zarar görebiliyor olmaları sebebiyle ekip, robot balığın dayanıklılığını artırmak için deniz tarağı gibi bazı yumuşakçaların iç yüzeyinde bulunan sedeften esinlenerek bir malzeme geliştirdi.Araştırmacılar, sedefin gradyan yapısını taklit edebilmek için sülfonatlı grafen ile hidrofobik iç kısımlar ve hidrofilik dış kısımlara sahip moleküllerden oluşan kompozit nano tabakalar oluşturdular. Ardından bu tabakalar farklı konsantrasyonlarda poliüretan lateks karışımlarına dahil edildi ve katman katman birleştirildi. Ekip, bu birleştirmelerle 15 mm uzunluğunda küçük bir robot balık geliştirdi.Robot balık, hızla açılıp kapatıldığında kuyruğun öne doğru itilmesini sağlayan yakın kızılötesi ışık lazeri kullanarak saniyede 2,67 vücut uzunluğu hareket ettirebiliyor. Ekip bu hızın diğer yumuşak yüzen robotlara oranla daha yüksek ve suda hareket eden aktif fitoplanktonla yaklaşık olarak aynı olduğunu söylüyor.Gerçekleştirilen testlerde robot balığın, çevresindeki polistiren mikroplastikleri tekrar tekrar toplayabileceği ve bunları başka bir yere taşıyabileceği görüldü. Ayrıca robot kesildikten sonra da yüksek oranda kendini iyileştirebiliyor ve adsorpsiyon yeteneklerini koruyor.Ayrıca Bkz.Dünyanın en derin batığı keşfedildi: Yaklaşık 7 bin metredeAraştırmacılar, geliştirilen robot balığın dayanıklılığı ve hızı sayesinde zorlu su ortamlarında mikroplastikleri ve diğer kirleticileri sudan uzaklaştırabileceğini ve benzer amaçlar için oluşturulabilecek robotlara öncülük edebileceğini söylüyorlar.
Kaynak:https://newatlas.com/environment/light-activated-fish-shaped-robot-microplastics/
Kaynak:https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2022/june/tiny-fish-shaped-robot-swims-around-picking-up-microplastics.html
C
5 gün
Okyanus tabanının yaklaşık dörtte biri haritalandı2030 yılına kadar okyanus tabanının %100'ünün haritasını çıkarmayı hedefleyen Seabed 2030, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla haritanın %23.4'ünün tamamlandığını duyurdu. Girişim, yalnızca geçtiğimiz yıl yaklaşık Avrupa kıtası büyüklüğünde okyanus altı haritalaması gerçekleştirdi.'Sürdürülebilir bir gelecek için'Geçtiğimiz yıl 10,1 milyon kilometre karelik alanı haritalandıran Seabed 2030, bunu yeni haritalama çabalarıyla değil hükümetlerin, kurumların ve şirketlerin arşivlerinden topladıkları verilerle başardı. 2017 yılında çalışmalarına başlanan proje, The Ocean Decade adlı daha geniş bir Birleşmiş Milletler(BM) girişiminin parçası olarak yer alıyor.Seabed 2030 girişiminin destekçilerinden The Nippon Foundation'ın yönetici direktörü Mitsuyuki Unno: "Gezegenin %70'inden fazlasını kaplamasına rağmen mavi yüzeyin altında ne olduğuna dair bilgimiz ciddi şekilde sınırlı. Bu önemli bilgi olmadan, sürdürülebilir bir geleceğe sahip olma şansımız yok. Okyanus tabanının eksiksiz bir haritası, iklim değişikliği ve deniz kirliliği de dahil olmak üzere zamanımızın en acil çevresel zorluklarından bazılarının üstesinden gelmemizi sağlayacak eksik araçtır. Bu bilgiye sahip olmak gezegenin geleceğini korumamızı sağlayacak." dedi.Ayrıca Bkz.Dünyanın en derin batığı keşfedildi: Yaklaşık 7 bin metredeSeabed 2030 ayrıca ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ile bir ortaklık kurduklarını da açıkladı. NOAA, mevcut teknolojileriyle okyanus altını haritalamaya ve tabanın fiziksel yapısını ve desteklediği yaşamı anlama konusunda yardımcı olacak.
Kaynak:https://www.engadget.com/quarter-sea-floor-mapped-seabed2030-190032402.html
Kaynak:https://seabed2030.org/news/seabed-2030-announces-increase-ocean-data-equating-size-europe-and-major-new-partnership-un
C
6 gün
30 yıllık ömre sahip olması beklenen ilk perovskit güneş hücresi geliştirildiPrinceton Üniversitesi araştırmacıları, yaklaşık 30 yıllık ömre sahip olduğunu söylediği perovskit güneş hücresi geliştirdiklerini duyurdu. Ekip, solar panel hücrelerinin dayanıklılığını ölçebilmek için yeni bir hızlandırılmış yaşlanma tekniği kullandı.Güneş hücreleri için endüstride sunulan en uzun ömürPerovskit güneş hücrelerinin yeteri kadar kararlı yapılarının olmaması ve güneş ışığı altında zamanla performanslarının düşmesi bir sorun olarak görülürken Princeton araştırmacıları, ışık emici perovskite katman ile yük taşıyan katman arasına ultra ince bir kapak katmanı ekleyerek bu sorunları ele aldı.Yaklaşık 20 nanometre kalınlığa sahip olduğu belirtilen yeni katman, karbondisülfür, kurşun, iyot ve klordan oluşuyor ve cihazın birkaç hafta içinde yanmasını önlüyor.

Ekip, geliştirdikleri perovskit güneş hücrelerinin dayanıklılığını test etmek için yeni bir hızlandırılmış yaşlanma tekniğini kullandı. Bu bağlamda güneş hücreleri, 35 °C'den 110 °C'ye kadar dört farklı sıcaklığa ve parlak ışığa maruz bırakıldıkları odalara yerleştirildi. Test verilerinden yola çıkarak araştırmacılar, hücrelerin yaklaşık 30 yıl boyunca açık havada çalışabileceği sonucuna vardılar. Bunun, endüstride standart olarak gösterilen 20 yıldan çok daha uzun bir süre olduğunu belirtiyorlar.Ayrıca Bkz.CATL Qilin EV pili, tek şarjla 1000 km menzil sunuyorÇalışmalarının daha kararlı perovskit solar panel hücreleri yapmak için önemli bir adım olacağını belirtmesinin yanı sıra ekip, geliştirdikleri yeni hızlandırılmış yaşlandırma tekniğiyle de her tür güneş hücresinin dayanıklılığının test edilebileceğini söyledi.
Kaynak:https://newatlas.com/energy/perovskite-solar-cell-30-year-lifespan/
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.