Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
25
Cevap
808
Tıklama
0
Öne Çıkarma
İmamoğlu'nun Yenikapı şovu ve İBB gerçekleri (belgelerle)
P
geçen hafta
Yarbay
Konu Sahibi

Gazeteci Şenol Demirci, Medyaradar'a özel somut belgelerden yola çıkarak yeni bir dosya hazırladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına gelişinin hemen ardından Ekrem İmamoğlu'nun AKP döneminde yaşanan israfları kamuoyuna bir bir açıklayacağını duyurması heyecanla karşılanmıştı. İmamoğlu, ilk olarak İBB tarafından kiralanan araçların çokluğuna dikkat çekmiş ve bu araçların büyük bir bölümünü Yenikapı’daki miting alanında sergileyerek israfı sonlandıracaklarını bildirmişti.
İmamoğlu’nun bu çıkışına AKP yönetiminin cevabı, "söz konusu araçların zabıta hizmetleri ile sağlık hizmetlerinde kullanıldığı ve israf iddiasının popülist bir algı operasyonu” şeklinde olmuştu.
Peki bu araçlar israf mıydı, yoksa kamu hizmetlerinde mi kullanıyordu?

“İsraf iddiası” bir algı yönetimi miydi?

Bu sorunun peşine düştük ve araştırmamızı derinleştirdik…
“Sürprize hazır olun” diyor ve başlıyoruz…

Hatırlayacağınız gibi Sayın İmamoğlu yönetimi İBB tarafından kiralanan araçların özellikleri ve sayıları hakkında bir bilgi paylaşımında bulunmamıştı…

1-İBB, AKP döneminde kaç araç kiralamış ve bunların hangi birimlerde kullanıldığı konularına da girmemişti…
2-Araç sayıları hakkında bilgi vermemesi bizce şüpheli bir durumdu. Rakam paylaşmadan israf iddiasında nasıl bulunulurdu?
3- İBB Zabıta Daire Başkanlığı ile İBB iştiraki Sağlık A.Ş tarafından yürütülen yaşlı ve bakıma muhtaçlara yönelik evde sağlık hizmeti gibi uygulamalarda kullanılan araçların belediye tarafından kiralandığı yönündeki AKP savunması ne kadar doğruydu?

AKP’nin bu yöndeki savunması üzerine araç kiralama ihalelerinin çok ayrıntılı bir şekilde incelenmesine gerek vardı.

Çünkü, ne CHP yeterince konunun üzerine gitmiş, ne de AKP iddialara karşı yeterli savunma yapmıştı...
Kendisine israf suçlaması yöneltilen AKP yönetiminin CHP dönemindeki araç kiralama ihalelerini takibe almamasına ne demeliydi?

İlk olarak AKP Araç Kiralama İhalesi ve hemen ardından CHP dönemi kiralanan araçların sayısını araştırmaya başlayarak işe koyulduk…

AKP Dönemi Araç İhalesi

İsraf suçlamasına neden olan AKP dönemi İBB Araç Kiralama Hizmet İhalesi’ni inceleyerek araştırmamıza başladık. İBB Destek Hizmetleri 2018/586860 nolu EKAP bildirimli ihalesini 31 Aralık 2018 tarihinde her zaman olduğu gibi Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat A.Ş. tek katılımcı olarak kazanmış…Araç Kiralama İhalesi 1 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihlerini kapsıyordu. İhale tutarı:138 Milyon 757 Bin 501 TL. Süresi 12 aydı…İhale alt başlığı “559 Sürücü Personel Çalıştırılması ile 2.432 Araç Kiralanması işi.”

İhale idari şartnamesini incelediğimizde şu kalemler dikkat çekiyordu… İhale kalemi, 1179 Binek Araç, 392 Hafif Ticari Araç, 241 8+1 Minibüs, 294 çift kabinli kamyonet, 45 midibüs, 91 adet 4x4 çift kabinli kamyonet, 50 şehirler arası cenaze aracı, otobüsler ve benzeri araçlardan oluşmaktaydı…
Söz konusu ihale İmamoğlu yönetiminin altıncı ayında sona ermişti…


CHP Dönemi Araç İhaleleri

Peki “CHP’li İmamoğlu yönetimi söz konusu ihalede ne gibi yöntem uygulamıştı” sorusundan yola çıkarak EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu) sorgulamasına başladık. Yeni yönetim ihale süresinin sonunda beklenen büyük araç kiralama alımı ne düzeyde gerçekleşmişti? İlk ihale 4 aylık süre ile afet maddesi olarak bilinen 21B maddesi üzerinden gerçekleşiyordu. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarını kapsayan bu ihaleyi CHP tarafından sıklıkla hedef alınan ve AKP’li olduğu bilinen Albayrak kardeşlere ait Platform Turizm Taşımacılık A.Ş. üstleniyordu. İhale bedeli 51 Milyon 377 Bin 230 TL. olarak gerçekleşiyordu.

CHP yönetimi ikinci ihalesini 8 aylık olarak düzenliyor. 2020 yılını kapsayan ilenin ikinci kısmı 127 Milyon 876 Bin 900 TL. ile yine Platform Turizm Taşımacılık A.Ş. üstleniyor.
İhale bu sefer açık ihale usulü ile gerçekleştiğinden “İdari Şartname”deki bilgilere ulaşma imkânı buluyoruz…

İBB'nin, 2020 yılı araç kiralama ihalesinde yer alacak olan bazı kalemlerde eksilmeye gittiğini görüyoruz. İhale alt başlığında İBB’nin 565 sürücü personel ile 1851 araç kiraladığını belirledik. İmamoğlu yönetimindeki İBB, AKP döneminde gerçekleşen araç kiralamasından 581 araç eksiltmeyi uygun bulmuş.
İBB, 2020 yılı için binek otomobilde 715, hafif ticari araçta da 283 sayısına düşmüş…İBB’nin iki bölümlük 2020 yılı araç kiralama ihalesi toplam: 179 Milyon 254 Bin 130 TL. olarak sonuçlanmış.

İmamoğlu Usulü İsraf Önlemi

Şimdi biraz geri saralım ve israflı AKP dönemi ihalesi ile israfı önleyen CHP dönemi ihalelerdeki ince ayrıntılara giriş yapalım.
Neydi efendim?
AKP döneminde araç israfı yapılıyor, belediye zarara uğratılıyordu…
Evet!
CHP’nin iddiası bu yöndeydi!
Hadi o zaman iki ihale arasındaki çelişkileri birlikte yakalayalım.
AKP dönemi araç kiralama ihalesi: 138 Milyon 757 Bin 501 TL.
CHP dönemi araç kiralama ihalesi: 179 Milyon 254 Bin 130 TL.
Gördüğünüz gibi 581 araç eksiltilmesine rağmen AKP döneminden daha yüksek miktar göze çarpıyor değil mi?

Evet, ama bu mantıkla yanlış sonuç kaçınılmaz olurdu. Çünkü paramız kısa bir sürede pula dönmüştü!
O zaman en doğrusu şöyle bir yönteme başvurmamız olacaktı. İhale tarihinde Merkez Bankası döviz kurlarından yola çıkarak hesaplama yapmanın en gerçekçi yöntem olduğuna karar verdik…
AKP dönemi: 31 Aralık 2018. Dolar güncel kuru 5,28TL. 138 milyon 757 Bin 201 ÷5,28: 26 Milyon 279 Bin 829$
CHP dönemi: 31 Aralık 2019 (4 aylık) Dolar kuru: 5,94 TL. 51 Milyon 377 Bin 230 TL. ÷5,94: 8 Milyon 649 Bin 365$
CHP dönemi: 29 Nisan 2020 (8 aylık) Dolar kuru: 6,97TL. 127 Milyon 876 Bin 900 TL. ÷6,97: 18 Milyon 346 Bin 757 $

Şimdi bu rakamları toplayarak bir sonuca varmamız mümkün olacak. AKP yönetimi tarafından 2432 araç kiralanıyor ve İBB’nin kasasından güncel dolar kuru üzerinden 26 Milyon 279 Bin 829 dolar harcamaya gidiliyordu.

İsrafı önlemek adına büyük gürültüler kopartan İmamoğlu döneminde ise 581 araç tasarrufuna giden İBB ise 2020 yılında 26 Milyon 996 Bin 122 dolar harcama yapıyordu.

Karar sizin dostlar…Belgeler, rakamlar yalan söylemez, taraf tutmaz!
Durun, durun daha bitmedi…

CHP yönetimini ve Ekrem İmamoğlu’nu çok, ama çok zora sokacak başka ayrıntılar yakaladık…

Yutturamazsınız Ekrem Bey!

İBB’nin kiraladığı araçları israf olarak yorumlayan çiçeği burnundaki Ekrem İmamoğlu yönetimi, doğal olarak azaltma cihetine başvurmuştu başvurmasına ama, işlerin hiç de dile dolandığı gibi olmadığı kısa sürede yüzleşilmiş. Kiralanan araç sayısında 581 adet azaltmanın sonrasında bazı aksaklıklar meydana gelmiş olsa gerek CHP’li İBB yönetiminin çözüm bulması uzun sürmemiş.

İBB yönetimi kurnazdı kurnaz olmasına, ama tecrübeli gazetecilerin hala yaşadığını hesaplayamamıştı…
Evet! AKP’nin iddiasına geri dönelim. Ne demişti AKP ileri gelenleri: “Bu araçlar Zabıta ve sağlık destek hizmetlerinde kullanılıyor… Araç sayısı düştü ama şirketler üzerinden ihaleler yaparak araç sayısını artırıyorlar.”

O zaman araştırmaya hemen başlamamız gerekiyordu ve ilk olarak Zabıta Araç Kiralama İhalelerini taramaya başladık.

Ne bulduk?

Zabıta Daire Başkanlığı AK Parti döneminde bir kez dahi araç kiralama ihalesine çıkmamış.
İlk ihalesini CHP döneminde yapmaya başlamış. Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü 2019 yılında başlamak üzere tam 5 ihale düzenlemiş. Son ihalesinde ise 2021 tarihli 33 aylık 200 araç kiralama ihalesi sonuçlandırmış.

Yani, yani, yani AKP haklı mı çıkıyordu yoksa?!!
Skandal bununla sınır değil, durun az biraz!
Diğer iddiası neydi AKP’lilerin: “Araçlar sağlık destek hizmetlerinde kullanılıyor…”

AKP Dönemi ile CHP Dönemini Kıyasladık

O zaman bu hizmetleri üstlenen İBB iştiraki eski adı: Sağlık A.Ş. olan, yeni adı İSPER A.Ş.’nin ihalelerini de taramak farz olmuştu.

İSPER’in 2017 Ocak, 2019 24 Haziran tarihinde düzenlediği ihaleleri tek tek inceledik. Ardından CHP’li Ekrem İmamoğlu dönemindeki İSPER ihalelerini tek tek taradık ve araç kiralama ihalelerine ve sayılarına ulaştık…Hatırlatmakta yarar var: Bu ihalelerin süreleri 24 ile 36 aylık!

AKP döneminde 2017 Ocak ile yönetimi devrettikleri 2019 Haziran ayı süresince beş araç kiralama ihalesi düzenledi. İhaleleri incelediğimizde bunların 305 binek araç,167 çift kabinli kamyonet ile 45 ticari araçtan oluşmaktaydı. 

AKP dönemi; eski adı Sağlık A.Ş. yeni adı İSPER olan iştiraki 2,5 yıllık süreçte 517 araç kiralaması ile faaliyetlerini sürdürdüğü belirlendi.

Sıra CHP dönemini incelemeye geldiğinde çok abartılı rakamlarla karşılaşıldı. İştirak, 2020 yılında tam dokuz ihale sonuçlandırmış. Bu ihalelerin ikisi 21 B ve 3-g maddesi ile yapılmış ve araç bilgisi yayımlanmamış. İSPER 2020 yılında 24 ile 36 ay süreli 9 ihalede 430 binek araç kiralıyordu. 2021 yılında 402 binek, 16 adet çift kabinli kamyonet kiralıyordu. 2022 yılında İSPER, üç araç kiralama ihalesi sonuçlandırıyordu. Şubat, Ekim ve Aralık ayında üç ihale sonuçlandıran İSPER 504 binek araç ile 163 ticari araç kiralıyordu.

Şimdi AKP ve CHP döneminde kiralanan araçları rakamlarını topluyoruz:
AKP Dönemi İSPER: 517 Binek ve Ticari Araç…
CHP Dönemi İSPER: 1515 Binek ve Ticari Araç…
Kim araç israfı yapmış, kim iftira atmış kendiniz karar verin…


https://www.medyaradar.com/imamoglunun-yenikapi-sovu-ve-gercekler-haberi-2114852

 
 
 Tarikatlara, derneklere giden paralar kesildi, o bana yeter.
Yoruma Git
sabe - geçen hafta +20
Komediye gel.

Açık ihale yapılmış. 600 araç azaltılmış belgelere göre, yani akp doneminde 600 araç boşuna kiralanmış,. Pardon ak trollere binek olarak verilmiş
Yoruma Git
Yorumun Devamı amadeus99 - geçen hafta +13
Ne kadar zorlamışsın yahu. Bu ülkede Recep Tayyip Erdoğan'dan önce saray yok muydu? Neden Çankaya ile yetinmedi? hatta neden Beştepe ile yetinmedi de orada burada yazlık kışlık sara...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Hopdediks-Dediğimdediks - geçen hafta +6
S
geçen hafta
Binbaşı

Tarikatlara, derneklere giden paralar kesildi, o bana yeter.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

A
geçen hafta
Teğmen

yazı çok uzun... sen kaç lira çalmış direkt onu yaz


Bu mesaja 1 cevap geldi.
P
geçen hafta
Yarbay
Konu Sahibi

Lirası detay. İsrafı önleyeceğim diye şov yapan adam israfı önlemiş mi ona bir bakın.
Bu mesajda bahsedilenler: @august landmesser
A
geçen hafta
Yarbay

Komediye gel.

Açık ihale yapılmış. 600 araç azaltılmış belgelere göre, yani akp doneminde 600 araç boşuna kiralanmış,. Pardon ak trollere binek olarak verilmiş

İhale o kadar adil yapılmışki akp'ye yakın firma alabilmiş. Peki şikayet ne fiyat artmış daha az araç kiralanmasına rağmen 2 sene sonra, neden acaba. Birde çok zekiler ya dolara bakmışlar,
Araç fiyatları euro ile belirlenir onu gectimde, bu sizin suçunuz belediye mi yönetiyor ekonomiyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amadeus99 -- 25 Ocak 2023; 12:12:44 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

A
geçen hafta
Teğmen

hocam siz böyle israftan falan şikayetçiyseniz tam size göre bir siyasetçi var


< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 2 cevap geldi.
0
geçen hafta
Onbaşı

< Resime gitmek için tıklayın >

Geceliği 150 bin TL olan boğaz manzaralı lüxs otelden israf edebiyatı yapan liderden mi bahsediyorsun ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @august landmesser
V
geçen hafta
Yüzbaşı

Hepsini salla da bu konuyu açan üyenin şöyle zenginim böyle şirketlerim var izmirin en pahalı semtlerinde oturuyorum diye mesajları var. Şuraya açtığı konular cebine 3 kuruş sıkıştırılıp foruma dadanan troller gibi. Varlıklı biri böyle konularla uğraşmaz. İşine gücüne bakar bütün gün forumda konu açıp vakit harcamaz.

Dolar tahminleri ve nüfustan kayıt sildirme gibi herşeyi kolpa.B
geçen hafta
Yarbay

Baştakinin sarayı var la sarayı sen neyden bahsediyorsun , ne yiyip ne içiyorsun sen< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @0zkanK.
O
geçen hafta
Yüzbaşı

Ofise starbuckstan mocha ve triple chocolate cookie söylüyor musunuz?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

0
geçen hafta
Onbaşı

Erdoğan'ın üstüne tapulu sarayı mı var ?

Ne yiyip ne içiyorsunuz siz ? Ülkenin devletin binası orası. Sanki Erdoğan giderken bavula koyup götürecek orayıda. ORası devletin binası olarak kalacak orada bu kadar da olmayın.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @BeylerBeyi35
B
geçen hafta
Yarbay

Kimin parasıyla orayı yaptılar, kimin parası ile yiyip içiyor ?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @0zkanK.
İ
geçen hafta
Yarbay

Günlerce bir et yalanına sarılan troller bu gerçekleri görmezler .0
geçen hafta
Onbaşı

Arkadaşım harbi siz ne yiyip ne içiyorsunuz ?

Nasıl mantık bu ? Adam Cumhurbaşkanı seçilmiş ve devleti temsil ediyor. Babasınnı yeri değil ya oralar DEVLETİN MALI diyorum gelen cevaba bak hele... Sarayları var sarayları var tutturmuşunuz.

Mustafa Kemal Atatürk Cumhurbaşkanı iken cebinden mi yiyordu ? Veya oturduğu Dolmabahçe sarayı onunmuydu ! Yarın Erdoğan'ın yerine gelecek olan Cumhurbaşkanıda ülkeyi temsil edecek ve o mekanda oturacak bu kadar basit. Burada bir fakir edebiyat üretmeye çalışmak saçma. Her ülkenin bir yönetim binası olur beyaz saraydan tut diğer bir çok ülkeye hepsinde bu tarz bina vardır. Resmi törenler resmi karşılamalar devletler arası resmi temaslar hep bu binalarda yapılır.
Bu mesajda bahsedilenler: @BeylerBeyi35
P
geçen hafta
Yarbay
Konu Sahibi

Ölmekten güleceğim. Tam çare bu işte. Ülkeyi şahlandırır.
Bu mesajda bahsedilenler: @august landmesser
E
geçen hafta
Binbaşı

sen önce şunların hesabını yap deliga.. trollük meraklısı . ha illa ki somut delillerle ortada bir lüpletme vakası varsa 20 yılda yiyenlerin hesabını da bir gözden geçirmeni tavsiye ederim .
ha illa ki kafanda dürüstlük mertlikle alakalı problemlerin derdin varsa , sol görüşten olanların mertlikle dürüstlük veya partizanlık veya çamur atma gibi şeylere ihtiyacı olmayıp bu konuda dertlerinin de olmadığını anlamanı istiyorum


https://www.odatv4.com/siyaset/bakanlar-ne-kadar-rusvet-aldi-2709141200-65158

https://www.odatv4.com/siyaset/bakanlar-ne-kadar-rusvet-aldi-2709141200-65158


https://www.sozcu.com.tr/2013/gundem/yolsuzluk-ve-rusvet-operasyonunun-bomba-ayrintilari-426907