Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
1173
Cevap
113790
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Cevap: HONDA CİVİC HB AT 1.6 İES 5 KAPI 2004 2005 2006 MODEL (59. sayfa)
H
3 ay
Er

bu arada numaram 5075638981 iletişime geçmek isteyen olursa ekleyebilirC
2 ay
Çavuş

ankara'ya gelince aynı gün yapmayabilirler, plastik tamiri değişik bir işlem. siz telefon edip bir görüşün yine de. söküp göndermek daha mantıklı olabilir.
Bu mesajda bahsedilenler: @Laxeri53
C
2 ay
Çavuş

araç lpg'lidir muhtemelen, gaz ayarını kontrol ettirdiniz mi?

gaz yememe süresinin 20 saniye olması çok uzun bir süre, ciddi bir problem var motorda. yakıt gitmiyor yanma odasına sanırım o süreç boyunca. düşük devirde kendi halinde takılıyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @harun_demir_civichbeu82006
C
2 ay
Çavuş

arkadaşlar aracın çakmaklığında sürekli bluetooth adaptörü takılı idi, ancak çakmaklık biraz geriye çöktü galiba iç kısmından. zira bluetooth adaptörü yerine tam oturmasına rağmen enerji almıyor, çakmağın kendisini denedim o da öyle.

tamirciye gitmeden, o bölgeyi söküp yapmak zor olur mu? şimdi oto elektrikçiye gitsem dünya para ister, malum enflasyon.

konsol bölgesinin sökülmesi ile ilgili yabancı kaynaklı birçok video izledim, fakat çakmaklık ile ilgili bir tamirata denk gelmedim henüz izlediğim videolar arasında.C
2 ay
Çavuş

çakmaklık arızası yaşıyordum, sigortadan mı yoksa çakmaklıktan mı kaynaklanıyor belli değildi. bugün arıza tespit edildi, çakmaklık yuvasına elektrik gelmediği anlaşıldı. arkasındaki fişe kadar elektrik var, fakat çakmaklık içinden 12volt elektrik gelmiyor.

oto elektrikçiden çakmaklık + ucunu set olarak aldım, oto elektrikçi hiçbir yeri sökmeden çakmaklığı söktü, kenarından plastik kart ile. parçayı alıp elektrikçiye döndüğümde usta yoktu, ben de fişi yerleştirip çakmağı yerine oturttup tık diye ses geldi. montajı çok kolay, sökmesi de çok kolay.

şimdi fm transmitter ile bluetooth müzik keyfi geri geldi)A
geçen ay
Teğmen

@harun_demir_civichbeu82006
Kazasız belasız sürüşler..
İkamet adresinizi bilemiyorum ama İzmir'de ikiler Honda var, işinin uzmanları iki ustamız .Abdullah ve Yunus usta,derdinize çare bulurlar derim ben.
4 yıl önce bir ay bagaj kapağı bekledim yine bir aydan fazla yapıştırma aynayla dolaştım yine İngiltere den geldi o uzun sürede.
Parçalarım Honda Terakki yoluyla yurt dışından temin edildi velhasıl.
wp grubu kuralım diyenler olursa bende olur derim.
Yazsın arkadaşlar kuralım veya kurmayalim diye..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayazoglu35 -- 27 Ekim 2022; 20:6:26 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @harun_demir_civichbeu82006
A
geçen ay
Teğmen

@carousal kazasız belasız sürüşler..
Sorunu çözmüşsün bile bizlerden cevap gelmeden 👏< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @carousal
L
geçen ay
Er

Burada hiçbir şekilde çözüm bulamayınca yurtdışından kardeşime getirttim. Şu an kafam rahat. Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim 👍
Teşekkür ederim güzel dilekleriniz için 😇< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @ayazoglu35
C
4 hafta
Çavuş

arkadaşlar açmakta zorlandığım için tamirini gerçekleştiremediğim kapı switch'ini, lokma takımı alıp açtım. silikon muhafaza altındaki switch şasi içine düşmüş, ve de kablosundan negatif ucu ayrılmış.

şoför kapısını açınca tavan lambası yanmıyordu, ayrıca farlar açık iken anahtarı kontaktan çekince far ikaz alarmı çalışmıyordu. kapı switch'ini şasi içinden çıkarttım, negatif ucunu da yerine oturttum. pozitif akım gelen kısım zaten fiş ile bağlı. şasiye vidaladım. önündeki siyah silikon koruyucu zaten dıştan gözüküyor. artık bir direnç var elimle yokladığımda.

böylece önemli bir eksiği gidermiş oldum. bu basit görünen arıza sebebiyle gündüz park lambaları açık kaldığı için akü bitti ve yolda kaldım.

ayrıca aklınızda bulunsun bu kapı switch'i japon parçacılarda satılmıyor. arıza yaparsa zaten büyük sıkıntı.C
4 hafta
Çavuş

başlıkta arama yaptım, hiç antifriz (antifreeze / soğutma suyu) mevzusu konuşulmamış.

Aracın orijinal kitapçığı Honda tip 2 antifriz kullanın demiş, tabi Türkiye şartlarında kimse alıp koymaz bunu. Silikatsız ve alüminyum motorlar için uygun antifriz tavsiye edilmiş. Ancak birkaç gündür internette bu konuyu derinlemesine araştırdım.

İşi bilmeyenler mavi renkse mavi renk, yeşil renkse yeşil renk koyun diyorlar. Kimyasal içerikten kimsenin bahsettiği yok.

Youtube'da da yeşil renk koyan var, mavi renk koyan var. Fakat antifriz almak için ürün incelediğimde de bu mavi ve yeşil renkli antifrizlerin hepsinde silikat mevcut.

Silikatsız antifrizler kırmızı organiz antifriz olarak satılıyor.

Antifriz ömrü 4-5 yıl olduğu için bu sene kendim değiştireceğim, sanayideki çakma ustalar motordaki soğutma suyunu boşaltıp hiç temizlik yapmadan yeni antifrizi koyuyorlar.


https://www.youtube.com/watch?v=s--5ft5YiHg
Yukarıdaki videoda motordan çıkan ilk antifriz, birinci durulama, ikinci durulama ve üçüncü durulamadan sonra temizlik gerçekleştiğini görebiliyoruz. Tabi bizim araçlarda 3 yıkama olmalı diye bir şart yok. ancak en azından 1 kere temizlik amaçlı saf su ile durulama yapıp yeni antifrizi (%50- %50 oranında) eklemek çok daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Bu detay temizliği de sanayide hiç bir usta yapmaz.

Bu arada Türkiye'nin neresinde yaşıyorsanız yaşayın (Antalya ve Kars uç örnek sıcaklıklar) antifriz - saf su oranı %50'ye %50 yani 2 litre antifriz attıysanız 2 litre saf su olacak şekilde olmalıdır.

Tamamen saf su koymak hatadır, tamamen antifriz koymak da motoru çürütür. Bazı sanayi ustaları daha çok para almak için tüm sistemi antifriz ile dolduruyor. Bir şey bildikleri yok.


Ana meseleye gelecek olursak, hangi antifrizi kullanıyorsunuz? Silikatsız olduğundan emin misiniz? Bu soruya cevap verebilecek olan varsa önümüzdeki günlerde don başlamadan motor soğutma suyunu tamamen yenileyip, sistemi temizleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carousal -- 9 Kasım 2022; 23:45:20 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
4 hafta
Çavuş

Yukarıdaki mesaj uzun oldu, konu ise farklı.

Araçta kalorifer sıcak üflemiyor ve hararet göstergesi orta seviye altında seyrediyor, bu konuda yaptığım araştırmalar neticesinde arızanın büyük olasılıkla termostat kaynaklı olduğunu öğrendim.

Önümüzdeki günlerde antifriz değiştirirken, hazır sistemdeki tüm su boşalacağı için, egr valfi önünde ve biraz aşağıda tampona doğru dönük şekilde konumlanan termostatı da değiştireceğim. Araçtaki kalorifer ısıtma sorunu büyük ihtimal bu parçadan kaynaklanıyor.

Bu parçanın da nasıl değiştirileceği internette birçok kaynakta çok detaylıca anlatılıyor, ve oldukça kolay.


https://www.youtube.com/watch?t=235&v=1QIJiYHMqwo&feature=youtu.be
Youtube'da 7. jenerasyon (2001-2006) civic'ler ile ilgili en detaylı videoları bu arkadaş çekmiş. Takip etmenizi tavsiye ederim. Zaten motor bloğu sedan ve hatchback bizim kasa ile aynı olduğu için fazlasıyla öğretici oluyor.


Geçen hafta üst kapak contasını değiştirdim, araçta terleme olduğu için. Balata spreyi ile de terleyen tüm yağları temizledim. Çok uçucu ve çözücü olduğu için metal üzerindeki yağları anında temizliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carousal -- 9 Kasım 2022; 23:53:35 >

C
4 hafta
Çavuş

Malum araçlarımızın en küçüğü 17, en büyüğü artık 19 yıllık.

Ve birçoğumuz birazdan yaşadığımız problemi yaşıyor, ancak farkında değiliz.

Konu çok önemsiz gibi gözükse de konfor odaklı:

KAPI GERGİ DEMİRİ

Kapıyı kademede tutan, inerken üzerinize kapanmasını engelleyen binerken de kapının açık durarak araca binmenizi kolaylaştıran bir demir. Ancak bu demirin hareketini kısıtlayan ve zamanla aşınan plastik pabuçlar zamanla işlev yapmaz hale geliyor ve kapıyı tutamıyor.


https://www.youtube.com/watch?v=RhGl85H29zM
Yukarıdaki videoda bu konunun çözümü mevcut. Özellikle çok kullanılan ön kapılarda bu değişimi yapıp aracın kapı performansını iyileştirebiliriz.

Ben kendi arabamın tüm kapılarını kontrol ettim, arka kapılar da dahil, hiç bir kapı orta seviyede durmuyor. Direnç namına bir şey kalmamış durumda.

Kapı gergi demirlerine eski işlevini kazandırmak için bu videoda anlatılan yöntemler ile araç kapılarını tamir edeceğim, tabi öncelik bir üst mesajda anlattığım gibi termostat ve antifriz değişimi.H
4 hafta
Yüzbaşı

Faydalı bilgiler için teşekkürler. Böyle hassas yaklaşan ustalarımız olsa keşke.
Bu mesajda bahsedilenler: @carousal
A
3 hafta
Teğmen

@carousal hocam eline emeğine sağlık, süpersin masaallah.Sadece merak araştırma da yetmiyor,bilgi de , yani beceride lazım oda sende var..
Helal olsun,teşekkürler abim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayazoglu35 -- 15 Kasım 2022; 4:10:23 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @carousal
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.