Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
22
Cevap
3045
Tıklama
0
Öne Çıkarma
HDMI 1.4 Hakkında (Güncel: 22.Ağustos.2009)

O Oronra Konu Sahibi
12 yıl (3703 mesaj)
Arkadaşlar konudan haberi olan ve olmayan arkadaşlar için bu konuyu açma gereği hissettim.
HDMI 1.4 sanırım yakında yaygınlaşacak, hatta yeni AVR lerde bu bağlantı desteğini görmemiz mümkün.


Konu hakkında ufak bir intro PDF dosya var, aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
http://www.hdmi.org/download/press_kit/PressBriefing_HDMI1_4_FINAL_8_0_061809.pdf

------------------------------------------------

< Resime gitmek için tıklayın >
Yeni HDMI 1.4 standardı birçok yeni özellik sunuyor. Ancak özellikle Audio Return Channel, HDMI Ethernet Channel ve 3D over HDMI gibi HDMI üzerinden ses dönüş kanalı, ethernet bağlantısı ya da 3D içerik iletimi sağlama gibi özelliklerin gerçekleştirilmesi için Silicon Image yeni bir yonga tasarladığını duyurdu.

HDTV’lere, alıcılara, Blu-ray oynatıcılara ve bunun gibi çihazlara eklenecek olan bu yeni işlemci ve vericinin 2009′un ikinci yarısında çıkması bekleniyor. Yine de, bu teknolojinin yer aldığı cihazları görmek için gelecek seneyi beklememiz gerekiyor. Bu nedenle önümüzdeki sene HD destekli yeni bir cihaz almayı planlıyorsanız, HDMI 1.4 destekli olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

------------------------------------------------

Diğer HDMI lerle 1.4 arasındaki farklar:
< Resime gitmek için tıklayın >

Bir alıntı:
Yeni arayüzün getireceği en büyük yenilik "HDMI Ethernet Channel" (HEC). Bu yeni özellik kablonun yapısını da değiştirecek, zira HEC yalnızca HDMI 1.4 kablolarıyla beraber çalışacak. HEC, HDMI ile birbirlerine bağlı cihazlar arasında 100 Mbps'ye kadar veri aktarımına izin verecek. Bu sayede örneğin HEC destekli bir televizyon, yine HEC destekli bir oyun konsolu veya dijital video kamerayla internet bağlantısını paylaşabilecek. Ayrıca HDMI 1.4 ile beraber gelen özelliklerden biri olan Audio Return Channel (ARC) bir S/PDIF kablosu gerekmeksizin TV üzerinden bir Ses/Video alıcısına (receiver) ses sinyalleri gönderebilmekte. Son olarak Automatic Content Enhancement (ACE) gelecek 3B Video standartlarını ve 4096x2160 çözünürlüğünü (şu anki Full HD 1920x1080) destekleyecek.

Geliştirici firma Silicon Image'in söylediklerine göre ilk denetleyici yonga örnekleri yazın üreticilere gönderilecek. HDMI 1.4 bağlantısını son kullanıcı ürünlerinde görmek için ise gelecek seneyi beklemek zorunda kalacağız.

------------------------------------------------

HDMI 1.4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler Güncel: 22.Ağustos.2009

Artık yeni çıkan tüm monitörlerde, video oynatıcılarda ve benzeri ürünlerde standart hale gelmeye başlayan HDMI arayüzü yakında büyük bir değişiklik geçirecek. HDMI 1.4 arayüzü basit bir geliştirmeden daha fazlasını bizlere sunmayı vaat ediyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Yeni HDMI arayüzü "dijital ev" hayaline bir adım daha yaklaşmamızı sağlayacak yenilikler getirecek. Üç boyutlu görüntü ve tümleşik veri bağlantısı gibi teknolojilere destek vereceği belirtilen HDMI 1.4 hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık.

Tümleşik Ethernet

HDMI arayüzünün yeni sürümü, cihazların Ethernet hızında (100 Mbps'a kadar) veri alış verişi yapabilmesi için bünyesinde tek yönlü bir IP veri kanalı barındıracak.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu özellik ayrı bir Ethernet kablosuna olan ihtiyacı ortadan kaldırarak , HDMI 1.4 bağlantılı cihazların İnternet bağlantılarını diğer HDMI cihazlarla paylaşmasını sağlayacak. Örneğin HDMI 1.4 özelliğine sahip bir ses sistemi, ev sinema sisteminiz için İnternet merkezi görevini görüp, geniş bant erişimini televizyon ile paylaşabilecek.

Dual-stream 1080p 3D

HDMI 1.4 şu an için HDMI destekli cihazlar için geliştirilen birçok 3D görüntü biçimine destek veriyor. Bu biçimlere verdiği desteğin dışında yeni arayüz 1080p'ye kadar dual-stream 3D çözünürlüklerin üstesinden gelebilecek.

< Resime gitmek için tıklayın >

Sinemalarda yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan ve olumlu tepkiler alan 3D görüntüler gelecekte evlerde de kendine yer bulacak. Dünya çapında bazı televizyon kanalları şimdiden üç boyutlu yayın yapacaklarını açıkladılar bile. Bu yüzden HDMI 1.4 bu teknolojiye desteği esirgemiyor.

Çok yüksek çözünürlük

HDMI 1.4, mevcut 1080p cihazlardan dört kat daha gelişmiş olan 4K x 2K çözünürlüğe destek verecek. Bu durum HDMI 1.4'ün, dijital sinema sistemlerinin sağladığı çözünürlüğü sunması anlamına geliyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

HDMI 1.4'ün desteklediği biçimler arasında 3840 x 2160 (24 Hz, 25 Hz, 30 Hz) ve 4096 x 2160 (24 Hz) bulunuyor.

Audio Return Channel


Televizyonunuzda DVD oynatıcı ya da tümleşik tuner gibi bir içerik kaynağı varsa, Audio Return Channel özelliği HDMI kablosu üzerinden sesi A/V alıcısına göndermenizi sağlıyor. Böylece yeni HDMI standardı sayesinde fazladan kablo kullanmak zorunda kalmıyorsunuz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Daha doğru renkler

Yeni HDMI 1.4 standardı, dijital fotoğraflardaki renklerin televizyonda daha doğru ve net gözükmesi için sYCC601, Adobe RGB ve AdobeYCC601 standartlarına destek veriyor olacak.

İki yeni bağlantı seçeneği

HDMI 1.4 beraberinde iki yeni bağlantı biçimi getiriyor. Bunlardan ilki HDMI bağlantısını cep telefonlarına, dijital kameralara ve taşınabilir ortam oynatıcılara getirmek için tasarlanmış HDMI Micro Connector. Type D adı da verilen bu yeni bağlantı, orijinal HDMI bağlantısının 19-pin'lik arayüzüne sahip.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bunun dışında HDMI bağlantısını araç içi teknolojilerle entegre etmek için bir başka bağlantı çeşidi daha geliştirildi. Type E Automotive Connection System adı verilen bu bağlantı araç içinde HD içerik dağıtımı görevini üstlenecek.

Geri uyumluluk sorunu

HDMI.org'dan yapılan açıklamaya göre HDMI 1.4'ün getireceği birçok yeni özellik yeni bir HDMI yongası sayesinde çalışabiliyor. Bu da mevcut cihazlarda yapılacak bir firmware güncellemesinin bu yeni özelliklere kavuşmak için yetmeyeceği anlamına geliyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu durumun HDMI 1.4'ün yaygınlaşma sürecini uzatacağını söylemek mümkün. 720p/1080p HD televizyonların iyice yaygınlaştığı bugünlerde HDMI 1.3 çoğu ihtiyacımızı zaten görüyor. Bu yüzden HDMI 1.4'ün yaygınlaşması biraz zaman alabilir.

Yeni TV'ler

HDMI 1.4'ün bizlerin hayatımıza sokacağı en büyük yenilikler üç boyutlu görüntü ve çok yüksek çözünürlükler olacak. Şu an piyasada olan televizyonların hiçbiri bunları yapabilecek düzeyde değil. Bu yüzden mevcut teknolojiye sahip olan ürünlerde HDMI 1.4 arayüzünün kullanılmayacağını söyleyebiliriz. 4K x 2K çözünürlükteki üç boyutlu geleceğimize HDMI 1.4 ile ulaşmak için yeni televizyonlar almak zorunda kalacağız.

< Resime gitmek için tıklayın >

Yeni HDMI kabloları

HDMI 1.4 standardı kablo konusunda kafaları biraz karıştıracak. Standart HDMI kabloları 720p/1080i'ya kadar verilere destek verirken, yüksek hızlı HDMI kabloları da 1080p, Deep Color ve 3D desteği sunuyor olacak. Bunun dışında Automotive HDMI kablosu da araç içinde kullanılacak ve demin saydıklarımızdan farklı bir yapıya sahip olacak. Tüm bunların fiyatlarının pek de ucuz olmayacağını söylemek gerek.

2010'a kadar vakit var

Önümüzdeki yıl düzenlenecek CES'te (Consumer Electronics Show) HDMI 1.4 uyumlu ürünlerin tanıtımları yapılacak. Büyük markaların bu standarda sahip yeni ürünlerini fuarda göstermesi bekleniyor. Ayrıca 4 Eylül'de Berlin'de başlayacak olan IFA fuarında bu tip ürünlere önceden bir göz atma şansı da bulabiliriz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bazı firmalar ise henüz ortada bir cihaz olmamasına rağmen HDMI 1.4 kablolarını duyurmaya başladı. NXG, BlackPearl adını verdiği HDMI 1.4 kablosunu tanıttı bile. NXG bu kabloyu duyurdu duyurmasına da henüz bu kabloyu takabileceğimiz bir cihaz yok.

Alıntıdır: SDN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oronra -- 22 Ağustos 2009; 12:23:16 >


T Terms
12 yıl (7815 mesaj)
ortalığı karıştırmasan olmuyor yani
O Oronra Konu Sahibi
12 yıl (3703 mesaj)
ONKYO 877 ve 907 eğer çıkarsa (876 ve 906 nın bir üst modelleri yani) muhtemelen HDMI 1.4 olacaktır. Bunca beklediklerine göre vardır bir bildikleri diye düşünüyorum.
Gerisini sen düşün artık
D Dr.Feelgood
12 yıl (2484 mesaj)
mevcut teknoloji zaten dts-hd ma ve 1080p benim bildiğim kadarıyla ve bunlar da 1.3a üzerinden zaten aktarılabiliyor.. Ne gibi +'ları olabilir ki?
O Oronra Konu Sahibi
12 yıl (3703 mesaj)
PDF dosyanın linkini verdim işte yukarıda bir göz at istersen. Mesela 4kx2k nın üzerinde pixel desteği var.

Not: -----> SATILIK MARANTZ SR5001 7.1Ch (HDMI) AVR için TIKLAYIN
T Terms
12 yıl (7815 mesaj)
HDMI 1,3a + Ethernet Kablo = HDMI 1,4

HDMI 1,4 versiyon 1,3a versiyona ilave olarak 100Mbps İnternet ağ bağlantısı sağlıyor.
A asukrumercan
12 yıl (3351 mesaj)
Bence önemli bir başka özelliği ethernet özelliğinden dolayı herhalde, aletleri birbirine direk bağlamak zorunda olmamak, bu da aletlerin arkasında hatırı sayılı bir kablo azalmasına yolaçar.
O Oronra Konu Sahibi
12 yıl (3703 mesaj)
quote:

Orjinalden alıntı: asukrumercan

Bence önemli bir başka özelliği ethernet özelliğinden dolayı herhalde, aletleri birbirine direk bağlamak zorunda olmamak, bu da aletlerin arkasında hatırı sayılı bir kablo azalmasına yolaçar.


Evet bu çok özel bir özellik ama tüm cihazların 1.4 destekli olması icap eder. Sanki network agına bağlı Pc gibi al tak süper bir özellik olur ama nasıl kullanıldığına dair kesin bir bilgimiz hala yok tabi.

-----> SATILIK MARANTZ SR5001 7.1Ch (HDMI) AVR için TIKLAYIN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oronra -- 19 Temmuz 2009; 22:54:38 >


A altanpsx
12 yıl (2952 mesaj)
Çıksında görelim. Kağıt üstü yazılanlarla yapabildikleri arasında çok fark olabiliyor.
B by@li
12 yıl (5646 mesaj)
nasıl yani bu 1.4 kablo piyasaya çıkarsa televizyon falan da mı değişecek yanlış anlamıyorum değil mi? yada mevcum plazma ve lcd tv ler destekledi diyelim, tv den ağa bağlanabilecekmiyiz? bunumu anlıyorum. yoksa yanlış mı anlıyorum
A asukrumercan
12 yıl (3351 mesaj)
TV'nin ağa bağlanması için HDMI 1.4'e gerek yok, bildiğim kadarı ile yeni çıkan TV'lerden bazı modeller zaten ağa bağlanıyor, ethernet kablo ile.
T Terms
12 yıl (7815 mesaj)
TV değiştirtmeyin
O Oronra Konu Sahibi
12 yıl (3703 mesaj)
Güncel: 22.Ağustos.2009
E eresgü
12 yıl (1514 mesaj)
Oronra eline sağlık güzel paylaşım
O Oronra Konu Sahibi
12 yıl (3703 mesaj)
Afiyet olsun arkadaşlar, yakın gelecekte sık karşılaşacağımız bir bağlantı türü için şimdiden bilgiler piyasaya sızarken okuyup bilgi sahibi olmakta fayda var diye düşünüyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: eresgü
Oronra eline sağlık güzel paylaşım
: :::LOSTPLANET:::
12 yıl (8466 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Oronra

Afiyet olsun arkadaşlar, yakın gelecekte sık karşılaşacağımız bir bağlantı türü için şimdiden bilgiler piyasaya sızarken okuyup bilgi sahibi olmakta fayda var diye düşünüyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: eresgü
Oronra eline sağlık güzel paylaşım

tv değişecek avrler değişecek hatta ps3 ün bile yenilenmesi lazım malum ps3 hdmi 1.3 destekliyor en fazla = dünyanın masrafı
B by@li
12 yıl (5646 mesaj)
HDMI 1.4 beni gerdi. eminim yeni sistem alanları daha da germiştir.
O Oronra Konu Sahibi
12 yıl (3703 mesaj)
Şu an için herhangi bir donanım değiştirmeye gerek yok emin olun.

Zaten bu teknolojinin yaygınlaşması, video çözünürlüğünün HDMI 1.4 ün desteklediği çözünürlüklere çıkması, HDMI üzerinden network vs.. derken cihazlarında buna uyumu min. 3 seneyi bulur. Yeni nesil Tv ler çıktı/çıkıyor, bundan sonraki nesilleri beklemek lazım. AVR ve blueray filmler içinde aynısı geçerli.

Şimdilik sadece yakın gelecekteki teknoloji gelişmesi olarak bakmak lazım, gerilecek bir şey yok
T the_cantan
12 yıl (6535 mesaj)
gözünü sevdiğim RGB.
B by@li
12 yıl (5646 mesaj)
aslında çokta uzun bir zaman alacağını düşünmüyorum. teknoloji çok çabuk ilerliyor.
örnek, ben tv yi alalı bir yıl olmadı, üzerine bir sürü yeni model ve yeni özelliklere sahip tvler çıktı.
ipucunu aldık nasılsa devamı uzun sürmez


quote:

Orijinalden alıntı: Oronra

Şu an için herhangi bir donanım değiştirmeye gerek yok emin olun.

Zaten bu teknolojinin yaygınlaşması, video çözünürlüğünün HDMI 1.4 ün desteklediği çözünürlüklere çıkması, HDMI üzerinden network vs.. derken cihazlarında buna uyumu min. 3 seneyi bulur. Yeni nesil Tv ler çıktı/çıkıyor, bundan sonraki nesilleri beklemek lazım. AVR ve blueray filmler içinde aynısı geçerli.

Şimdilik sadece yakın gelecekteki teknoloji gelişmesi olarak bakmak lazım, gerilecek bir şey yok