1. sayfa
İki üniversiteyi kıyaslayacaksak marmara bence. |
Hacettepe |
hacettepe ama istanbulda yaşıyorsan orada kal |
Konya'da yaşıyorum |
hacettepe |
İkisi arasında kaldıysan Hacettepe ama İstanbul'da okuman iş bulman için daha çok avantaj sağlar. |
Bölüm olarak hangisi "uluslararası ilişkiler" mi "siyaset bilimi ve ui" mi? |
Ankara sonuçta, fark eder mi eder iş bulurken. Ama çok bir fark olmaz sanki... |
https://youtu.be/QVWI4hbrNs4 İzlemeni öneririm odtü uluslararadi iliskiler mezunundan öneriler |
Kardeşim pek bi karanlik konuştular. Ne yapsam bilemedim. İyice kafam karıştı. :| |
Hacettepenin rakibi marmara olamaz bence. |
Bir fark yok. Ui, siyaset biliminin alt dalı zaten. İnternetten dersleri karşılaştırabilirsin. Tavsiyem işletme ya da iktisat oku. |
Aslında aynı ikilemde ben de kaldım tm3 37k sıralamam var. Hacettepe yazsam mı diye düşündüm ama marmara hacettepe yıldız gibi okulların bu tarz bölümlerde çok bir title farkı yaratmıycağını düşünüyorum. Odtü bilkent gidebiliyor olsam giderdim derdim ama yıldız siyaset bilimi uluslar arası ilişkiler yazıcam gibi duruyor şu an için. Evime yakın olması istanbulda kalıyor olmam vs. maddi yönden de daha rahat olmamı sağlıycak. Şöyle bir etken var belki hacettepeyi yıldızdan bir adım öne koyan yüzde yüz ingilizce olması bölümün. Yıldızın tanıtım günlerinde bir akademisyenle konuşma fırsatım oldu verdikleri derslerin seçmelilerle birlikte yüzde 50-60 civarı ingilizce olduğunu söyledi siyaset bilimi dersleri genelde türkçe terim ağırlıklı olduğundan türkçe veriliyormuş. Uluslararası ilişkiler kısmının dersleri ise ingilizceymiş. Hazırlığı da zorunlu ayriyetten yıldızın. Zaten dil konusunun tam olarak okulda öğrenilmediği kanaatindeyim kişinin kendi çabasına bağlı bir saatten sonra her şey hacettepenin diplomasının yanında ingilizce yazıcak artı olarak ama dili kullanabilmek önemli olan yani başka bir yerden çıkıpta sağlam ingilizceye sahip olabilirsin tamamen kendimize bağlı. Akademik kadroya bakarsak iki okul hemen hemen aynı seviyede. Çok doğru bir kıstas değil ama cv kalitesi olarak yıldızın ki daha bile önde diyebilirim. Ayriyetten marmara da geçiyor sorunun içerisinde oraya da 2 gün önce gittim besyoyla aynı kampüsün içinde kalıyor kampüs yeri de çok ters bir yerde bana kalırsa. Siyasal bilgiler fakültesinin içine de girdim bana dar koridorlu basık sınıflarla bezenmiş bir yer gibi geldi açıkçası dershane kordidorları ve sınıfları tadında. Belki bunlar aşırı mühim şeyler değil ama kişinin kafasında elbet bunlarda bir kıstas oluşturuyor. Aynı şekilde marmara da hacettepe de birbirine mükemmel fark atan yerler değil bu bölümlerde. Biraz diğer etkenleri de düşünmen lazım tercihini yaparken. Yukarda bir video atılmış onu ben geçen sene izlemiştim. Başta bende korkmuştum ama bir düşünün arkadaşlar bu ülkede belli başlı şeyler dışında çoğu disiplin bir meslek üzerine adam yetiştirmiyor özellikle tm bölümlerinde böyle. Yahu sen odtüde okumuşsun arkadaşım okuduğun 5 seneyi boş geçirir hiçbir şey yapmazsan tabi bir baltaya sap olamazsın insanın biraz üstüne düşüp kendini de geliştirmesi gerekiyor. Aman işletme yazma aman iktisat yazma şunu yazma bunu yazma ne yazsınlar bu insanlar arkadaş. Sen kendine bir şeyler katıp geliştiremediysen bunun diğer insanların başına geliceğinin nasıl garantisini verebilirsin. Başka bir perspektiften bakalım şimdi onu yazma bunu yazma diyorlar ya aslında alttan alttan neyin tavsiyesi veriliyor biliyor musunuz ? Oğlum git mühendis ol git hukuk oku denilmeye çalışılıyor. Biraz piyasa taraması yaptığımızda bu bölümlerden mezun arkadaşlarımızın da rezil maaşlara çalıştığını görmekteyiz ama çok daha farklı yerde olanlarda var tabii. Uluslararası ilişkilerde de öyle işletme de iktisatta vsvs. hepsi aynı şekilde işliyor. Yani ben ne okursak okuyalım o 4-5 yıllık süreçte ne yaptıysak yanımıza kar kalıcağı ve bizi ne kadar kendimizi geliştirdiysek o kadar öne taşıyacağı kanaatindeyim. |
Neden öyle dedin? |
Ankara Uİ nin sıralaması Hacettepe den yüksek bunun nedeni nedir? |
Up |
1. sayfa
Marmara Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mi Hacettepe Uluslararası İlişkiler mi?
< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >