Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
11
Cevap
42560
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Güzel bir EQ ayarı..
F
9 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

< Resime gitmek için tıklayın >

Bir çok media playerda equalizer ayarları olmasına rağmen, bunu kullanmayız ya da programın “otomatik” olarak ayarlamasına müsaade ederiz. Müzik dinlerken aldığımız keyifi arttırmanın bir diğer yolu da bu ayarları kendi zevkimize göre düzenlemektir. Bu yazıda iTunes için ayarların ne demek olduğundan bahsedeceğiz. Her media playerda bu değerler birbirinden farklı olabilir. Ama yazıyı okuduğunuz zaman hangi sinyal sesinin ne üzerinde etkili olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta evde kullandığımız amfiler için de durum aynıdır.


32Hz: En bas sesler içindir. Özellikle baterinin davulu, elektronik müziklerdeki ritmin zar zor duyduğunuz ama içinizi titreten davulları için ayardır.
64Hz: Daha düşük çaplı davullar için ses ayarı diyebiliriz. Darbuka, trampet gibi sesleri ayarlar.
125Hz: Duyulabilen bas sesler içindir. Yukarıdaki iki seviyenin biraz daha tiz kaçan katmanı için ses ayarıdır.
250Hz: Gitar, çello veya piyano gibi müzik aletlerinin çıkarttığı en bas sestir.
500Hz: Derin vokal (örn Barry White) ve bas enstrümanlar.
1KHz: Bu seviye ve üstündeki (yani aşağıdaki ayarlar) ayarlardan bir çok enstrüman ve vokal etkilenecektir.
2KHz: Bir çok standart vokal bu seviyededir.
4KHz: Müziğin dikkat çeken ve önde olan kısmı içindir. Gitar veya piyano soloları gibi)
8KHz: Zil sesleri gibi ince ve keskin sesler içindir. Baterideki ziller buna en iyi örnektir diyebiliriz.
16KHz: En yüksek tiz ayarıdır. Müziğin “temiz” olmasını etkileyebilir. Bu ayarın yüksek tutulması müzik sinyalindeki “kirli” sesleri duymamıza sebep olabilir. Düşük olması da enstrümanlar arasındaki tını farkını yumuşatabilir. Örnek vermek gerekirse taş plaklardaki “kirli” sese sebep olur. Ama düzgün bir ayar ile enstrüman seslerinin birbirinden ayrılmasına yardımcı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furkantonya -- 1 Şubat 2015; 14:23:02 >

D
9 yıl
Yüzbaşı

Piyanodaki ilk tuşun frekansı 27,5 Hz, enstrümanlar ile ilgili bilgilerde yanlış olabilir.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
9 yıl
Yarbay

O yazanlar 32 mesela 32 ye kadar olanlar< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @dustdevil
B
9 yıl
Çavuş

D
9 yıl
Yüzbaşı

"250Hz: Gitar, çello veya piyano gibi müzik aletlerinin çıkarttığı en bas sestir."

Ortadan ikiye bölünmüş bir piyano olabilir :) Yok bilgiler güzel de yanlışlar var içinde.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Apache Air Fighter
A
9 yıl
Yarbay

önceki mesajı nasıl yazdığımı anlamadım. çok saçma bi dille kimsenin anlayamayacağı şekilde yazmışım

yazan frakan değeri 32hz ise bu değer 0-32hz arasını ayarlar.64hertz i ayarlarken 32-64 arasını ayarlarsın. Bazı eq larda 1-2hz değişebilir.

eq'yu thd değerinin düşmesini ve sesi bozmadan daha tiz veya bass ses almak için 0db den aşağıda kurucaksın. yani 32hz yi 0db 64db -1 yaparsın kalan eq yu bu frekansların altında kurarsın ve daha yoğun bir bass alırsın. -db lerde eq kurunca sesin şiddeti düşer ve daha fazla sesi açman gerekir. Şimdi sesi açarsak thd oranı (bozulma oranı) artar diyiceksin ama ekstra ses (db) katarak sesi kaynağından bozarsın. O sesbepten mevcut eq'yu -db seviyelerin kurmak daha doğrudur. Ben Kendi Kulağıma göre ayarladım , aksini idda eden olabilir saygı duyarım zaten müzik zevki görecelidir ama dediğim gibi -db seviyelerinde daha doğal saf temiz bi ses alabilirsin. Benim dinlenimlerime göre.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @dustdevil
D
9 yıl
Yüzbaşı

Anladım da benim itirazım eq'nun ilk bandının 32'den başlamasına değil piyanonun frekanslarının yanlış verilmesine idi.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

K
9 yıl
Binbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: Apache Air Fighter

önceki mesajı nasıl yazdığımı anlamadım. çok saçma bi dille kimsenin anlayamayacağı şekilde yazmışım

yazan frakan değeri 32hz ise bu değer 0-32hz arasını ayarlar.64hertz i ayarlarken 32-64 arasını ayarlarsın. Bazı eq larda 1-2hz değişebilir.

eq'yu thd değerinin düşmesini ve sesi bozmadan daha tiz veya bass ses almak için 0db den aşağıda kurucaksın. yani 32hz yi 0db 64db -1 yaparsın kalan eq yu bu frekansların altında kurarsın ve daha yoğun bir bass alırsın. -db lerde eq kurunca sesin şiddeti düşer ve daha fazla sesi açman gerekir. Şimdi sesi açarsak thd oranı (bozulma oranı) artar diyiceksin ama ekstra ses (db) katarak sesi kaynağından bozarsın. O sesbepten mevcut eq'yu -db seviyelerin kurmak daha doğrudur. Ben Kendi Kulağıma göre ayarladım , aksini idda eden olabilir saygı duyarım zaten müzik zevki görecelidir ama dediğim gibi -db seviyelerinde daha doğal saf temiz bi ses alabilirsin. Benim dinlenimlerime göre.

Sn. Apache Air Fighter,

Eq nun nasıl çalıştığına bir daha göz atın isterseniz, 64 Hz yazan 32-64 Hz arasını ayarlar diye diye bir anlatım yanlış olur. 64hz den örnek verirsek eq ayarı filtre yapısı gereği belirli bir q/bandwith değerine göre önünde ve arkasındaki frekansı etkiler, yani hem 32 Hz tarafına doğru hem 128 Hz tarafına doğru, merkez frekans 64 Hz olarak işlem yapılır. 64hz i +5 e getirdiğinizde bir tepe oluşur tepenin en uç noktası 64hz de +5 olacak şekilde hem 32 Hz hem de 128 Hz e doğru rolloff yaparak sonlanır. Bu filtrenin q değeri nedir bilemem o sebeple ne kadar genişliğe etki eder bilmek zor.
Ek olarak eq kullanımının mantığı bozuk olan frekans bandını daha lineer hale getirmektir dolayısı ile frekans bandında çökmeler varsa ve bu frekansa - bir değer uygulayın demek sorunu daha da kötü bir noktaya götürür. Önce ölçüm yapılmalı tespit edilmelidir ki doğru uygulama olsun. Diğer durumlar kulak zevkine kalır (kötü bir şey değil tabi ki, sonuçta dinleyecek olan ayarlıyor) ve doğruya mı yanlışa doğru mu adım atıldığını belirsiz hale getirir.
Sn. Dustdevil in itiraz ettiği nokta zaten bu değildi, yukarıda yazılan frekansa denk gelen karşılıklar yanlış yazılmış. Hem en düşük vs yazılanda problem var hem de vokalin frekansı şudur denmiş, bildiğimiz gibi hiçbir enstrüman ve vokal tek bir frekansta çalışmaz bir aralıkta çalışır dolayısı 2khz çoğu vokal bu seviyeyedir demek yine yanlış bir bilgi oluyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 2 Şubat 2015; 14:23:52 >

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
F
9 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

hocam ben böyle z506 dan randuman alıyorum bazılarında 31 yerine 32 hz olabiliyor ama 63 olma şansı yok anlatabildim mi ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
9 yıl
Çavuş

quote:

Orijinalden alıntı: furkantonya

hocam ben böyle z506 dan randuman alıyorum bazılarında 31 yerine 32 hz olabiliyor ama 63 olma şansı yok anlatabildim mi ?

bende ayar bile yok sizce nasıl yapmalıyım müzik tarzım vocal trance dinlerim bi şema atarsanız sevinirimA
9 yıl
Yarbay

tepe değer bilgilerini çok az bir bilgim vardı zaten onu sizin dediğiniz gibi yazamazdımda. Bunun güzel bir örneğide 128hz yi aşağıda çekinde derin bass elde edilmesi.(tabi belli dercede-oranda) Zaten kulak zevkine göre ayar yapılması yeterli bu muhabbetede benim yine yanlış anlamamdan girdik boşverin gitsin.

- derere ye gelince çukur tarzi değil -db. Ben eq ayarımı sürekli -db kurarım (tabi bu creative in eq'su ses kartlarındaki). Ben bu şekilde daha natural bir ses elde ediyorum. Zaten aksini idda eden olabilir dedim sorun yok.
(bi ara foruma eq ayarımı koyarım) Üzerine yorumlarız.

edit: her sistemde eq düzeni farklı olur-olabilir ihtiyaca göre bu iyidir diye biley demeklende olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Apache Air Fighter -- 2 Şubat 2015; 21:15:37 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kdundar
N
9 yıl
Teğmen

Arkadaslar kusura bakmayin bir sorum olacak equliser ayarlarinda Flac ayarlardan cokca söz ediliyor ve equliser degerleri nasil olmali ?DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.