Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 13 misafir, 1 mobil kullanıcı
236671
Cevap
11843417
Tıklama
1149
Öne Çıkarma
Cevap: 🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (11834. sayfa)
T
4 sa.
Yarbay

kur enflasyona uygun artmazsa TL geçici olarak değer kazanmış olur ve devalüasyon habercisisidir bu. KKM ile Nebati dönemi kur enflasyona uygun artmıştı ama şimdi AKPnin ilk dönemine benzer şekilde sabit kalıyor üstelik o dönem yüksek özelleştirme geliri ve İMFden ucuza kredi gelmişti .Şimdi çoğunlukla yüksek faize gelen yabancı sıcak para var ve muhtemelen yabancıya dolar artmayacak diye söz verilmişte olabilir . Bu yabancıya yüksek dolar faiziyle ülke kaynakların peşkeş çekilmesi ve vade sonu denk gelirse yerli faize KKM'ye yatıranlara ekstra kazanç sağlamış olacak


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @acquiles
A
4 sa.
Yarbay

İlk cümle aynen geçerli. Ama ne zaman :)
Bunu tek bir kişi biliyor< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Tek_Kisilik_Muhalefet
P
4 sa.
Yarbay

Ben artık enflasyonun sert biçimde düşeceğini düşünüyorum. Çünkü şu an kur çıkmasın diye değil düşmesin diye tutuluyor insanlardaki korku - panik hali yatıştı çekine çekine bile olsa Tlye dönüyorlar.

Herseyden önce kur artışı olmadığı için faizlerde eskisi gibi akıldışı düşüklükte olmadığından insanlar artık ellerindeki liraları sanki ateş tutuyormuş gibi harcamıyor bankaya yaptırıyorlar. Yani TL büyük bir cehalet yüzünden yokolmuş işlevlerini hafiften tekrar kazanıyor.

Bu ortamda olacak şey ise manipülatif, gerçek ekonomik temellerden kopuk enflasyon köpüğü ün sönmesi olacaktır.

Enflasyonun iki ayağı var bir gercek enflasyon biride para algısı yokolduğundan - mala hucumda ve fırsatçılıktan kaynaklı spekülatif enflasyon. Uygulanan bu politika spekülatif enflasyonu öldürme kapasitesine sahip ve ben enflasyonda ciddi Br düzeltme bekliyorum önümüzdeki aylardan itibaren.

Evet kuru tutarak yabancıya veya zengine ciddi kaynak transferi yapıyoruz ancak bu spekülatif enflasyonu rtadan kaldırabilmek için ödediğimiz bir bedel. O kadar halt yedikten, o kadar akıldışı politika güttkten sonra hiçbir bedel ödemeden herseyin düzeleceğini sanmak saflık olur.

Fakirleşeceğiz, dışarı kaynak transferi olacak, varlıklarımız satılacak ama bunun nedeni de bizim düşük faiz inadı ile birilerine 3te 1i fiyatına 50şer 109er ev aldırdıgımız, herkesin borcunun durdugu yerde eridiği, butun rezervlerin birilerine bedava para olarak dagıtılması döneminde harcanmış gercek degeri yerine konmasıdır.

Dolayısıyla carry trade diye yakınmak doğru değil sen bunları yaparsan o carry trade yapacak adama muhtaç olursun ve o faizleri o karaları ödemek zorunda kalırsın. Ancak bunu sonsuza kadar yapmayacağız spekülatif enflasyonun beli kırıldığında yani 3 - 5 bilemedin 8 ay içinde faiz - enflasyon - kur ilişkisnn dış müdahale olmadan normalleşmesi evresine fececegiz. Umarım süreci iyi yönetebilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 28 Mayıs 2024; 16:13:16 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
4 sa.
Yarbay

O elemana ithalatın ihracattan fazla arttığını da söyleseydin . A.babacan diyor'' bizim dönemimizde ihracat 3 kat arttı, hani ihracat için döviz artmalıydı?'' diyordu. söylemediği ise ithalat 4 kat arttı üstelik 2011-12 yıllarında cari açıkta ABDden sonra 2.ülkeydi ABD doları basıp ürün alabiliyor yani aslında 1.ciydik üretmeden tüketen bir ülke olmuştuk 10 yılda üstelik ekstra 80 milyar dolar özelleştirme gelirini de yedik bir güzel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 28 Mayıs 2024; 16:33:33 >


Bu mesajda bahsedilenler: @acquiles
P
4 sa.
Yarbay

Dostum spekülatif enflasyonun belini kırmadan kuru arttırmanın ne anlamı var ateşe benzin dökmüş olursun. Önce enflasyonu normalleştirmiş ardında kuru yavaş yavaş serbest bırakmak gerekecek..

Şu an Türkiye'de fiyatlar eğer Avrupa - ABD gibi zengin ülkelerle aynı noktaya geldiyse bizim enflasyonumuz gercek bir enflasyon değildir. Spekülatif tarafı ağır basıyordur. Önce bunu düzeltmek gerekli, bu enflasyonun köpük tarafı yani spekğle edilmiş tarafı ortadan kalkıp gercek tarafı kaldıgında kur ve enflasyon paralel hareket etmeli.

Ama bu enflasyonla olmaz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Tek_Kisilik_Muhalefet
T
4 sa.
Yarbay

ddkm faizi kaç bilmek gerekli .Bozdurduğun an yabancı gidip devalüsyon olursa elinde değersiz tl kalabilir... Tabi ben dolar hiç almadım baştan yanlış tercihte bulunmuşsun bari altın alsaydın
Bu mesajda bahsedilenler: @amd1985
T
4 sa.
Yarbay

TL olarak değil dolar olarak düşüneceksin zaten TLden KKM kalktı... Önceden tl'den KKM 'ye geçmiş bu vadeyi bozup tl'ye geçse reklamlarda %57 faiz var %5 stopaj var üstelik bu yıllık 3 aylık vadeli tl faizi belki de %40tır ve %7.5 stopaj var . 1 1 sene sonra dolar 45-50 olsa muhtemelen zarar edersin bu faizle bile...

MBnin durumunu ise önceden dolar enflasyona göre arttığında hazine yada MB zarar ediyor gibi göründüğü için yazdım. Vatandaş önceden kazanmadığı için hazine yada MB zarar etmiyordu. Fakat şimdi dolar sabit kaldığı için ilerde zarar edecektir direk MB olarak değil yüksek enflasyon yaşayarak ama tarih vermek mümkün değil seçimden önce mi yoksa sonra mı bilemeyiz. AKP geldiğinde bu 10 sene sürmüştü daha sonraları her 3 senede bir denge kayıpları oldu en çok bilinen ise 2018 brunson zamanı ve 2021 nas başlangıcı
Bu mesajda bahsedilenler: @acquiles
T
4 sa.
Yarbay

enflasyon düşecektir tabii ki kamuda tasarruf olursa emekli ve memur maaşları fazla artmayacağı için ve de 5li çeteye yeni ihale verilmeyeceği için ... Brunson sonrası bunları yazıyorum devamlı 2018den beri ama seçim popülizmi ve yolsuzluk şimdiki noktaya getirdi bizi
Bu mesajda bahsedilenler: @Periah
E
2 sa.
Yarbay

Naçizane öngörülerim.

  • Enflasyon önümüzdeki ay da önümüzdeki yıl da çok çok keskin bir şekilde düşmeyecek. Enflasyon denilen nane yükselirken roket gibi düşerken paraşüt gibidir, derviş gibidir. Yavaştır, yüksek binaların üstünden boşluğa bırakılan tüy tanesi gibidir. Hem yavaş yavaş süzülür hem de her türlü rüzgara açıktır. Maazallah alt tarafından gelen bir hava akımı bir anda eskisinden de daha yükseklere çıkarabilir. O yüzden her konuda iyimser olun ama enflasyon konusunda çok iyimser olmayın.
  • Doların düşük kalması iyi midir, kötü müdür tartışmasına girmeden realiteye geçelim. 2001 krizi de böyle gelmişti. Nasıl olsa dolar artmıyor, ekonomi tıkırında diye düşünen çok insan vardı. Ekonomi soğudu, soğudu piyasa her konuda daraldı. Şirketler batmaya başladı. Akşam haber bültenlerinin yarısından fazlası neredeyse işten çıkarılma ve iflas konusundaydı. Hatta "Enflasyonumu geri istiyorum!" diye kampanyalar başlatmışlardı. Verdiği kredileri tahsil edemeyen bankalar, sahiplerinin de içlerini oymasıyla böyle battı. Bir anda yükseldi dolar. Ekonomi iyi gidiyor diye Cumhurbaşkanına beyanat vermesi istendi, reddetti. Çünkü iyi değildi. Başbakana yazar kasa fırlatıldı ve yine başbakanın kafasına anayasa kitapçığı fırlatıldı, bir anda ters düz olduk.
  • Yakın tarihimiz uzak değil araştırın göreceksiniz, hükümet değişmeden hiçbir şey iyiye gitmeyecek.
  • Bu ülkeye en büyük ihaneti ne Gürcü ne Piro! En büyük ihaneti yedek lastik yapmıştır. Bunu bir milliyetçi olarak söylüyorum. İyi partiye döndük, Akşener de aylarca yıllarca esnafı, işçiyi memuru dinledi ama anlamadı! Sokağın nabzını tutamayan ve geleceği göremeyen ham insanlardan çok çektik. Daha da çekeceğimiz var gibi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
2 sa.
Yarbay

+100

Basit bir fizik kuralını bilmek yeterli.
Bir şey değişmiyor ama buna bağlı bir şey değişiyorsa ya verilerde hata vardır Ya da üçüncü bir değişen vardır..

Üçüncü değişken burada duraklamaya giden ekonomi ve sonrasındaki işsizlik furyası. Kimse oraya bakmıyor, bakmak istemiyor..
Herkes sabit duran değişkene bakıp "her şey kontrol altında" diye düşünüyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 28 Mayıs 2024; 18:27:45 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Erzurum lu
R
20 dk.
Yarbay

Dev. ihtimali yok, mb rezervleri + ya geçmek üzere yakında enflasyonda yavaşlayacak.

Şuan geri dönüş gibi bir sinyalde yok, bozup faizden nemalanabilirsiniz hocam.

Kurun artacağı yönünde endişeniz varsa %40'dan DDKM bağlayabilirsiniz.
Bu mesajda bahsedilenler: @amd1985
T
18 dk.
Yüzbaşı

Enflasyonun düşme gibi bi durumu yok 10 milyonu olan adam vadeye koydu diyelim 1 senede 15 milyon oldu, faizler düşünce bu adam piyasaya inip alış veriş yapacak yine enflasyon tavan.
Deve de bekleniyor yoksa kkm yi tasfiye etmeye çalışmazlar kim ne istiyorsa yapsın karışmıyoruz derler.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.