Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
13
Cevap
1771
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Google’dan hem iOS hem de Android için arayüz geliştirme platformu, Flutter
K
6 yıl
Moderatör
Konu Sahibi


2017 I/O geliştirici konferansında tanıtılan Flutter geliştirme aracı uzun süredir beta aşamasındaydı. Bugün 1.0 versiyonuyla herkesin kullanımına açıldı. Bu platform yardımıyla hem iOS hem de Android cihazlar için arayüz tasarımlarınızı kodlayabileceksiniz.

Açık kaynak proje


Google, Flutter projesini açık kaynak kodlu olarak geliştiriyor. 2017 yılından bu yana bazı firmalarla çalışmaya başladı bile. Örneğin Alibaba.com, Tencent, Philips Hue vb. markalar hali hazırda Flutter yardımıyla hazırlanmış uygulamalara sahip. Google’un söylemine göre bunların dışında binlerce uygulama şimdiden Play Store üzerinde yayınlanmaya başlanmış. Native olarak çalışacak uygulamaların cihazlara daha akıcı ve sade bir arayüz imkanı sunacağı söyleniyor. JavaScript dili ile kodlanan popüler platform React Native’e göre de en büyük artısının bu olduğu dile getiriliyor. Ayrıca Flutter 1.0’ı kullanan geliştiriciler arayüzlerini daha hızlı kodlyabilecekler.Google ayrıca üçüncü parti ek özelliklerinde duyurusunu yaptı. Örneğin bunlardan biri 2Dimensions isminde, vektör animasyonlar yapmanızı sağlayan Flutter eklentisi. Hali hazırda geliştirilen uygulamaların desteklenmesi için “Uygulamaya ekle” özelliğiyle Flutter kodlarını entegre edebilmeniz de sağlanacak. Her ne kadar sıfırdan geliştirilecek uygulamalar arasında popülerliği hızla artıyor olsa da uygulaması yayında olan geliştiricilerin Flutter’ı kullanmak isteyeceği düşünülürse bu özellik yararlı olacaktır.


Ayrıca Bkz.Amazon, kendi mühendisleri için kullandığı makine öğrenme kurslarını ücretsiz olarak paylaştı

Cross Platform” geliştirme araçları yazılımcıların tek kodlamayla bir çok platforma hazır hale gelebilmesi için oldukça önemliler. Google, Flutter ile de iOS ve Android’e aynı anda uygulama hazırlamak isteyen geliştiricilere en azından arayüz kısmında rahatlık sağlayacak.


 Haberi Portalda Gör

Kotlin'i napacaz peki sayın Google Bey ? Onu bırakıp bu Dart + frameworkü mü öğrenelim.Evet biri dil biri framework. Yarın Fuchsia OS kotlin desteği sunacak mı yoksa Dart'ı mı dayatacaksın bize ?

Epey önce bi yazılımcının vidyosunu izlemiştim.Adama gerçekten hak verdim.Hergün yeni birşey çıkıyor, dil framework vb. bunları kullanmayana da gerikalmış gözüyle bakılıyor gibi bişey demişti. Tamam belki o kadar prof. değiliz ama bi yerden başlayıp o yolda geliştirsek kendimizi olmaz mı ? Kalkıp şimdi yazdığımız projeyi flutter'a mı taşıyalım. İşe javadan başladık, kotlin çıktı. Tamam ikisi kardeş dedik ona da alıştık kullanıyoruz.Projeyi kotlinde yazmaya başladım. Büyük kısmı da bitti. Bi de flutter çıkardınız. Ben uğraşamam abi.Bi dil ile daha uğraşmak istemiyorum
Yoruma Git
Yorumun Devamı kreat - 6 yıl +4
G
6 yıl
Yüzbaşı

Benim açımdan ilginç bir program olmuş.Ayrıca Fuşya OS a hazırlık yapılıyor gibi çünkü native uygulama desteği sağlanmış.Android yavaş yavaş gömülüyor.Bu mesaja 1 cevap geldi.
Y
6 yıl
Yarbay

Tam bekledigim sey! Haftasonu inceleyeyim bir.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

M
6 yıl
Binbaşı

Google developer youtube kanalına bakmanızı tavsiye ederim. Bayağı ilginç ve güzel görünen uygulamalar yapmışlar.< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

İ
6 yıl
Yarbay

Android gidiyor ama play store halen kullanılıyor. Halen daha apk kurulacak, ana sistem kaynakları baştan yazılacağı için bu sayede daha performanslı olacağı performans bekleniyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @ALKaraca
A
6 yıl
Yarbay

Biraz inceleme fırsatı bulmuştum. Özellikle Play Store 'dan da FLutter ile yazılmış uygulamalara bakmıştım. Bana nedense biraz daha akıcıdan ziyade biraz daha hantal gelmişti Flutter ile yazılan uygulamalar. Ionic geçmişim olduğu için şahsi görüşüm Dart-Flutter yerine Angular-Ionic ile devam etmeyi düşünüyorum.P
6 yıl
Yarbay

birden aklıma 1989 yılında piyasaya çıkan Amiga500 geldi !
bunun işletim sistemi üzerinde menüleri kendi dilinize çevirebilmenize olanak sağlayayan "rename" özelliği vardı. şu ana kadar hiç bir işletim sistemi o dönemin devrim niteliğindeki yerelleştirme özelliğini bir türlü kullanamamıştı.
bu arada bu ortak kolay kullanılabilinir arabirim konusuna şunuda eklemek lazım ki
hani bazıları var sırf web ara birim tema üretiminden para kazanıyor, özetle üretilen her tasarımın bir diğer taraftan telif denilen bir formatı var ve son olarak aslında google ortak aklın talebini ortaya çıkartırken birileri ben senden önce bunu yaptım diyerek google ın itibarını düşürmesinin önüne geçilecek bir durum ortaya çıkacak çünkü google kullanıcıların ortak noktalarını yeni işletim sistemlerine arabirim olarak ekleyecektir. özetle 30 yıldır beklediğim bir özelliği en sonunda hayata geçtiğini görmek çok güzel ;)
K
6 yıl
Binbaşı

Kotlin'i napacaz peki sayın Google Bey ? Onu bırakıp bu Dart + frameworkü mü öğrenelim.Evet biri dil biri framework. Yarın Fuchsia OS kotlin desteği sunacak mı yoksa Dart'ı mı dayatacaksın bize ?

Epey önce bi yazılımcının vidyosunu izlemiştim.Adama gerçekten hak verdim.Hergün yeni birşey çıkıyor, dil framework vb. bunları kullanmayana da gerikalmış gözüyle bakılıyor gibi bişey demişti. Tamam belki o kadar prof. değiliz ama bi yerden başlayıp o yolda geliştirsek kendimizi olmaz mı ? Kalkıp şimdi yazdığımız projeyi flutter'a mı taşıyalım. İşe javadan başladık, kotlin çıktı. Tamam ikisi kardeş dedik ona da alıştık kullanıyoruz.Projeyi kotlinde yazmaya başladım. Büyük kısmı da bitti. Bi de flutter çıkardınız. Ben uğraşamam abi.Bi dil ile daha uğraşmak istemiyorumA
6 yıl
Yarbay

Şimdi ben arayüz geliştirme için başlamak istiyorum direkt bundan başlasam ne kaybederim ne kazanırım?< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

M
5 yıl
Teğmen

6-7 ay Java/Kotlin sonrasında nasılmış şu flutter diye baktım, ve gerçekten şaşırdım, Java ile 2 saatte yaptığım şeyi flutter ile 15dk'da yapabiliyorsunuz.

Performans konusuna gelince animasyon vs gibi şeyler 60 fps çalışıyor ve gerçekten akıcı.
Bütün sayfalar fragment gibi çalıştığı için sayfa geçişlerin'den kaynaklanan bir performans kaybıda olmuyor.
D
5 ay
Yarbay

Hiç bir kodlama bilgim yokken bu haberi gördüğüm gün başladım. Şu an Türkiyenin en büyük şirketlerinden birinde Flutter yazıyorum.
H
2 ay
Yüzbaşı

Piyasaya sürekli sacma sapan framework basmaktan bıkmadılar, millet de bunları kullanmaktan bıkmadı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Headlong Into Carnage -- 30 Nisan 2024; 12:20:10 >

S
2 ay
Yüzbaşı

2 yıldır Android programlama üzerine çalışıyorum, ayrıca Play entegrasyonu, AdMob entegrasyonu, Google Cloud entegrasyonu, vs
Birinci başvuru kaynağım developer.android.com, ve orada Flutter'ın esamesi okunmuyor, Android ekibi tarafından resmen desteklenen, tanınan bir platform kesinlikle değil.
Bunu kullananlar devamlı "reklam nasıl koyarım? adsense hata veriyıor nasıl çözerim? Play'e yüklerken bilmem ne hatası var..." gibi sorunlarla debeleniyorlar. Hiçbir resmi destek yok.
Elimi sürmem, şirkette de kimseye sürdürtmem.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
2 ay
Yüzbaşı

Genellikle Ecnebi Z kusagı böyle seylerle artizligine ugrasıyor bizimkiler de onlardan görüp özeniyorlar abidik gübidik frameworkler.. Böyle abidik gübidik frameworklere itibar etmeyiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Headlong Into Carnage -- 1 Mayıs 2024; 11:50:54 >


Bu mesajda bahsedilenler: @seyfi84
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.