Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
12
Cevap
131
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Fizik için ALMANYA vs FRANSA

J Jetixmen Konu Sahibi
5 yıl (103 mesaj)
Merhaba arkadaşlar soru konuda da yazdığı gibi fizik lisansı için Almanyayı mı yoksa Fransayı mı seçmeliyim?(Ve bu konuda gerçekten yardımınıza ihtiyacım var)
Şimdi biraz açarsak; bu sene 11 e başlayacağım yurtdışında okumak yaklaşık 6. sınıftan beri kafamda.Uzun araştırmalar,bazı olanaksızlar ve benzeri şeyleri göz önüne alarak seçimimi 2 ülkeye indirgeyebildim. Bu kararı bu hafta içinde vermeliyim çünkü bayram sonrası tüm yaz sürecek yoğun bir dil kursuna başlayacağım.Seçeceğim ülke dili de belirleyecek.

Eğer Almanya olursa Kist,Tum ,Heidelberg university ve LMU için

Eğer Fransa olursa Ecole normale supeiore,Ecole polytechnique ve belki university pierre and marie curie için ÇABALAYACAĞIM.

Eğer bunlardan birine giremezsem isteksiz olarak boğaziçi fizik yolu gözükür,yurtdışı hayali yüksek lisansa kalır.

Temel 2 sorum var;

1. (Önümde daha iki sene var bu nedenle yandaki bilgilerin hiçbiri kesin değil fakat muhtemel şeyler bu yüzden lütfen bu bilgilere göre cevaplayınız) Ortalamam 96 , iyi bir anadolu lisesinde okul birincisiyim(bu okul fransız yada alman lisesi değil ayrıca onların seviyesinde de değil) , badminton ve voleybol lisansım var (okuldan) , okul dışı katıldığım bir kaç kısa süreli eğitim programı var, C biliyorum , üniversite yerleştirme puanı olarak okuldan gelen 60 puan ile 500 ü geçerim(Umarım) Önümüzdeki 2 yılda neler değişir pek bilemiyorum ama şimdilik tahmini bilgilerim bunlar.
Şimdi asıl soru : Bu cv ile saydığım Alman üniversitelerinden kabul alabilir miyim?(Büyük ihtimal evet gözüküyor)
Fransız üniversitelerinden kabul alabilir miyim? (İşte bu konuda hiç bir fikrim yok)

2. Hangi ülkede daha iyi bir eğitim alabilirim?
Rankinglerde bu iki ülkenin de üniversiteleri birbirine yakın.
Almanya teknoloji olarak Fransa'dan bir hayli önde bu bir avantaj
Ama Almanya'da eğitim sistemi biraz daha bizdekine benziyor gibi.Sistem biraz daha ezberci.İnsanlar öğrenmekten çok geçmek için çalışıyor.Yaptığı işten keyif almıyor daha çok savaşıyor gibi geliyo.(Sonuçta öğreniyorsun diyosanız lütfen bunu dile getirin)
Fransa ise bu yönden öğrenciyi biraz daha rahat bırakan,biraz daha keyifle öğrenilen bir yer gibi geliyor bana.Mesela Amerika bu ezberci,dayatmacı olmayan ama öğrenmek isteyenin çok şey öğrenebileceği bir sisteme sahip olduğundan üniversiteleri bu seviyede deniyor. Bu da Fransa için Avantaj.


Sorularım bu kadar lütfen bu konuda en ufak bir fikriniz varsa dahi benimle paylaşın.
İyi forumlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jetixmen -- 5 Temmuz 2016; 18:02:45 >


M Mustache
5 yıl (60 mesaj)
Ecole polytechnique olmazsa LMU ya git,


Bu mesaja 1 cevap geldi.

J Jetixmen Konu Sahibi
5 yıl (103 mesaj)
Hocam bir dil öğrenme şansım var o yüzden ecole polytechnique deniyim olmazsa LMU ya giderim diyemiyorum 😞 Bu durumda siz Fransızca diyosunuz? Teşekkürler< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Mustache

M Mustache
5 yıl (60 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Jetixmen

Hocam bir dil öğrenme şansım var o yüzden ecole polytechnique deniyim olmazsa LMU ya giderim diyemiyorum 😞 Bu durumda siz Fransızca diyosunuz? Teşekkürler

Almanya senin için daha iyi olur, konuyu tam okumadan cevap yazmıştım şimdi okudum, Fransa daha masraflı olur hem kabul alması daha zor olabilir, Almaya'dan daha kolay kabul alırsın, belki LMU zorlar ve masrafların büyük oranda daha az olur, okula para ödemeyeceğinden. Eğitim kalitesi olarak arasında fark yok denebilir, o yüzden pek takılma o konuya, sen LMU dan kabul al, devamı her türlü gelir.
J Jetixmen Konu Sahibi
5 yıl (103 mesaj)
Teşekkürler 😄
Şu an mantığım Almanya yönünde ama kalbim sanki Fransa diyo gibi.Neyse bakalım 5 gün sonra da hala bu kafada kalırsam mantığı seçeceğim sanırım.
Var mı başka görüşü olan?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jetixmen -- 7 Temmuz 2016; 19:58:43 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S selamgunaydın
5 yıl (1086 mesaj)
Hocam bi bilgim yok fizik hakkında ama şuna takıldım. Ortalamam 96 ve okuldan 60 gelecek diye yazmışsınız artık okul birincilerine direkt 60 puan gelmiyor. Diploma notu 0,6 ile çarpılıyor. Yani ortalamaniz 100 olmadığı sürece 60 alamazsınız.
Başarilar hocam< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

J Jetixmen Konu Sahibi
5 yıl (103 mesaj)
Hocam takıldığınız şeyde yahu
60 değil 58
Hem belki o uygulama 2 senede geri döner< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @selamgunaydın

J Jetixmen Konu Sahibi
5 yıl (103 mesaj)
2 günüm kaldı hala bir umutla birinin bana tamam kesinlikle Almanya/Fransa dedirtmesini bekliyorum..< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


O oeem
5 yıl (383 mesaj)
Fransayı bilmem ama Almanyada fizik mezunları için iş imkanları iyi. Heidelbergde sanırım fizik var ve çok iyi bir okul kütüphanesi yeter< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


J Jetixmen Konu Sahibi
5 yıl (103 mesaj)
Almancaya başladım.
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G genetics.ıdc
8 ay (0 mesaj)
Merhaba acaba ne yaptın? Fizik nasıl gidiyor?
G genetics.ıdc
8 ay (0 mesaj)
Fizik okumak istiyorum. Senin tecrübelerin ne oldu?
B bksenay
2 ay (1 mesaj)
hangi ulkeyi sectin ve nasil gitti tecrubelerini paylasirsan sevinirim. Benim oglum Fransiz okulundan bu sene mezun oluyor ve Fransa ile Almanya arasindayiz bizde. O da fizik istiyor. Dedesi Almanya da yasiyor. Fransa da imkani var. DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.