Benim 60hz ekrana sahip bir laptopum var fakat oyunlarda v-sync kapalı bir şekilde 60 fps geçmememe rağmen ekranda yırtılmalar oluyor. 144hz ekranlarda bu durum nasıl oluyor, sizler bu değerin altındayken de ekran yırtılmaları yaşıyor musunuz? Ekranın hz'si ne olursa olsun yırtılma her türlü oluyor mu? Mesela freesync mi kullanıyorsunuz?
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sassiko -- 22 Mart 2022; 17:55:37 >
Tearing ve Stuttering iki ayrı olay. Diklemesine görüntü yırtılıyorsa yani 1 sonraki frame'de gelmesi gereken görüntü bir önceki frame'de geliyorsa bu tearing oluyor. Yani aslında mönitör ve gpu'nun sekronize halde çalışamaması diyebiliriz. Bunları birbirine uyumlu hale getirecek ara teknolojiye ihtiyaç var. Bunlar da gsync, freesync ve vsync. Bu "genelde" fps değeri hz değerinden yüksek olunca oluyor, zaten hz değerinden daha düşük fps alıyorsanız sync açmanız anlık takılmalara neden olur.
Stuttering ise gpu'dan monitöre olan frame aktarımlarında düzensiz şekilde gecikme olması yüzünden oluşan sıkıntı. Laglı ve ya ani yavaşlamaya sebep olur. Farklı bir nedenden oluşsa da anlamanız için elden ring'de olan takılmalar vs. stuttering diyebiliriz. Yine "genelde" monitör hz'si aldığınız fps'den yüksek olduğu zaman böyle bir sıkıntı oluşur.
İnsanların sürekli olarak kullandığınız donanıma göre monitör seçin deme nedeni bu aslında. Atıyorum 1050ti için 75hz fhd, 3050 için 144hz fhd, 3080 için 165hz 2k gibi.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sassiko -- 22 Mart 2022; 17:55:37 >