Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
2
Cevap
1121
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Doğayı Tanrı’nın Bir Parçası Kabul Eden İnanış: Şamanizm
D
2 yıl
Onbaşı
Konu Sahibi

Türk toplumlarının ilk inanışı olarak da görülen Şamanizm’in tarihi, İlk Çağlar’a kadar dayanır. Hindistan’da kullanılan yerel dillerden biri olan Palice’de “ruhlardan esinlenen kişi” anlamına gelen “samana” kelimesinden türetildiğine inanılan Şamanizm, bir din olmanın ötesinde kültürü yaşatan bir miras olarak görülür. Anaerkil dönemden beri varlığını sürdürdüğüne inanılan Şamanizm hakkında işte detaylar…

Şamanizm Nedir?

Farklı uygarlıklar tarafından benimsendiği için ortak bir uygulanma stili olmasa da Şamanizm’in tüm uygarlıklarda ortak bir felsefesi olduğunu söylemek mümkün. Bu felsefe doğrultusunda Şamanizm; ata ruhlarla iletişime geçen, ruhlar arasında bir elçi görevi gören ve ruhlara yol göstericiliğiyle iyileştiren bir görüşü benimser. Bu inanışta dünya üçe ayrılır: gök, yer ve yer altı. Göktanrı inanışını benimseyen bu inançta ruhlar da iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılır. İyi ruhlarla iletişim sağlanırken; kötü ruhlardan korunur. Şaman inancına mensup kişiler, Şamanist olarak adlandırılır. Şamanistler’in başındaki kişiyse Şaman’dır. Tüm insanlar Şamanist olabilir ancak Şaman olmak için belli özelliklere doğuştan sahip olmak gerekir. Doğaüstü varlıkları görmek, sinirli olmak ve sürekli yalnız kalmak bu özelliklerden bazılarıdır. Şaman’ın rehberliğinde yapılan ayinlere Şamanistler’in katılımı sağlanarak ruhlarını geliştirmeleri sağlanır. Bunun yanı sıra Şamanizm’e değer katan inanışlardan biri de Şamanlar’n hayvana dönüşebilme yeteneğidir.


Yazının Orjinali Kar Amacı Gütmeyen Sitemizi Desteklemek İçin TIKLAYINZ..


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONU BAŞLIKLARI :
Granül kahve nedir
Koca yemiş
Parmakta dolama
Göbek düşmesi belirtileri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doğala Doğru -- 3 Ocak 2022; 18:41:52 >


Bu mesajda bahsedilenler: @burak jr
P
2 yıl
Yarbay

sponsorlu konuymus

biz allah yazinca silersiniz de

parayi basan dudugu calinca susarsiniz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
2 yıl
Yarbay

@gun bey bak ne diyor :)
Bu mesajda bahsedilenler: @gun , @pspsexer
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.