Bu konudaki kullanıcılar: 5 misafir, 2 mobil kullanıcı
11439
Cevap
448565
Tıklama
5
Öne Çıkarma
DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [09.08.2020]

N Nike Konu Sahibi
11 yıl (12035 mesaj)Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ye her yıl yaklaşık olarak 240 bin kişi başvuruda bulunmakta olup bu sayı her yıl artmaktadır. Değerli öğrencilerimiz için DGS hakkında kafalarına takılan önemli konuları derledik.

➡ DGS NEDİR?

Herhangi bir üniversitenin önlisans bölümlerinden mezun olmuş ya da olabilecek durumdaki öğrencilerin katılabildiği, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen çoktan seçmeli bir sınavdır.

➡ DGS ‘ye KİMLER BAŞVURMALIDIR?

Yükseköğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenler bu sınava başvurmalıdır.

➡ DGS ‘na KİMLER BAŞVURABİLİR?

Sınava, bir ön lisans programlarından mezun adaylar başvurabilir. Son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da sınava başvurabilir

➡ Açık öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenlerin bu sınava başvurmaları gerekir mi?
Evet. Kılavuzda yer alan açık öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenlerin bu sınava
başvurmaları gerekmektedir.

➡ DGS’ ye Yurt dışından başvuru yapılabilir mi?
Evet yapılabilir. Başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için (KKTC ve Kırgızistan-Bişkek hariç) başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar, başvurularını kılavuzda açıklandığı şekilde yapabilirler.

➡ ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde mevcut olan geçerli fotoğrafımı nasıl değiştirebilirim?
ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde mevcut olan geçerli fotoğrafını değiştirmek isteyen adaylar; aşağıdaki belgeler ile sınava başvuru süresince ve sınava başvuru süresi tamamlandıktan sonraki ilk 5 gün içinde ÖSYM’ye başvuruda bulunmalıdır.
a) Genel Amaçlı Dilekçe örneği,
b) Fotoğraflı ve onaylı nüfus cüzdanı sureti,
c) Son 3 ay içerisinde çekilmiş bir adet vesikalık fotoğraf,
d) Fotoğrafını değiştirme talebinin nedenini belirten (varsa) belge

➡ DGS’DE KAÇ SORU VAR?

DGS 60 matematik ve 60 Türkçe olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur.

➡ DGS SINAVININ KAPSAMI NEDİR?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

➡ DGS’NİN SINAV SÜRESİ NE KADARDIR?

Sınav süresi 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır.

➡ DGS’de ÖBP NEDİR?

DGS’ye başvuran her aday için, bitirme yılı ve diploma notu dikkate alınarak Önlisans Başarı Puanı (ÖBP)olarak adlandırılan bir puan hesaplanır. ÖBP’lerin hesaplandığı dönemde mezun durumda olmayan adaylar için diploma notu yerine not ortalaması kullanılır. Adayların not ortalamaları önce 100’lük sisteme çevrilir. Ardından 0,8 ile çarpılır ve ÖBP puanı elde edilir.

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100’lü not sistemine dönüştürülecektir.

Örnek ÖBP Hesaplaması:

Mezuniyet notu 3.80

3.80 x 25 = 95 (4’lük sistemi 100 ‘lük sisteme dönüştürme)

95 x 0.8 = 76 ÖBP

➡ DGS PUANI NASIL HESAPLANIR?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Arkadaşlar çok dikkat etmeniz gereken bir husu var ki bu çok önemli !!! Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır. Buna çok dikkat edin. Yani en az bir Sözel ve birde sayısal Netiniz bulunmak zorunda.

➡ DGS’DE AKADEMİK NOT ORTALAMASI NEDİR?

ÖBP hesaplanabilmesi için meslek yüksekokullarındaki tüm son sınıf öğrencilerinin (sınava başvurmayanlar da dahil) akademik not ortalamalarını ÖSYM tarafından MYO öğrenci işlerinden toplanır. ÖSYM, not ortalamalarını elektronik ortamda en geç Temmuz ayının ikinci haftasında meslek yüksek okullarından toplamaktadır. Mezun olan adaylar da ais.osym.gov.tr sitesinden not ortalamalarını kontrol edebilir. ÖSYM; belirteceği tarihlerde, akademik not ortalamasıyla ilgili düzeltme dilekçelerini kabul eder.

➡ DGS’ DE EK PUAN VAR MIDIR?

DGS’de ek puan uygulaması yoktur.

➡ DGS’YE KAÇ KEZ GİRİLEBİLİR?

Sınava girmekle ilgili herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

➡ DGS KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

DGS her yıl ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Dolayısıyla bir yıl geçerlidir.

Katsayılar her yıl sınava giren kişi sayısına göre değiştiği için her sene puan hesaplaması farklı olur.

➡ DİKEY GEÇİŞ SINAVININ AVANTAJLARI NELERDİR?

-DGS, 4 yıllık bir lisans programına yerleşmenin en kısa yoludur.

-DGS müfredatında yer alan konular, YKS’ye kıyasla daha azdır. Sorumlu olunan dersler sadece Matematik ve Türkçedir.

YKS’de genel katılımcılar Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi mezunlarından oluşurken, DGS’de katılımcıların büyük bir bölümü meslek lisesi çıkışlıdır.

-Okul puanı düşük olan bir öğrenci, sınav sistemi sayesinde disiplinli ve programlı bir çalışmayla DGS’de başarılı olabilmektedir.

-YKS’de her yıl ortalama iki milyon öğrenci sınava girerken; DGS’de bugüne kadar en yüksek katılım 300.000 kişi olarak gerçekleşmiştir.

-YKS’de kazanma oranı daha düşükken, DGS’de kazanma oranı daha yüksektir.

DGS Çıkmış Sorular ve Cevapları- 11 yıllık İçin Tıklayınız

➡ DGS’NİN DEZAVANTAJI NEDİR?

Sınav süresi 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır. Sınav süresinin kısa olması öğrencilerinin birçoğunun sınavı tamamlayamamasına sebep olmaktadır.

➡ DGS TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILIR?

Tercih işlemleri sınavdan sonra yapılmaktadır. DGS sonuçları açıklandıktan 4-5 gün sonra tercih işlemleri başlamaktadır. (Ağustos ayının üçüncü haftası gibi)

➡ DGS’DE TERCİH SAYISI?

ÖSYM adaylara, 30 adet tercih yapma hakkı tanımıştır.

➡ “DGS, TERCİHLERİMDE İSTEDİĞİM BÖLÜMÜ YAZABİLİR MİYİM”?

Tercihlerinizde sadece mezun olduğunuz bölümle ilgili YÖK tarafından belirlenmiş bölümleri tercih edebilirsiniz.

➡ “DGS’YE İKİNCİ KEZ GİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. BİR ÖNCEKİ YIL SINAVI KAZANDIĞIM HALDE, DGS’YE TEKRAR BAŞVURABİLİR MİYİM? HER- HANGİ BİR PUAN KESİNTİSİ OLUR MU?”

Sınavı bir önceki yıl kazanmış olsanız bile sınava girebilirsiniz. Ancak 29.07.2010 YÖK genel kurul toplantısında; bir önceki yıl DGS sonucunda üniversiteye yerleşen adayların ÖBP’si 0,45 katsayısı ile çarpılmasına yani ÖBP’de puan kesintisine karar verilmiştir. ÖBP’den yaklaşık 8-12 puan arasın- da kesinti olabilmektedir.

➡ DGS sonucu ile bir yükseköğretim lisans programına yerleştirildiğimde gelecek yıl puanımda düşme söz konusu olacak mı?
Evet. Örnek : 2018-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2019-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

➡ DGS’DE PUANLAMA SİSTEMİ, NASIL?

Puan hesaplamasının ögeleri Matematik net, Türkçe net, taban puan ve ÖBP’dir.

**** Öğrencilerin netleri belirlenirken 4 yanlışın 1 doğruyu yok ettiğini unutmayın.

➡ DGS’DE EK YERLEŞTİRME YAPILIYOR MU?

Eylül 2009 tarihinden itibaren ÖSYM tarafından Dikey geçiş sınavına giren adaylara ek yerleştirme hakkı sağlamıştır.

➡ DGS’DE ÖRGÜN EĞİTİMİ KAZANDIM, AYNI ANDA HEM ÖRGÜN HEM DE AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİNDE OKUYABİLİR MİYİM?

Hem açıköğretimi hem de örgün eğitimi aynı anda okuyabilir; ikisine de kayıt yaptırabilirsiniz

➡ DGS’Yİ KAZANDIKTAN SONRA İNTİBAK PROGRAMI NEDİR?

“Lisans Öğrenimine Hazırlık sınıfı” daha cok bilinen adıyla intibak sınıfı ,2011 yılında kaldırılmıştır. Buna göre; dikey geçiş sınavı ile üniversitelere geçiş yapan öğrenciler, “atılma” kaygısı olmadan okuyabilmekte ve öğrenci statüsünde sayılmaktadırlar.

➡ DGS’Yİ KAZANDIKTAN SONRA ÜNİVERSİTEYE KAÇINCI SINIFTAN BAŞLARIM?

DGS’yi kazanan öğrencilerin hangi sınıftan başlayacağını üniversite yönetimi karar vermektedir.Fark derslerinin az olması açısından mezun olunan ön lisans programına en yakın lisans programı seçilmelidir. Üst sınıftan kredi alarak,erken mezun olabilme şansına sahiptir. Bazı üniversiteler DGS’den kazanan öğrencileri üçüncü sınıftan başlatabilmektedir.

➡DGS DE ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI NELERDİR?

Ön Lisans Mezuniyet Alanlarına Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları İÇİN TIKLAYINIZ

➡ DGS’Yİ KAZANDIKTAN SONRA ÜNİVERSİTEDE YABANCI DİL HAZIRLIK SINIFI VAR MIDIR?

Yabancı dille eğitim yapılan programlarda öğrencilerin, üniversitede bölüm derslerine başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı’na devam ederek başarılı olmaları gerekir.Yabancı dil hazırlık programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Birçok üniversite, hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilere hazırlık sınıfını tekrar etme hakkı tanır veya öğrenci mezun olana kadar dil yeterlilik sınavında başarılı olma şartı arar. Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı’nda başarısız olarak ilişiği kesilen öğrenciler, ÖSYM tarafından Türkçe eğitim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nike -- 29 Haziran 2020; 9:50:28 >

Boyle kurumun boyle sistemin allah belasini versin kisa ve net ne ales ne kpss butun sorulari cozdum hepsindende iyi netler cikardim sorular dgs degil sanki ygs duzeyindeydi allah askina o kadar inssn...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Darkdexterness - 7 yıl +59
geçen sene 216 bu sene 228 puan... boşa geçmiş koca bi yıl.. benden bi bok olmaz
Yoruma Git
3DMystic - 7 yıl +32

F Faramir
11 yıl (1078 mesaj)
Yeter ki çalışın, hedefiniz belliyse gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Faramir -- 14 Haziran 2017; 2:58:33 >


C cyberkesh
11 yıl (1776 mesaj)
Bende ilk defa girdim bu sene kursa filan da gitmiştim ama süreyi çok elverişli kullanamamam neticesinde istediğim puanıda alamadım ek yerleştirmelerde bir daha deneyeceğim şansımı olmazsa artık seneye bir daha girerim ama tekrar hazırlanmayacağım sanırsam
N Nike Konu Sahibi
11 yıl (12035 mesaj)
Yukarı
E enrichment
11 yıl (121 mesaj)
bu sınav büyük bir fırsat arkadaşlar...bu sene yapılan değişiklikle kontenjanlar da oldukça artırıldı...misal istanbul hukuk marmara hukuk 40 ar kişi aldı...hiç de fena bir rakam değil... içeriği zor olan bir sınav değil....myo mezunları iyi çalışın bu sınava...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enrichment -- 18 Ekim 2010; 18:43:28 >


S s0ft
11 yıl (4815 mesaj)
Ben bu yıl kazandım ve yerleştim. Yeter ki çalışın yaparsınız.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A Adalet
11 yıl (1629 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: s0ft

Ben bu yıl kazandım ve yerleştim. Yeter ki çalışın yaparsınız.


hangi bölümden hangisine kaç puanla geçtiniz?
I Indigo
11 yıl (2989 mesaj)
Dgs'yi kazanmakla herşey bitmiyor.2 yıllık okulda geçtiğiniz derslerin kazanılan okulda sayılıp sayılmaması okulun keyfine kalmış bir durum.
Bir yatay geçişte bile girdiğiniz üniversite bir sürü zorluk çıkartıyor.
V Vatan haini Spartacus
11 yıl (968 mesaj)
Nasip olurs 2012 de gircem ve hedef hukuk fakültesi her şeye rağmen kazancam
S s0ft
11 yıl (4815 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: erdenar


quote:

Orijinalden alıntı: s0ft

Ben bu yıl kazandım ve yerleştim. Yeter ki çalışın yaparsınız.


hangi bölümden hangisine kaç puanla geçtiniz?


Dış Ticaret Ve Avrupa Birliği' nden İktisat' a geçtim. 245 puanla. Aöbp de 51 di yani inanılmaz düşüktü. İkisi de ikinci öğretim bu arada.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

B bydahicihan
11 yıl (4 mesaj)
2009 da DGS yi kazanlardanım arkadaşlar kontenjanların az olduğu bir yıldı yeterki isteyin ve azim edin... İntibak ıda okadar takmayın sınavı kazanan onuda geçer...
S SeRo-34
11 yıl (3902 mesaj)
İntibak tayfası Gençler şansınıza bu sene okuldan kovulmada kalkcak diye duydum. Yani 2 kere intibak sınıfında kalırsan (3 ders alttan oldumu kalıyorsun. Bida intibak okuyorsun.) okuldan atılıyorsun. Ama bu sistem kalkacak ve sizde normal diğer üniversite öğrencileri ile aynı muameleyi göreceksiniz.
S s0ft
11 yıl (4815 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: SeRo-34

İntibak tayfası Gençler şansınıza bu sene okuldan kovulmada kalkcak diye duydum. Yani 2 kere intibak sınıfında kalırsan (3 ders alttan oldumu kalıyorsun. Bida intibak okuyorsun.) okuldan atılıyorsun. Ama bu sistem kalkacak ve sizde normal diğer üniversite öğrencileri ile aynı muameleyi göreceksiniz.


Bahsettiğin 2+2 mi? Eğer buysa normal üniversite öğrencileriylee aynı muameleyi görmüş olmayacağız. 2 dönemde intibakta aldığın toplam kredi yükünün %80 ini başaramazsan 2 dönem daha verecekler. 4 dönemde mezun olup 3 e geçeceksin yani 1 yıl uzatmış olacaksın. Aynı muameleyi görecek olsak 3. sınıfa kaydımızı yapıp dersleri alttan vermeleri gerekirdi.
N Nike Konu Sahibi
11 yıl (12035 mesaj)
7-8 ay...
P pckopatx
11 yıl (2497 mesaj)
2012 de direceğim yani ünv 1 deyim
ne yapacam bilmiyorum şimdiden başlayayım diyorum vizeler finaller var. Yazın calışırım diyorum staj var
E eternal soul
11 yıl (814 mesaj)
ben de girmek istiyorum bu sene ama 2. sınıf çok zor. bilen bilir elektrik bölümünün derslerini. bu sınav için özellikle hız şart, e hız için bol bol soru çözmek şart. tam dgs derslerine çalışmaya başlıyorsun 2-3 hafta sonra vizeler geliyor finaller geliyor. bu seneden umudum fazla yok 2012 dgs için uğraşıyorum.
S Spiritüales
11 yıl (60 mesaj)
2011de giricem dgs ye.
kuzenim geçen yıl kazandı ve hiç çalışmadan.
kırklareli üni.den izmir ekonomi ye burslu olarak girdi.
inşallah bende kazanırım fakat mat yapamıyorum kursa gidicem buyüzden.
80 soru mat çünkü önemli:)
sosyal hizmetlere geçiş yapmayı hedefliyorum fakat sadece 5 okulda var çok zorgibi
olmazsa da diğer bölüm sosyolojiyi düşünüyorum bakalım.
herkese başarılar dilerim
S Spiritüales
11 yıl (60 mesaj)
buarada bilmeyen arkadaşlara söyleyeyim.
2+2 diye birşey yok
önlisansdan lisansa geçtiğiniz yıl hazırlık okuyorsunuz hangi okul olursa olsun
maalesef:)) özellere gitmeyin hazırlık sınıfı dersleri çok zor.arkadaşlarımdan biliyorum.
K KaVaJa
11 yıl (138 mesaj)
DGS ye hazırlık için hangi yayınevini tercih edersiniz arkadaşlar ?
Kardeşime lazımda acilen almam lazım.

Yediiklim , ihtiyaç , Yargı falan diyolar genelde Güvender alanlarda var , acaba siz hangisini tavsiye edersiniz
S Spiritüales
11 yıl (60 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: KaVaJa

DGS ye hazırlık için hangi yayınevini tercih edersiniz arkadaşlar ?
Kardeşime lazımda acilen almam lazım.

Yediiklim , ihtiyaç , Yargı falan diyolar genelde Güvender alanlarda var , acaba siz hangisini tavsiye edersiniz


ihtiyaç güzel.ben murat eğitim kurumlarını aldım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spiritüales -- 10 Aralık 2010; 23:05:26 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.