Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
444
Cevap
86737
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: Demirdöküm Nitromix Serisi Kullananlar... (2. sayfa)

A ato Konu Sahibi
9 yıl (95 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: ceygor

Ato arkadaşım bende izmir deyim. Şu anda aylık m3 tüketimi nedir sistemin merak ettim.

280 m3 tüketim var... petek 11 metre petek isi 55 derece sicak su 45 derece tüm peteklerde termostatik vana....
oda termostati bağli değil....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ato -- 1 Ocak 2012; 21:21:57 >


U ufo17
9 yıl (34 mesaj)
Merhaba; Ağustos ayından beri p24 kombiyi kullanıyorum.Diğer markaların kullanıcıları gibi Ömrümde ilk defa kombi kullandığım için belki daha iyileride vardır ama bilmiyorum, bende kombimden çok memnunum. Burada şunu da söyleyeyim ne kombi servisi ne de kombi satıcısıyım. Sadece deneyimlerimi anlatıyorum. Sorularınız olursa buradayım. Evim orta kat, Çanakkaledeyim, günlük ortalama tüketimim 7 m3 civarı en fazla 137,52 fatura ödedim. Proğramlanabilir SD 7000 kablosuz oda termostatı kullanıyorum.
Bir defa sorun oldu oda suların kirli oluşundan kullanım suyunun filitresi tıkanmış ama sadece kullanım suyunu değil tesisat suyunuda ısıtmadığı için ve günlerden de cumartesi olduğu için pazartesiye kadar servis bekledim. Malumunuz Demirdöküm firmasının % 49 u Vaillant tarafından satın alınmış olup 2011den buyana çıkan kombiler Vaillant teknolojisiyle üretilmektedir. Malesef Vaillant firması gibi servisi biraz problemli, Nitromix alacak olan arkadaşlar öncelikle servisle uğraşmayı 444 1 833 ten bol miktarda müzik dinlemeyi göze almalılar, servis aynen Vaillant gibi pilot servis, yani merkeze 444 1 833 ü aramadan il veya ilçenizdeki servise iş yaptıramıyorsunuz. Demirdökümün en büyük sıkıntısı bu. Bunun dışında genel anlamda kombi sorunsuz Çalışmaktadır.
S saygunes
9 yıl (49 mesaj)
DEMİRDÖKÜM NİTROMİX TAM YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIYORUM.

Bu kombiyi bir kaç araştırmadan sonra öneri üzerine aldım.
Demirdökümün Vailant ile birleşmesinden sonraki aşamada son teknoloji ile üretilmiş, tam yoğuşmalı, %20 tasarruflu kombi diye almış olmama rağmen malesef hayal kırıklığına uğradım.

Çorumda ikamet etmekteyim. Genelde gece gündüz hava sıcaklıkları sıfırın altında seyretmekte. Evim dublex; alt kat 3+1 125 metrekare, üst kat ise 50 metrekare. Sadece alt katı (125 metrekarelik alanda 9.7 metre uzunluğundaki peteklerin salon hariç 7.3 metrelik kısmında) yakıyorum. Salonu açık olarak kullandığımda daha fazla yakıt sarfiyatı oluyordu. Tasarruf ederim düşüncesiyle kapattım.

Üst katta ise 3.5 metrelik petek var. Tüm alt ve üst katın peteklerini (toplamda 13.2 metre) kullandığımda yakıt sarfiyatı o kadar çok oldu ki daha fazla test etmeye cesareti bulamadım. Önce üst katın peteklerini kapattım. Bir müddet sonra alt katın salondaki peteklerini de kapatmak zorunda kaldım. Apartman 1 senelik. Apartmanın dış duvarları cift tuğla arası izocam. Pencereler çift camlı ahşap pencere. Alt daire dolu. Kombi su tesisatı mobil sistem...

Kombiyi yaklaşık 3 aydır kullanıyorum.
Kasım, Aralık, Ocak aylarında ortalama olarak en kısık
35 derecede günlük: 10 metreküp,
40 derecede günlük: 13 metreküp,
45 derecede günlük: 16 metreküp,
55 derecede günlük: 24 metreküp yakıt sarfiyatı var. Ilık havalarda (5-10 derecelik sıcaklıklarda) günlük sadece 1 yada 2 metreküplük düşmeler olabiliyor
Ki zaten soğuk havalarda en iyi ısınmayı da 45-55 derecede ancak sağlıyoruz. Ve ancak bu derecelerde oda sıcaklıkları 20 derece ve üzerinde oluyor.

55 derecede aylık sarfiyat 720 metreküp, o da yaklaşık 550 TL tutuyor. Bu birde % 20 tasarruflu hali. Yani demekki bu tasarrufu yapmamış olsa nerdeyse 700 TL lik bir fatura çıkacak karşımıza. Ne yaptı isem faturayı düşüremedim. Ben de çareyi üşümekte buldum. Kaç kere servis çağırdım. Bana tüketimin normal olduğunu söylediler. Sizce bu şartlarda bu tüketimler hem de tam yoğuşmalı kombi için normal midir?

Ayrıca kombi sık devreye giriyor. Örneğin 45 derece sabit ısıda yanma süresi; zaman içinde değişmekle beraber genelde 4 dk ise, sönme süresi 1 dk oluyor. Kombi ısısını düşürdükçe yanma ve sönme süreleri artarken kombi ısısını yükselttikçe yanma ve sönme süreleri kısalıyor. Bir de kombi söndükten bir müddet sonra ''talk'' sesi ile bar 2 derece oynuyor düşüp çıkıyor. Hafta da bir kere de 1 in altına düşen bar yüzünden az da olsa su basmak zorunda kalıyorum. Bir şey daha dikkatimi çekti kombi ısısını düşürdükçe ya da daha düşük ısılarda çalıştırdıkça bar daha erken düşüyor. Arada kombiden ''çıt tık'' sesleri de geliyor.

Bunlar da normal midir? Sizlerin kullandığı kombilerde de benzer şeyler oluyor mu?
U ufo17
9 yıl (34 mesaj)
Çanakkaledeyim orta kat batı cepheli 95 m2 8 m toplam petek 20000 kw p 24 16 Ocak-13 şubat dönemi sarfiyatım 203 m3 fatura tutarı 151,11 TL SD 7000 kablosuz oda termostatı ile kullanıyorum gündüz 24 gece 22 derece ctesi-pazar sabah 8 gece 23 e kadar 25 derece üstelik mantolama yok daha ne olsun.
Tak tuk sesleri normal su eksiltmesi ekelemlerden kaçak vardır petekler soğukken kontrol edin sıcakken su buharlaştığı için fark edemezsiniz.
basınç petekler soğukken 1,5 civarındadır. Peteklerin ısısı arttıkça basınç 2,0 hatta 2,3 e kadar çıkar.
U ufo17
9 yıl (34 mesaj)
Kombinin derecesi de, Termostatik Vana da sadece "SUYUN SICAKLIĞINI ÖLÇER" Oysa bize lazım olan odanın hava sıcaklığıdır bunu da ODA TERMOSTATI ÖLÇER ben orjinal kablosuz SD 7000 modelini kullanıyorum ve tesisat suyu 65 dereceye ayarlııdır zaten kullanma kitabını okursanız oradada oda termostatı kullanırken tesisat suyu sıcaklığını en az 65 dereceye ayarlayınız yazar her kese saygı ve selamlar.
H hattaa
9 yıl (4 mesaj)
şu an ki kararım Demirdöküm Nitromiks P35 almak. Sizlerin yorumlarını okuyorum, tam bir memnuniyet gözlemedim. Son haldeki durumunuz nedir? Kaç m2 lik alanda hangi ilde ve kış ortamında ne kadar yakıt kullandınız ve ısınmanız nedir , geniş bir açıklama lütfen. Saygılar. (Benim bulunduğum il-Isparta)
H hattaa
8 yıl (4 mesaj)
merhabalar, p35 mitromix bağlattım. Kablosuz oda termostadı da bağlattım ve 5 günlük kullanım sonucu 94 m3 gaz harcamışım. Servis kombiyi petek sıcaklığını 60, sıcak suyu 45 dereceye ayarladı, uygun mudur?Şu an 21 mt petekten 13 mt petek açık, yaklaşık olarak 170 m2 ısıtıyorum. Bu alanda kullandığım peteklerin hemen hemen tamamı termostatik vana bağlı, herbirinin derecesi son ayarda.Kombinin daha ekonomik kullanımı için ne tavsiye edersiniz? Dikkat etmem gerekli noktalar nedir? Ayarlarını yaparken dikkat etmem gereken uyarılarınız nedir? Acil bilgi. Saygılar....


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M memint
8 yıl (2799 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: hattaa

merhabalar, p35 mitromix bağlattım. Kablosuz oda termostadı da bağlattım ve 5 günlük kullanım sonucu 94 m3 gaz harcamışım. Servis kombiyi petek sıcaklığını 60, sıcak suyu 45 dereceye ayarladı, uygun mudur?Şu an 21 mt petekten 13 mt petek açık, yaklaşık olarak 170 m2 ısıtıyorum. Bu alanda kullandığım peteklerin hemen hemen tamamı termostatik vana bağlı, herbirinin derecesi son ayarda.Kombinin daha ekonomik kullanımı için ne tavsiye edersiniz? Dikkat etmem gerekli noktalar nedir? Ayarlarını yaparken dikkat etmem gereken uyarılarınız nedir? Acil bilgi. Saygılar....

Servis petek sıcaklığını 60C yapınca kombinin nasıl yoğuşma yapıp tasarruf edeceğini de anlatmalıydı...
Petek sıcaklığını 50C'ye alın, hep böyle kalsın. Böylece kombiye peteklerden dönen suyun 40C veya altında olmasını sağlayıp yüksek yoğuşma verimi elde edersiniz.
Termostatik vanaların kademelerini, az kullandığınız odalarda 3 (20C oda sıcaklığında peteği kapatır) günlük kullandığınız odalarda 3-4 arası (22C oda sıcaklığında peteği kapatır) veya 4 (24C...) yapın. Umarım en az 2-3 peteğiniz tamamen açıktır.
Z zaccar
8 yıl (114 mesaj)
Nitromix p24 almayı düşünüyorum ve aklıma takılan bir soruyu sormaka isterim..Kombinin yoğuşma yaptığını nasıl anlıyorsunuz arkadaşlar.Aslında şöyle sormam daha mantıklı.Akşam eve geldiğimde kombinin gün içinde yoğuşma ne kadar yaptığı veya yapıp yapmadığı ile ilgili nasıl bir bilgini ediniyorsunuz yada edinebiliyor muyuz?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

İ intererdem
8 yıl (1473 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: zaccar

Nitromix p24 almayı düşünüyorum ve aklıma takılan bir soruyu sormaka isterim..Kombinin yoğuşma yaptığını nasıl anlıyorsunuz arkadaşlar.Aslında şöyle sormam daha mantıklı.Akşam eve geldiğimde kombinin gün içinde yoğuşma ne kadar yaptığı veya yapıp yapmadığı ile ilgili nasıl bir bilgini ediniyorsunuz yada edinebiliyor muyuz?

Kombi altında yoğuşma suyunun gidere bağlandığı 2 siyah borunun birleştiği bir çatal var onu giderden çekip ucuna bir çam.mak.atık hortumu ile bir bidonda biriktirin ordan anlarsınız ne kadar yoğuşma olduğunu.

< Resime gitmek için tıklayın >
Y yilmaz981
8 yıl (137 mesaj)
Merhaba Nitromix kullanıcısı ve çok iyi araştırıp aldığım için paylaşmak istedim.
yakıt ve ses bakımından bence gayet sorunsuz bir kombi. 2.kışımı geçiriyorum. Daha bir sorun yok maaşallah. Servislede hiç işim de problemim de olmadı. K.Maraş Merkezde oda sıcaklığı 23-24 derecede önceki gün gelen faturam 157tl. Bunun ocakta kullanımı en az 15tl gibi. sıcak su kullanımı banyo vs. dersem günlük duş alıyorum. bence gayet makul. Ki üst kat abimlerede bosh yoğuşmalı var. ve biri (Üst kat)gündüzleri evde olmamalarına rağmen 175,diğeri orta kat olmasına rağmen 220tl fatura ödüyor ikiside bosch classic condes..

tek sıkıntı rf 6001 çalışma aralığı çok uzun 2.derece arasında kontrollü.buda biraz konforu sarsıyor.(ancak ben değişiklik yaptım.orjinal hali vasattı)
8 petek 10,50mt 1 petek m.o. kapalı
kalan 7 petekten yakın olan 6 sında termostatik vana var : bence çok gerekli ve konforlu.
y.o. son arka oda olduğu için oraya takmadım. orayıda rf 6001 sisteminde yaptığım bi değişiklikle kontrol ediyorum.
oda ısılarım stabil 22-24 derece arası tutuyorum.45-50 derece kombi ısısıyla. 150m2
mühendis ve bu işin uzmanı(?) bir kaç arkadaşla görüşmem de 8mt petek fazlasıyla yeter
dese de ben kendim komple yaptığım tesisatta ki abim inşaat mlz. satıcısı baba mesleği sucu.. olduğu için 10,5 tuttum . böylece kombi sıcaklığını 8mt petekte 65derece tutmam gerekirken ben 10,5 mt petekte 45 derece tutarak yakıt ve daha konforlu ısınma ile tasarruf yaptım.
peteklerinizi hesaplarken ve alırken fabrika verilerinden faydalanın mesela 50derece su sıcaklığında verdiği ısı kazanımına göre tesisatınızı döşeyin. mühendis veya ticari faaliyet gösteren arkadaşların yaptığı gibi ilk maliyeti düşük göstermek için su sıcaklığını 70 dereceden hesapladıkları metraja göre taktırmayın. yine ben 45 derecede yaktığımda odalar 22 derece iken 50derecedeyaktığımda 24 derece oluyor.yani bu çok büyükbir kazanım, hissedilir bir fark.
termostasik vana ise oda termostatı kadar hatta daha önemli bir tasarruf.
dışa bağımlı bir tüketim harcaması yaparak milli gelirimizi başka ülkelere kaçırıyoruz. bunun için olabildiği kadar tasarruflu ve konforlu kullanmalıyız.
ben termostatik vanalar ile ;
Mutfak :19-20
Misafir odası :16-18 (kullamadığım için)
Oturma odası :22-24 (küçük bebeğim olduğu için) geceleri 18
çocuk odası :23-24
antre+hol :23-24 (ortada olup tüm odaları stabil yapma konusunda destek verdiği için) şeklinde kullanırken rf 6001 ile 22,5-24,5 aralığında y.odasında kullanıyorum.
%10 tasarruf garanti ediyorum diğer yoğuşmalı kombiye göre.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

M meddah58
8 yıl (3260 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: yilmaz981

Merhaba Nitromix kullanıcısı ve çok iyi araştırıp aldığım için paylaşmak istedim.
yakıt ve ses bakımından bence gayet sorunsuz bir kombi. 2.kışımı geçiriyorum. Daha bir sorun yok maaşallah. Servislede hiç işim de problemim de olmadı. K.Maraş Merkezde oda sıcaklığı 23-24 derecede önceki gün gelen faturam 157tl. Bunun ocakta kullanımı en az 15tl gibi. sıcak su kullanımı banyo vs. dersem günlük duş alıyorum. bence gayet makul. Ki üst kat abimlerede bosh yoğuşmalı var. ve biri (Üst kat)gündüzleri evde olmamalarına rağmen 175,diğeri orta kat olmasına rağmen 220tl fatura ödüyor ikiside bosch classic condes..

tek sıkıntı rf 6001 çalışma aralığı çok uzun 2.derece arasında kontrollü.buda biraz konforu sarsıyor.(ancak ben değişiklik yaptım.orjinal hali vasattı)
8 petek 10,50mt 1 petek m.o. kapalı
kalan 7 petekten yakın olan 6 sında termostatik vana var : bence çok gerekli ve konforlu.
y.o. son arka oda olduğu için oraya takmadım. orayıda rf 6001 sisteminde yaptığım bi değişiklikle kontrol ediyorum.
oda ısılarım stabil 22-24 derece arası tutuyorum.45-50 derece kombi ısısıyla. 150m2
mühendis ve bu işin uzmanı(?) bir kaç arkadaşla görüşmem de 8mt petek fazlasıyla yeter
dese de ben kendim komple yaptığım tesisatta ki abim inşaat mlz. satıcısı baba mesleği sucu.. olduğu için 10,5 tuttum . böylece kombi sıcaklığını 8mt petekte 65derece tutmam gerekirken ben 10,5 mt petekte 45 derece tutarak yakıt ve daha konforlu ısınma ile tasarruf yaptım.
peteklerinizi hesaplarken ve alırken fabrika verilerinden faydalanın mesela 50derece su sıcaklığında verdiği ısı kazanımına göre tesisatınızı döşeyin. mühendis veya ticari faaliyet gösteren arkadaşların yaptığı gibi ilk maliyeti düşük göstermek için su sıcaklığını 70 dereceden hesapladıkları metraja göre taktırmayın. yine ben 45 derecede yaktığımda odalar 22 derece iken 50derecedeyaktığımda 24 derece oluyor.yani bu çok büyükbir kazanım, hissedilir bir fark.
termostasik vana ise oda termostatı kadar hatta daha önemli bir tasarruf.
dışa bağımlı bir tüketim harcaması yaparak milli gelirimizi başka ülkelere kaçırıyoruz. bunun için olabildiği kadar tasarruflu ve konforlu kullanmalıyız.
ben termostatik vanalar ile ;
Mutfak :19-20
Misafir odası :16-18 (kullamadığım için)
Oturma odası :22-24 (küçük bebeğim olduğu için) geceleri 18
çocuk odası :23-24
antre+hol :23-24 (ortada olup tüm odaları stabil yapma konusunda destek verdiği için) şeklinde kullanırken rf 6001 ile 22,5-24,5 aralığında y.odasında kullanıyorum.
%10 tasarruf garanti ediyorum diğer yoğuşmalı kombiye göre.

Abinizden az yakmaniizin nedeni acaba yalitim durumunuzun gelan iyi olmasi mi termo vana kullanmaniz mi yoksa nitromixim bosch clasi. Condenseden iyi olmasi mi sizce

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Z zaccar
8 yıl (114 mesaj)
Acaba kombinin menüsünde bir sayfada mı gözüküyor diye merak etmiştim.Demek ki tahmin ettiğim şekilde yoğuşma yapılıp yapılmadığı anlaşılıyor

Ben spiral ile gidere çekerim diyordum ama sizin paylaştığınız resimdeki gibi direk gidere boru çektirmek daha kullanışlı olacak.
Y yilmaz981
8 yıl (137 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: meddah58


quote:

Orijinalden alıntı: yilmaz981

Merhaba Nitromix kullanıcısı ve çok iyi araştırıp aldığım için paylaşmak istedim.
yakıt ve ses bakımından bence gayet sorunsuz bir kombi. 2.kışımı geçiriyorum. Daha bir sorun yok maaşallah. Servislede hiç işim de problemim de olmadı. K.Maraş Merkezde oda sıcaklığı 23-24 derecede önceki gün gelen faturam 157tl. Bunun ocakta kullanımı en az 15tl gibi. sıcak su kullanımı banyo vs. dersem günlük duş alıyorum. bence gayet makul. Ki üst kat abimlerede bosh yoğuşmalı var. ve biri (Üst kat)gündüzleri evde olmamalarına rağmen 175,diğeri orta kat olmasına rağmen 220tl fatura ödüyor ikiside bosch classic condes..

tek sıkıntı rf 6001 çalışma aralığı çok uzun 2.derece arasında kontrollü.buda biraz konforu sarsıyor.(ancak ben değişiklik yaptım.orjinal hali vasattı)
8 petek 10,50mt 1 petek m.o. kapalı
kalan 7 petekten yakın olan 6 sında termostatik vana var : bence çok gerekli ve konforlu.
y.o. son arka oda olduğu için oraya takmadım. orayıda rf 6001 sisteminde yaptığım bi değişiklikle kontrol ediyorum.
oda ısılarım stabil 22-24 derece arası tutuyorum.45-50 derece kombi ısısıyla. 150m2
mühendis ve bu işin uzmanı(?) bir kaç arkadaşla görüşmem de 8mt petek fazlasıyla yeter
dese de ben kendim komple yaptığım tesisatta ki abim inşaat mlz. satıcısı baba mesleği sucu.. olduğu için 10,5 tuttum . böylece kombi sıcaklığını 8mt petekte 65derece tutmam gerekirken ben 10,5 mt petekte 45 derece tutarak yakıt ve daha konforlu ısınma ile tasarruf yaptım.
peteklerinizi hesaplarken ve alırken fabrika verilerinden faydalanın mesela 50derece su sıcaklığında verdiği ısı kazanımına göre tesisatınızı döşeyin. mühendis veya ticari faaliyet gösteren arkadaşların yaptığı gibi ilk maliyeti düşük göstermek için su sıcaklığını 70 dereceden hesapladıkları metraja göre taktırmayın. yine ben 45 derecede yaktığımda odalar 22 derece iken 50derecedeyaktığımda 24 derece oluyor.yani bu çok büyükbir kazanım, hissedilir bir fark.
termostasik vana ise oda termostatı kadar hatta daha önemli bir tasarruf.
dışa bağımlı bir tüketim harcaması yaparak milli gelirimizi başka ülkelere kaçırıyoruz. bunun için olabildiği kadar tasarruflu ve konforlu kullanmalıyız.
ben termostatik vanalar ile ;
Mutfak :19-20
Misafir odası :16-18 (kullamadığım için)
Oturma odası :22-24 (küçük bebeğim olduğu için) geceleri 18
çocuk odası :23-24
antre+hol :23-24 (ortada olup tüm odaları stabil yapma konusunda destek verdiği için) şeklinde kullanırken rf 6001 ile 22,5-24,5 aralığında y.odasında kullanıyorum.
%10 tasarruf garanti ediyorum diğer yoğuşmalı kombiye göre.

Abinizden az yakmaniizin nedeni acaba yalitim durumunuzun gelan iyi olmasi mi termo vana kullanmaniz mi yoksa nitromixim bosch clasi. Condenseden iyi olmasi mi sizce

yalıtım aynı a onların ki benim daireden daha iyi özellikle orta kat.

1)min.%65 termostatik vana, : çünkü onlar tüm petekteki suyu aynı ısıtmaya çalışırken benim petekler içeri ısındıkça kapanıyor ve daha az su ısıtmaya çalışıyor.her oda da konfor alıyorum.onlar bir oda yanarken arka odalar soğuk oluyor. kombide çalışmaya devam ediyor.
2) bosch cc de 1-2-3-4- kademeli, nitromix dereceli; onlar 2 konumunda(50-60) çalıştırıyor 1konumunda ısınamıyorlar. ben 45-50derece sıcaklıkta ayarlıyorum. odalarım 23-24 sabit kalıyor.
3)yoğuşma verimi bence daha güzel ki tekrar ediyorum malzeme ve dizilişi bile vaillant ile aynı vaillant teknolojiside belli. galiba vaillantta takılıyı görmedim ama aynı anakart. çünkü fabrika arge birimiyle görüşmemde modülasyonlu oda termostatı için vaillanttan arayüz kartı alıp takmamı söyledi. oda termostatıyla birlikte 400tlye mal oluyor. almadım.

24 saatte 45-50derece sıcaklıkta 7.5m3 gaz tüketirken 5.5litre yoğuşma suyu elde ettim. daha bunu da dün denedim. ve başka bir başlıkta yazmıştım.
dd aynı koşullarda bosch cc den bence %15 daha verimli ve f/P açısından son derece üst seviye


tabi bu ve daha önceki yazılarım sadece bana , benik bakış ve görüş açıma göre : yani kombisini överken rf 6001 kınıyorum,karalıyorum.
herkes her ev benim konforumla bir olamaz sadece fikirlerimi paylaşıyorum. damak tadı farkı neyse bu da o. benim görüşüm yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yilmaz981 -- 28 Kasım 2012; 11:25:34 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M meddah58
8 yıl (3260 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: yilmaz981

quote:

Orijinalden alıntı: meddah58


quote:

Orijinalden alıntı: yilmaz981

Merhaba Nitromix kullanıcısı ve çok iyi araştırıp aldığım için paylaşmak istedim.
yakıt ve ses bakımından bence gayet sorunsuz bir kombi. 2.kışımı geçiriyorum. Daha bir sorun yok maaşallah. Servislede hiç işim de problemim de olmadı. K.Maraş Merkezde oda sıcaklığı 23-24 derecede önceki gün gelen faturam 157tl. Bunun ocakta kullanımı en az 15tl gibi. sıcak su kullanımı banyo vs. dersem günlük duş alıyorum. bence gayet makul. Ki üst kat abimlerede bosh yoğuşmalı var. ve biri (Üst kat)gündüzleri evde olmamalarına rağmen 175,diğeri orta kat olmasına rağmen 220tl fatura ödüyor ikiside bosch classic condes..

tek sıkıntı rf 6001 çalışma aralığı çok uzun 2.derece arasında kontrollü.buda biraz konforu sarsıyor.(ancak ben değişiklik yaptım.orjinal hali vasattı)
8 petek 10,50mt 1 petek m.o. kapalı
kalan 7 petekten yakın olan 6 sında termostatik vana var : bence çok gerekli ve konforlu.
y.o. son arka oda olduğu için oraya takmadım. orayıda rf 6001 sisteminde yaptığım bi değişiklikle kontrol ediyorum.
oda ısılarım stabil 22-24 derece arası tutuyorum.45-50 derece kombi ısısıyla. 150m2
mühendis ve bu işin uzmanı(?) bir kaç arkadaşla görüşmem de 8mt petek fazlasıyla yeter
dese de ben kendim komple yaptığım tesisatta ki abim inşaat mlz. satıcısı baba mesleği sucu.. olduğu için 10,5 tuttum . böylece kombi sıcaklığını 8mt petekte 65derece tutmam gerekirken ben 10,5 mt petekte 45 derece tutarak yakıt ve daha konforlu ısınma ile tasarruf yaptım.
peteklerinizi hesaplarken ve alırken fabrika verilerinden faydalanın mesela 50derece su sıcaklığında verdiği ısı kazanımına göre tesisatınızı döşeyin. mühendis veya ticari faaliyet gösteren arkadaşların yaptığı gibi ilk maliyeti düşük göstermek için su sıcaklığını 70 dereceden hesapladıkları metraja göre taktırmayın. yine ben 45 derecede yaktığımda odalar 22 derece iken 50derecedeyaktığımda 24 derece oluyor.yani bu çok büyükbir kazanım, hissedilir bir fark.
termostasik vana ise oda termostatı kadar hatta daha önemli bir tasarruf.
dışa bağımlı bir tüketim harcaması yaparak milli gelirimizi başka ülkelere kaçırıyoruz. bunun için olabildiği kadar tasarruflu ve konforlu kullanmalıyız.
ben termostatik vanalar ile ;
Mutfak :19-20
Misafir odası :16-18 (kullamadığım için)
Oturma odası :22-24 (küçük bebeğim olduğu için) geceleri 18
çocuk odası :23-24
antre+hol :23-24 (ortada olup tüm odaları stabil yapma konusunda destek verdiği için) şeklinde kullanırken rf 6001 ile 22,5-24,5 aralığında y.odasında kullanıyorum.
%10 tasarruf garanti ediyorum diğer yoğuşmalı kombiye göre.

Abinizden az yakmaniizin nedeni acaba yalitim durumunuzun gelan iyi olmasi mi termo vana kullanmaniz mi yoksa nitromixim bosch clasi. Condenseden iyi olmasi mi sizce

yalıtım aynı a onların ki benim daireden daha iyi özellikle orta kat.

1)min.%65 termostatik vana, : çünkü onlar tüm petekteki suyu aynı ısıtmaya çalışırken benim petekler içeri ısındıkça kapanıyor ve daha az su ısıtmaya çalışıyor.her oda da konfor alıyorum.onlar bir oda yanarken arka odalar soğuk oluyor. kombide çalışmaya devam ediyor.
2) bosch cc de 1-2-3-4- kademeli, nitromix dereceli; onlar 2 konumunda(50-60) çalıştırıyor 1konumunda ısınamıyorlar. ben 45-50derece sıcaklıkta ayarlıyorum. odalarım 23-24 sabit kalıyor.
3)yoğuşma verimi bence daha güzel ki tekrar ediyorum malzeme ve dizilişi bile vaillant ile aynı vaillant teknolojiside belli. galiba vaillantta takılıyı görmedim ama aynı anakart. çünkü fabrika arge birimiyle görüşmemde modülasyonlu oda termostatı için vaillanttan arayüz kartı alıp takmamı söyledi. oda termostatıyla birlikte 400tlye mal oluyor. almadım.

24 saatte 45-50derece sıcaklıkta 7.5m3 gaz tüketirken 5.5litre yoğuşma suyu elde ettim. daha bunu da dün denedim. ve başka bir başlıkta yazmıştım.
dd aynı koşullarda bosch cc den bence %15 daha verimli ve f/P açısından son derece üst seviye


tabi bu ve daha önceki yazılarım sadece bana , benik bakış ve görüş açıma göre : yani kombisini överken rf 6001 kınıyorum,karalıyorum.
herkes her ev benim konforumla bir olamaz sadece fikirlerimi paylaşıyorum. damak tadı farkı neyse bu da o. benim görüşüm yani.

tesekkur ederim.guzel acıklama..düşük sarfiyatlı gunler:D
A aliance21
8 yıl (606 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: berkahmet3

demirdöküm bitti artık boşa almayın derim yurtdışından ucuz ucuz tutulmamış kombileri topluyor türkiyede satıyor battı batacak ama ECA'yı öneririm arkadaşlar serviside güzel 24 sıkıntınız olunca 24 saat içinde yardımcı oluyorlar

ne kadar saçma bi yorum demirdökümmü battı komik olmayın bilipbilmedende atmayın bence ayrıca dışarıdan falanda kombi topladıgı ytok demirdökümün hepsi kendi üretimidir.dışarıyada bir dünya kombi pazarlar


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M meddah58
8 yıl (3260 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: aliance21

quote:

Orijinalden alıntı: berkahmet3

demirdöküm bitti artık boşa almayın derim yurtdışından ucuz ucuz tutulmamış kombileri topluyor türkiyede satıyor battı batacak ama ECA'yı öneririm arkadaşlar serviside güzel 24 sıkıntınız olunca 24 saat içinde yardımcı oluyorlar

ne kadar saçma bi yorum demirdökümmü battı komik olmayın bilipbilmedende atmayın bence ayrıca dışarıdan falanda kombi topladıgı ytok demirdökümün hepsi kendi üretimidir.dışarıyada bir dünya kombi pazarlar

Ben de firumu aylardir takip ediyorum daha bir tane sikayet girmedim nitromixten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

A aliance21
8 yıl (606 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: meddah58


quote:

Orijinalden alıntı: aliance21

quote:

Orijinalden alıntı: berkahmet3

demirdöküm bitti artık boşa almayın derim yurtdışından ucuz ucuz tutulmamış kombileri topluyor türkiyede satıyor battı batacak ama ECA'yı öneririm arkadaşlar serviside güzel 24 sıkıntınız olunca 24 saat içinde yardımcı oluyorlar

ne kadar saçma bi yorum demirdökümmü battı komik olmayın bilipbilmedende atmayın bence ayrıca dışarıdan falanda kombi topladıgı ytok demirdökümün hepsi kendi üretimidir.dışarıyada bir dünya kombi pazarlar

Ben de firumu aylardir takip ediyorum daha bir tane sikayet girmedim nitromixten

şikayette olabilir bunlar elektronik ürünler herşey olabilir ama kronik bi arızasının olmaması önemli.herşey firmanın suçu degilki kartı başka yere yaptırıyorlar mutlaka ve o firmada ufak bi hata yaparsas kompanent degiştiirse hiç anlamadan yerin dibine geçersin
B By_C@BB@R
8 yıl (1461 mesaj)
Ağzı olan konuşuyor :)
S saygunes
8 yıl (49 mesaj)
Demirdökümü, Vailant ile birleşmesinden sonraki aşamada son teknoloji ile üretilmiş, tam yoğuşmalı, %20 tasarruflu kombi diye bir sene önce normal kombilerden daha fazla para vererek almış olmama rağmen malesef hayal kırıklığına uğradım.

Çorumda ikamet etmekteyim. Geçen sene havalar daha soğuktu. Evim 3+1 125 metrekare. Ben salon hariç 7.3 metrelik peteği yakıyorum. Salonu açık olarak kullandığımda daha fazla yakıt sarfiyatı oluyordu. Tasarruf ederim düşüncesiyle kapattım.

Apartman 1 senelik. Apartmanın dış duvarları cift tuğla arası izocam. Pencereler çift camlı ahşap pencere. Alt daire dolu. Üst kat boş. Kombi su tesisatı mobil sistem...

Geçen seneki ortalama tüketimim
40 derecede günlük: 13 metreküp,
45 derecede günlük: 16 metreküp,
Bu sene havalar geçen seneye oranla daha ılık geçiyor ama tüketim değerleri sadece 1-2 derece daha düşük...

55 derecede ortalama aylık sarfiyat 700 metreküp, o da yaklaşık bu günün hesabıyla 650 TL tutuyor. Bu birde % 20 tasarruflu hali. Yani demek ki bu tasarrufu yapmamış olsa nerdeyse 800 TL lik bir fatura çıkacak karşımıza. Bana gelen servis tüketimin normal olduğunu söyledi.

Demirdöküm servis Çorum un hava sıcaklığının düşük olması, evde mantolama olmaması gibi bahanelerle kendini savunmaya çalıştı... Ben de buna karşın bunların hiçbirisinin sorun olmayacağı yaz mevsiminde ortalama derecenin 24-25 olduğu bir havada sırf deneme amaçlı kombiyi 40 derecede çalıştırdım. Peteklerin ısınması için de ilk 5 saati hesaplamaya almadım. Ondan sonraki 12 saati hesapladım 5 metreküp yakmıştı. Yani 24 saat (bir günlük) tüketim ortalaması 10 metreküp, aylık ortalama tüketim hesabı da 300 metreküp oluyor. Şimdi soruyorum Türkiyenin kışın en sıcak yerinden daha sıcak bir ortamda 40 derecede 300 metreküp tüketim normal midir hem de güya %20 tasarruflu bir kombi için...

Ayrıca kombi sık devreye giriyor. Örneğin 45 derece sabit ısıda yanma süresi; zaman içinde değişmekle beraber genelde 4 dk ise, sönme süresi 1 dk oluyor. Kombi ısısını düşürdükçe yanma ve sönme süreleri artarken kombi ısısını yükselttikçe yanma ve sönme süreleri kısalıyor. Bir de kombi söndükten bir müddet sonra ''talk'' sesi ile bar 2 derece oynuyor düşüp çıkıyor. Hafta da bir kere de 1 in altına düşen bar yüzünden az da olsa su basmak zorunda kalıyorum. Bir şey daha dikkatimi çekti kombi ısısını düşürdükçe ya da daha düşük ısılarda çalıştırdıkça bar daha erken düşüyor. Kombinin derecesini arttırınca da örneğin deneme amaçlı 60-70 derecelerde 5 saat çalıştırınca da bar 3 derece arttı. Arada kombiden ''çıt tık'' sesleri de geliyor. Soğuk suyu her açışta da kombi sanki çalışıyormuş gibi bir vınlama ve yanma sesi geliyor ama göstergede alev gözükmüyor. Bütün bu bar dalgalanmaları, kombinin sık devreye girmesi, vınlamalar, tık, tolk sesleri vb durumlar kombinin kullanım kitapçığında sorun olarak gösterilmiş, müşteri hizmetleri de yakıt değerlerini ve bunları sorun olarak görmüş iken servis tam tersine hiç bir sorun yok her şey normal diyor...

Servisle müşteri hizmetlerinin söyledikleri birbirini tutmuyor. Bana bu nedenle başka bir servis göndereceklerdi ama defalarca aramama rağmen nerdeyse bir sene oldu hala servis bekliyorum.