Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
5
Cevap
223
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Concorde kanatlarının içi ençok 85 m3 fakat 122 m3 yakıt alıyor?
B
7 ay
Yarbay
Konu Sahibi

< Resime gitmek için tıklayın >

1970'ler - 2003 arasında teknik arıza yaşamaksızın onbinlerce uçuş gerçekleştiren Concorde jet uçağının kanatlarında 95.68 ton = 122.6 m3 yakıt (kerosen) alabileceği belirtiliyor ancak kanat içinde olduğu belirtilen yakıt depoları üzerine yapılan analizde toplam yakıt hacmi maksimum 84,9 m3 olarak hesaplandı. (kerosen özgül ağırlık: 0,78kg/lt)

Üstelik bu analizde yakıt deposu olarak gösterilen bölgelerde hiçbir metal profil, elektronik/hidrolik/mekanik parçanın yer kaplamadığı varsayıldı (kanatların içinde yoğun biçimde güçlendirme (reinforcement) elemanları bulunur) Onları da analize dahil etsek, yakıtın bulunabileceği hacim 84,9 m3 'ün çok daha altına iner, 122,6m3 yakıtın kanatlara sığması daha da imkansızlaşır.
< Resime gitmek için tıklayın >

Gerçekte, kanat içinde bu güçlendirme elemanlarının oldukça yoğun hacim kapladığı görülmektedir:

< Resime gitmek için tıklayın >

Concorde Mach x2 hızlara çıktığı için kanatları son derece incedir:

< Resime gitmek için tıklayın >

Öyle ki bir Concorde kanadının kenarı insan eliyle kavranabilecek inceliktedir:

< Resime gitmek için tıklayın >

Yaklaşık ölçüler üzerinden yapılan matematik analiz:

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkandinçay -- 9 Haziran 2024; 23:24:44 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

B
5 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Analiz Concorde'ın kanatlarında yakıt olmadığını söylüyor. Yakında bu konuyu Reddit'te de açıyorum.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

B
geçen ay
Yarbay
Konu Sahibi

@mafaky sordu:

Diyelim uçakların (bilhassa sivil yolcu çaklarının, askeri nakliye uçaklarının) kanatlarının içi boş yani oralarda yakıt depolanmıyor. Peki uçağı uçuracak yakıt nerede depolanıyor?

Yanıt: Tipik bir jet uçağında 10'larca ton yada m3 yakıt var. Bu uçağın ağırlık merkezine konulmak zorunda yoksa uçak havada denge sağlayamaz. Ağırlık merkezi kanat olduğu için yakıt kanatlara konuluyor.

Uçağın gövdesinde depolanıyorsa o zaman yakıt alınırken hortumlar neden kanat altına takılıyor da gövdede bir yere takılmıyor?

Yanıt: Yakıt kanatlarda. Üstteki soruyla ilgili bir soru o yüzden buna özel yanıt gereksiz.

Gerektiğinde neden sağ depodan sol depoya yakıt transferi yapılabiliyor?

Yanıt: Sağ depodan sol depoya yakıt transfer yapıldığı bir iddia.

Yakıt tahliye sistemi olan uçaklarda (her uçakta olmuyor) gerektiğinde havada yakıt boşaltılırken bu boşalan yakıt neden tek değil de çift iz halinde havaya karışıyor!

Yanıt: "fuel dumping" "fuel jettison" yani yakıt tahliye sisteminin bir sıvı boşaltması, kanatlarda 10larca m3 yakıtın bulunduğunu doğrulamaz.

Yakıt olduğu iddia edilen sıvının fıskiye ile boşaltılması ilginç. Acil boşaltılması gereken bir sıvı neden fıskiye ile yavaş boşaltılır? Masamda 110ml'lik şişede fıs fıs kolonya var. Fıs fıs yaparak boşaltsam 10 dakikada boşalmaz, kapağını açıp 2 saniyede boşalır.

Ha bilmiyorsanız söyliyeyim: Gerekli hallerde (menzil uzatmak için) yolcu uçaklarında gövde içinde de fazladan yakıt tankları olabiliyor; hatta bunlar takıp çıkartılabilen türden.Ama o zaman da uçağın gövde altı kargo/bagaj taşıma kapasitesi azalıyor.

Yanıt: Evet adı tank olan öyle aparatlar var fakat öyle bir aparatın varlığı, o aparatın içinde yakıt olduğunu, jet otorunun o yakıt ile çalıştığını ispatlamaz.

Tüm soruları yanıtladım. Benim sorulara göz atar mısınız? Önce fotoğraf, sonra soru:


< Resime gitmek için tıklayın > A380 Singapur

Singapur'dan yeni kalkış yapmış A380 , yani kanatları ağzına kadar yakıt dolu iken, deponun üstüne motor türbin bıçağı saplanıp depoyu deliyor. Delikten hiç yakıt cıktığı görülmedi. Uçak 800km/h gittiği için Venturi effect denilen fizik kanunu gereği yakıt çıkması gerekmez miydi? Varsayalım ki uçak hiç hızlı gitmese Venturi olmasaydı bile uçağın ufak bir sağ/sol dönüşünde o delikten yakıt dökülmez miydi? O dökülen yakıtı yolcu cep telefonu ile çekmez miydi? Bakın şöyle anlatalım İçi su dolu bidon düşünün. Bidonun üstünde yarık olsun. Elinizle o bidonu tutup gezdirin. Hareketler yapın. Bidon agzına kadar su dolu. Bidondaki o yarıktan hiç su dökülmez miydi?


< Resime gitmek için tıklayın > Airbus A350 kanat esnetme testi

165.000 litre yakıtın olduğu kanat 10-20 metre esnetiliyor. plastik cetveli masaya yaslayıp esnetiriz ya onun gibi 10-20 metre yukarı kaldırılmış. Bu kadar esnek bir yapının içinde 160.000 litre yakıt olması tehlikeliyi geçin, biraz saçma degil mi?

< Resime gitmek için tıklayın >

2 Ağustos 2005'te Kanada Toronto'da Airbus A340-313 pistten cıktıktan sonra gövde yandı. Kanatlar yanmadı bu sağduyuya aykırı değil mi? Yakıt dolu kanatlar yanmaz iken gövde üstü nasıl yandı? Öteki uçak kazalarında da fenelde hep böyle oluyor, uçak düştükten yolcular indikten, kurtarıldıktan sonra gövde üstü ızgara gibi yanıyor. Kanatlar kupkuru yanmadan kalıyor. birileri düğmeye basarak yada başka herhangi bir şekilde o gövde yanma devresi çalışıp uçak gövdesini yakmaya başlıyor olabilir mi? Jet uçaklarında gövdeye bir yanma devresi kurulu olabilir mi?


< Resime gitmek için tıklayın >

Aynı Air France uçağı (A340-313) Toronto'da düştükten sonra motorlardan biri kanattaki tutunduğu bölümü kanattan kopararak yerinden fırladı.

Kopardıgı bölüm, Airbus speklerinde depo olarak geçiyor. Toronto'daki bir fotoğrafçı,kopan kanat parçasının fotografını cekmiş. Fotoda depo denilen bölüm yandan görülüyor. Sizce o bölüm depoya benziyor mu? Depo denilen bölümde bi sürü hidrolik, pnömatik boru, kablo, mekanik aksam görülüyor. Depo içinde öyle şeyler olmasını nasıl açıklarsınız? Depo içi nasıl kupkuru olur?

2005'teki bu kaza birçok sitede haber yapıldı bir sürü fotografı konuldu, bu kopan kanat parçasının fotografı konulmadı. Sizce neden konulmadı? Ancak esas soru bu değil. Çünkü kazadan sonra ilk iş olarak o kanat parçası yerinden kaldırıldı. Ondan sonra haber siteleri fotograf cekti, nitekim o yüzden haber sitelerinde o kanat parçası görülmedi.

Esas soru: kazadan sonra neden bir tek o kanat parçası yerinden kaldırılıp sonra habercilere fotograf çektirildi?

< Resime gitmek için tıklayın >

British Airways'in Boeing 777'si sol kanat sokum yeri yanıyor. O bölge tam da yakıtın en çok bulunduğu yer. Bu durumda oradan yere yakıt damlayarak yerde yanan yakıt görülmesi gerekmez miydi? Yangın sonrası uçak tamir edilip tekrar servise alınmış. Yakıtla yanan uçak, tekrar servise nasıl alınabilir? Siz kerosenle yanmış bir uçağa binmek ister miydiniz?< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @mafaky
L
geçen hafta
Binbaşı

Yıllar önce sizin gibi biriyle bu concord uçağının birşeyini tartışmıştık,
dayı yanlış analama daa sizin gibiler var burda,
birisi santraller göstermeliktir, elektrik teller vasıtasıyla havadan ediniliyor diyordu.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
geçen hafta
Yarbay
Konu Sahibi

O kişi bendim. Sizi hatırladım.

Alttaki analiz ışığında şu soruyu yanıtlayabilir misiniz? 122 m3 yakıt, toplam 85 m3 depoya nasıl sığar?

< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @limbesh
L
geçen hafta
Binbaşı

Kendi elde ettiğimiz bilgilerimizde hata yoksa,
marka bilgilerinde yalan vardır.
Uğraşmak istemiyorum.
Bu mesajda bahsedilenler: @berkandinçay
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.