Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
1
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
ÇİNDEN MAL GETİRMEK

K Kevinhakkindaknsmlyz Konu Sahibi
4 ay (16 mesaj)
Merhaba arkadaşlar 70.000₺ sermayeye sahibim Çin’de ucuza üretilmiş klima parçaları getirmek istiyorum. Kendim de klima işiyle meşgulüm ve bir şirketim var. Nasıl getirebilirim ne kadar gümrük vergisi öderim zarar mi ederim kâr mi ederim getirme yolunda çektiğim prosedür ile yardımlarınız icin şimdiden teşekkürler bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


E emironder
3 ay (127 mesaj)
Çin'le bağlantınız var mı? Parçayı üreten firma ile. Var olduğunu var sayıyorum Çine nakit ödeme yapmanız gerekiyor bankanıza yurtdışı transfer talimatı veriyorsunuz banka sizden işlem için 30 USD gibi bir tutar alacaktır.

Öncelikle bir gümrük müşaviri bulmanız gerekiyor İstanbul'da olduğunuzu varsayıyorum çeşitli firmalar var araştırın size uygun olanı ile anlaşın. 500-1000tl arası müşavirlik hizmet bedeli var.

Çin ile anlaştıktan sonra bir nakliye firması ile anlaşmanız gerekiyor dolu bir 40'lık konteyner getirecekseniz 70000 tl yetmez şu an nakliye fiyatları çok yüksek 13-14 bin USD civarında 40'lık bir konteyner için. 20'likler de 8000 USD civarında. Parsiyel getiririm derseniz firmalar için ürünün hacmi konusunda anlaşırsınız. Parsiyelde hacmine göre 1-2 bin dolar civarında tutar diye tahmin ediyorum.

GTIP belirlemeniz gerekiyor yani ürünün TC de vergilendirilebilmesi için sınıfının belirlenmesi gerekiyor daha önce bu işi yapan getiren tanıyorsanız GTIP numarasını rica edin veririler.

Çine parayı ödediniz, ürettiler, limana getirdiler, anlaştığınız navlun firması ürünü aldı. Bu aşamada ödemenin geri kalanını ödüyorsunuz. Firma size konşimentonun (uluslararası irsaliye gibi bir şey) orijinal kopyasını gönderiyor. Siz o kopyaları gümrük müşavirine gönderiyorsunuz. Gemi limana gelince nakliye firmasına ödemesini yapıyorsunuz, gümrük müşaviriniz nakliye firmasından ordinoyu alıyor yani konteynerin ya da parsiyeliniz hak talebi gibi bişey kavram karşılıklarını tam bilmiyorum. Ödemeyi yapmazsanız ordinoyu vermez nakliye firması bekler durursunuz. Müşavirinize çinden gelen konşimentoyu verdiniz, müşavriniz de nakliyeciden ordinoyu aldı. Şimdi işlem vergilendirme sürecinin bitmesinde. İlk defa ithalat yapacağınız için ürününüz kimyahaneye girer yakşaık 4-5 gün sürer bu süreç ürünün sizin beyan ettiğiniz GTIP mi değil mi onu kontrol ederler. Eğer doğru ise son işlemler yapılır ve vergi ödemelerinizi peşin olarak yaparsınız. Malın kıymeti üzerinden ürünün gümrük vergisi ne ise o tahsil edilir, gümrük vergisi bindirilmiş hali ile KDV tahsil edilir. (ÖTV kapsamına giren bir ürün ise (ürün kıymeti*gümrük vergisi)*ÖTV)*KDV)))). Yaklaşık 7-8 iş günün de bir aksilik olmazsa mal çekilir. Bu noktada tekrar nakliyeci ile görüşüp iç nakliye ayarlatmanız gerekiyor. Başka da bir işlem yok. Bu süreçteki ekstra ücret ise ardiye yani malın limanda kaldığı süre kadar ödediğiniz tutar. Free time denen bir süre vardır bu süre konteyneri meşgul edebileceğiniz süredir bu süre geçerse 120 usd den başlayan ve çarplan ile artan fiyatlarla demuraj ödersiniz free time genelde 15 gündür. 15 günden önce işlemlerinizi halletmeye çalışın. İşe başlamadan önce tüm fiyatları öğrenip bi maliyet çıkartın mutlaka evdeki hesabın çarşıya uymadığı zamanlar oluyor.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.