Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
7
Cevap
0
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Chrome 90 sürümü ile HTTPS varsayılan oluyor

E ekrem71 Konu Sahibi
4 hafta (27839 mesaj)

< Resime gitmek için tıklayın >Google’ın internet sitelerinde daha güvenli bir gezinti amacıyla uzun süredir teşvik ettiği HTTPS protokolü varsayılan hale geliyor. Chrome 90 sürümü Android ve masa üstünde varsayılan olarak HTTPS sürümüne geçiyor.Chrome 90 neler sunacak?Güvenli HTTP olarak tanımlanan HTTPS protokolünün yaygınlaşması için Google uzun süredir çalışmalar yapıyordu. Chrome 90 ile birlikte masa üstünde artık varsayılan olarak HTTPS protokolü kullanılacak.Ayrıca Bkz.Netflix; Spider-Man filmleri, Uncharted filmi ve diğer Sony filmlerinin yayın haklarını satın aldıDaha önce protokolü olmayan herhangi bir adres yazıldığı zaman Chrome tarayıcısı bunu HTTP ile tamamlıyordu. Şimdi HTTPS ile tamamlayacak ve uyumlu sitelerin daha hızlı yüklenmesi sağlanacak. Sadece test/ veya localhost/ gibi özel durumların HTTP ile tamamlanmaya devam edeceği ifade ediliyor.Chrome 90 ile web sitelerinin HTTPS protokolüne geçişinin hızlanması bekleniyor. Zaten önemli bir kısım geçiş yapmıştı ancak halen yavaş davrananlar da var. Diğer taraftan Chrome 90 ile AV1 kodeği de ilk kez masa üstüne geliyor. Video konferanslar için optimize edilen AV1 kodeği Netflix tarafından mobil cihazlarda video yayını için kullanılıyordu. Ayrıca Pwn2Own etkinliğinde tespit edilen bir ilk gün açığının da kapatıldığı ifade ediliyor. Chrome 90 masa üstünün artından Android için de kullanıma girecek. iOS tarafı ise biraz bekleyecek. 
Kaynak:https://www.engadget.com/chrome-90-https-secure-browsing-031843815.html

 Haberi Portalda Gör


G gun
4 hafta (9433 mesaj)
Nihayet biraz geç kalındı bile.
M MaximillianFoe
4 hafta (716 mesaj)
Bunu engelleyen ISS'ler var.
O Oktanzeynep
4 hafta (88 mesaj)
Gayet mantıklı bir yenilik
F Furkooo85
4 hafta (527 mesaj)
Bu zaten daha önceden gelmemiş miydi, yaklaşık 5 yıl önce?
Chrome'da herhangi HTTPS sitesinden "S" takısını silin, sizi yine HTTPS sitesine yönlendiriyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

V venice24
4 hafta (32 mesaj)
Çok bellek tüketiyor bunu bi çözsünler
D Desider Specialist
4 hafta (2099 mesaj)
Bu site ile ilgili bir özellik, chrome ile değil


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Furkooo85

F Furkooo85
4 hafta (527 mesaj)
Bunu bir de eski Chrome versiyonlarında dene, o zaman HTTPS'deki "S" takısını silince HTTP olarak girecektir. Bununla ilgili kesinlikle haber gördüğümü hatırlıyorum. Hatta bununla ilgili bayağı konu açılmıştı zamanında. Belki de dediğiniz gibi de olabilir. Websiteleri ne de olsa tarayıcıyla ilgili her bilgiye sahip olabiliyor, versiyonları da dahil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkooo85 -- 16 Nisan 2021; 0:1:4 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Desider Specialist
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.