Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 9 misafir, 1 mobil kullanıcı
15958
Cevap
2553833
Tıklama
17
Öne Çıkarma
Cevap: BULAŞIK MAKİNASI TAVSİYESİ??? (798. sayfa)
P
geçen ay
Yarbay

Bilgi için teşekkür ederim. Kampanyalı( Bedava kahve makinesi veriyorlardı Anneler gunu dolayisiyla) bulduğum için Grundig gdpf 5711 modelini aldım. Vestel kağıt üstünde daha iyi özelliklere sahipti ancak hem Grundig'in daha ucuz olması hemde en son aldığım Grundig ve Arcelik beyaz eşyadan memnun olmam nedeniyle tercihimi bu yönde kullandım.

Bu arada Vestel'e çamur atmak gibi olmasın sadece daha önce hiç Vestel beyaz eşya almadığım için hiçbir fikrim yok nasıl olduğu konusunda , sadece Televizyon almıştım. Televizyonları uzun süre bozulmadan kullandım ancak beyaz eşya konusunda hiçbir fikrim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 14 Mayıs 2024; 5:6:28 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @StG 44
M
geçen ay
Binbaşı

Merhabalar,
11 yıllık Teka ankastre bulaşık makinemiz çalışırken elektrik kesintisi yaşanmasının ardından bir daha çalışmadı. Priz değiştirdim yine elektrik gelmiyor. Yetkili servis sadece bakmak için 550 lira istedi. Servis yorumları da genelde kötü olunca değiştirmeye karar verdim.

Genelde tam doldurup 2 günde bir çalıştıracağımız orta karar makine tavsiyelerinizi alabilirim.


Düzenleme: Bugün Arçelik 6444 bulaşık makinesini, yanında CM 6342 çay makinesi hediyesi ile 15450 liraya (7 taksit) aldık.
Öğleden sonra getirip kurdular.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mllm -- 15 Mayıs 2024; 18:49:43 >

D
geçen ay
Binbaşı

Çok iyi çıktı, telefon uygulaması üzerinden 31 programı var
Temiz ve kuru çıkıyor< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @drvimu
O
geçen ay
Yarbay

Bugün arçelik 6444 modelini aldım, yanında da kahve telve makinesi hediye ettiler 15400 e. 6144 modelindeki üst raf sallanma sorunu nedeniyle modeli yenileyip rafı düzeltmişler.2024 model 6444 yapmışlar.6144 iyi yıkama yapıyormuş ve çok satılmış bir model.6444 ün de iyi olacağını düşünüyorum...O
geçen ay
Binbaşı

Hocam hoover 1908'de kurulmuş, eski bir amerikan markası. Dreyfuss'un tasarladığı klasik tip dikey elektrikli süpürgenin üreticisi. Hoover kuzey amerika ile ayrılan hoover international, 95de candy e geçti. 2019dan beri haier in elinde.

Bkz.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Hoover_Company

Yedek parça sorunu bende yaşadım malesef. Yasal süre dolunca özellikle çok satılan yaygın bir makine değilse problem olabiliyor. Bende korelide problem yaşadım. Başka bir arkadaşta arçelik bulaşık üst modelin 3 yollu vanasını bulamamış ve problem yaşamış, yukarıda yazmıştı.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Periah
O
geçen ay
Binbaşı

Hocam 1 saatten kısa programda suyu yeterince hızlı ısıtamadığı için çevrim süreleri uzuyor. Rezistans 2000w sanırım.

Kapak açma olayı biraz saçma olmuş, ancak makineler kurutma yaparken boş boş beklemek dışında birşey yapmıyor. Son durulamadan kalan ısı ile tabak çanakta su buharlaşsın, kasada yoğuşsun diye bekliyor sadece. Kapak açmalı programda kapak açık bekliyor, tek fark bu.

Koku konusu malesef şikayet konusu. Redditte şikayetler, Yt da videolar var ancak çözen pek yok. Küf/yanık/plastik kokusu şikayetleri var.

Örn:https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=9T5Fy6kywFM

Finnish, pril vb çift komponentli bulaşık makinesi temizlik sıvıları bir miktar iş görebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onatba -- 16 Mayıs 2024; 9:5:13 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @foreone
X
geçen ay
Yarbay

Hayırlı olsun hocam;Nasıl memnunmusunuz makineden? Bende birkaç marka araştırmadayım,Mediamrktda en sağlam iskeletli-yalıtımlı 2. makineler bunlardı (hoover ve haier) ve bu fiyata ama ürün hakkında yorum olmaması kafa karıştırıyor şüphelendiriyor.
her ne kadar çok önemli olmasada şikayetvarda üst sepette bardakların tabakların vs durmadığı-düştüğü gibi garip şikayetler okudum varmı hocam benzer bir problem? (tasarım hatası vs. gibi)
Birde ses durumu nasıl çalışırken 42 yazıyor ama çalışırken hiçbir video olmadığı için insan bilemiyor.

En azından şöyle genel bir düşüncenizi pozitif-negatif gördüklerinizi yazabilirseniz sevinirim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @drvimu
X
4 hafta
Yarbay

Hocam birde ek kurutma ve ek durulama seçeneği varmı acaba? Uygulamada veya programlarda, özellik listesi çok kıt tutulmuş ne var ne yok tam anlaşılmıyor internetten.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @drvimu
F
4 hafta
Yüzbaşı

Selam, servise koku konusunu sordum yalıtım için kullandıkları bütan koku yapıyormuş. Bu koku zamanla geçiyormuş.

Aleti eğer kapak otomatik kapak açmaya ayarlarsanız, makine fazladan programına göre 40-45 dakika daha çalışıyor ve kapanırken kapağı açıyor. Ne zaman açacak diye başından bekledim. :). Ne yaptığı belli değil o 40 dakika fazla sürede.

Şimdi kiraya vereceğim ev için en iyi fiyat performans sunan bir makine arıyorum. 8500 liraya hooverlar var be diyorsunuz?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @onatba
O
4 hafta
Binbaşı

Ne desem bilemedim. Makine algoritmalarına tam olarak hakim değilim ancak algısal olarak uğraşmamanız bakımından bsh almanızda fayda var. Normalde kapak açmayan makinelerdeki kurutma süresi, kapak açan makinelerden uzun olmamalı. Test kıruluşları neye göre test ediyor tam olarak anlamış değilim. Üreticiler mecbur test/ benchmark üzerine program yazıyor olabilirler.

Koku konusunda da artık yorum yapmaktan çekiniyorum.

Hoover bulaşık kullanmadığım için net yorum yapamıyorum.

Tüm olayı su sirkülasyonu olan bir makineyi nasıl sorunlu hale getirebiliyorlar anlamış değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onatba -- 21 Mayıs 2024; 15:2:4 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @foreone
D
4 hafta
Binbaşı

Su alma sesini bile çok az duyuyoruz, makinenin çalışma sesi yok,
Bardak kısmı geliştirilmeli, ben de bardak duruşunu yeterli bulmadım
Makinenin için çok geniş
Ekstra kurutma var
Kapak açma var
Bazı programlarda yıkama durulama işlemleri bitmiş ve süre 40dk kalmışken kapağı açıyor o sırada buhar çıkışı oluyor
Ayarlarda makine içi aydınlatma kısmı var ama ben açamadım
Deterjan olarak finish kullanıyorum
Yıkama derece tercihim 60 - 75 aralığındaki programlar

Deterjan kalıntısı henüz olmadı< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @XnetaS
A
3 hafta
Yüzbaşı

merhabalar, aileme acilinden inox bir bulaşık makinesi seçmem gerkeiyor eskisi tamamen bozuldu. bütçe 15 bin civarı, +- 2 bin olabilir.

marka olarak arçelik grubuna yöneldik. vestel'le sorunlar yaşadık geçmişte istemiyoruz. yabancı markaların da servis ve yedek parça ücretleri korkuttu açıkçası. forumda da grundig genel olarak önerilmiş gördüğüm kadarıyla.

annem durulamadan koyulan bulaşıkları eski makine iyi yıkayamadığı için ön yıkama yaptırıyordu ve yine olsun istiyor.
ek olarak deterjan kalıntısı/kokusu kalıyor şikayetini etrafında çok duyduğu için de ekstra durulama da olsun ne olur ne olmaz diyor.

buna uygun 6504 'ü buldum. diğer yandan 6742/6842 ikilisi anladığım kadarıyla daha yeni modeller, motorları inverter (konudan anlamıyorum ve bunun getirisi/götürüsü nedir çok da anlamadım:)), kapı açma özelliği var, aqua power özelliği var. fakat durulama veya ön yıkama programları yok. ücretleri de birbirine yakın.

aynı parayı vermişken daha yeni teknolojiliyi almak daha mantıklı geliyor bana ama ön yıkama-durulama olmaması can sıkıyor, ihtiyacı olursa niye bunu aldın diye bana kızacak:)
yeni modellerde ihtiyaç halinde 30 dakikalık program en hızlı ve tasarruflu seçenekte deterjansız bu amaçla kullanılabilir mi, bu eksiği böyle kapatabilir miyiz?
yoksa inverter motor, aqua power ve kapı açma çok kritik değli, programların istediğimiz gibi olması daha iyi olur mu dersiniz?


önerilerinize açığım.

@onatba hocam yorumunuz olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alper24 -- 27 Mayıs 2024; 11:5:55 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @onatba
O
3 hafta
Binbaşı

Hocam bendeki 6842 benzeri arçelikte yoğun programda ön yıkamaya pek gerek kalmıyor. Zaten kısa program harici tüm makineler sıcak ön yıkama yapıyor. Eskiden ön yıkama için toz deterjan yeri vardı makinelerde.Tablet deterjanlar çıktığından beri ön yıkama için deterjan yerini kaldırdılar.

Bunun yanı sıra kısa programı gerekirse ön yıkama için mini 30 programı kullanabilirsiniz ancak 30dk program bile az kirli bardak tabak vs için yeterli gelebiliyor. Yani ön yıkamaya ne kadar gerek olur sizin için bilemiyorum. Çok gerekirse makine ön programına enzim veya yağçöz spreyi sıkabilirsiniz, ancak yapacağınız ön yıkama program sonu deterjan artığına sebep olabilir. Bu sefer deterjan artığını uzaklaştırmak için parlatıcıya(rinse-aid) ihtiyaç duyarsınız.

Inverterin avantajı motorun devrini makine programa göre değiştirebiliyor. Inverter driver motoru yüküne göre kademeli kontrol edebiliyor. O sebeple motor ömrü kağıt üstünde daha uzun olabiliyor. Inverter ayrıca starter görevide görüyor. Inverter motor, eko programda daha yavaş çalışıp, hızlı programda maks kapasite çalışabiliyor.

Ek durulama özelliği olan makine olsa iyi olur ancak sanırım otomatik programlı makinelerde durulama sayısını sensöre göre kendi ayarlayabiliyor makineler. İlla ek durulama istiyorsanız ek durulama özelliği olan makinelere bakmanız daha mantıklı.

Bunun yanı sıra makineye ekstra ön yıkama yaptırmazsanız, deterjan yıkama esnasında daha çok nötrleşeceği için ek durulamaya pek ihtiyaç kalmayacaktır. Bu sebepten dolayı makineye ön yıkama yaptırmadan yoğun programda çalıştırmanız yeterlidir genel olarak.

Invertrr, kapak açma, aquapower özellikleri faydalı özellikler ancak ekstra durulama istiyorsanız ekstra durulama olan modeli tercih etmeniz daha mantıklı. Arçelik/beko da ek durulamalı olması lazım ancak fiyat ne seviyede bilgim yok.

///6842de kir sensörü var. Bebim tercihim 6842 olurdu. Ekstra durulama için gerekirse mini30 çalıştırabilirsiniz.////

Düzeltme: 6504 de ve 6842 de ikisinde de kapak açma ve kir sensörü var gözüküyor. Aralarındaki fark sanırım alttaki ek pervane ve inverter motor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onatba -- 27 Mayıs 2024; 11:31:20 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @alper24
A
3 hafta
Yüzbaşı

hocam çok teşekkürler yorumlarınız için. bir konuyu tam anlayamadım:

"yapacağınız ön yıkama program sonu deterjan artığına sebep olabilir."
"makineye ekstra ön yıkama yaptırmazsanız, deterjan yıkama esnasında daha çok nötrleşeceği için ek durulamaya pek ihtiyaç kalmayacaktır."

önden bir ön yıkama yaptırmak sonrasındaki yıkamada deterjanın tam olarak gitmesini neden olumsuz etkiliyor burayı anlayamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alper24 -- 27 Mayıs 2024; 11:40:17 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
O
3 hafta
Binbaşı

Ön yıkama yapınca, ana yıkamada deterjanın çözeceği ve oksitleyeceği artık miktarı azalıyor. Normalde kir ve program durumuna göre deterjan dozajlaması gerek. Temiz bulaşıkta fazla deterjan kullanırsanız durulama problemi yaşayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yıkama sonu kokladığınız koku deterjan değil hocam. Size deterjan kokusu gibi gelen yoğun koku parfüm etken maddesi. Koku istemiyorsanız, az parfümlü veya parfümsüz deterjan tercih etmeniz gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onatba -- 27 Mayıs 2024; 11:39:25 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @alper24
A
3 hafta
Yüzbaşı

anladım hocam çok teşekkürler. şimdi düzeltmenizi de gördüm, kapı açma özellik listeisnde var gözüküyor ama doormatic dediği şey yok, o şekilde filtreleyince de çıkmıyor 6504, ürün detayında da öne çıkarılmıyor diğer modellerdeki gibi. başka isimli ayrı bir kapı açma teknolojisi mi var anlayamadım ben de, grundige ulaşıp öğrenmeye çalışacağım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @onatba
O
3 hafta
Binbaşı

Hocam birde makineyi anneniz kullanacaksa, kendisi ile bir iki bayi gezip incelerseniz daha iyi olabilir. Bsh, arçelik, hoover vs gidip bakıp tercih etmenizde fayda var. BSH yeni seri makinelerde problem olduğunu sanmıyorum. Hooverda eskişehir üretimi, alanlar memnun. Parça/servis konusunda arçelik grubu klasik tip makineler rakipsiz.

6504de kapak açma olayını bende anlamadım. Eskiden yoktu, belki yeni sürüme koymuşlardır. 6504 klasik tip makine sayılır. Muhtemelen uzunca bir süre sorun yaşamazsınız. Ses seviyeside yeterli.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @alper24
A
3 hafta
Yüzbaşı

grundige talep açtım buradan da bilgilendiririm 6504 kapı açma durumu ile ilgili.
bir ufak bayi gezdi ama samsung beğenmiş örneğin ön yıkaması da var diye, servis sorunları vs gibi etraflıca değerlendirmiyor böyle bakınca. hoover'ın ürünleri çok özellikli dikkatimi çekti ama şikayeti de çok, forumda da kalitesiyle ilgili hem iyi hem kötü yorumlar gördüm. samsung hepsinden daha kalitelidir diye düşünüyorum ama hem samsung'dan hem bosch grubundan tamamen yedek parça-servis ücretleri korkusundan uzaklaştım maalesef.D
geçen hafta
Yüzbaşı

Vestfrost marka kullanan var mı tavsiye eder misiniz?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.