Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
8
Cevap
723
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Bayat Lastik

A aristo48 Konu Sahibi
12 yıl (283 mesaj)
Merhaba Arkadaşlar,aracımda yaşadığım bir sıkıntı ile ilgili kafamda soru işaretleri oluştu,gidermeme yardımcı olursanız sevineceğim..Sorun altta,buyrun

2004 model cliomun lastiklerinin yenilenme zamanı gelmişti..Geçen yıl 2008 nisanda stepnedeki sıfır ama bayat (orjinal stepnesi) lastikten faydalanmak için 1 adet aynı lastikten aldım,iki lastiğimi yeniledim..
2009 nisanda ise iki sıfır lastik daha aldım ve 4 lastiğiminde diş derinliklerini artırdım..Lastikler Goodyear GT 2..
ikisi 2009 üretim,biri 2008 üretim,biri de 2004 üretim..

Yaklaşık 1 ay önce lastik sesinde artış oldu ve servise gittim..2004 üretim lastiğin olduğu teker bilyası bozulmuş..Halbuki o bilyayı 7-8 bin km önce ilk defa değiştirmiştim..Yani orjinali 95 bin km gitmişti..

+ lastiklerin balans ayarıyla ilgili bir problem de yok..

Soru şu; bayat lastik bilyayı bozar mı?Ses seviyesinde artış olur mu?

Veya bilya mı (orjinal SNR) problemliydi?
H hezerfen
12 yıl (3011 mesaj)
lastiğin suçu günahı yok gibi duruyor.bahsettiğiniz aracın poryasını bilmiyorum amma çakma ise çakarken bilya hasar görmüş olabilir.bilyalarda yapımda bir hataya BEN rastlamadım.bilya bozulması için epeyi neden vardır.geçmiş olsun.
S Samet
12 yıl (3695 mesaj)
lastiklerim tarih farkı nedeniyle düzensiz aşınma olabilir ancak bunun bilya bozulmasına neden olacağını sanmıyorum sanırım son takılan bilya dandikti...
N necmi42
12 yıl (2091 mesaj)
bence son takılan bilya montaj sırasında hasar gördü veya iyi takılamadı.bence o bilyayı bozacak derecede başka arıza olsa, o arızayı çok daha fazla hissetirirdi.
H hezerfen
12 yıl (3011 mesaj)
konik bilya ise fazla sıkmadan olabilir.veya kontra pulu tırnağı varsa kıvırmayı unutmuş olabilirler.göbekte çapak olur tanelerin döndüğü yatağın yuvarlaklığı bozulabilir.vs.vs çok neden, neden olabilir.
T tenekekutu
12 yıl (8144 mesaj)
Lastikten olacağını sanmıyorum.Eğer öyle olsaydı ağır vasıtaların birçoğu aynı dertten müzdarip olurdu.Bayat lastik anca yol tutuşa etki eder.Hasarlı veya balansı bozuk lastik olsa neyse diyeceğim ki onlar bile 7- 8 binde zor bozar bilyayı.Kısacası bilyayı takan yeri bir ziyaret et derim.
H hezerfen
12 yıl (3011 mesaj)
"Soru şu; bayat lastik bilyayı bozar mı?Ses seviyesinde artış olur mu? "
sn;aristo48
bayat lastik raf ömrünü tamamlamış lastiktir.ve öyle herkesin "a bu lastik bayatmış"deme gibi bir bilgisi yoktur.biraz uzmanlık işidir.bayat lastik erken deforme olur kullanım ömrü kısa olur.bilyanıza etki etmez sonuçta.
3 34_gurcangurel
12 yıl (1295 mesaj)
Bayat olayını geçelim. Taze lastik bile bazen hata verir. Ama bilyayı bozmaz.
A aristo48 Konu Sahibi
12 yıl (283 mesaj)
Bilye konusunda ikna olduk,peki ya lastik sesindeki artış?DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.