Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
620
Cevap
14758
Tıklama
36
Öne Çıkarma
Arıtma Cihazı arıyorsun ve kafan karıştı değil mi ?
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Merhabalar yaklaşık bir aydır aşina olduğum su arıtma cihazı dünyası hakkında edindiğim bilgileri ve işin içine girdikçe karşılaştığım olayları sizlerle paylaşmak istiyorum ki yeni arıtma cihazı alacak arkadaşlara ve özelden soru soran arkadaşlara toplu olarak rehber olsun. Profesyonel olmadığımı, standart ev kullanıcı olduğumu da söylemek istiyorum. Bildiklerimi basit bir dille anlatmaya çalışacağım. Yanlış bildiğim ve aktardığım bir şey olursa af dileyerek, forumdaki deneyimli satıcılar ve bilgili, tecrübeli arkadaşlardan çekinmeden düzeltme yapmalarını rica ediyorum.

Öncelikle nsf ifadesini illaki duymuşsunuzdur. Çoğu arıtma cihazının her parçasında yazılmış olmasına rağmen çoğunda gerçekten sahip olmadığını biliniz. Sorgulama için nsf.org üzerinden yapabileceğinizi ve size satılan ürünün gerçekten güvenilir olup olmadığına buradan bakmayı unutmayın. Nsf nin kategorileri hakkında biraz daha detay için
https://www.galiparduc.com/nsf-nedir-nsf-belgeleri-nelerdir/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber


Burayı okuyabilirsiniz. Özellikle filtrelerde nsf onayı var mı dikkat edin. Uygun Fiyatlı sistem toplamaya çalışırken de nsf onaylı filtreler de mevcut. Örnek olarak Omnipure sediment filtre ile purefer sediment filtre arasında illaki kalite farkı olduğunu (Süzebildiği en fazla su miktarı farkı gibi) da unutmayın.

Atık su, sanırım arıtma cihazlarının en sevmediğim yanı. Özellikle pompasız sistemlerde 1 litre temiz suya 8-10 litreye yakın atık su oluşmakta. Pompalı ve selenoid valfli sistemlerde 1’e 4-5’e kadar atık su azalsa da büyük bir israfın ortada olduğu aşikâr. Atık suyu tamamen ortadan kaldırmak ters ozmoz da zor olsada en aza indirmek için permeate pompa ile 1’e 1,5-2 ye varan atık suyu yakalamak mümkün. Güvenilir marka olarak tercih edilebilecek pompa firması araştırırken aqua tec ismini gördüm, duydum. Bu bahsedilen pompa da yurt dışında yaklaşık 60 dolar. 500’lük ve -1000 Lik iki modeli var ve tavsiye edilen 1000’lik Permeate pompa. Maddi olarak pahalı ama bana göre olmazsa olmazı. Şimdilik atık suyumu depolayıp balkon temizliğinde vs kullanmaya devam ediyorum, yazın yurt dışından gelecek yakınlarıma Permeate pompa getirtmeyi planlıyorum. 

               Deposuz kullanmak da atık suyu en aza indirme yönetimlerinden biri. Deposuz kullanmanın da eksisi ise arıtma suyunun çok yavaş akması ve aynı zamanda ilk bardaklarda gözlemlediğim kadarıyla arıtma sistemindeki bekleyen sudan dolayı tds değerinin 90’nın üzerinde çıkması. Kullanacağınız suyu önceden depolamayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Deposuz sistemde saatte maksimum 10-12 litre arasında arıtılmış su alabiliyorsunuz. Ayrıca deposuz kullanımda filtrelerde bekleyen sudan kurtulmak için musluktan gelen bir iki bardak suyu kullanmamak güvenilir su için önemli.

               Membranın ömrünü doldurup doldurmadığını da deposuz kullanım ile atık su takibi yapılarak izlenebilirliğini de birkaç sayfada okudum. Eğer depoyu kapatarak doğrudan akış sağladığınızda atık suyunuz maksimum 1e 3 olmalıdır. Fazla ise membran filtrenizi değiştirme zamanınız gelmiştir.

Bazı konularda arıtma cihazları için ultraviyole filtrenin önemini okudum. Yanılmıyorsam Galip Bey çok önemli olduğunu vurgulamıştı bir yerde. Ultraviyole filtreli sistemlerden şu an pek göremiyorum. Ondan dolayı bu konuda pek fazla yorum yapamıyorum.

Nsfli adı altında satılan hazır arıtma cihazlarında (pahalı markalarda durum nasıldır, sahip olmadığım için bilemiyorum) musluk altı bağlantı elemanlarının, pompanın, manometrenin nsfli olmadığını, bu parçalarda nsf sertifikası olan markaların oldukça pahalı olduğunu da bilin. Mesela arıtma cihazındaki pompam nsfli olmalı derseniz shurflo markasına veya aqua tec markasına yönelmemiz gerekiyor. Bu markaların pompaları da 70 dolardan başlıyor. Bu parçaların nsfli olması ne kadar önemlidir değildir tartışılabilir ama durum böyledir. Yukarda bahsettiğim parçalar nsfli olsa ne kadar iyi olur ya da ne kadar kötü olur tartışmaya açık.

Siz Arıtma cihazı satın almadan önce almadan önce kullanılan bağlantı elemanlarının, hortumların açık sistem ise housing kaplarının, muslukların, tankların nsfli olup olmadığını mutlaka sorgulayın. Türkiyede şu an nsf li bağlantı elemanları markası olarak fiyat performans ürünü swun chyan ile c.c.k firmasının ürünleri. John guest bağlantı elemanları bu işin başını çekse de en ucuz parçası 5 dolardan başladığı için, bu markanın bağlantı elemanlarından oluşan arıtma suyu cihazları sanırım 6-7 binden aşağı bulmak imkânsız. Housing kaplarda da fiyat performans ürünü tankpac firmasının ürünleri. Filtreler konusunda da Purtrex, Pentek, Omnipure, Dow Filmtec, Biocera, Matrikx firmaları güvenilir ve diğer markalara göre daha uzun ömürlü görünüyor. Dezavantajları ise setlerinin pahalı olması. Tank olarak da yine pae tank fiyat performans olarak tercih edilebilir. Musluk olarak güncel nsf sertifikasını sahip olanlar hangileri tam bilgiye sahip değilim. Likuan markasının muslukları güncelliğini koruyor ama fiyat olarak ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Arıtma sisteminde en kaliteli suyu elde etmek için filmtek membran ile biocera alkali filtre kombinasyonu önemli. Sadece Bu iki filtrenin şu anki fiyatı 900 tl civarında iken 1000 liraya 1500 liraya satılan arıtma cihazlarına fazla güvenmemenizi tavsiye ederim.

Bioceradan bahsetmişken farklı bağlantı şemaları olduğunu, bağlantı şeklinize göre ph değerinin değiştiğini de unutmayın. Eğer tanksız bir sistem kullanıyorsanız sorun değil. Ph 8 ve üzeri olacaktır. Lakin tanklı bir sistem kullanıyorsanız ph değerinizi takip etmenizi öneririm. Membran çıkışı su t vasitası ile post karbona ve tanka gidiyorsa, tanktan gelip arıtma musluğundan akan suyun ph ının 7 ve altında kaldığını gözlemledim. Musluktan akan suyun da 7,5 ve üzeri olması için son bağlantı şeklimi membran sonrası suyu post karbona filtreye verdim, post karbonu bioceraya , biocera çıkışında t ile suyu tanka ve musluğa vererek 9 ve üzeri phı elde etmiş bulunuyorum. Özetle arıtma suyunuzun markası modeli ne olursa olsun ph ölçümü yaparak sisteminizi kontrol etmenizi tavsiye ederim.

          Evdeki suyun kalitesi ile arıtma cihazının çalışma performansını takip edebileceğimiz en kolay yöntemlerden biri tds cihazı ile ölçüm yapmak, diğeri de ph ölçmek. (Gönül isterdi ki suyu laboratuvar ortamında düzenli olarak baktırmak ama test ücreti ne kadardır bilmiyorum.) Tds değerinin sıfıra yakın olması iyi olmamakla birlikte içilebilir olan suyun tds değerinin en az 40 tds üzerinde olması gerektiğini okuyorum. Çoğu damacana sularının da tds değerleri de ilginç bir şekilde 15-40 arasında. Dünya sağlık örgütü de yayınladığı sonuçlarda 300 altı tds için mükemmel kalitede olduğunu beyan ettiğini de bilin. Ph için de İdeal aralık 6.5, 8.5 olduğu genel bir bilgi olarak geçiyor. Ph’ın yüksek olması da tek başına bir kriter olmamakla birlikte nasıl yükselttiği de önemli.

        Şimdi de kendi kullandığım açık sistem puretron x master ve arkadaşa aldığımız royal green lux plus ürünlerinde gördüklerimi aktaracağım. Açık sistem x master ile kapalı sistem royal greeni kıyaslıyormuşum gibi algılanmasını da istemiyorum aslında. Gözümle görmüş olduğum iki cihaz hakkında dikkatimi çeken ayrıntıları aktarıyorum desem daha doğru bir yaklaşım olacak. Lux plusun puretron ailesindeki rakibi diamond isimli cihazıdır diye düşünüyorum .

        X master da paketlemede ekstra bir özellik yok. Toplama bilgisayar gibi düşünün. Genel bağlantılar yapılmış olarak geliyor, ilk cihazım olduğu için montajını kendim yapmaya cesaret edemedim. anlaşmalı yerel firma gelip kurdu. Sıkıntı olmadı. Montajı yapan servis ilk 20 litre suya yakın boşa akıtın sonra kullanın dedi bu kadar. İyileştirme adına yeni arıtma cihazı kullanmaya başlayanlar için basit ip uçları içeren küçük bir rehber hazırlanabilir. Burada ne demek istediğimi lux plusı anlattıktan sonra biraz daha açacağım. X master açık kasada kullanılan filtrelerin en yakın ömrü 3 bin galon. Uzun süre kafanızı ağrıtmadan kapalı sistemlere göre daha fazla su filtreleme açısından önemli bir nokta.
X masterda kullanılan nsfli parçalar: housing kapları (tankpac), altı aşamadaki tüm filtreleri ( purtrex ,omnipure,seçime bağlı biocera ve kx matrixx) ,tankı (Tr tank)  , hortumu (bana gelen ürünün nsfli olduğunu ama içiniz rahat olması için sc marka hortum göndereceğini söyledi. Kaliteli su arıtma cihazı ve filtre tavsiyeleri konusunda fotoğrafı vardı),
Nsfli olmayan parçaları: alçak basınç yüksek basınç swiçleri (sc) ,seleonid valfi (fluxtek),atık kısıcı 300 lük (sc)
,Fittings diye adlandırdığımız bağlantı elemanları t ler, quick dirsekler, pipet dirsekler ,pompa girişi dirsekler vs dnt marka, L tipi dirsek çekvalf dnt, musluğu sus 304 sanırım joyswan marka, pompası ruiquan rqb-100g 70 psi ve xindua marka (adı yanlış yazılmış olabilir) adaptör (su ile teması olmadığı için nsf ye gerek yok), manometre.
       
             Bu sistemde şebeke suyum 400 lerde gezerken membrandan akan su 5-12 lerde, arıtma musluğundan gelen suyum 40-70 arası değişiyor. Filtre dizilişime göre şimdilik Ph 9,0-9,5 aralığında. Cihaz bir buçuk aylık diyelim.

          Royal green lux plusa gelince paketleme hoşuma gitti. Kapalı sistem olduğu için doğru paketleme ile alıcısına kalite algısı veriyor. Daha derli toplu kutu olarak. Hediye olarak spun 1 mikronluk sediment filtre (bazı şehirlerde 7-8 ayda omnipure sediment filtrelerin tıkandığını okumuştum, tedbir amaçlı bu filtre sete dahil edilmiş olması güzel) tds ölçüm cihazı, ph ölçüm cihazı, sisteme entegre edilmiş basınç düşürücü ve cihaz kaynaklı akma- kokmaların sorumluluğunu aldıklarını gösteren sigorta kâğıdı ile gelmesi +. Ürünün tankında olsun, Kapalı kasanın yan yüzünde olsun sürekli bilgilendirici notların olması arıtma cihazı ile ilk kez tanışan biri için faydalı buldum. Kaliteli renkli baskılı Kullanım klavuzu da öyle., cihazın bağlantı şemalarını, parçaları vs anlatıyor. Satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi ve tse belgelerinin olması da +. İlk izlenimler tatmin edici.

       Montaj yapmadan önce de kapalı sistemi açtık. Model olarak nsf sertifikası aldığı için içindeki parçaları merak ediyordum.

Nsfli parçaları: 5li omnipure filtre seti ve biocera alkali filtre, tüm fittingsler sc marka, Hortum sc marka, (inline sistem olduğu için tabiki bu üründe housingler yok) , basınç düşürücü (2022 yılında aynı markanın nsf onayı çıkmıyor) çekvalf sc. Tank pae. Musluk alya easywell markasına ait nsf 42’den geçtiği görünüyor lakin nsf 58 linkini tıklayınca uyumlu prodüksiyon bulunamadı diyor. 2021 yılında sanırım alya nın belgesinin süresi dolmuş. Atık kısıcı 420’lik sc (Membran ömrü için de yüksek tds değerlerine sahip suya sahip bölgelerde, atık kısıcı en az 400’lük kullanmak faydalıymış. 400 altı atık kısıcılara göre Atık suyu biraz daha arttırıyor 420’lik, teknik detayını tam hâkim değilim)

Nsfli olmayan parçaları: membran kabı sc , alçak başınç yüksek basınç swiçler sc,pompa, manometre. Pompanın üzerinden royal green etiketi olduğu için tam olarak markasını modelini bilmiyorum. Selenoid valfi de dnt marka. Tezgâh altı bağlantı parçaları da nsf li değil.
         Foruma özel 250 tl indirim ve nakitte ekstra yüzde 10 indirim Royal Green ürünlerinde de mevcut.12 Taksit imkanları da mevcut.

Cihazdan elde edilen tds 45-70 arası, Arıtma musluğundan tank açıkken gelen ph değeri 6,5-7 arasında değişiyor. Bağlantı şemasını değiştirip kendi bağlantıma şemama göre alıp henüz deneyemedik, lakin yukarıda anlattığım bağlantı şeması ile ph yükselecektir diye tahmin ediyorum. Denedikten sonra yine geri bildirimde bulunurum.

       Kapalı kutu olarak geldiği için düzen ve şekil isteyen bayanlar için daha hoş gelebilir ama benim gibi sürekli cihaz ile ilgilenen, kurcalayan kişiler için açık sistem olması daha çekici. Biocera nın birden fazla bağlantı şeklini kapalı sistemde kutuyu açıp değiştirmek zor iken açık sistemde gözünün önündeki hortumların bağlantılarını değiştirmek daha kolay vs.

          Geçenlerde forumda Ümit beyin arıtma cihazı ile ilgili bir röportajı yayınlanmıştı. Videoyu çok uzun bulmuştum ama yazıya dökünce hakikaten kısa bir video ya da yazı hazırlamak çok zor. Eminim buraya yazmayı unuttum şeyler çıkacak. Aklıma geldikçe konuya ekleme yaparım.

Bahsettiğim iki ürün fotoğraflar eklemedim. Ana konularında yeterince olduğunu düşünüyorum. Özellikle isteyen olursa da iki ürün için detaylı fotolar da eklerim.

       
     Piyasada parça satan çoğu firmanın da sattığı ürünün ne olduğunu ne işe yaradığını hatta markasını bile bilmediğini de şahit oldum. Yedek parça alırken güvenilir yerlerden, sorduğunuz sorulara net cevap veren firmalardan almaya özen gösterin. Takip ederek bilgi sahibi olduğum birkaç bağlantıyı da buraya ekliyorum. Sizlere de faydası olacaktır.

        
 https://forum.donanimhaber.com/su-aritma-cihazi-topladim-anlatiyorum--142262655-33#152396138

https://forum.donanimhaber.com/su-aritma-cihazi-filtreleri-hakkinda-yardim--91598763-6

https://forum.donanimhaber.com/su-aritma-cihazi--13173794-55https://forum.donanimhaber.com/kaliteli-su-aritma-cihazi-ve-filtre-tavsiyeleri--141805520-123#152394441

https://forum.donanimhaber.com/royal-green-lux-plus-su-aritma-cihazi-tavsiyesi-2020--142051199-4#152341962

https://www.pilliadam.com/2020/05/28/su-aritma-cihazlari/
Güncellemeler 25/01/2023: NSF SERTİFİKA KODLARI VE ANLAMLARI


NSF/ANSI 42

İÇME SUYU ARITMA ÜNİTELERİ – ESTETİK ETKİLER

Bu standart, sağlıkla ilgili olmayan kirleticileri azaltmak için tasarlanmış sistemler için minimum gereklilikleri belirler.

KAPSAM: Kullanım noktası ve giriş noktası sistemleri

İDDİALAR: Klor, tat ve koku, kloramin, partikül, demir, manganez, çinko ve toplam çözünmüş katılar (TDS)

TEST: Malzeme güvenliği, yapısal bütünlük ve estetikle ilgili spesifik kirletici azaltma iddiaları (iddialar ürüne göre değişir)

NSF/ANSI 53

İÇME SUYU ARITMA ÜNİTELERİ – SAĞLIK ETKİLERİ

Bu standart, belirli sağlıkla ilgili kirleticileri azaltmak için tasarlanmış sistemler için minimum gereksinimleri belirler.

KAPSAM: Kullanım noktası ve giriş noktası sistemleri

İDDİALAR: Bu standart, 50'den fazla kirletici azaltma iddiası sunar. En popüler olanlardan bazıları şunlardır: kurşun, Cryptosporidium, VOC'ler ve krom.

TEST: Malzeme güvenliği, yapısal bütünlük ve sağlıkla ilgili spesifik kirletici madde azaltma iddiaları (iddialar ürüne göre değişir)
--------------------------------------------------------------

NSF/ANSI 51

Gıda Ekipman Malzemeleri

Ürün Çeşitleri: Çeşitli gıda ekipmanı ve gıda ile temas uygulamalarına yönelik plastik malzemeler, borular, sızdırmazlık malzemeleri, contalar, valfler ve diğer parçalar gibi gıda ekipmanı ve bileşenlerinin imalatında kullanılan malzemeler ve kaplamalar için verilir.

Belgelendirmenin Amacı: Ticari gıda ekipmanı yapımında kullanılan malzemeler için asgari halk sağlığı ve sanitasyon gerekliliklerini belirler. Gereksinimler ABD FDA düzenlemelerine göre yapılır.

Değerlendirme Metodu: FDA gerekliliklerine göre nsf inceleme yapar.
-------------------------------------------------------------
NSF/ANSI 61

İçme Suyu Sistemi Bileşenler – Sağlık Etkileri

Ürün Çeşitleri: Proses ortamı dahil olmak üzere koruyucu bariyer ve plastik malzemeler, birleştirme ve sızdırmazlık malzemeleri, borular, mekanik cihazlar ve diğerleri gibi içme suyuyla temas eden malzeme veya ürünlere verilir.

Belgelendirmenin Amacı: İçme suyuyla kullanılan ürünler, bileşenler ve malzemelerden içme suyuna dolaylı olarak bulaşan kimyasal kirleticiler ve safsızlıklar için minimum sağlık etkileri gerekliliklerini belirler. Gereklilikler, U.S. EPA ve Health Canada gereklilik maddelerine dayanmaktadır.

Değerlendirme Metodu: Ekstraksiyon testi yapılır. (Ekstraksiyon; bir çözelti ya da süspansiyon içindeki inorganik veya organik bir maddeyi bir başka çözücü yardımıyla ayırma işlemidir.)
--------------------------------------------------------------
NSF/ANSI 58

Ters ozmoz sistemleri ve bileşenleri NSF/ANSI 58 kapsamına girmektedir. NSF/ANSI 58, kullanım noktası, ters osmoz (RO) sistemleri için Amerikan Ulusal Standardıdır. Düzenleyicilerden, üreticilerden ve son kullanıcılardan eşit temsil edilen ortak bir komite tarafından geliştirilmiştir. Bu standart, aşağıdakiler dahil olmak üzere bu sistemlerin çeşitli yönlerini ele alan gereksinimleri içerir:

İçme suyu ile temas halinde olan malzemelerin güvenliği
Yapısal bütünlük
TDS (toplam çözünmüş katılar) azaltma performansı
Verimlilik derecesi
Geri dönüşüm derecesi
Kirletici azaltma performansı

NSF/ANSI 58 İÇİN YAPILAN TESTLER

Bu standart, özel RO ünitenize veya bileşeninize bağlı olarak farklı testler gerektirir. Test aşağıdaki gibi yapılır

BASINÇSIZ MEMBRAN YATAĞI (HOUSİNG) BİLEŞENİ

Malzeme güvenliği - kimyasal ekstraksiyon testi

BASINÇLI MEMBRAN YATAĞI (HOUSİNG) BİLEŞENİ

Malzeme güvenliği - kimyasal ekstraksiyon testi
Yapısal bütünlük - döngüsel ve hidrostatik testi

KOMPLE SİSTEMİN TESTİ

Malzeme güvenliği – kimyasal ekstraksiyon
Yapısal bütünlük - döngüsel ve hidrostatik
Kirletici azaltma – Toplam çözünmüş katılar, VOC, kist, vb. testler


NSF/ANSI 58 KAPSAMINDA MEVCUT OLAN TALEPLER NELERDİR?

Standart NSF/ANSI 58, RO sisteminiz için yapılabilecek çeşitli iddiaları doğrulamak için test prosedürlerini aşağıda sıraladım

ŞART OLAN (GEREKLİ) TESTLER

TDS (toplam çözünmüş katılar) azaltma

İSTEĞE BAĞLI YAPILAN TESTLER

-Kist azaltma

-Altı değerlikli ve üç değerlikli krom indirgeme

-Arsenik azaltma

-Nitrat/nitrit azaltma

-Kadmiyum azaltma

-Kurşun azaltma

-Baryum azaltma

-Bulanıklık azaltma

-Florür azaltma

-Bakır azaltma

-VOC azaltma

-Asbest azaltma

-Perklorat azaltma

-Radyum 226/228 indirgeme

-Selenyum indirgeme

-Arsenik 5 değeri azaltımı

TÜRKİYEDEKİ NSFLİ FİRMALARIN VE BAZI ARITMA PARÇALARININ NSFLİ ÜRÜN BİLGİLERİ AŞAĞIDADIR. BÜYÜK RESİM YAPARSAM ÇOK ALAN KAPLAYABİLİR DİYE ŞİMDİLİK BÖYLE YAPTIM. GEREKİRSE GENİŞLETİRİZ.KONU İÇİNDEKİ LİNKLERİ DE ALTTA.

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/154965141
https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/154963812
https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/154963720
https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/154964094 nsfli cdc marka çekvalfimiz.< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

Yerli filtek marka nsf onaylı filtrelerin linkihttps://info.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?Company=C0566093&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

NSF ALMIŞ ÜRÜNLERİN DÜZ POMPASIZ SELENOİD VALFSİZ YÜKSEK VE ALÇAK BASINÇSIZ İLE ALINDIĞINI BİLİNİZ.
ARa Ara ilk sayfaya güncel bilgiler eklenecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZevkiSefa -- 27 Ocak 2023; 12:3:55 >

Güzel bilgiler var evet araştırmacı kişileri severim bende 2 sene önce böyleydim 👍😜
Yoruma Git
_TUTANKHAMUN_ - 10 ay +6
< Resime gitmek için tıklayın >
Yoruma Git
Yorumun Devamı BIOCERA A-A - 2 hafta +6
Ne fası kardeşim ya herkez araştırsın etsin yerli yabancı kaynakları filtrelerini öyle alsın çivisi çıkmış su arıtma piyasasının
Yoruma Git
_TUTANKHAMUN_ - geçen hafta +5
T
10 ay
Yüzbaşı

Hocam a-z ye yazmışsın, bilgilendirici olmuş. Herkes sizin gibi araştırmacı olsa keşke. Arıtma cihazı almak isteyenler için ön bilgilendirici ve uyarıcı bir içerik olmuş. Sizi tebrik ederim.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
O
10 ay
Er

Emek verip vakit ayırdığınız için teşekkür ederim, gerçekten çok tatmin edici bir yazı oldu. Artık kafamda bir çok soru netleşti. Tebrik ederim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Teşekkür ederim Galip hocam. Değerlendirmeniz benim için önemliydi. Şeffaflığınız ve geri dönüşünüz için ayrıyeten tekrar size teşekkür ederim.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @tersosmos
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Teşekkürler ederim. Umarım işinize yarar.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @OkanMuratDemir
C
10 ay
Yüzbaşı

su arıtma sistemi almak isteyip araştırma yapanlar için gayet güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık


Bu mesaja 1 cevap geldi.
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Teşekkür ederim Çetin hocam .< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @ctnuyr
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Galip hocam az öncebirşeyi farkettim bioceranın sertifika aldığı evraklar var mesela royal green sayfasında , tarih 2015 yılına ait diyor mesela su analiz raporu . Bunlar tekrar güncellenmemişti ? yakın tarihte yapılan güncel raporları nerede bulunur ?
Bu mesajda bahsedilenler: @tersosmos
T
10 ay
Yüzbaşı

Atık suya karşıyım hatta bence bu sistemler belirttiginiz pompasız yasaklanması gerek. 3 litre su için 30 litre atık döken sistemler var youtubeda.

Alttaki ters ozmozsuz linkler ise kafamı karıştırıyor. Olur mu acaba diye
https://www.netsuaritma.com/atik-su-uretmeyen-su-aritma-cihazi/

https://www.springwater.com.tr/aqua-love-alkali-mineral-su-aritma-cihazi-atik-su-atmayan< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Merak ettiğim bir konu, ama araştırmaya fırsat bulamadım. Eğer faydalı bilgilere ulaşabilirseniz bizimle de paylaşırsanız çok seviniriz.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @tayfun91
T
10 ay
Yüzbaşı

Ben geçen sene bakıp Hotpoint Ariston UV cihazını tercih etmiştim. Amwayin de var daha profosyenel ama pahalı.

Bir sene sonra bozuldu cihaz garantiye gönderdim bizde sorun yok dedi. Yüksek filitre değişim maliyeti çıkardı attım.

Çok su içilen kalabalık aileler amwayin cihazını alabilir biz iki kişiyiz pahalı geliyor bana.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Tavsiyeniz için teşekkür ederim ama neye göre tavsiye ediyorsunuz? Filtrelerini, bağlantı ekipmanlarını vs biliyor musunuz? Cihaz hakkında tecrübeleriniz nedir?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @tayfun91
İ
10 ay
Çavuş

Bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkür ederim. Ben de şuan arıtıcı almayı düşünüyorum. Araştırma aşamasındayım. Nsf onaylı diğer marka ve modeller hakkında bilginiz varsa ve paylaşabilirseniz memnun olurum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Rica ederim. İsim isim hangileri var pek bilmiyorum hocam hepsine ayrı ayrı bakmadım, sizin ilgilendiğiniz başka marka filtre vs ne varsa adını yazın beraber bakalım. C. C. K firmasının filtreleri, purefer markasının filtreleri ayrıca global water solution markasının imzası olan ürünler genelde nsfli. Bu saydığım markaları görmüştüm, konuda geçen filtrelerden daha ekonomiklerdir. Kalite olarak farkları mevcut tabi ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZevkiSefa -- 4 Nisan 2022; 0:36:51 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @ilazım
İ
10 ay
Çavuş

Siz araştırmışsınız bilginiz vardır diye sordum. Yazdığınız markaları da dikkate alacağım. İhlasın da nsf onaylı ürünleri var. Kullandıkları parça ve filtrelerle ilgili bilgi göremedim. Bilginiz var mı?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Konunun Sonunda eklediğim konu başlıkları var, kaliteli arıtma cihazı filtre önerileri konusunda okumuştum sanırım, filtreleri her seri de farklı geliyor ve kapalı sistemdeki filtreleri sadece ihlastan alınanlar uyuyor gibi konuşmalar hatırlıyorum. YouTubeda da benzer videoları var. Hatırladığım iyi bir yanları yok. Forumda ihlas arıtma diye arayın, öyle de bulursunuz.

Hatırlatma babında da bulduklarınızı buraya geri dönüş olarak eklerseniz seviniriz. Bilgilerimiz tazelenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZevkiSefa -- 4 Nisan 2022; 0:38:25 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ilazım
İ
10 ay
Çavuş

KS11 modeli için yorumunuz nedir? Filtreler ve tank nsfli galiba. Sitede ürün de nsf belgeli gibi bir abare var.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ZevkiSefa
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Purefer marka filtrelerinin ellerinde olmadığı için yne nsf onaylı c.c.k firmasına ait filtreler ile yardımcı oluyorlardı . Durumu netleştirmek için Çetin beyi arayıp sorabilirsiniz , Bir de sitede tankı tanpac ro-122 olarak görünüyor. Öyle mi Gelecek yoksa tr marka nsfli başka bir tank mı gelecek onu da sorun.Tank için söylüyorum ,Maaliyet sorunları nedeniyle bazı parçalar değişmiş ama site üzerinde eski bilgiler olabiliyor. Bağlantı ekipmanları için de bilgi almanızda fayda var . Nsf li bağlantı elemanları bu ay içinde gelecekti. Gelmişse ekonomik olarak tabi ki tercih edilebilir. Filmtek membran ve biocera zaten var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZevkiSefa -- 5 Nisan 2022; 10:10:39 >


Bu mesajda bahsedilenler: @ilazım
_
10 ay
Yüzbaşı

Güzel bilgiler var evet araştırmacı kişileri severim bende 2 sene önce böyleydim 👍😜< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
Z
10 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Senin de az başını ağrıtmadım :)< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @_TUTANKHAMUN_