Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
2
Cevap
231
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Acer VN7-791g, BDO'da 96 derece sıcaklık
R
2 yıl
Er
Konu Sahibi

Merhaba herkese;

Acer Nitro vn 17 Nitro VN7-791G-57bp modelini 2.el olarak aldım.

NVIDIA GeForce GTX 860M 2GB
Intel Core i5-4210h 2, 9, Turbo 3,5 GHz.
8 GB RAM, ve 1 TB HDD.

Black Desert Online oyunu oynamaktayım, laptopta Windows 10 21H2 lisanslı sürüm yüklü. Oyun ve driverlar dışında bir şey yüklenmemiştir. CPU ve GPU macunları 6 ay önce yenilenmiş, birkaç gündür kontrol halindeyim 17 inç IPS ekran falan çok iyi, 5400RPM HDD olmasına rağmen site geçişleri çok kötü değil. Bu oyunu yükledim oynuyorum fakat Turbo kapalıda 78-87 derece, Turbo açıkken 85-96 derece arasında oynamaktayım. Oyunu optimizasyon, yani düşüğünde en düşük modunda oynamaktayım.
Turbo açıkken ve kapalı iken görselleri ekledim. ThrottleStop ile kapat aç yapıyorum.

Son 2 yıldır da 9 yıllık Casper i7 2630QM, GT 540M ekran kartı ile oynuyorum, temizlik yaptığımda 70-80 arası oynamaktaydım.

Yani o dandik dedikleri Casper beni 9 yıl götürmüş, bu oyunu son 2 yıldır oynatırken de CPU Max 82 oluyor, kullanıyorum hala.

Ekran kartı sıcaklığı normal fakat sanki tüm yük işlemcinin üzerinde görülüyor. Önceki konuları incelediğimde ve videolara baktığımda "100'ü geçmediği sürece Acer 90-100 arası iyi" gibi söylemler görüyorum. Bu arada 2 fan da 80'den sonra F1 gibi çalışıyor. Afterburner ile fan hızına da müdahaleye izin vermiyor maalesef.
Turbo kapalı iken performans düşüklüğü çok göze batmadığı için o şekilde ilerliyorum fakat yine de 85'in üstünü görüyorum.
NVIDIA da gerekli oyun optimize işlemleri de sağladım, driverlar son sürüm, Windows 10 son sürüm, yazılımsal sorun olmadığını düşünüyorum.
2.el yeni aldığım için tabii takviyeler yapacağım, 240 GB M.2 SATA SSD ve bir 8 GB daha RAM yolda.


< Resime gitmek için tıklayın >
1--bu takviyelerin işlemciye yükünü azaltma gibi bir durumu söz konusu olabilir mi?
2--macunları yeniledim diyelim veya yetkili servis e sağlıklı bir şekilde yaptırmama rağmen sorun devam ediyorsa ne yapılmalı?
3--çok iyi bir notebook soğutucu alsam 6 dereceden fazla ısı düşürme ihtimali var mıdır?
4--"Acer ısınır abi sorun yok, 95 derecede yıllarca götürür" gibi tabirlerin ne kadarı doğruya yakın acaba?

En azından Max 80 derecede oynamak istiyorum bu oyunu, minimum maliyetle bunu çözebilmenin yollarını bilen, fikir veya önerilere tamamen açığım arkadaşlar.F
2 yıl
Onbaşı

Bende 4710HQ olan modeli var 7 yıldır kullanıyorum. Sorularına cevaplarım şöyle:

1) Özellikle SSD baya fark ettirecek. Benim cihazda max ram 16gb, senin cihaz için durum aynı ise RAM'in de faydası olacaktır.
2) Macun yenileme işi cihaz ısınmasında baya fark oluşturacaktır, yeter ki uygulama ve macun iyi olsun. Sorun devam ederse de fanların değişimi, heatsink'in değişimi haricinde çok yapabilecek birşey yok. Ama bu cihaz ısınıyor malesef, hele ki eski bir cihaz oldu artık.
3) 6 derece biraz fazla iyimser olur, biraz soğutmasında ihtimali var ama çok abartı bir para harcama derim.
4) Ben de endişeleniyordum ama şükür cihaz halen çalışıyor. Oyunlarda 95 hatta 100 dereceyi görüyorum.S
2 yıl
Binbaşı

Gördüğüm kadarıyla o oyunda işlemci gücüne ihtiyacın yok. O halde turboyu kapatmana ek olarak güç ayarlarından işlemci güç yönetimine girip "en yüksek işlemci durumu" nu 5-10 puan daha azaltabilirsin, duruma göre 15. Sonra eski haline getirirsin. Bu masrafsız çözümdü. Laptopun sanırım 2 fanlı ve işlemcinin bu kadar ısınması bence anormal, yazın da ortasındayız tekrar bakım zamanı gelmiş.

Başka oyunlarda durum nasıl? Belki bu oyunun optimizasyonu kötüdür o nedenle bu sıcaklıkları veriyor.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.