Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
7
Cevap
321
Tıklama
0
Öne Çıkarma
6510 ve gprs

M mdeniz Konu Sahibi
19 yıl (21 mesaj)
Merhaba arkadaşlar nokia 6510 ve 8310 ile bağlanmak isteyen arkadasların mutlaka dikkat etmesi gereken iki önemli mokta var.Bunlardan birincisi 6510 ve 8310'un nokia tarafından üretilen irda veya data kablosu yok yani orjinal olarak bilgisayardan modem olarak telefonu kullanamıyorsunuz.
ikinci olarak ise bizim türk mühendisler limdada yetişmiş ve nokianın üretmediği data kablolarını ve irdayı üretmişler ama buradada sorun var.İlk olarak bir arkadaşım irda bağlantısı ile bir türlü bağlabntı kuramadı nedeni seri porttan irdayı bilgisayar tanımıyor,tanıyacak yazılım da yok.Data kablosu almak isteyenler ise bizim türk mühendisleri(Helal olsun..) seri porttan bağlanan bir data kablosu üretmisler bu daha stabilmis.Zaten nokia club'a telefon ederseniz onlarda size seri pottan bağlanan bir kablo olduğunu ve onunla bağlantı kurabileceğinizi söylüyorlarBu bağlamda eğer noki 6510 vaya 8310unuz varsa irda için 30$ vermeyin bakırköyde 25milyona seri porttan bağlanan kabloyu alın.....[frndsp]
M MaTRiX
19 yıl (819 mesaj)
Bahsettiğin IRDA nın türk mühendisleri ve Nokia ile uzaktan yakından alakası yok. IRDA yani kızılötesi adaptörün üretim amacı telefonlar için değildir. Nokia nın da böyle bir adaptör üretmek gibi işlerle alakası olmaz. IRDA bir bilgisayar donanımıdır. Burada bu kadar işi bilen adam var bugüne kadar Nokia larla seri kablo ile internete bağlanabilen olmadı. Ben bağlandım diyene de inanmam. O kablo sadece logo-melodi göndermeye yarar. Nokia larla İnternete sadece IRDA ile bağlanılıyor hiçbir sorun yok. Ben USB IRDA+Nokia 8310 şu anda kullanıyorum.
Sen bahsettiğin kabloyu denedin mi? O kabloları satanlar GPRS desteği var deyip satıyorlar sonra milletin elinde kalıyor.
B Baybora2003
19 yıl (89 mesaj)
matrix +1
P perfect expert
19 yıl (291 mesaj)
Arkadaşlar nokia 6510 da dahili modem mi var yada infra red ile mi bağlanıyosunuz ama ben nokia 8210 da gprs yok diye biliyodum onlada damı girebiliyorsunuz bir açıklama yapabilirmisiniz
M MaTRiX
19 yıl (819 mesaj)
Biraz araştırsanız bulursunuz.

Nokia 6510 Kızıl Ötesi, HSCSD
http://www.nokia.com.tr/id134.html

8210 da GPRS yok burda 8210 dan bahsedilmedi hiç o nerden çıktı? 8310 da var.
IRDA(InfraRed KızılÖtesi) ile bağlanıyoruz 8310 ile.

Nokia 8310 Kızıl Ötesi, HSCSD
http://www.nokia.com.tr/id139.html
M mdeniz Konu Sahibi
19 yıl (21 mesaj)
arkadaslar ben seri porttan bağlanan kabloyu denemedim ancak xp işletim sisteminde bir arkadas irda ile bir türlü bağlanamadı.En sonuında nokia club'a telefon açtığında onlar seri porttan bağlanan bir data kablosunun olduğunu ve o kablo ile gprse bağlanılabileceğini söylemisler.Sonuç olarak biz de biraz arastitdik ve bakirköyde o kabloyu bulduk.Ancak simdi işletim sistemi olarak 98de 6510 irda ile canavar gibi bağlanıyor XP'de sorun yaşayan arkadaşlar 98de denesinler....
Z zihnigonen
19 yıl (659 mesaj)
Sistemimi aşağıda görebilirsiniz. Bayiiden de 6510 aldım. Yani cdsi de var. Kaliteli bir tane IR de aldım. Ancak bir türlü modemini bilgisayarıma tanıtamıyorum. Nokia 6510 bilgisayarına dosyaları göndermek için vs. vs. çıkıyor ama bir türlü telefonun modemini tanımıyo. Bir ara tanıttım. Ama sonra onunla da iletişim sağlayamadı. Bir sürü de para vermiştim zamanında. Bunu nasıl halledebilirim.
Bu arada hem XP pro hem de WinME işletim sistemi kurulu.
T taner011
6 yıl (50 mesaj)
Vayy be o zamanlar 6510 daki kızılotesinin ne işe yaradığını bilmiyordum. şuanda 2015 yılından
yazıyorum. teknoloji ne kadar gelisti .< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.