Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
3
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
2 anahtara tek ampullu avize bağlamak...

O Omara Konu Sahibi
2 ay (2625 mesaj)
selamlar herkese.

yeni taşındığım evde salon dışındaki tüm odalarda tavanda sarıyeşil-mavi-kahve kablolar vardı. kahve-kahve, mavi-mavi bağlantısı yaparak tek ampullu avizeleri diğer odalara taktım.

ancak salonda tavandan 3 değil 4 kablo geliyor, 2 kahve, 1 mavi, 1 sarıyeşil şeklinde. yine kahve-kahve, mavi-mavi eşleşmesi yaptım. tavandaki 1 kahve ve 1 sarıyeşil kablo boşta. ancak ampul yanmadı.

yardımınıza ihtiyacım var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


T tesbihcekenhoroz
2 ay (1073 mesaj)
boşta olan kahveyi kontrol kalemiyle kontrol edin elektik olması lazım yanlış kahveyi bağlamış olabilirsiniz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

O Omara Konu Sahibi
2 ay (2625 mesaj)
deneyeceğim hocam teşekkür ederim. bir haftadır süs gibi duruyor avizeler tavanda :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @tesbihcekenhoroz

K klima5505
2 ay (8310 mesaj)
Merhaba. Son durum nedir acaba ?

Sarı-Yeşil kablo,tavanda ekstra olarak bulunduğuna göre topraklama amacıyla çekilmiş. Aydınlatma hattında topraklama tercih edilmez (kamu binaları hariç) ancak konutlarda da uygulanabilir.

Sarı-Yeşil kablonun topraklama olduğunu düşünürsek geriye 2 kahve ve 1 mavi kalıyor.

Odalardakine ek olarak 1 kablo daha fazla olmasının sebebi,salonda komütatör anahtar ile aydınlatmaları kademeli olarak yakabilmenizdir.

Söz konusu avizeyi açıp kapatan anahtar ikili olmalı.

< Resime gitmek için tıklayın >
Tavanda bulunan 2 kahverengi kablo,anahtarın birer düğmesinden gelen faz ucudur. Mavi nötr ucu olup ortaktır. Anahtarı aç-kapa yaparak kontrol kalemi ile kahverengi kablolara baktığınızda (renk kodlaması doğru ve tesisat sağlam ise) ikisinde de faz görmeniz (kontrol kaleminin yanması) gerekir.

Nötr bulunan mavi kabloda ise kontrol kalemi yanmayacaktır. Avizeniz tek kademeli ise iki kahverengi kabloyu birleştirerek bağlayabilirsiniz. Bu durumda komütatör anahtarın iki düğmesi de avizeyi yakacaktır.

Salonda tekli anahtar (adi anahtar) var ise,< Resime gitmek için tıklayın >
Bu durumda kahverengi kablolardan birine bağlantı yapılmış,diğer kablo boş bırakılmıştır. Bu durumda diğer kahverengi kabloyu bağlamanız gerekir.

Saygılarımla...DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.