Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
3
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
0.055 Mbit upload hızı VDSL

S sk8erbyern Konu Sahibi
2 yıl (34 mesaj)
Arkadaşlar merhaba, eski üyeyim ama çok forumcu değilim arada işimiz düştüğinde giriyoruz işte. Bu Türknet kısmında forumun upload hızları ile ilgili düzenlemelere dair postlar görüyorum bilgisi olan kişiler bi aydınlatma yapabilirler mi?

2. olarak başlıkta belirttiğim gibi 3 gündür TurkNet hattımda upload hızım 0.155 Mbit civarında. Yanlış değil, 1.55 değil evet bildiğiniz 150 Kbit/s sularında geziyor. Aşağıda çeşitli testlerin sonuçlarını paylaşıyorum. Bilgisayar Mühendisi'yim yani arkadaş wifi'den yapma falan gibi komik şeylerle gelmeyin testler ideal senaryo testleri. Modem kendime ait Tp-Link TD-W9970(TR), iş görüyor çok çılgın bir makine değil. Download hızım da gördüğünüz gibi 5-15 Mbit arası değişiyor ama upload gibi kırmızı çüzgilerin altında sürünmüyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
Modem arayüzünde değerler:

Upstream Downstream
Mevcut Hız (Kbps) 203 26623
Maks. Hız (Kbps) 212 26246
SNR Margin (dB) 6 8.2
Hat Zayıflaması (dB) 26.3 14.9
Hatalar (Pkts) 0 0


Normalde 35Mbit VDSL aboneyim ve 1 yıl falan 35 kullandıktan sonra bi ara fark ettim ki 24'e düşmüş. Çok önemsemedim çünkü destek hizmeti rezalet olduğu için internet versinler yeter diye düşündüm. Stabil bir şekilde de 24 Mbit internetimi toplamda 2 yıl kullandım bir sıkıntı da yaşamadım. Açıkçası TTNet ve SuperOnline denen heriflerin TurkNet'den bir gram daha iyi olmadığını da biliyorum. Çünkü 10 yıl kadar da bahsettiğim 2 ISS ile tecrübem var. Kimse gelip de ortalıkta TurkNet pişmanlıktır demesin, Türkiye'de yaşıyoruz ve ülkemiz tüketici hakları konusunda, denetim mekanizmaları konusunda hele hele ki internet, gaz elektrik gibi utility altyapı kalitesi konusunda fena hepimiz biliyoruz.

Gelelim soruya. Forumda VDSL abonelere upload hızı artırımı yapılacak vs. gibi bi şeyler gördüm hatta devam eden bir konu açık bunla ilgili. Acaba birilerinin upload hızı artarken benimkini mi çöp etti TurkNet. Çünkü bu rakamlar arıza gibi gelmiyor bana. Tarih de çok fazla tesadüf o konu ile denk gelebilmek için.

3. sorum da konuyla ilgili ne yapabilirim? Başka bir ISS'ye geçmek bana çözüm olur mu? Yaşadığım yer malesef güzel ülkemin en berbat yerlerinden birisi (Gebze) emin olamıyorum. Yani kardeş senin hatlar boktan diyorsanız uğraşmayayım korona sonrası taşınma durumum da var.


Bi edit gireyim: Problemi bina ankastresine inip çözdüm arkadaşlar. Birileri kablomu kesip açıktan geri bağlamış ki bunu yapsa yapsa 5 gün önceki arıza kaydına binaen gelen saha ekipleri ölçüm yapmak için yapmışlardır. Sonuçta durup dururken bir anda iç tesisat çöp olmaz. Her neyse ben indim aşağı apartman girişine ve kabloları söküp yeniden bağladım. İndirme hızım 25 Mbit ve upload 6 Mbit olarak geri aktif oldu. Peki ben hız probleminden önce neden arıza kaydı açtım? O iş ne oldu? Klasik bir ping ve packet loss problemi yaşıyorum akşam saatlerinde. O iş aynen devam. Araya bu konuyu bana açtıran hata girdi ve çıktı ancak o arıza kaydım devam. BTK'ya yapıştırdım 6 gün olmuş, işim olmaz beklemek zorunda değilim. 100 kişilik mahalleye 20 kişilik saha dolabı tak sonra paraları sövüşle. Korona gelince sonra internete giren insanlar birbirini becersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sk8erbyern -- 22 Nisan 2020; 23:54:45 >


M Miga
2 yıl (585 mesaj)
@Hat Zayıflaması (dB) 26.3 14.9

İç tesisat kabloları çöp hocam. Modem arayüzünü tam olarak SS alarak atarsanız yorumlayalım. Ancak taşınacaksınız şu dönemde hiç boğuşmayın daha beter olmasın..
S sk8erbyern Konu Sahibi
2 yıl (34 mesaj)
Hocam paylaştığım tablo modem arayüzündeki her şey aslında daha farkli bir bilgi vermiyor modem. Burada yanlış olan değerler hangileri ve benim yapabileceğim bir şey var mı bu değerleri iyileştirmek adına. Bu sıkıntı 3 gün önce başladı ne kaynaklı olabilir? Geçici bir çözüm üretebilir miyim? Mesela başka odalarda da telefon hattı var oralarda denemek sorunu çözebilir mi? Yoksa sorun bina ile sokak santral arasında mı? Öyleyse ne yapabilirim, değil ise bina içi hattı nasıl test edebilir iyileştirebilirim?

< Resime gitmek için tıklayın >
T turuncu_
2 yıl (1267 mesaj)
İbretlik Turknet sorunları cidden...DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.