Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
4
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
yoklama kaçağıyım yardım edinnnn

Z zamazingi Konu Sahibi
4 ay (0 mesaj)
merhaba arkadaşlar 23 yaşındayım daha önce liseden mezun olduğum sene bir önlisans bölümü bitirdim fakat memnun olmadığım için başka bir önlisans programını okumaya karar verdim bir iş için asker durumuma bakınca şubeye gitmemi söyleyen bir bildirim vardı şubeye gidincede yoklama kaçağısınız askere gitmeniz lazım dediler suanda aktif öğrenciyim okulumun bitmesine bir dönem daha var daha sorun şu ki okul biter bitmez askere gidersem piyasa hiç tecrübe olmadan 6 ay durmak sakıncalı ne yapmalıyım yazın YKS ye girip lisans bölümüne girersem tecil hakkım doğarmı acaba yardımcı olursanız sevinirim< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A a-f-h
4 ay (2769 mesaj)
İlk girdiğiniz önlisans bölümünden hangi yıl mezun oldunuz? 2018 veya önce ise önlisans mezunlarına tanınan 2 yıllık teciliniz en iyi ihtimal 2020de bitmiş. Bir de önlisans mezunu olarak başka bir önlisans bölümü okumak tecil sağlamaz.

Geçenlerde bir forumdaş da özelden yazmıştı, sizin gibi yoklama kaçağı o da. Şubeye, üniversiteye kayıt olsam tecil alır mıyım diye sormuş alamazsın demişler.

Ya para cezasına razı olup kaçak göçek idare edeceksiniz
Ya da askere gideceksiniz. Tahminim 1 ocak 2021den beri yoklama kaçağısınız. 231 gün olmuş, günlüğü 5 TL falan deniyor, siz hesap edin artık.

2019 mezunu olsanız herhalde şubede ayarlanırdı.

quote:

Lisans ve daha aşağı seviyedeki öğrenci ertelemeleri

MADDE 47 – (1) Lisans ve daha aşağı seviyede öğrenim görenlerin askerlikleri azami olarak;

a) Lise veya dengi okullarda 22 yaşını tamamladıkları,

b) Fakülte ve yüksekokullar ile meslek yüksekokullarında ise 28 yaşını tamamladıkları,

yılın sonunu geçmemek kaydıyla mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar yoklamaları yapılmadan ertelenir.

(2) Farklı programlara yatay geçiş yaptıranlar dâhil yatay geçiş yaparak okul değiştirenlerin azami öğrencilik sürelerinin hesaplanmasında ilk kayıt yaptırdıkları okulun kayıt tarihi esas alınır.

(3) Çift ana dal programına kayıtlı öğrencilerin askerlikleri, bir programdan mezun olduklarında diğer ana dal programındaki öğrenciliğinin devam etmesi halinde bu ana dal programındaki öğrenciliğine göre ertelenir.

(4) Aynı anda birden fazla öğretim kurumunda öğrenime devam edenlerin askerlikleri, öğrencilikleri bildirildiği sürece mezun oluncaya kadar ya da ilişikleri kesilinceye kadar lehlerine uygun olan okula göre ertelenir.

(5) Yükümlülerin bitirdikleri okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir okula kayıt yaptırmaları ya da aynı seviyede birden fazla yükseköğretim kurumunda öğrenim görmekte iken bunlardan herhangi birisinden mezun olmaları halinde aynı seviyede devam eden diğer öğrenimleri nedeniyle askerlikleri ertelenmez.

(6) Okula kayıt tarihi yoklama kaçağı veya bakaya kaldıkları tarihten sonra olanların askerlikleri ertelenmez.

(7) 27 nci maddenin ikinci fıkrasının (b) bendi gereğince yoklama kaçağı olarak muayenesi yapılarak sınıflandırma kaynağına alınacaklardan; sevke tabi tutulacakları tarihe kadar okula kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.

(8) Yurt dışında yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, yetkili Türk makamlarınca okulun tanınmasını müteakip birinci ila dokuzuncu fıkralardaki esaslara göre ertelenir.

(9) Öğrenim kurumlarında öğrenim gören, kaydı silinen veya mezun olanların bilgileri elektronik ortamda Bakanlıkça alınarak askeralma kayıtlarına işlenir. Öğrencilere ait bilgiler Dışişleri Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu tarafından sürekli güncel bulundurulur.

(10) Öğrenim kurumlarınca kayıt hakkı kazandığı bildirilen yükümlülerin askerlik durumları Bakanlıkça talep eden kurumlarla paylaşılır. Askerlikle ilişiği olmayan yükümlülerin kayıtları askerlik durum belgesi aranmaksızın yapılır. Askerlikle ilişiği olanlar ise okul idarelerince askerlik şubelerine yönlendirilir. Kayıt tarihinde henüz askerlik çağına girmemiş olanlardan askerlik durum belgesi talep edilmez.

(11) Yabancı ülkelerin mevzuatlarına göre Türkiye’de eğitim ve öğretim yapan orta öğretim seviyesindeki okullarda öğrenim görenler hakkında düzenlenecek öğrenci durum belgelerinin okulun bağlı bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce onaylanmasını müteakip askerlikleri, öğrencilikleri nedeniyle ertelenir. Öğrenim bilgileri elektronik ortamda Millî Eğitim Bakanlığından alındığında bu bilgilere göre erteleme işlemi yapılır.

(12) Mesleki eğitim merkezleri ile meslek okullarında eğitim görenlerin askerlikleri, 22 yaşını geçmemek üzere kurs veya okulun bitiş tarihine kadar ertelenir.

(13) Lise ve daha üst seviyede bir öğrenim kurumundan mezun olanların mesleki eğitim merkezleri ile meslek okulu eğitimleri nedeniyle askerlikleri ertelenmez.


https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/07/20200722-5.htm< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Z zamazingi Konu Sahibi
4 ay (0 mesaj)
öncelikle ilginiz için teşekkür ederim 18.06.2019 tarihinde mezun oldum ilk önlinsans programından aynı yıl ikinci önlisans programına kaydoldum bana ilk bildirim ise mart 2020 de geldi tabi araya pandemi girdi ben bu durumu unuttum geçenlerde iş için askerlik durum belgemi sorgulatınca fark ettim şubeden asla tecil hakkım olmadıgı söylendi peki ben kaçak hazirana kadar durursam ve bir lisans programına yerleşirsem tecil hakkım doğarmı acaba< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A a-f-h
4 ay (2769 mesaj)
18 haziran 2019 mezunuysanız, 2 yıl tecil hakkınız vardı 18 haziran 2021e kadar tecilli olmalıydınız. Acaba 25 haziran 2019da çıkan yeni askerlik yasasından önce mezun oldunuz diye mi otomatik tecil yapmadılar?

İlk önlisanstan mezuniyet belgesi ile pazartesi günü askerlik şubesine gidip durumun düzeltilmesini isteyiniz. Aşağıdaki linkten alabilirsiniz.
https://www.turkiye.gov.tr/yuksekogretim-mezun-belgesi-sorgulama

Sizin şuan yoklama kaçağı değil, 31 aralık 2021e kadar (yoklamaya tabii durumunda) ilişiğiniz olmaması lazımdı.

Şubeden olumlu sonuç alırsanız 10 gün sonra AÖF kayıtları başlayacak. Lisans bölümüne kayıt yaptırırsınız, 28 yaşına kadar tecil alırsınız.

Yukarıda Askeralma yönetmeliği linki bıraktım. Madde 48'de mezunların erteleme hakları yazıyor, oradan bakabilirsiniz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Z zamazingi Konu Sahibi
4 ay (0 mesaj)
herşey için çok teşekkür ederim pazartesi düzeltmeye çalışıcam bu durumu< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.