Up |
Up |
sildiğin bölüm windows un güvenli başlangıç ve onarım için ayırdığı bölümdür. bunun için killdisk ile formatlayıp ham kapasiteyi windows kurulumu disk bölümünde biçimleyeceksin. kurtarma bölümü kendiliğinden oluşur bu bölümde. killdisk in iso dosyasını indir ve rufus ile usb ye yaz: killdisk iso link kurtaracağın dosya varsa kaspersky rescue disk iso indirip aynı şekil kullanarak dosyaları yedekle (dosyaları atacağın aleti önceden tak). |
Yalnız bu sefer de formata başlıyorum, ikinci yüzdeye geldiği zaman hata veriyor. (Mavi ekran hatası değil bu arada, normal hata veriyor) Bende pencereleri kapatmak zorunda kalıyorum. Büyük ihtimalle yazılımda bir sorun olabilir. Zamunda'dan indirip bir de onu deneyeceğim bakalım. Bu noktada bir tavsiyeniz varsa lütfen paylaşın, iyi forumlar. |
Bu arada mavi ekran nasıl gitti onu da söyleyeyim; usb belleğe Win7'yi tekrar rufus ile yazdım, yükleme ekranına geldikten sonra "dosyalar genişletiliyor" yüzdesinde aniden "windows gereken dosyaları yükleyemiyor" uyarısı alıyorum. Hatanın bu sefer yazılımda olduğunu düşünerek güvenilir başka bir yerden indirdim ama aynı hatayı almaya devam ettim. Şuanda hiçbir şekilde kasa açılmıyor. Mavi ekran hatası gittikten sonra ikinci kez yükleme ekranına geldiğimde yine heyecanla tüm HDD'leri sildim temiz format olsun diye ama olmadı tabi. Sonuç olarak şuan bilgisayar açılmıyor, boot ekranı hariç ve bu Killdisk işlemini malum olmak üzere Boot şeklinde yapmak zorundayım. Bana bu konuda rehberlik ederseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkürler. |
http://www.killdisk.com/downloads/KillDisk-Console.pdf üstteki linkte konsolun nasıl kullanılacağı anlatılmış. seni ilgilendiren sadece 3.4 başlıklı kısım. diğerleriyle hiç uğraşma disk pert olabilir. ayrıca yabancı forumlara ve youtube ye de bakabilirsin. bunları yapıp sonuç alamazsan muhtemelen hdd de sorun vardır. |
|
Yukarıdaki mesaja ek olarak; bir kez daha Killdisk ile silme işlemi yaptım HDD'ye, şuan HDD bomboş. Daha sonrasında memtest86+ programı ile RAM'ı test ettim error vermedi çok şükür. Bir de HDD'yi bozuk mu diye test edeyim diyorum ama program bulamıyorum. Olanlar da direkt Windows'dan test yapıyor, boot şeklinde test yapanı bulamadım. Sizden şuanda acil yardım beklemekteyim :) |
imkanın varsa farklı ram ve hdd ile test et. dvd den kurmayı dene. son olarak microsoft un sitedinden win10 disk görüntüsü "iso" (ram 4gb üzeri ise x64 indir) indirip bunu yüklemeyi dene. sonuç alamazsan muhtemelen anakart arızasıdır. anakart arızalarında da mavi ekran çıkabilir. |
|
dediğim gibi ihale anakarta kalıyor. yapabilecek pek bişey kalmadı. |
|
|
hiren boot cd nin iso sunu usb ye hazırlayıp hdd test programı ile test yapabilirsin https://www.hirensbootcd.org/files/ISO2USB.exe bios güncellemeyi biliyorsan bunu da dene. |
|
SORUN ÇÖZÜLDÜ ARKADAŞLAR Olay dediğim gibi yazılımsal çıktı. Donanımla alakalı hiçbir sorun yok. Nasıl çözdüğüme geleyim bu büyük sorunu. Öncelikle şunu belirteyim, sorunu şöyle yapıp çözdüm diyemem; birkaç şeyi yaparak çözdüm diyebilirim ancak. Size söylediğim adımları takip ederseniz, sorununuzda donanımsal değilse yüksek ihtimalle çözülecektir. - Öncelikle Killdisk adında müthiş programı indiriyoruz. USB'ye yazdırdığımız programı root menüsünden açıyoruz. Root menüsünden açtığımız programı 1 kez çalıştırıp, tüm diski silmesini bekliyoruz. Ben 2-3 defa yapmıştım size de öyle tavsiye ederim. - Daha sonrasında USB'ye linkteki program ile kuracağımız Windows'u yazdırıyoruz. https://www.hirensbootcd.org/files/ISO2USB.exe - Ve en sonunda boot menüsünden USB'yi seçerek format işlemine başlıyoruz. HardDisk seçimi noktasına gelince sadece 1 adet olduğunu ve tabiri caizse Ham halde olduğunu göreceksiniz kurulum yapacağımız HardDiskin. Bu noktada kesinlikle ayarlarla oynamıyorsunuz ve direkt o tek ve ham halde olan HardDiski seçip kuruluma başlıyorsunuz. (KESİNLİKLE HARDDİSKİ BÖLMÜYORSUNUZ) Göreceksiniz kurduğunuz Windows yazılımında sorun yoksa eğer sıkıntısız bir şekilde hiçbir hata vermeden devam edecek kurulum. İlk başta dediğim gibi sorunu bir yolla çözdüm diyemem ama birkaç yolla çözdüm diyebilirim. Yukarıdaki adımların sadece biri de bu hatayı çözmüş olabilir; tüm adımların birbiri ile bağlantısı olup, hepsi bir sırayla yapıldığı içinde çözülmüş olabilir. Bu büyük sorunu çözmemde bana yardımı dokunan @start_system nickli arkadaşa da sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Herkese iyi forumlar. |
|
Yazılımcı vs. değilim, sorununuzun çözümünü de garanti edemem ama windows kurulumlarında, oyunlar da hatta office gibi programları kurarken bile bu sorun defalarca kez başıma geldi. Olay şudur: Dosyanız eksik/bozuktur. Torrent ile indirdiğim oyunları defalarca kez denememe rağmen kuramadığım oluyordu. Çeşit çeşit oyunda başıma geldi kurulumda hatalar veriyordu ve çözümü internette yoktu. Nereden estiyse Torrentten "tekrar kontrol et" dediğim anda %99 civarında indirilen dosyayı %100 tamamlanınca kurulumda hiçbir sıkıntı olmamıştı. Aynı şekilde office kurarken de başıma geldi, torrent %99 indirmişti ve hata veriyordu kurulumda(dosya yüzde yüz indirilmiş gibi gözüküyordu bu arada). Ben "tekrar kontrol et" deyince %100'e tamamlandı ve kurulum sorunsuz bitti. Size vereceğim tavsiyeler şunlardır; Windows kurulumları biraz nazlı olur. Yalnız siz denemeye devam edin. Benim kendi sorunumu kendi başıma günlerce ne çabalar ile çözebildiğimi görseydiniz halima oturur ağlardınız. Onun için sürekli deneyin ve naçizane tavsiyelerime kulak verin: KillDisk programını kurun. Bu program harddiski baştan sona sıfırlayacak. Zaten anlamayacak birşey yok kullanımında; sitesinde de flash filmler ile kısaca anlatılmış nasıl yapılabileceği. KillDisk bittikten sonra (yaklaşık yarım saatte biter) bu noktada şuna dikkat edin; elinizdeki windows yazılımı bozuk/eksik olmasın. Bundan emin olduktan sonra (torrentten tekrar kontrol et deyin ve mümkünse zamunda'dan UNTOUCH olan Win7'yi indirin) kurulum aşamasına geçin. Bu nokta çok önemli zira net bir tecrübe edindim bu noktada; kurulum dili vs. seçtikten sonra önünüze harddisk seçim alanı gelir. (Yerel Disk C ve D olan) Bu noktada kesinlikle buna dokunmuyorsunuz ve direkt kuruluma başla diyorsunuz. (Dokunmayından kastım şu; eğer killdisk ile sıfırladıysanız o ekranda sadece 1 adet harddisk bölümü olduğunu görürsünüz. Bunu çoğaltmıyoruz, bölmüyoruz, ayırmıyoruz) Bu noktadan sonra kurulum bende başarılı geçti ve %100 tamamlandı. Tekrar belirtmemde fayda var; yerel disk seçim alanında o diske dokunmuyorsunuz ve direkt kuruluma başlaya tıklıyorsunuz. Windows'u sağ salim kurduktan sonra zaten harddisk bölme işlemlerini yapabiliyorsunuz. Bir de şunu söylemek istiyorum: Bende rufus işe yaramamıştı. Yukarıdaki mesajımda linkini verdiğim program ile usb'ye yazdırdığımda işe yaramıştı. Şimdi ilk başta dediğim gibi Windows kurulumu nazlıdır. Herkesin sorunu değişik olabilir. Ancak şunu unutmayın o sorunlar o kadar küçük ve saçma ki siz deneye deneye o sorunu bulduğunuzda PC'ye tüküresiniz gelir :) onun için mutlaka her adımdan emin olun. İyi forumlar. |
Çözüm olarak daha sonra Killdisk ile HDD'yi kökten sildim ve yine yüklemeye çalıştım ama yine aynı hatayı aldım. Microsoft'un kendi sitesinden Win10 indirdim onu da denedim ama farklı hatalar aldım.
Daha sonrasında sorunun RAM'de mi olduğunu düşünerek, RAM'i memtest86+ ile kontrol ettim ama hiçbir error almadım çok şükür.
Bu noktada sizden yardım istemekten başka bir çarem kalmadı. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmyyyymmm -- 23 Ağustos 2018; 22:7:43 >
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >