Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
25
Cevap
3902
Tıklama
18
Öne Çıkarma
UNİVERSİTE OKUMAMAK
G
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

para yok 100kdan bıraktım sinir oluyorum universite okumayacağım aileden kalan hiçbir şey yok fakir bir aileden geldikleri için sabah akşam yumurta ekmek yiyorlar universitede de kyk 4 sene ve 500 lira göndercekler benden çalışmamı bekliyorlar ve ve ben sinir oluyorum. dershaneye kitaba verdikleri 5 bin liranın hesabını yapıyorlar. aile her şeydir aklınıza sokun, özellikle doğulularsa sıctnız o kadar üzerinizde yük oluyor ki evde durdugunuz her zaman size asosyal gözüyle bakılıyor. akpli oldukları zaman da tam da cabası madem öyle cocuk getirmeyin< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Hocam tavsiyeniz için teşekkürler,

Fakat tek sıkıntı bu gibi öneriler çok "genel",detay yok
Yazılım öğren, su iç gibi

"İngilizce öğrenin" ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı YaralıPanda - 2 yıl +12
Anlıyorum sizi ancak bence başarılı olmanın ilk kuralı araştırmak. Araştırmadan sonuca ulaşınca önemli bir süreç atlanmış oluyor. Araştırırken öğrenilenler, sonradan çok işe y...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Guest-0AEB06AB0 - 2 yıl +11
C
2 yıl
Er

Üniversite okumayıp ne yapacaksın hocam bu ortamda kalmaya devam mı edeceksin ? Şurada kalmış üç ay biraz daha sabret sonra üniversiteye gidince bakarsın çaresine burs falan çıkar belki çıkmazsa da çalışırsın ya da ona göre bir çaresini bulursun şu zamanda düşünülecek şeyler değil hocam bunlar tam gaz yola devam< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
L
2 yıl
Er

asil o ailede üni okunur baska cikis yolu yok cünkü hocam< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

G
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

kardeşim bana yardımcı ol ve sadece cevapla
ben o kadar stres altındayım ki vucudum tepkiyor artık, bana 10 üzeri uyku saat ve şiddetli egzema olarak geri dönüyor. bir aralar kendime zarar verirdim fiziksel olarak ama artık bıraktım tek artı burada.

yazları işe giriyorum he şeyi bana çok görüyorlar. tedavi almam gerek, yemin ediyorum buraya bazı şeyleri yazamıyorum. ciddi manada kafamı sıyırıyorum artık, devlette randevu aylar sonraya veriyordu şimdi o da yok. özele de para yok,mezun psikolojisi değil. artık insanlara da zarar vereceğim diye korkuyorum, o yüzden sonsuz uyku en iyisi. zararsız bir şekilde çekip gitmek. beni anlamıyorsunuz< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @concisis03
G
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

yemin ediyorum keske lise okumasaydım zamanında kötü liseden çıktık en iyi mezunu 100 bininci veriyordu o da bir iki tane. itin kopuğun yobazı ile okuduk şimdi ise yük var. 100 binden bıraktım sıralama çok kötü gelecek bu sene sıctk< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Sysmmhg
Y
2 yıl
Teğmen

https://www.youtube.com/c/GEZG%C4%B0NM%C3%9CHEND%C4%B0S%C3%96ZG%C3%9CRUYLA%C5%9E

Videoları izle< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

G
2 yıl
Yüzbaşı

Üniversite okumak çok iyidir. Ama bu ülkede üniversite olmadığı için, boş yere zamanınızı ve paranızı harcamayın. Fransa'da, İngiltere'de, ABD'de okuyabilecek paranız varsa, hiç düşünmeden gidip okuyun. Türkiye'de üniversite kalmadı. Hepsi çöp. Okumanız gerekmez. Tıp hariç hiçbir bölüm işe yaramaz. Hepsi ama hepsi çöp. Boğaziçi'nin düşürüldüğü durum her şeyi açıklıyor.

Bunun yerine çok iyi İngilizce, Almanca, Çince, vs öğrenmenin yolunu bulun. Dil öğrenmenin tek yolu, o dili bilen kişilerle konuşmaktır. Kursa gitmeyin. İnternet'ten yabancılarla konuşmanın yolunu bulun. 6-12 ayda çözersiniz tüm dili.

Çok iyi yabancı dil öğrendikten sonra para kazanmaya başladığınızı göreceksiniz. Üniversitede okurken ortanın üstünde İngilizce ile saatte 30 dolar kazandığımı bilirim. Batılılar ve araplar çok zengin. Onlarla iş yaptığınızda çok para kazanmanızı sağlarlar.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
2 yıl
Er

Sadece doğuda yok batıda da var maalesef. Bunun adı kısaca muhafazakarlık oluyorY
2 yıl
Teğmen

Hocam tavsiyeniz için teşekkürler,

Fakat tek sıkıntı bu gibi öneriler çok "genel",detay yok
Yazılım öğren, su iç gibi

"İngilizce öğrenin" tavsiyesine değil de "x siteye girin, x, y yapın, şuna dikkat edin" vb böyle tavsiye lazım.
Saatte 30 dolar kazanmanın yolunu detaylı paylaşmadığınız sürece bu yorumun pek bir faydası yok
Şahsi fikrim< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @SelimeG
G
2 yıl
Yüzbaşı

Anlıyorum sizi ancak bence başarılı olmanın ilk kuralı araştırmak. Araştırmadan sonuca ulaşınca önemli bir süreç atlanmış oluyor. Araştırırken öğrenilenler, sonradan çok işe yarıyor. Örneğin üniversitede ben de çoğu kişi gibi parasızdım. İnternet'te bir sitede reklam gördüm. Köşesinde "Adsense reklamı" gibi bir şry yazıyordu. "Bu site demek ki Adsense diye bir yerden para kazanıyor" diye düşündüm. Adsense ile ilgili forum buldum. r10. Yüzlerce sayfa bilgi okudum. Baktım forumda millet başka işlerden de para kazanıyor.

İngilizcem olduğu için, yabancı forumlara bakmak aklıma geldi. DP'ye üye oldum. Baktım bir kişi Wordpress tema yapıp satmış. Wordpress'in ne olduğu ile ilgili hiçbir fikrim yoktu. İndirdim, yükledim. Ne olduğunu öğrendim. Sorunlar çıktı. Hepsinin cevabını İnternet'te buldum.

Wordpress temasının nasıl yapılacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Temel temanın dosyalarını açıp inceledim. Baktım bir css ve birçok php dosya var. Css'deki kodlar temanın rengini, vs değiştiriyor. Onu değiştir, bunu değiştir derken, işin mantığını anlamış oldum. İlk temam olağanüstü dandik bir temaydı ama 270 dolara sattım.

Gördüğünüz gibi hiçbir adımda bana "şu siteye gir, şunu yap" denmedi. Denseydi, o işi yapamazdım. Balık tutmayı öğretmek değil, balığın tutulabilen bir şey olduğunu söylemek daha mantıklı. Bunu duyan oturup balığın nasıl tutulabileceğini düşünmeli. Gidip balıkçıları izlemeli. Sorunla karşılaştığında çözüm üretmeli. Nasıl olsa işin sonunda balık tutmak garanti. Bunu biliyoruz. Pes etmeden araştırmalıyız. Öğrenene kadar yaptığımız araştırmalar, bizim ustalık seviyemizi belirler.

İngilizce de böyle. Size para kazanacağınızı garanti ediyorum. En kötü ihtimalle başkalarına İngilizce öğreterek para kazanırsınız. Geçen biriyle tanıştım. Okulda yaptığı İngilizce öğretmenliğini ek iş olarak görüyordu. Çevrimiçi derslerden yeterince kazanıyormuş.

Bilgiye ulaşmanın yolu dediğim gibi araştırmak. Araştırmanın kendisi bilgiye ulaşmak kadar önemli. Ama size bir iki ipucu vereyim:

1- Dil öğrenmenin en önemli kuralı, konuşmak. Bu dili bilenlerle konuşmanın yollarını bulmadıkça 10 yıl kursa da gitseniz çöp. Yabancılarla konuşturan uugulamalar var mesela. Milletle sohbet ediyorsunuz. Uygulama indirin, deneyin. Sadece adını söyleyebilenler için bile seviyeler var. Eğer çekinirseniz, botlarla konuşulan uygulama, site bulabilirsiniz.

2- Okumak çok önemli. Her şeyi okuyun. Prno site olan milliyet'e gireceğinize, Daily News, New York Times gibi yabancı haber sitelerine günde 5 dakika bakın. İkinci elcilerden basit hikaye kitapları alın. Okuyun da okuyun. Pdf indirin okuyun. New York hakkında bilgi edinecekseniz, İngilizce bilgiyi okumaya çalışın.

3- Grammer öğrenmeyin. Dil bilgisi öğretmeye çalışan geri zekalı ile karşılaşırsanız, ondan uzaklaşın. Dil bilgisi kuralları, dili öğrenmenizi engeller. Bebekler dil bilgisi öğrenmezler. Direkt duyarlar ve konuşurlar. Okulda, yani konuşmayı öğrendikten sonra, dil bilgisini öğreniriz.

4- Önemli olan konuşurken İngilizce düşünmek. Eğer bir site, uygulama, öğretmen, vs size bir şey öğretirken yanına Türkçe karşılığını yazıyorsa, Türkçe herhangi bir şey görüyorsanız, yanlış yerdesinizdir. Uzaklaşın. Her şey ama her şey İngilizce olacak. Mesela "country" ne demek diye sözlüğe bakacaksanız, İngilizce-Türkçe sözlüğe değil, İngilizce-İngilizce sözlüğe bakmalısınız. Size öyle bir tanım verir ki, sözcüğün karşılığı beyninizde oluşur. Hem de hiç Türkçe kullanmadan.

Eğer İngilizce bilginiz sıfırsa, Türkçe konuşulan 3-4 video ders izleyin. Ama sonra hemen yabancı videolara dönün. Türkçe duymazsanız, çok daha kolay öğrenirsiniz.

Yabancı bir dil öğrendikten sonra onlarda olmayan ama burada olan bir şey bulun ve onlara satmaya çalışın. Mesela Türkçe bile bilmeyen emlakçılarımız araplara sattıkları evler sayesinde iyi para kazandılar. Arapça bilen emlakçılar zaten köşeyi çoktan dönmüşlerdir.

Şunu düşünün: Bugün yapacağım ve bana para kazandıracak bir işim var mı? Yoksa, dizi izlemek yerine, İngilizce nasıl öğrenilir diye araştırmaya başlayın. Ya da başka bir dil. Araştırmaktan korkmayın. Yola çıktığınızda istediğiniz her yere gidebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0AEB06AB0 -- 12 Mart 2022; 16:1:14 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @YaralıPanda
C
2 yıl
Er

Hocam benim anladığım sen çakılın,çamurun içinde kalmış altın gibisin senin çıkarılıp ekonomiye katılman lazım yerin dibine gömülmen değil şu an çamurun içinden çıkmanın tam zamanı ve sen ucuna gelmişken pes etmeyi düşünüyorsun yapma hocam gel kurtar kendini üniversiteye gidince her şey daha iyi olacak sen de biliyorsun

Anladığım kadarıyla streslendikçe çalışamıyorsun çalışamadıkça stresleniyorsun bu tür ağır streslerden kurtulmanın yolu kendini bir işe vermektir

Benim buradan yapabileceğim tek şey seni anlamaya çalışmak gerisi sende< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @beynimin filistini
G
2 yıl
Çavuş

@nihilist karga hocam yeni hesap açmişsın haber vermiyorsun, kırıldım.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @nihilist karga , @concisis03
C
2 yıl
Er

Hocam ne nihilist kargası 2 yıldır ben buradayım< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @bupacone
G
2 yıl
Çavuş

Makarasındayım işin ya :(


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @concisis03
C
2 yıl
Er

Anlamadım hocam ya tüh :)< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @bupacone
T
2 yıl
Er

Hocam 3. maddede gramer önemli değil demişsinizde present tense ve past tense bilmeyen kişi nasıl cümle kurabilcekki ve de 4.maddede aynı şekilde ben bazen ingilizce sözlükten bakmaya çalışıyorum fakat açıklama full ingilizce olunca hiç birşey anlamıyorum. Yani bence biraz türkçe eğitim gerekiyor. Bebekken ailelerimiz sonuçta bizim öğretmenimizdi, yani biz sadece onları dinleyerek öğrenmedik. Bu araba bu elma vs diyerek hafızamıza kazındı


Bu mesaja 1 cevap geldi.
G
2 yıl
Yüzbaşı

En başta ister istemez Türkçe video izlenir, Türkçe sözlük kullanılır. Ama yön tarif etmeyi, susadığınızı söylemeyi, saatin kaç olduğunu, vs söyleyebilecek hale geldikten sonra artık Türkçe'yi unutmalısınız. Dili biraz anlamanız yeterli başlangıç için. Eğer Türkçe ile devam ederseniz, hiçbir zaman konuşacak seviyeye gelemezsiniz. Çünkü bir şey söylemek isterken Türkçe düşünürsünüz, Türkçe sözcükler aklınıza gelir. O zaman da utanır, korkar ve konuşamazsınız. Mesela İngilizce sözcükte tanıma bakarken, tanımdaki sözcüğü de öğrenmiş olursunuz. Zamanla sözcük hazineniz gelişir.

Üniversitede de İngilizce hazırlık okudum. İngiliz hoca bize "Benden iyi gramer biliyorsunuz ama iki kelimeyi bir araya getirip konuşamıyorsunuz", demişti. Çünkü kuralı düşünmek korkutuyor insanı. En iyisi çat pat küt diye konuşmak. "I want to drink water" demek zorunda değiliz. "Water drink" desek yeterli. Karşımızdaki bizi anlar. Zamanla da doğrusunu öğreniriz zaten. Mesela hiç dil bilmeyen birini İngiltere'ye yollasak, biraz zekiyse, 4-5 ayda benim 7 yılda öğrendiğim İngilizce'den daha iyisini öğrenir. Ne paste tense'i bilir, ne present'ı. Ama benden 10 kat daha iyi konuşur.

Hikaye kitabı okumak, şarkı sözlerini ezberlemek, kulaklıkla altyazısız film izlemek, yabancı hocaların ders anlatım videolarını izlemek, uygulamalardan yabancılarla konuşmak, gazete okumak, BBC gibi kanallları izlemek... Bence en iyi yol bu. Tense mense işi bozuyor.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @sixmonth
G
2 yıl
Teğmen

quote:

"I want to drink water" demek zorunda değiliz. "Water drink" desek yeterli.

Mesele sadece karşıdaki kişi ile iletişim kurmak ise evet yeterli ama IELTS gibi sınava girerseniz 1 alıp oturursunuz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @SelimeG