Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
0
Cevap
503
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Therese Raquin/Emile Zola
P
10 yıl
Er
Konu Sahibi

Genellikle Meyhane, Germinal ve Nana gibi romanlarıyla anılan Emile Zola’nın daha az bilinmekle birlikte, aslında en az diğerleri kadar değerli olan eseridir Therese Raquin.

Naturalizmin, diğer adıyla doğalcılık akımının öncülerinden Fransız yazar Zola, bu eserinde genel hatlarıyla değerlendirilecek olursa, bir aldatma öyküsünü işlemiştir. Fakat söylenebilir ki, diğer benzer temalı romanların aksine, eserini yalnızca aldatma olayının üzerine kurgulamamıştır; aynı zamanda hastalıklı bir çocukluğu, şartlanılmış bir evliliği, evliliğin adım adım çözülüşünü, yazgıya isyan niteliğindeki bir yasak aşkı ve yine evlilikle sonuçlanan o aşkın da çözülüşünü, yaşlı bir felçlinin yaşamda karşılaşabileceği hemen her türlü güçlüğü öyle bir sabırla işlemiştir ki yazar, romana da ismini veren ana karekter Therese Raquin dâhil tüm kişiler birer birer okuyucunun yaşamına giriyorlar ve şöyle bir sarstıktan sonra yine sırasıyla yok olup gidiyorlar.

Kişilerin ve yerlerin ayrıntılarıyla ele alındığı Therese Raquin, şüphesiz ki okunması gereken kitaplardan bir tanesi.

Kaynak:www.fiskosta.comDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.