Ben o konuda otomasyonlarda çok verim alamadım hocam. 3 Tane zigbee switch aldım. Sonrasında çıkarmak zorunda kaldım. |
Anlıyorum, peki beklentiniz neydi neyi karşılayamadı, belki bir çözüm üretebiliriz. Ben tüm evin anahtar/komutatörlerinin arkasına ekledim. Anahtarsız gece lambası ya da vitrin aydınlatması gibi konumlarda da akıllı priz kullandım. Alarm (su, hırsız ) çaldığında yanacak, ya da kız gece uykulu koridora çıktığında yanacak , gece 12 de 2 de otomatik tüm lambaları kapatacak, güneş olmadığında çatı kapağı açıldığında çatıyı yakıp kapandıında söndürecek şekilde gibi bir çok otomasyon senaryosu yazdım hepsi çalışıyor. Bunları ampül ile yapmam mümkün değildi, birçok noktada tasarım aydınlatmalar kullanmıştım. |
Akıllı switch ler oldukça başarılı ancak ben aydınlatmada istediğim verimi alamadım. Sebebi şu; günün ve gecenin belirli vakitlerinde ışığın şiddetinde değişimler yapmaya ihtiyaç duyuyorum. Gece 22 ye kadar normal yanan koridor ve çocuk odasının önündeki ampuller, cocuk uyuduktan sonra ampuller kendisini %20 ye çekiyor. Gece uyandığında korkmamasi ve yolunu görebilmesi için. Ampuller state save yaptığı için her açıldığında % değişimi yapılmıyor. Bir defa bu senaryonun çalışması yeterli. Akabinde güneş doğana kadar bu durumda kalıyor. Güneş doğduktan sonra tekrar %100 şiddetine geri alıyor kendini. Bu olayı yaparken şu anda doğrudan lambalar üzerinden yapıyorum ve oldukça da stabil. Ancak switch e geçtiğimde switch in on duruma geldikten sonra yaklaşık 5 10 sn arası lambanın ağa bağlanma süresi oluyor ve senaryo değişimleri bu sebeple verimli bir şekilde gerçekleşmiyor. |
Son yazdığınızı deneyeceğim, ben özellikle smartthings üzerinden bağlandığımda hiç gecikme yaşamıyorum. Hue bridge'de status güncellemeleri gecikiyor. Dim özellikli bir switch siparişi vereyim, denerim. Siz hangi switchi kullandınız? |
Aliexpress üzerinden almıştım. Linkini gün içerisinde atarım. Bir diğer yaşadığım sorun da. Akıllı ampulle kullanıldığında zigbee switch lerde belirli bir süre sonunda otomatik kapanma şeklinde bir sorun var. Burada bahsettiğim switch anahtar yerine kullanilandan. Bunu SmartThings community'de de gördüm. Benim aldığım switch notrsuz modeldi. Bazıları nötrsuz versiyon olmasına bağlamış ama emin olamadım. |
Anladım, linki paylaşabilirseniz ben de incelemek isterim. Açıkçası ben kendisi komutator/anahtar olanlardan hiç kullanmadım. Gömülü, aynı zamanda mevcut fiziki anahtarın da (viko gibi) kullanılmasına izin veren modüllerden aldım. Nötr hatlarını da kendim çekmiştim zaten kolay bir işti. Şimdi denemek için bir tane dim edilebilir yine nötr hatlı ve fiziki dim anahtarı bağlanabilir bir model alacağım. Dener bilgi veririm benim için de tecrübe olur. Selamlar. |
Aldığım ürün buydu. Evlerimizdeki standart buatlara da pek uymuyor. Arkasından falan yontmuştum ben biraz :) https://tr.aliexpress.com/item/1005002199687660.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.717e4c4dOsuxwx |
https://tr.aliexpress.com/item/1005001499921065.html?spm=a2g0o.detail.1000023.25.13e84ed6y1MlTS Ben bunun 2 yollu , on/off olanlarını kullanıyorum. Evdeki mevcut anahtarları da kullanmaya devam ediyorum. Şimdi bu gönderdiğim dim edilebilir olanı deneyeceğim. Diğerleri aç/kapa olarak çalışıyor. |
Arkadaşlar akıllı kilit kullanan var mı SmartThings uyumlu? |
Bir yıldan uzun bir süredir Danalock kullanıyorum. Zwave ve bluetooth iletişim standardlarını kullanıyor, oldukça memnunum. |
Bildiğim kadarıyla mevcut göbeğe takılıyor Danalock. Peki diğer taraftan anahtarla açabiliyor musunuz? Çünkü mevcut bir anahtar Danalock'a takıp göbeğe yerleştiriliyor gibi gördüm internette, öyle olursa diğer taraftan anahtar işlemez gibi geldi. |
Danalock motor + özel silindir olarak iki parça halinde geliyor. Ayrı ayrı da satışları var. Mevcut silindire uygulanamaz. Mevcut silindirinizi gelen silindir ile değiştiriyorsunuz. Bu silindirin kendine özel anahtarı da var. (5 adet falan çıkıyordu yanlış hatırlamıyorsam) Silindir montajından sonra da motor ünitesini kapıya ve silindire sabitliyorsunuz.
Avrupaya uygun bu şekilde akıllı kilit sayısı bir elin parmağını geçmez. Danalocka rakip olabilecek bir firma daha vardı adını hatırlayamıyorum. Amerika pazarı için çok sayıda iyi firma bulunuyor ama hem zwave frekans farkı hem de amerikan tipi kapıların avrupa standartlarından çok çok farklı (ölçüsel ve mekanizmaları) olduğundan hiçbirini kullanamazsınız. |
Ayrıntılı bilgilendirme için teşekkür ederim. Faydalı oldu. |
Merhabalar, SmartThings ile kullanabileceğim bebek kamerası niteliğinde kullanabileceğim bir cihaz arıyorum. Böyle bir kullanan ya da bilgisi olan var mı acaba? Xiaomi 360 Pro 2k harici sistem en iyi alternatifim şu an. |
Arkadaşlar selamlar. Yaklaşık 250 TL bütçeli. Smartthings ile kullanabileceğim bir akıllı ampül arıyorum da. Ne önerirsiniz acaba ? |
Samsung hareket sensörü nün pilini nereden bulabilirim :) |
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @dbc