Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
1
Cevap
520
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Rüşvetçi Boavista ligden düşürüldü
K
16 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Portekiz Futbol Ligi Disiplin Komisyonu, 2003-2004 sezonunda hakemlere rüşvet verdikleri gerekçesiyle Porto, Boavista ve Union Lleria kulüpleri ile kimi hakemlere ağır cezalar verdi. Portekiz'de 2003-2004 sezonunda yapılan, ancak 2004-2005 sezonunda ortaya çıkarılan ''Altın Düdükler'' adı verilen skandalda, en ağır cezayı Boavista Kulübü aldı. 2003-2004 sezonunda Benfica, Belenenses ve Academica maçlarında hakemlere rüşvet verdiği belirlenen Boavista, 2. Lig'e düşürülürken, eski kulüp başkanı Joao Loureiro, 4 yıl futboldan men cezası aldı. Boavista Kulübü'ne ayrıca 180 bin Avro para cezası verildi.

Son 3 sezondur Portekiz Ligi'nin şampiyonu olan FC Porto Kulübü de Disiplin Komisyonu tarafından cezalandırıldı. Hakemlere 2 maçta rüşvet verdiği belirlenen FC Porto Kulübü'nün başkanı Pinto de Costa'nın 2 yıl futboldan men ve 10 bin Avro para cezası aldığı, takımın 6 puanının silindiği ve kulübe 150 bin Avro para cezası verildiği bildirildi.

Bu sezon ligde son durumda bulunarak düşmesi kesinleşen Union de Lleria Kulübü'nde de rüşvete yeltenme suçundan, kulüp başkanı Joao Bartolomeu'ya 1 yıl futboldan men ve 40 bin Avro para cezası verildi.

Öte yandan rüşvet aldıkları ortaya çıkan kimi hakemler de cezalandırılırken, Orilla de Mar-FC Porto maçının hakemi olan Augusto Duarte, 6 yıl hakemlikten men edildi. Portekiz'de, 45 yaşına dek hekemlik yapılabildiğinden, 41 yaşında olan Duarte'nin hakemlik yaşamı bitmiş oldu. Ayrıca hakem Jakinto Paixao 4 yıl, Jose Chilrito ve Manuel Quadrado, 2.5'ar yıl hakemlikten men cezası aldılar.

Disiplin komisyonundan ceza alanların, Portekiz Futbol Federasyonu Adalet Konseyi'ne giderek karara itiraz etmeleri bekleniyor. Portekiz futbolunda uzun süredir gündemde olan rüşvet ve yolsuzluk iddialarında ortaya birçok dedikodular atılsa da kanıtlanamadığı için şimdiye dek para cezasından ileriye gidilememişti.


kaynak =http://www.ligtv.com.tr/Default.aspx?r=1&hid=38309B
16 yıl
Yarbay

porto'yu düşürmek yememiş.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.