Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
5
Cevap
12807
Tıklama
0
Öne Çıkarma
ROTARY NEDİR, NEYİ AMAÇLAR
F
17 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Biraderler (masonlar) arası diyalogu ve dayanışmayı arttırıp, ticari, siyasal ve sosyal alanlarda etkinliğin arttırılması için, 33. derecedeki bir masonunun isteği üzerine, 23 Şubat 1905 günü ABD de avukat Paul Harris, kömür tüccari Silvestre Schiele, maden mühendisi Gustav Loehr, tüccar terzi Hiram Shorey tarafından kurulmuştur.


Rotary Kulübü kurucu üyeleri ilk toplantılarını, sırayla birbirlerinin evlerinde ve bürolarında bir araya gelerek yapmışlardır. Bu sebeple kulübe dönüşlü manasına gelen ROTARY adının verildiği bilinmektedir.

Çok hızlı yayılma gösteren ROTARY CLUP'ın şube sayısı 1910'da 16 olmuş. Bu şubeler Amerikan Ulusal Rotary Birliğini meydana getirmiştir. 1912'de Kanada, İngiltere ve İrlanda'da açılan şubeleriyle kulüp milletlerarası bir hal almış. Ardından Belçika, Hollanda, Fransa'da şubeler açılmış ve bütün dünyaya yayılmıştır.

1922'de ROTARY INTERNATIONAL adını almıştır. Günümüzde tüm dünyada milyonu aşkın Rotaryen olduğu bilinmektedir. Rotary Club'a olan bu talebin nedenlerini aşağıda açıklayacağız. Rotary teşkilatının yapısı incelendiğinde "Ulusal eşitlik savunuculuğunun" lafta kaldığı , kontrolün daima güçlülerde olduğu görülür. Ülkemiz Roteryanleri Amerika ve Avrupada ki abilerinin sözünden çıkmazlar, olabildiğince onlara hoşgörünmeye çalışırlar.

Rotary Club, Masonlukla bir alakası olmadığını iddia eder, fakat teşkil Masonik guruplardan dünya çapında en güçlülerinden biri olan ROTARY'nin üyeleri genellikle iş çevrelerinden olmakla birlikte, siyaset, eğitim ve basın alanlarından da çok sayıda üyesi mevcuttur. Temel felsefesi biraderler(masonlar) arası fikirsel, sosyal ve ticari ilişkileri geliştirmek, locaların dışındaki sosyal ve siyasi hayatta dayanışmayı sağlamak ve mason olmayan üyelerini Mason hedef ve amaçları doğrultusunda yönlendirmek ve uygun görülen üyelerini localara kabul etmektir.

Yani Mason localarının bir alt basamağıdır.

Ülkemizde 1956 da kurulmuştur, eğitim (üniversiteler ağırlıklı ) ve siyasi hayatta aktif bir çok kişiyi bünyesinde barındırır. Aynı zamanda ilk Rotary kulübünde kabul edilmiş, her iş ve meslekten bir faal üye bulundurma kararı gereği farklı meslek dallarından üyleri mevcuttur. Farklı mesleklerden üye bulundurma kararı üyler arası rekabetin önlenmesi ve dayanışmanın daha da kuvvetlenmesi içindir.

Üyeler siyaset, bürokrasi, eğitim, ekonomik ve sosyal alanlarda etkin kişilerden seçilir. Dolaylı yoldan bir toplumu yönlendirmenin yolu kilit kişileri kontrol altına almaktır çünkü.

Yani normal bir ilkokul öğretmeni, ve alt kademeden bir devlet memuru, ya da fabrika isçisinin tüm masonik kulüplerde, localarda olduğu gibi Rotary Clup'da da yeri yoktur. Çünkü Rotary etkin kişileri üye yapmak suretiyle toplumun genelini kontrol altına almak ve ele geçirdiği bu gücü masonik menfaatler doğrultusunda yönlendirmek gayretindedir.

Adı 'Susurluk' la gündeme gelen Uluslararası Rotary Kulübü üyesi Ertaç Tinar olayın iç yüzünü görmemiz için yüzlerce örnekten biridir. Bakınız Ertaç Tinar devlete verdigi biyografisinde neler diyor

" İsrail ile 1992'den beri çok sıkı iş ilişkileri içindeyim. Avrupa'nın bütün ülkelerinde, Amerika'da, Orta Doğu ve Orta Asya'da açamadığım kapı yok ".

Değişik devletler düzeyinde üst kademeden kişilerle irtibat kurduğunu söyleyen Tinar gibi gözü kara silah tüccarları; para ve manfaattten başka şey düşünemeyecek kadar düşük ahlak seviyesindeki insanlar Rotary'nin üyeleri arasındadır.*1

Rotary'nin bir iddiası da şöyledir

"Uluslarası Rotary, sesimizi tüm dünyaya duyurabileceğimiz eşsiz fırsatlar sağlamaktadır. Türk Rotary kulüpleri bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirme gayreti içindedir."

Böyle bir idda yapılırken Türk(!) Rotary kulüpleri şeklindeki söyleme dikkat ediniz, yakın zamanda katıldığım pek çok Rotary konferansında ve basın açıklamasında hep bu iddia gündeme geldi. AB'yi de ağızlarına sakız yaparak , Türk(!) Roteryanlerini yere göre sığdıramadılar, öyleki onlar ülkemizin tanıtımını yapıyorlarmış, gayeleri uluslar arası platformda ülkemizi söz sahibi yapmakmış falan filan.

Bu iddiaya cevap vermeden önce bir düzeltme yapayım, Türk(!) Rotary Kulüpleri ifadesi Türkiye'de faaliyet gösteren Rotary kulüpleri şeklinde olmalıdır.

Çünkü milli ve manevi değerlerimizle alakası olmayan , uluslararası çıkar birliği, güçlü ülkeler ve Yahudilerin kontrol altında tuttuğu Rotary asla Milli olamaz(!). Zaten Türkiyeli(!) üyelerinin de milletimiz, devletimiz filan umurunda değildir.

Fahir Armaoğlu'nun "Biz Rotaryenler toplumun görülmeyen liderleriyiz." şeklindeki sözleri ile Roteryanlerin toplum üzerindeki etkinliği ve toplumu kontrol ettiği ifade ediliyor.

Peki soruyoruz, hangi doğrultuda hangi amaçlarda hangi felsefede toplumu yönlendiriyorlar ?

Susurluk'la gündeme gelen, uyuşturucu ve silah tüccarı Ermeni kökenli Harry J.ARSLAN'in "Lionizm imkan demektir." şeklindeki sözleri, Masonik mekanizmanın, en etkin çarklarından Lions'un ekonomiyi kontrol etmek uğruna, Silah ve Uyuşturucu ticareti ile uğraşanları bile içine alıp onlara imkanlar sunduğunu, Barış ve mutlu bir dünya için çalıştıkları iddialarının asılsızlığını gözler önüne seriyor. Dünya barışı bir yana uyuşturucu, silah ticareti ve daha nice pis işlere menfaatleri için yaptığı destekle ne derece acımasız olduğunu, hizmet ettiği masonik menfaatler uğruna hiçbir engel tanımadığını görüyoruz.

Ali Mete Mert
( Eğitimci - Araştırmacı - Yazar )A
17 yıl
Yarbay

M
17 yıl
Teğmen

K
17 yıl
Çavuş

E
17 yıl
Yarbay

dünyayı asıl yönetenleri bir piramit gibi düşünürsek,bu piramitin en altıdır rotary...


Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
17 yıl
Binbaşı

ben zaten bi fakirin mason olduğunu hiç duymadım...yada herhangi bir masonun fakir olduğunu...Peki bunlardan biri (olmaz ya) iflas etti diyelim... ne oluyo atıyolarmı.....DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.