Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
11
Cevap
847
Tıklama
0
Öne Çıkarma
RESİMLİ! 17 Dönüm İçinde 17 Kişinin Ortak Kullanabileceği ADSL Yardım!

@ @mc@bey Konu Sahibi
13 yıl (635 mesaj)
Derdim şudur dostlar:

Burası 17 dönüm içinde 42 haneli bir sitedir. İnternete tekılan hane sayısı 15'i geçmez.

Biz istiyoruz ki, belirli bölgelerde (havaalanı vb.) olduğu gibi sistem neyse kuralım, mesela ben wireless ile komşunun hattını kullanırmışım gibi, ortak tek bir terminalden internete bağlanalım.

Bunun için çok güçlü bir modem mi gerekir, eğer öyle ise adı-sanı-markası-tipi nedir? Ya da başka türlü bir sistem mi kurmak gerekir?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Not: Tam yerini bilemediğimden, konuyu internet bölümüne de yazdım, yanlış olan yerden silinebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @mc@bey -- 9 Temmuz 2008; 19:07:40 >


A alimakkaya
13 yıl (1734 mesaj)
Modem sizin icin onemli bir nokta degil. 15 kisi sadece modem kullanirsaniz, bir de hepiniz p2p kullanirsaniz modeminiz su koyverir o nedenle modemi eski bir pc ye baglayip uzerine ipcop veya smoothwall kurarak yonetirsiniz. Sizin asil sorununuz kendi aranizda kurmaniz gereken ag. Bu kadar daginik sistem icin basit cozum biraz zor. Kablo cekme imkaniniz var ise ve merkezi bir noktadan herkes icin mesafe 150 metreyi gecmeyecek ise baglanmak isteyen herkes kendi evinden modemin oldugu yere kadar ethernet kablosu ceker. Merkeze de baslangic icin 24 lu bir switch koyarsiniz olur biter.

Bolge konusunda hicbirsey soylememissin, o yuzden cok da birsey diyemiyorum. kablosuz olarak da birkac telrarlayici kullanarak belki halledilebilir, ama yine binalarin yerlesimleri, mesafeler cok onemli.
@ @mc@bey Konu Sahibi
13 yıl (635 mesaj)
Öncelikle ilgi için teşekkür:

Burası Sapancanın Kırkpınar beldesi. Dediğim gibi 17 dönüm içine iki katlı küçük ikiz villalar olarak (toplam 21 adet) 42 hane serpiştirilmiş. Arazi eski bir elma bahçesi ve sıkça ağaç barındırmakta. Bina aralarında başkaca engel yok.

Bir de, buranın şu an kullanılmayan eski bir TV analog sistemi var. Bir merkez, çanak antenler, tüm evlere çekilmiş kablolar gibi. Acaba bu işe yarayacak gibi islah edilebilir mi bir şekilde?

Bu işlerden hiç anlamadığım için konu hakkındaki bilgisizliğimi bağışlamanızı dilerim. ipcop, smoothwall gibi sözcüklere şaşkın şaşkın bakınabiliyorum yalnızca.

Ya da diyelim herhangi bir firmanın böyle bir hizmeti olabilir mi acaba, alışveriş merkezine verdiği gibi bizim buraya da kablosuz sinyal yollamak gibi?

Zahmetleriniz için tekrar teşekkür ediyorum.
K Kumandan
13 yıl (7207 mesaj)
bence kuşbakışı bir kroki çizip koyarsanız daha iyi yardım alırsınız.

< Resime gitmek için tıklayın >

gibi...

Kırmızı yerler bilgisayarların olduğu odalar olarak düşünün.
A a_kosif
13 yıl (437 mesaj)
evet mesafeler ve kroki işinizi ve detaylı yardım almanızı kolaylaştırır...
@ @mc@bey Konu Sahibi
13 yıl (635 mesaj)
Dilerim bu iş görür.

< Resime gitmek için tıklayın >

Not: Sağ alt köşedeki evler site haricidir. Yalnız yolla çevrili bölüm.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @mc@bey -- 9 Temmuz 2008; 19:06:21 >


A a_kosif
13 yıl (437 mesaj)
tam mesafeler yok ama tahmini 150*150 metre site içine bir ağ kurulacak 15 kişi bağlanacak... hmm...
şimdi mesafe bakımından sorun yok gibi. o dar boğaza kurulacak bir dlink 2100 ap iş görür kanaatindeyim fakat 15 kişinin internet bağlantısı modeme yük getirir mi.... onu bilimiyorum işte. bir kişi bağlanırken bile modemin canı çıkıyor kaldı ki 15 kişi.... bilen varsa cevaplasın...
K Kumandan
13 yıl (7207 mesaj)
Verdiğiniz resme göre aşağıdaki önerileri değerlendirebilirsiniz.

1. Kablosuz sistem : 6 adet AP ve 1 Modem ile kurabileceğiniz bir sistem. Zaman zaman problem olabilecek en kolay yöntem. Problem dediğim bazı AP 'ler (marka farksız) IP alıp dağıtma konusunda sıkıntı yaşayabilir, kapatıp açmak gerekebilir. Kendi aranızda Lan Party gibi etkinlikle yapmayı düşünüyorsanız ping süreleri eşit dağılmayabileceğinden bazı oyunculara haksızlık olabilir (:

< Resime gitmek için tıklayın >

2. Kablo+Kablosuz sistem : Bu sistem 1. sisteme göre daha stabil bir ağ oluşturur. Ap 'ler IP leri kablodan alıp kablosuz dağıtacağından ilk yönteme göre daha verimli çalışacaktır.

< Resime gitmek için tıklayın >

3. Kablolu sistem : En sağlıklı yöntemdir. Kablo üzerinden daha hızlı ve sorunsuz bir ağ oluşturabilirsiniz. Kablo çekme sıkıntısına katlanmaya değermi derseniz onu da siz düşünün (:

< Resime gitmek için tıklayın >

Kablosus sistemlerde 6 adet AP ve her eve bir adet Wireles Alıcı alınması gerekeceğinden biraz daha masraflı olacaktır, bunuda göz önüne almanızda fayda var.
@ @mc@bey Konu Sahibi
13 yıl (635 mesaj)
Teşekkürler Kumandan. Bakalım başka öneri gelecek mi...
S Smith Wesson
13 yıl (23 mesaj)
Merhaba,

bana ulaşabilirseniz size bu konuda uygun çözümler üretebiliriz.

İyi günler.


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
A a_kosif
13 yıl (437 mesaj)
sonuç ne oldu kuruldu mu bağlantı ne tür cihaz kullanıldı bilgilendirirsen güzel olur...
@ @mc@bey Konu Sahibi
13 yıl (635 mesaj)
Henüz araştırma aşamasını bile bitiremedik ne yazık ki!

Becerebilirsek, sonucu ayrıntılı yazacağım.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.