Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
6
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Raspberry Pi OS Tam Ekran Videolarda Takılma Problemi

M MOSAD Konu Sahibi
geçen yıl (414 mesaj)
Arkadaşlar Raspberry Pi 3B+ makinam var ve kaliteli hızlı bir sd karta Raspberry Pi OS masaüstü ekranlı sürümünü kurdum. Web browserdaki videoları izlerken tam ekrana aldığımda takılmalar oluyor ve çok sinirimi bozuyor. Tam ekrandan çıkınca hiçbir takılma yok.

Bu soruna kesin bir çözüm var mıdır?
V vonderplanitz
geçen yıl (7859 mesaj)
Pi 3B+, grafik işlemci olarak Pi 1 ile aynı tasarımda, sadece overclock versiyonu gibi düşünebilirsin.

nitekim o yüzden Pi 1'den sonra cıkan Pi 2 ve Pi 3'e hiç terfi etmedim (bende yıllar önce aldığım Pi 1 var)

Pi 3B+ 'de bahsettiğin soruna çözüm yok. Tek çözüm Pi 4'e terfi etmek.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


F fir
geçen yıl (8 mesaj)
Benim bildiğim bu işletim sistemlerinde video oynatmak çok zor oluyor. Şimdi kullanmıyorum ama ama bikaç yıl öncesinden aynı sorunu yaşadığımı hatırlıyorum. Chromium vs ile tarayıcı değişikliğine gitmiştim. codec paketleri çok çeşitli içeriği hakkında bilgilere ulaşmak zor, en azından performans olarak. Kolay gelsin.

Not: youtube-dl ile indirdikten sonra izleyebilirsin. Ancak dosyalar büyük boyutlu oluyor genellikle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fir -- 8 Mayıs 2021; 22:46:13 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

V vonderplanitz
geçen yıl (7859 mesaj)
sorun Pi 3+'ya kadarki modellerde grafik işlemcinin hız olarak yetersiz kalması İşletim sistemi veya codec'ler bu sorunu tam çözemez, 1080p videodaki pixel sayısı belli sonuçta. videoyu önce indirip sonra izlemek te, TB'larca saklama ünitesi olan masaüstü bilgisayarlarda dahi uzun vadeli sürdürülebilir bir yöntem değil. tek çözüm, pi 4'e terfi etmek ki o da 1080p videolar için, 1080p üstünü Pi 4'te oynatamaz (tahminen)< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @fir

F fir
geçen yıl (8 mesaj)
Evet 1080 p çok yüksek bir çözünürlük. Ama sırf buna bağlı video oynatma sorunları yine doğrudan doğruya grafik işlemcisi ile bağlı mıdır bilemiyorum. Bilgisayarlar 20 yıldır sorunsuz video oynatıyorlar.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @vonderplanitz

V vonderplanitz
geçen yıl (7859 mesaj)
Pi nin grafik işlemcisi 1 , 2 ve 3+ 'ya kadar tasarım olarak birbiriyle aynı. Bende Pi 1 var, Türkiye ye ilk geldiği yıl olan 2012 de almıştım. Sonradan Pi 2 ve 3 cıkınca terfi etmeyi düşündüm fakat grafik işlemcisi aynı olduğu için terfi etmedim. Bu cihazı en cok sunucu programları çalıştırmak için kullanıyorum, YT'da Full HD video seyredemeyeceksem terfi etmenin bir anlamı olmayacaktı.

Full HD videolar 2008'den itibaren Pentium T ve P serileri kullanan PC'ler ile kesintisiz oynatmaya başladı. 2007 model PC'ler HD Ready'de (720p) dahi zorlanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vonderplanitz -- 9 Mayıs 2021; 22:17:36 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @fir

A azizfikri
geçen yıl (1060 mesaj)
Osmc kuracaksın. Rahatlıkla 1080p videolar izlersin. Ama bilgisayar gibi kullanayım, online sitelerden izleyim dersen olmaz. xbian, openelec bunlar da olabilir.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.