İ

Yarbay
23 Nisan 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
261 (Bu ay: 4)
Gönderiler Hakkında
İ
2 sa. önce
İçişleri Bakanlığı 6 belediye hakkında iltica soruşturması başlattı
İçişleri Bakanlığı’ndan "12 Mart tarihinde Bakanlığımızca başlatılan soruşturma genişletiliyor" açıklaması yapıldı.


Türkiye'den bazı belediyeler aracılığıyla insan kaçakçılığı yapıldığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

Malatya'dan Almanya'ya gri pasaportla giden 45 kişiden 43'ü ülkeye geri dönmedi.

İçişleri Bakanlığı, başlattığı çalışmayı derinleştirdi ve 6 belediye hakkında soruşturma açtı.

Soruşturma açılan belediyeler arasında CHP, İyi Parti, HDP ve AK Parti yönetiminde olan belediyeler var.

10 BİN EURO'YA AVRUPA

Edinilen bilgilere göre; bazı belediyeler, yurt dışına çıkmak isteyenlere aracılık ederek kültür turu adı altında 10 bin ile 20 bin euro arasındaki ücretler karşılığında isteyenleri yurt dışına götürüyor.
Belediye aracılığıyla Türkiye'den ayrılarak Avrupa'ya giden bir kaçak, Habertürk yazarı Sevilay Yılman'a süreci anlattı.

BELEDİYE İLE YURT DIŞINA KAÇAN KİŞİ SÜRECİ ANLATTI

Sevilay Yılman'ın yazısından bir kısım;

Nasıl oldu peki gri pasaporta kavuşman?

“Valla hiçbir şey yapmadan oldu. Bana dediler nüfus cüzdanınla parayı getir, gerisini bize bırak. Öyle de oldu. Parayı götürdüm söyledikleri emanetçi adrese. 15 gün sonra gri pasaport elimdeydi….”

O adres neresiydi?

“Bingöl merkezde bir kuyumcuydu. Orada toplanıyordu paralar, kimlikler…”

Sonra?

“Sonra tarih verdiler. Otobüsle götüreceğiz dediler. Bindik otobüse çıktık yola. Hiç sorun yaşamadan da vardık Almanya’ya… Zaten aynı şehre de gelmedik. Hepimiz değişik şehirlerde indik. Essen, Hannover, Bremen… Ben Hamburg’u istedim. Çünkü akrabalarım buradaydı… “

Kaç kişiydiniz?

“Bir otobüs dolusuyduk… Ama bakın ben size bir şey söyleyeyim mi? Siz sanıyorsunuz ki 45-50 kişidir bu yolla çıkan. Bu yanlış bilgi. Sırf bizim Bingöl’den benim tanıdığım, burada hala görüştüğüm 150 kişi var. 2019-2020 yılları arasında Bingöl’den en az 450-500 kişi böyle çıkarıldı. Bu işin merkezi de Bingöl’dür. Siz oraya iyice bir bakın bence. Çünkü bu işin esas mimarı sizin de yazınızda yazdığınız gibi Ali Ayrancı’dır. Bingöllüdür kendisi ve çevresi çok geniştir. Eli kolu çok uzun bir vatandaştır… Bir de Sedat diye biri var. Soyadını bilmiyorum ama İstanbul’da yine Bingöllü biri…”

HANGİ BELEDİYELER

Balıkesir Gömeç Belediyesi, Adıyaman Gölbaşı Belediyesi, Burdur Yeşilova Belediyesi, Yozgat Yerköy Belediyesi, Şanlıurfa Suruç Belediyesi, Ordu Korgan Belediyesi hakkında soruşturma başlatıldı.

SORUŞTURMA 12 MART'TA BAŞLATILDI

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik, 12 Mart tarihinde Bakanlığımızca başlatılan soruşturma genişletiliyor.

KÜLTÜR TURU DİYE YURT DIŞINA KAÇIRIYORLAR

Bu kapsamda, Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç, Ordu Korgan belediyelerince “dans (folklor) gösterisi”, “kültür turu”, “gençlik programları” adı altında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edilmiştir.
Söz konusu olaylarla ilgili Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişi görevlendirilerek, soruşturma başlatılmıştır.” denildi.


https://www.ensonhaber.com/gundem/icisleri-bakanligindan-6-belediye-hakkinda-iltica-sorusturmasi-baslatti
İ
3 sa. önce
(Delta V - Roketsan) Türkiye Uzay Programı
Türkiye'nin Uzay-Roket programlarını yürüten iki kuruluşu Roketsan ve Delta-V 'nin geldiği aşama, projeleri, fırlatma testler vesaire takip edeceğim bir konum olacaktır.


Delta - V


Videoyu izlemek için tıklayınız


RoketsanVideoyu izlemek için tıklayınız
İ
5 sa. önce
Irak'ın kuzeyinde 9 PKK'lı terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi
İ
6 sa. önce
Türkiye'de koronavirüs aşıları birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarı 20 milyonu geçti
Bir eşik daha geçildi. 30 milyon bakalım ne zaman geçilecek.Sağlık Bakanlığının "https://covid19asi.saglik.gov.tr" adresinde yer alan anlık verilere göre, Kovid-19'la mücadele kapsamında saat 09.15 itibarıyla uygulanan birinci doz aşı sayısı 12 milyon 207 bin 83, ikinci doz aşısı 7 milyon 793 bin 292 oldu, böylece toplam doz miktarı 20 milyonu geçti.


Birinci ve ikinci doz aşılamaların toplam sayısı İstanbul'da 3 milyon 174 bin 795, Ankara'da 1 milyon 599 bin 758, İzmir'de ise 1 milyon 355 bin 78 doz olarak kayıtlara geçti.


Aşı temini ve uygulama süreci

Bugüne kadar tedarik edilen CoronaVac aşısının miktarı 26 milyonu geçti, 30 milyon BioNTech aşısının da haziranda Türkiye'ye getirilmesi planlanıyor.

Yerli aşıda Faz 2 çalışması tamamlandı, önümüzdeki birkaç hafta içinde Faz 3'e geçilmesi hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığının dört aşamalı aşı takviminde birinci aşamada yer alan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, sağlık çalışanları, yaşlı, engelli ve koruma evlerinde kalanlar ile buralarda çalışanların aşılamaları tamamlandı.

İkinci aşamada yer alan 60 yaş ve üzeri bireyler ile üçüncü aşamada yer alan bazı kronik hastaların aşılanması sürüyor.
Her aşamada yer alan farklı yaş ve meslek gruplarının aşılanmasının ardından dördüncü aşamada "sırası geldiği halde zamanında aşı yaptıramayanlara" Kovid-19 aşısı uygulanacak. Sağlık Bakanlığı, tedarik süreçlerinin hızlandırılmasıyla haziranda 40 yaş üstüne aşılamanın başlatılmasını planlıyor.
Ramazan dolayısıyla iftardan sonra da vatandaşlara aşı yapılabiliyor.


https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/saglik-bakanliginca-uygulanan-birinci-ve-ikinci-doz-toplam-kovid-19-asi-miktari-20-milyonu-asti/2213102
İ
dün
BES'te biriken fon miktarı 172 milyar TL'yi aştı
Bu millet tasarruf yapmayı beceremez diyordum ama çokta olmasa da bu da iyi yani..


Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) katılımcıların fon tutarı ile devlet katkısı fon tutarının toplam büyüklüğü olan 159 milyar 396 milyon lira ile otomatik katılımla sisteme dahil olanların biriktirdiği 12 milyar 627,5 milyon lira dikkate alındığında, sistemin toplam büyüklüğü 172 milyar 23,5 milyon liraya ulaştı


https://www.bloomberght.com/bes-te-biriken-fon-miktari-172-milyar-tl-yi-asti-2278686
İ
3 gün
Mustafa Varank, yerli koronavirüs aşısı için gönüllü oluyor
Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi Bakanı bence...

< Resime gitmek için tıklayın >

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu çatısı altında geliştirilen VLP aşısını gönüllü yaptıracak.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse karşı geliştirilen ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri kabul edilen virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşısı için gönüllü oluyor.

YARIN MÜŞAHEDE ALTINA ALINACAK

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, TÜBİTAK Koronavirüs Türkiye Platformu çatısı altında çalışmaları süren VLP temelli aşının insan denemelerinin Faz-1 aşamasına katılacak olan Varank, yarın sabah saatlerinde Ankara Onkoloji Hastanesi'nde müşahede altına alınacak.

PAZAR GÜNÜ TABURCU EDİLECEK

Hastanede EKG dahil klinik parametreleri takip edilecek olan Varank, kan testleri yapıldıktan sonra ilk doz aşıyı vurulacak. Aşının ardından da çeşitli tetkiklerden geçirilecek olan Varank, geceyi hastanede geçirdikten sonra pazar günü taburcu edilecek.

VLP AŞISI, DERİ ALTINA YAPILACAK

Türkiye'de uygulanmaya başlanan aşıların aksine VLP aşısı, subkutan enjeksiyonu yöntemiyle koldan kas içine değil, deri altına yapılacak. Varank, 21 gün sonra ikinci doz aşıyı alacak. Ankara Onkoloji Hastanesi Faz-1 Klinik Araştırma Merkezi'nde Varank gibi TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da gönüllü olarak aşılanacak.


https://www.ensonhaber.com/saglik/mustafa-varank-yerli-koronavirus-asisi-icin-gonullu-oluyor
İ
4 gün
Türkiye Motor Üreticisi , Motor Sich'in %50'sini Satın Mı Alacak ?
10 Nisan’da düzenlenen Türkiye ile Ukrayna arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in 9’uncu Toplantısı sonrası Karadeniz ve ABD-Çin gerilimine dair pek çok yeni gelişme gündeme geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Türkiye’yi ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Motor Sich firmasının %50 hissesini teklif etmesi, bunlardan biri olarak ortaya çıktı. Chas News’in Ukrayna hükûmet kaynaklarına dayandırdığı habere göre, “Stratejik önem” atfedilen Motor Sich’in hisselerinin yarısının, Türkiye’de devlet iştiraki bir firmaya devredilmesi konusu da iki ülkenin liderleri arasında konuşuldu.


Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Stratejik ortaklığımızı daha da tahkim ettik. Görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi etraflıca ele aldık. Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunduk. Kırım’ın ilhakını tanımama karamızı teyit ettik.” dedi. Bu açıklama, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker ve ekipman konuşlandırmasına paralel olarak geldi.

< Resime gitmek için tıklayın >Çin, Motor Sich’in Peşinde
Çin yaklaşık 10 yıldır Motor Sich hisselerini almaya uğraşıyor. Çin, Kasım 2020’de Ukrayna Tekeli Önleme Komitesine (Anti Monopoly Committee of Ukraine/ AMCU) yeniden başvurdu. AMCU, önceki teklifleri reddetmişti.
Avrupa Politika Analiz Merkezi (CEPA) konuyla ilgili yayınlanan bir yazıda, Ukrayna’nın ABD ile stratejik ilişkilerini göz önüne alarak bu teklifi reddetmesi gerektiği belirtilerek, “Kiev bunun yerine, dünyanın hızla büyüyen havacılık pazarı olan Hindistan ya da Türkiye gibi diğer potansiyel yatırımcılara yönelmelidir.” ifadesine yer verdi.
Pekin, Motor Sich’i uydu ve seyir füzeleri gibi teknolojiler için potansiyel bir motor üreticisi olarak görüyor.
Öte yandan Motor Sich’in Çin’e 800 milyon dolar değerinde 400 adet uçak motoru tedarik edeceği bilgisi de geçen aylarda paylaşılmıştı.< Resime gitmek için tıklayın >https://www.c4defence.com/ukrayna-motor-sichin-hissesini-turkiyeye-onerdi/
İ
5 gün
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlere Maşallah - Bozdağan Hava Hava Füzesi
İ
6 gün
Nurettin Canikli 128 Milyar Dolar Nerede? Twitter Floodu
Adam tane tane anlatmış...
1) 128 milyar dolar nereye gitti?
Bu soruyu cevaplamadan önce ekonominin iki temel kuralını hatırlatalım.

2) Doların fiyatı piyasada arz ve talep şartlarına göre belirlenir.
Piyasaya gelen doların miktarı, talep edilen dolardan fazla olursa doların fiyatı düşer, talep edilen doların miktarı piyasaya gelen dolardan fazla olursa doların fiyatı yükselir.


3) İkinci kural konvertibil olarak ilan edilen bir paranın karşılığında talep edilen dövizi Merkez Bankası piyasa fiyatından satmak zorundadır. Türk lirası da konvertibil bir paradır. TL’nin konvertibil olduğu 1990 yılında ilan edilmiştir.


4) Ekonomi eğitimi veren okulların birinci sınıflarında öğretilen bu temel kuralları üzülerek hatırlatmak mecburiyetinde kaldık.

5) Çünkü ekonomi biliminin bu temel kurallarını görmezden gelerek, 128 milyarı kime sattınız? düşük fiyattan mı sattınız? gibi sansasyonel ve suçlayıcı ifadelerle ekonomide kaotik bir ortam oluşturulmaya çalışılıyor.


6) Esas sorumuza dönelim.
128 milyar dolar nereye gitti?
Dolar ucuz fiyattan mı satıldı?
Birilerine peşkeş mi çekildi?
Detaylandıralım;
Merkez Bankasının doğrudan veya dolaylı olarak ticari bankalar üzerinden piyasaya verdiği dolarlar piyasada oluşan fiyattan satılır.7) Merkez Bankası doların fiyatını belirlemez. Fiyat piyasada oluşur. Merkez Bankası piyasada oluşan fiyattan dolar satar.
Bu nedenle, Merkez Bankasının doları ucuza veya pahalıya sattığına ilişkin değerlendirmeler en hafif ifade ile cehalet ürünüdür.


8) 128 milyar doların nereye gittiğini olabildiğince basite indirgeyerek anlatmaya çalışalım.
2019 ve 2020 yıllarında dolar kimlere satılmış?


9) 1a: Cari açığın finansmanı için MB 30 milyar dolar döviz satmış. (2019’da cari denge +6.8 milyar dolar, 2020’de cari açık -36.8 milyar dolardır.)
Yani 30 milyar doları ithalatçılar satın almış.2019 ve 2020 yıllarında toplam 36 milyar dolarlık altın ithalatı gerçekleştirildi.


10) 1b- 75 milyar doları Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişiler tarafından satın alınmış. Yani 75 milyar dolarlık TL cinsinden hesaplarını dolara çevirmişler. Bu 75 milyar dolar Türkiye’deki bankalarda hesaplarda durmaktadır.


11) 1c- Özel sektör dış borcunu ödemek için 43 milyar dolar satın almış (özel sektörün 2018’in sonundaki toplam dış borcu 298 milyar dolar ilken 2020’nin sonunda 255 milyar dolara düşmüş.)


12) 1d- 2019 ve 2020 yıllarında 12 milyar dolar portföy yatırımcısının çıkışı olmuş. Yani yabancı yatırımcı daha önceki yıllarda Türkiye’ye getirip TL’ye çevirerek portföy yatırımında kullandığı dövizinin 12 milyar dolarlık kısmını dövize çevirip geldiği ülkeye geri götürmüştür.


13) Yani 12 milyar dolarlık döviz satın almıştır.
Bu dört kalemi topladığımızda 160 milyar dolara ulaşılmaktadır. Bu rakam 128 milyar doların bir hayli üzerindedir. Bu durum Merkez Bankasının 2019 ve 2020 yıllarında 160 milyar dolar satış yaptığı anlamına gelmiyor.


14) Çünkü ödemelerin tahakkukunda dönemsel kaymalar ortaya çıkabiliyor.
Bu tablo bize 128 milyar doların tamamının yukarıda belirtilen ödemelerin finansmanında kullanıldığını göstermektedir.


15) Özetleyelim;
A) 128 milyar doların 36 milyar doları ile altın ithal edilmiştir ve bu altınlar Cumhuriyet Altını, bilezik ve benzeri yatırım aracı olarak Türk halkının evindedir.
B) 75 milyar doları Türkiye’deki bankalarda gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarında durmaktadır.


16) C) Özel sektör 43 milyar dolarlık yurtdışına olan döviz borcunu ödemiş.
D) Yabancı portföy yatırımcı 12 milyar dolar satın alarak yurtdışına çıkarmıştır.


17) Tekrar hatırlatalım Merkez Bankası doğrudan ve dolaylı tüm döviz satışlarını piyasa fiyatından gerçekleştirmiştir.
Ucuza dolar satıldı iddiası kocaman bir yalandır.


18) Döviz satışında hiç kimseye farklılık ve ayrıcalık yapılmamıştır. Piyasanın işleyişi itibari ile böyle bir durumun olması da zaten mümkün değildir.


19) Bir doların dahi nereye satıldığı bellidir. Merkez Bankasının doğrudan veya dolaylı olarak sattığı dövizi piyasadan satın alanların kimlikleri ve ne kadar döviz aldıkları devletin kayıtlarında yer almaktadır.

20) Bu kara propagandayı ve dezenformasyonu gerçekmiş gibi sunmaya çalışan iftiracılara sesleniyorum;
Bildiğiniz somut bir şey varsa açıklayın yoksa susun. Bu ülkeye zarar veriyorsunuz.
Sonuç itibari ile, her şey açık ve net, 128 milyar dolar burada sizin aklınız nerede?
İ
7 gün
Türkiye ile Libya Arasında 5 Anlaşma
< Resime gitmek için tıklayın >Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe huzurunda iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe'nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından, çeşitli anlaşmaların imza törenine geçildi.

Bu kapsamda,

  • "Libya'da 3 adet Elektrik Santrali İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı",
  • "Trablus Havalimanı Yeni Uluslararası Terminal İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı" ve
  • "Trablus'ta Yeni Bir Alışveriş Merkezi İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı" imza altına alındı.
  • "Libya'da Elektrik Santrali Yapımına İlişkin Protokol",


"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Milli Birlik Hükümeti Arasında Medya Alanında Stratejik İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı" ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Libya'nın İletişim ve Siyasi İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Velid Ammar Muhammed El-Lafi tarafından imzalandı.
Törende ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Abdülhamid Dibeybe, iki ülke arasındaki "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı Ortak Bildirisini" imzaladı.


https://www.trthaber.com/haber/gundem/turkiye-ile-libya-arasinda-anlasmalar-imzalandi-572290.html
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.